BT Rehber (BTR) Haklarımız-Belgelendirilmiş

Kodla Büyü
Okul rehber öğretmenlerinde 18 saat ek ders alıyorlar ve onlar isterse 8:30 15:00 devreli okullarda son derslere girmeden çıkabiliyorlar yani toplamda 30 saat oluyor onlarında biz de teknoloji rehber öğretmeniyiz. Neden kendi kendimizi tamirci konumuna koyup okulun tüm saatlerinde okulda bulunacağız diyoruz anlamıyorum. Bt öğretmenleri kendi kendine kasıyor bence. Bir bt öğretmeninin kendisini tamirci gibi kullandırıp kullandırmaması kendisi ve görev ve sorumluluklarını bilmesiyle alakalı bence. İdareyle aram açılmasın vs diyerek 5 saat fazla duruluyor resmen. Okul psikolojik danışmanı olan rehber öğretmenlerin uygulamasına göz atmakta fayda var bence.

-BT Rehberliği görevinin, öğretmenin haftalık ders çizelgesinde “BT Rehberliği” adı ile
gösterilmesi; öğretmenin BT Rehberliği görevini ve varsa ders görevini yürüttüğü zamanın
belirtilmesini amaçlamaktadır."
Bu ifade ile ders çizelgesinin sadece çalışma zamanlarını belirlemek amacıyla hazırlandığı belirtilmiş, okumuyorsunuz galiba. Ayrıca yönergede BT rehberlik görevinin eğitim-öğretimin olduğu saatlerde yürütülmesi gerektiği açıkça yazılmış. Yüzlerce kez konuşuldu, 35 ders saati olduğu ortada maalesef. Ancak haksızlık olarak aynı iş için ortaokulda 35, lisede 40 saat görev olması gündeme getirilebilir mesela. Herkese görevinde kolaylıklar diliyorum.

-BT Rehberliği görevinin, öğretmenin haftalık ders çizelgesinde “BT Rehberliği” adı ile
gösterilmesi; öğretmenin BT Rehberliği görevini ve varsa ders görevini yürüttüğü zamanın
belirtilmesini amaçlamaktadır."
Bu ifade ile ders çizelgesinin sadece çalışma zamanlarını belirlemek amacıyla hazırlandığı belirtilmiş, okumuyorsunuz galiba. Ayrıca yönergede BT rehberlik görevinin eğitim-öğretimin olduğu saatlerde yürütülmesi gerektiği açıkça yazılmış. Yüzlerce kez konuşuldu, 35 ders saati olduğu ortada maalesef. Ancak haksızlık olarak aynı iş için ortaokulda 35, lisede 40 saat görev olması gündeme getirilebilir mesela. Herkese görevinde kolaylıklar diliyorum.

"Okumuyorsunuz galiba" üslubunuz hoş değil. Niyetim tartışmak da değil. "Haftalık ders çizelgesi" bir terimdir ve karşılığı bir hafta da girilmesi gereken ders saati süresini çizelge üzerinde ifade eder.
Ayrıca cümle de kullandığınız "sadece" kelimesini nereden türettiniz?
Özlük hakları üzerinde lehimize olan bir duruma çözüm bulmamız siz de neden rahatsızlık oluşturuyor?

Sayın hocam ben de isterim dediğiniz gibi olmasını ama açıkça yazılan "eğitim-öğretimin yürütüldüğü saatlerde" ifadesini nereye koyacağız. Yine yazıda ders çizelgesinin sadece zaman belirtmek için olduğu yazılarak bildiğimiz resmi ders çizelgesi olmadığı ifade edilmiş. Yorum yok, açıkça yazılmış. Ders çizelgesi ifadesinden yola çıkarak yorum yapıyorsunuz ve emin olun ki olası bir soruşturmada görevi aksatmaktan ceza alırsınız. Bunu elbette istemem, saygılar sunuyorum ve derse geçiyorum:)
30 saatlik ders çizelgesinin "eğitim-öğretimin yürütüldüğü saatlerde" düzenlenmesi anlamı çıkmaz mı buradan.
Bu ifadeyle çelişen tarafı nedir?
Ayrıca eğitim-öğretim saatleri dışında görev verilemez anlamı çıkmaz mı? (farkındaysanız eskiden 15.00-17:00 arası, okul sonrası okulda bekliyorduk, o sebeple yazılmış olamaz mı?)

"Okumuyorsunuz galiba" üslubunuz hoş değil. Niyetim tartışmak da değil. "Haftalık ders çizelgesi" bir terimdir ve karşılığı bir hafta da girilmesi gereken ders saati süresini çizelge üzerinde ifade eder.
Ayrıca cümle de kullandığınız "sadece" kelimesini nereden türettiniz?
Özlük hakları üzerinde lehimize olan bir duruma çözüm bulmamız siz de neden rahatsızlık oluşturuyor?
"Okumuyorsunuz galiba" nın tam olarak neresinde bir nahoşluk var. Okumamak ve olasılık belirten bir galiba ifadesi. Hakaret, nahoşluk bunun neresinde. Biraz alınganız galiba. Sayın hocam yıllardır konuşulan bir konu olduğu için öyle dedim çünkü arkadaşlar başka yorumlar çıkarsa da sonradan bu hususlar yazıya eklendi ve açık şekilde örneklendi. Başka muğlak konular var elbette onlara itirazım yok.
-"Ayrıca cümlede kullandığınız "sadece" kelimesini nereden türettiniz?" demişsiniz. Ee çünkü " ... öğretmenin BT Rehberliği görevini ve varsa ders görevini yürüttüğü zamanın belirtilmesini amaçlamaktadır." denmiş, başka bir şey denmemiş hocam. Tek bir amaç sayıldığı için sadece dedim, sadece kelimesi teklik belirtir. Açıklamam yeterli olmuştur umarım.
-Herhangi bir rahatsızlık oluşturmuyor aksine maalesef diyerek üzüntümü belli ediyorum. Tartışma istemiyorsunuz ama demagoji yapıyorsunuz, "neden rahatsızsınız" gibi gerçek dışı bir şeyle itham ediyorsunuz. Çözüm arayışıysa ben de varım, 30 saat olmasını isterim. Burda sadece reeli, mevcut durumu ifade ediyorum. Yorum dahi yapmıyorum.
30 saatlik ders çizelgesinin "eğitim-öğretimin yürütüldüğü saatlerde" düzenlenmesi anlamı çıkmaz mı demişsiniz. Çıkmaz çünkü eğitim-öğretim 35 saat, maalesef öyle keşke 30 saat olsaydı.
MEB de farkında bunların, yazıya eğitim-öğretim saatleri ifadesini özellikle eklediler ve resmi durumlarda sağlama aldılar kendilerini.
Sayın hocam siz 30 saat girin, hatta idarecinizden rica edin soruşturma açsın ve sonucunu bizimle paylaşın. Haklı çıkarsanız eğer hepimize emsal olsun rahatlayalım. Saygılar sunuyorum, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum:)

Geri