bt rehber öğretmen en fazla kaç saat derse girebilir?

Kodla Büyü
İlk cümlen hariç söylediklerine katılıyorum. İlk cumleniz formatörlük zamanindan kalma. Bu dönem olmadim derse giriyorum bundan önceki 3 dönemdir btr yim hic bu durumla karsilasmadim 15 derse girmesi gerekiyor mealinde bir yazıda görmedim. Varsa ilgili yazıyı eklerseniz yanlış biliyorsak duzeltiriz.

30 saat ders varsa bt rehberliği ne zaman yapacak sorusuna cevap 30 saat ders varsa bt rehberliği istemeyecek.görevlendirilme zorla değil isteğe bağlı sonuçta.

Hayir demek istedigim btr ogretmenin en fazla girmesi gereken ders saati ne kadar ve maksimum calisma saati 30 ders saatimi

BTR öğretmenin en fazla girmesi gereken ders saati sınırı yok. Yönerge Okulunda kendi branşında ne kadar ders varsa o kadar derse girer, geri kalan sürede BTR görevi yürütür demektedir.
Dolayısıyla 30 saat dersi olan biri için BTR olmanın bir anlamı olmadığı gibi diyelim ki 20 saat dersi olan bir BT öğretmeni BTR olduğunda yine 20 saat derse girmek zorunda ancak kaç saatlik BTR yapacağı ne yazık ki net bir şekilde belli değil. Okulun ders saatleri içinde bu görevi yürütür deniliyor ancak bu ucu açık bir madde. Normalde gireceği dersler ve yapacağı BTR görevi açısından en fazla toplam 30 saatlik bir çalışma yaptırılması gerekir ama yönerge net olmadığından sıkıntılar yaşanmaktadır.

karinca_52' Alıntı:
BARAN38' Alıntı:
amip33' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:
Yanlış bilgi. 15 saat diye bir sınır yok. Okulda ne kadar ders varsa girer, geri kalan zamanında Bt Rehberlik yapar. 1-29 arası diyelim hatta. 30 olunca Bt rehber olmak zaten saçma.
nerede yazıyor ne kadar ders varsa girer diye? Ancak bakanlığın en fazla 15 saat derse girer diye yazısı var
Arkadaşlar konuyu tam bilmiyorsanız başkalarını yanlış yönlendirmeyin, 15 saat diye birşey yok. BTR ile ilgili topu topu 2 tane (bunun biri açıklama zaten) resmi yazı var, bir zahmet BTR olan/olacak olan okusun. Orda yazan belli, hala anlamadığı bir yer varsa sorar.

arkadaşlar öncelik ders zaten btr tereddüt edilen noktalar kısmında yer alıyor."Bu görevi yapacak öğretmenler okullarında var olan ders görevini yerine getirdikten sonra
kalan zamanda bu görevi yürütecektir. Görevlendirilen öğretmenin yerine kesinlikle ücretli
veya başka bir öğretmen talep etme yoluna gidilmeyecektir.
-Bilişim teknolojileri rehberliği görevini yapacak öğretmenler okullarında var olan kendi
branşlarındaki ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanda bu görevi
yürüteceklerdir. benim 30 saat dersim var normalde btr olmamam lazımdı. Açıkçası sadece sınıf kulüp ve nöbet istemediğim için dilekçe verdim. btryim hem 30 saat derse giriyorum hem de btr işini yapıyorum. okul ikili öğretim öğleden sonra 5-6 lar var günlük ders saati 7 olunca ders programında boşluklar oluyor btr olsam da aynı olmasam da btr işini aradaki boşluklarda yapıyorum. o da zaten 5 saat. Sıkıntı olmuyor. bana yararı var açıkçası.

haticeBöte' Alıntı:
Hocam şu anda 16 saatim var. İlerleyen senelerde ders 7 ve 8lere zorunlu olursa diye sordum. Eğer böyle olursa okulumda seneye 24, daha sonraki seneye 32 saat bilgisayar dersi olmuş olacak. Bu durumda okulda 2 bilgisayar öğretmeni mi olması gerekiyor?

Niçin tartışıyorsunuz? Arkadaş bir varsayımla seneye 7lerde zorunlu bir sonraki senede 8 zorunlu olursa demiş. Olmayacağına göre arkadaş 16 saat + BTR olur.

Zaten 30 saat dersi olan BTR istemesi mantıksız. En başta BTR görevlendirmesinde 18 saat ek ders alırken. Son düzenlemeyle 20 saat ek ders alacak kişi neden BTR istesin.

Birde okulda kaç saat ders varsa girersiniz. Öncelik derste geriye kalan zamanlarda BTR olursunuz. Ne yazık ki 30 saat resmiyette yok şu anda ama idareniz tamam derse kabul ederse en güzeli 30 saatlik bir planlama. Son tereddütte düşülen yazısında açık ve net.

arkadaşlar benim 4 saat bilişim dersim var BTR gorevi olmaz diyor ilçe milli eğitim ne yapmam gerek acil cvp bekliyorum bilgilendirirseniz çok sevinirim

KöfteHoRr' Alıntı:
BTR yazısı "okulunda var olan ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanını bt rehber öğretmeni olarak doldurur" diyor. dolayısıyla 15 saat diye bir sınırlama yok. İhtiyaç varsa 30 saate kadar okul idaresinin verdiği bt ve yazılım ile medya okuryazarlığı derslerine girmesi gerekir. Zaten o zamanda rehberlik yapacak zaman kalmadığı için görevlendirmek için dilekçe vermeye gerek kalmaz.

Norm olayına gelince 30 saate kadar 1 normdur. ders sayısı 30'un üstüne çıktığında her 21 saate norm verilir, artan sayı +15 olunca 1 norm daha doğar. Ama bölge normu bazen bu hesapları bozabilir. Bazen 29-30 saate 2 norm bazen 35-36 saate 1 norm verildiği oluyor.

hocam bt normunda medya okur yazarlığı dersinin etkisi olur mu? yani ders sayısına artı etkisi var mı? bt dersi çok azalıyor bu sene okulumda, medya okuryazarlığı dersine girersem norm için etkisi olur mu?

hacer68' Alıntı:
arkadaşlar benim 4 saat bilişim dersim var BTR gorevi olmaz diyor ilçe milli eğitim ne yapmam gerek acil cvp bekliyorum bilgilendirirseniz çok sevinirim
BTR görevlendirmelerinde öncelik Etkileşimli Tahtaların kurulu olduğu okullar, eğer kendi okulunuzda kurulu değilse vermeyebilirler. Sizde başka bir okula BTR olmak için başvuru yapabilirsiniz.

hacer68' Alıntı:
BTR görevi için ders sayınızın azlığı önemli değil hatta hiç dersiniz olmasa bile BTR olabilirsiniz

İyi geceler hocalarım! Bir sorum olacak!
Kadromun olduğu okulda 6 saat dersim var . Beni extra 2 farklı okulda görevlendirmişler okulların birinde 6 diğerinde 4 saat ders var. Toplam 16 saat oluyor. Ben birde btr görevi alıcam. 15 saate kadar görev verebiliyolar diye biliyorum 2 okul anladım da 3 okul fazla gelecek. 3 okul da ayrı taleplerde bulunacak. 4 saat olan okulun ders yükünü kabul etmeme gibi bir dumumuz var mı acaba?

İkinci sorum ise kendi okulum zorunlu hizmet btr görevi alıcağım zorunlu hizmet değil kendi okulumda 6 saat derse girdikten sonra BTR görevini zorunlu hizmet olmayan bi yerde alsam zorunlu hizmet devam eder mi?

btr görevin başlayınca kendi okulun haricindeki yani diğer okullardaki dersin iptal olur kendi okulun ve btr olarak görevlendiğin okula gidersin. ful ek ders yani 18 saat haftalık oluyor alırsın. kendi başıma gelmişti ordan biliyorum.

btr ile zorunlu hizmet in alakası yok... kendi okuluna bakar kendi okulun zorunlu hizmet alanında ise devam eder

btr görevin başlayınca kendi okulun haricindeki yani diğer okullardaki dersin iptal olur kendi okulun ve btr olarak görevlendiğin okula gidersin. ful ek ders yani 18 saat haftalık oluyor alırsın. kendi başıma gelmişti ordan biliyorum.

btr ile zorunlu hizmet in alakası yok... kendi okuluna bakar kendi okulun zorunlu hizmet alanında ise devam eder

Bu durumla ilgili net bir şey var mı btr görevi başlayınca kendi okulun haricindeki diğer okullarda dersin iptal olur diye ? Aynı durumdayım ama bu konuda net bir şey yok başka okula da derse gitmek durumundayım. Yardımcı olursanız sevinirim...

Hocam 2012 tarihli tereddüt edilen hususlar yazısında var. Aşağıya ilgili maddeyi ekliyorum. Ekte de tereddüt edilen hususlar yazısı var.

2.Bu görevi yapacak öğretmenler okullarında var olan ders görevini yerine getirdikten sonra
kalan zamanda bu görevi yürütecektir. Görevlendirilen öğretmenin yerine kesinlikle ücretli
-Bilişim teknolojileri rehberliği görevini yapacak öğretmenler okullarında var olan kendi
yürüteceklerdir. Görevlendirilen öğretmenin yerine kesinlikle ücretli veya başka bir
öğretmen talep etme yoluna gidilmeyecektir.
-Kadrosunun bulunduğu okul haricinde başka bir okulda BT rehberliği için görevlendirilen
öğretmenler, kadrosunun bulunduğu okulda ders görevini yerine getirecek, görevlendirildiği
okulda sadece BT rehberliği görevini yürütecektir, bu okulda ayrıca ders görevi
verilmeyecektir.
-İl/ilçedeki öğretmen ve ders sayısı dikkate alınarak ders tamamlama görevi ihtiyacı
olduğunda BT Rehberliği Görevi bulunmayan öğretmenlere maaş karşılığı ders tamamlama
görevi öncelikle verilecek bu şekilde BT rehberliği görevinin verimli olarak yürütülmesi
sağlanacaktır. BT öğretmenine maaş karşılığı verilebilecek bir ders ücret karşılığı başka bir
öğretmene verilmeyecektir.
-Öğretmenin kadrosunun bulunduğu okulda aylık karşılığı ders görevi olmaması veya aylık
karşılığı ders görevini dolduramaması durumunda öğretmen BT rehberliği görevini
yapacaktır.

Ekli dosyalar

• BT_Rehberligi_Gorevi_terddüt_edilen_hususlar.rar
    104.4 KB · Görüntüleme: 24
30 saat dersi olan btr olamaz. olmak istiyorsa fahri olarak çalışır.ücret alamaz. zaten btr de ders saati olarak görülüyor. en fazla 15 saat olmak kaydıyla ders saati sınırı yok şu an bildiğim kadarıyla.
Ben anlamıyorum. Sürekli bu konu açılıyor. Bu konu hakkında binlerce içerik var sayfada. Biraz inceleseniz. Her sene aynı şeyler soruluyor.

Hocam 2012 tarihli tereddüt edilen hususlar yazısında var. Aşağıya ilgili maddeyi ekliyorum. Ekte de tereddüt edilen hususlar yazısı var.

2.Bu görevi yapacak öğretmenler okullarında var olan ders görevini yerine getirdikten sonra
yürüteceklerdir. Görevlendirilen öğretmenin yerine kesinlikle ücretli veya başka bir
öğretmen talep etme yoluna gidilmeyecektir.
-Kadrosunun bulunduğu okul haricinde başka bir okulda BT rehberliği için görevlendirilen
öğretmenler, kadrosunun bulunduğu okulda ders görevini yerine getirecek, görevlendirildiği
okulda sadece BT rehberliği görevini yürütecektir, bu okulda ayrıca ders görevi
verilmeyecektir.
-İl/ilçedeki öğretmen ve ders sayısı dikkate alınarak ders tamamlama görevi ihtiyacı
olduğunda BT Rehberliği Görevi bulunmayan öğretmenlere maaş karşılığı ders tamamlama
görevi öncelikle verilecek bu şekilde BT rehberliği görevinin verimli olarak yürütülmesi
sağlanacaktır. BT öğretmenine maaş karşılığı verilebilecek bir ders ücret karşılığı başka bir
öğretmene verilmeyecektir.
-Öğretmenin kadrosunun bulunduğu okulda aylık karşılığı ders görevi olmaması veya aylık
karşılığı ders görevini dolduramaması durumunda öğretmen BT rehberliği görevini
yapacaktır.

Teşekkür ederim hocam

Son yazıda en fazla şu kadar saat derse girer diye birşey yok. 30 saat varsa 30 unada girer. Tam araştırmadan 30 saat dersin üstüne de btr olmak talihsizlik olmuş hocam.

4 yıl önce 27 saat dersim varken okul idaresi dilekçe yazdırmıştı (Ders yoğunluğumdan dolayı BTR olamam diye). Sonraki yıllar dilekçe yazmadım BTR de olmadım.

Okulda 30 saat ders olsa bile, bir öğretmenin zorunlu girmesi gereken ders saati sayısı 21'dir. (öğretmenlerin ek ders kararları) Fatih BT Rehber görevlendirme şartlarında "mevzuatı gereği asli görevi olan ders görevi, ne kadar varsa girer" der. Buna göre 21 saatten fazla derse girmek istemiyorum, geri kalan zamanlardaki derslerde FBTR olarak görev yapmak istiyorum şeklinde dilekçe verebilirsiniz. Bu durumda başka okullardan okulunuzda geri kalan dersler için öğretmen görevlendirilir

Hocam merkezde bi okulda f btr görevi aldığımızda yani doğu görevimiz bozulmaz dimi kendi doğu görevi okulumda 6 saat dersim var mesela

Arkadaşlar 15 saat derse giriyorum btr'yim. Resmî yazıları okudum 15 saat zorunlu derse girer diye bir madde Yok. Okulumda kendi branşımda 8 öğretmen daha var. 9 saat dersi onlara rahatlıkla verebilirim. Ben 6 saat derse girebilir miyim BTR olarak ?

Arkadaşlar 15 saat derse giriyorum btr'yim. Resmî yazıları okudum 15 saat zorunlu derse girer diye bir madde Yok. Okulumda kendi branşımda 8 öğretmen daha var. 9 saat dersi onlara rahatlıkla verebilirim. Ben 6 saat derse girebilir miyim BTR olarak ?
15 saat altı derse girenlere başka okullardan görevlendirme çıkıyor kendi okulumda btr yim diğer okula maaş karşılığını doldurmak için derse gidiyorum. Ayrıca bir okulda 28 saat a dersine giren bir öğretmen var başka bir okulda aynı branşa 10 saat derse giren varsa diğerinden 8-10 saat bu öğretmene veriliyor.

Bence hiçbir bilişimci dersini başka öğretmene vermemeli (geçerli bir sebebi yoksa), dersimize önce bizim sahip çıkmamız lazım. Yoksa nasıl olsa başkası giriyor denip seçmeli de seçilmiyor ve normlar düşüyor, dersin itibarı azalıyor. Önce biz savaşmalıyız ders sayımız için...

herkes kendi okulundaki-ilindeki uygulamayı genel geçer kabul edip burda birilerine akıl veriyor. maalesef "tereddüt edilen hususlar" yazısının da açığa kavuşturmadığı ilden ile hatta okuldan okula değişen durumlar var. mesela nöbet, mesela toplam 30 saat görev yapmak veya okul açık bulunduğu sürece görevde olmak... vs

Genelde 24 saat ve üzerinde dersi olan kişiyi görevlendirmiyorlar. Çünkü kalan süre pek bir işe bakacak kadar yeterli değil. Olan derslerin de eğer BTR olmak istiyorsanız 15 saat maaş karşılığı ve üzerine de varsa 21 saate kadar girmek zorundasınız. Bunun üzerinde olanları BRT olmak istediğinizi de belirterek dilekçe ile almak istemediğinizi okul idaresine bildirmelisiniz. Kalan saatler için başka bir formülü idare bulacaktır.

Geri