BT Öğretmenleri:Çalışıyoruz, Üretiyoruz, Paylaşıyoruz

Kodla Büyü

the_korsan

Site Admin
Yönetici
Merhaba arkadaşlar;

Sıkıntılı durumlarımız var ama bunlar bir yana okullarımızda zaten fazla olmayan derslerimizden arta kalan zamanlarda ne gibi çalışmalar yapıyoruz, okulda bilgisayar destekli eğitim adına yaptığımız etkinlikler, çalışmalar neler, bunları nasıl yapıyoruz, neler kullanıyoruz, öğrencilere yönelik yaptığımız ekstra çalışmalar var mı, kulüp faaliyetlerinde yapabileceklerimiz, bt sınıflarımızla ilgili çalışmalar ve yapabileceklerimiz, okul etkinlikleri ile ilgili çalışmalarımız (okul dergisi, yıllık vs ) var mı, nasıl yapıyoruz, izlediğimiz yol yöntemler nelerdir, okul web sayfamızın daha etkin kullanılabilmesi için yapabileceklerimizi burada paylaşsak birbirimize fikir versek, belki yeni fikirlerde ortaya çıkarabiliriz.

Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin üstüne gelen her sıkıntıya karşı, görev tanımlarımızın içinde yaptıklarımızı ortaya koyarak, çalışmalarımızla, ürettiklerimizle cevap versek birde bu yolu denesek, teşekkürlerden öte dolu dolu bir paylaşım başlığı oluştursak güzel olmaz mı?

Mesela;

Özgür kardeşimizin BT sınıfları başlığı hepimizde bir ışık yakmıştır sınıflarımızı daha da güzelleştirmek adına... her-telden-f29/sonunda-bitti-dijital-pano-bt-sinif-resimleri-t72382.html

yine özgür hocamızın herşeyiyle paylaştığı el emeği göz nuru okul dergisi çalışması her-telden-f29/okul-dergisi-bitti-ben-de-bittim-t85298.html

Geçen sene yapılan en güzel pano yarışmasına katılan arkadaşlarımızın yüksek kalitedeki örnek çalışmaları... bbnet-etkinlikleri-f249/en-guzel-pano-yarismasi-sonuclandi-t43011.html

@tolgahan0010 hocamızın bilgisayar parçalarından yaptığı el emeği göz nuru harika sergisi atıl malzemelerimizin değerlendirilmesi için ufuk açan bir çalışmaydı.. ilkogretim-bilisim-teknolojileri-uygulama-ve-materyaller-f138/bilgisayar-parcalarindan-olusan-sergi-t63617.html
yine benzer bir çalışma elazığdan 4 bt öğretmeni arkadaşımızdan duyurularimiz-f3/hic-boyle-dusundun-mu-sergi-resimleri-t88296-15.html

BT sınıfında diğer öğretmenlerin kullanması için Netsupoortun çok bilinmeyen bir özelliği NSS Test designer ile test oluşturma işlemleri... bizden-size-f127/nss-ile-test-hazirlama-gorsel-ders-t57230.html

Suat hocamızın dijital panosu birçok arkadaşın belki yapmaya çalıştığı yada düşündüğü bir çalışmaydı, hocamızın paylaşımı ile birçok arkadaşımızda kullanmaya başladı.... digital-urunler-f41/ve-karsinizda-2012-model-dijital-panomuz-link-yenilendi-t74827.html

@eya hocamızın geçen yıl yaptığı çalışma... egitsel-programlar-f113/biltek-pro-bt-dersi-icin-program-v0-991-beta-1-02-12-10-t54001.html

Dün abdullah hocamızın paylaştığı bilişim ekibi çalışması... okul-formator-ve-bilgisayar-ogretmeni-f28/bilisim-ekibi-t76274.html

yine @eya hocamızın 6.basamak konusu olan teknoloji forumu etkinliği için açtığı deneme forumu sayfası...öğrencilerin bbnet'e üye yapılmaması içinde de ayrıca tavsiye ediyoruz :) duyurularimiz-f3/6-basamak-teknoloji-forumu-konusu-icin-forum-actim-t70826.html

ismail hocamızın blogundan BT Öğretmenleri için Güvenli İnternet Sunumu,Videolar,Animasyonlar paylaşımı guvenlik-antivirus-spyware-vs-f48/bt-ogretmenleri-icin-guvenli-internet-sunumu-videolar-animas-t77987.html

yine ismail hocamızdan BT Sınıfı ve Yerel Ağ’da İnternet için Kelime bazlı Filtreleme eğitseli network-ag-ve-internet-teknolojileri-f42/yerel-ag-da-internet-icin-kelime-bazli-filtrele-t78321.html

@hulya08 hocamızdan ders anlatan müzikler çalışması, çocukların ilgisini çekeceği kesin, gerçekten harika bir fikir.. muzik-kulubu-f230/ders-anlatan-muzikler-t78802.html

@nefes23 hocamızın okul dergisi çalışması + psd dosyaları photoshop-calismalarimizi-paylasalim-f203/e-dergimizin-2-sayisini-yayinladik-psd-leri-mevcuttur-t77610.html

@developer hocamızdan dijital yıllık projesi egitsel-programlar-f113/dijital-yillik-hazirlama-programi-cikti-t88429.html

benimde yapmak istediğim bir çalışmam var inş bi aşamaya geldiğinde arkadaşlarla paylaşmayı düşünüyorum ;)

BT Sınıfları haricinde diğer sınıflarımızda kullanılan BT kullanımı ile ilgili bir form hazırlayıp öğretmenlerimize dağıttım.

Kalabalık bir okulda olmamızdan dolayı sınıflarımızdaki BT kullanımının takibi ve desteği konusunda sıkıntılar yaşanıyordu.Bu uygulama ile öğretmenlerimizin sınıflarımızdaki BT ni ne kadar etkili ve doğru kullandığını inceleyerek gerekli durumlarda destek veriyorum.

Ekli dosyalar

• BT KULLANIM RAPORU.rar
    17.3 KB · Görüntüleme: 530
Çalışmalar çok güzel öncelikle tebrik ediyorum.Bende bişeyler yapmak istiyorum ama öğrencilerim isteksiz.Anadolu Lisesindeyim.Mesela E-bitefo yarışması ile ilgili yazı geldi hemen öğrencilerimle paylaştım,yarışmaya katılmalarını istedim.Ama boşuna istemiyorlar.Sanırım ilköğretimler bu konuda daha şanslı.Neyse burdaki paylaşımlardan bazılarını denemekte fayda var.Teşekkürler tekrar.

Ben de ders dışında birkaç yarışma için öğrenci çalıştıryorum.Derste dreamweaver anlatamıyorum.daha çok publisher da web sitesi yapmasını gösteriyorum.Ama ilgisi olan öğrencileri ders dışında zaman yaratarak çalıştıyorum.bir tane öğrencim evvelsi sene finale kaldı anlat okulu yarışmasında sonra da Fatih e dream proje olimpiyatlarında gümüş madalya aldı.Finale kalınca haftasonu bile çalıştırmıştım öğrenciyi kendi evimde.

anlat okulunu yarışmasında finale kaldığı proje:
http://okulweb.meb.gov.tr/34/24/244792/ ... ndex2.html

projeyi biraz geliştirerek de gümüş madalya almıştı.O hali serverda olmadığı için eski halinin linki verdim.bu sene hiç zaman bulamıyorum ama istekle 3 4 öğrenci var bakalım.

işaretli bilgisayarı sene sonunda öğrencilerden birisine hediye olarak vereceğiz... en başarılı, derse en çok katılan, ödevlerini düzenli yapan, araştırmalara en çok gelen öğrenciye...

monitör benim eski monitorüm... kasayı da sağdan soldan parçaları birleştirerek oluşturduk. yine aksilik olmazsa, bir yazıcı da verilecek....

bir gün ders çıkışı öğrencimin birinin bu bilgisayara bakıp şunları söylediğini duydum : benim olacaksın :)

Hocam başlık için teşekkürler.

4 yıldır üzerinde çalıştığım programı (Biltek Pro) en çok kullandığım alan 4. ve 5. sınıflar idi. Dersler kalkınca, geleceğimizi de göremeyince 1 yıldır hiç ilgilenemedim, ufak tefek hataları mevcut ancak halen işimi görüyor, kullanmak isteyenlere tavsiye ederim. Yıllık planlarımı yine bu programdan hazırladım.

Dersler olsa idi programı daha fazla geliştirmeye çalışacaktım. Durumumuz netleştikten sonra mutlaka okuldaki görevlerimizi kolaylaştıracak bir programa dönüştürmeyi düşünüyorum mevcut programı. Tabi ki fırsat olursa.

4 senelik meslek hayatımda aynı ilçede 4. okula geçeceğim sanırım. Kendi durumum da net olmayınca Özgür hocam gibi tam manasıyla bir çalışma yapamadım. Hangi okulu sahiplenip emek verdiysem bir süre sonra bir bahaneyle uzaklaştırıldım. Kimine göre şanssızım, kimine göre okulların hizmete ihtiyacı var Allah da bizi gezdiriyor, hayırlısı.

Bu sene bizimle ilgili gündemi takip etme şansı verdiği için tüm foruma teşekkürler. Bazen saçma sapan haberler de yayıldı ancak doğru bilgilere de ulaştık. Özgür hocama ufkumuzu biraz daha açtığı için teşekkürler. Paylaşım yapan herkese teşekkürler.

Bir de başlığı görünce şu sevdiğim söz geldi aklıma, paylaşayım istedim... "Üşenme, Erteleme, Vazgeçme" :+1:

the_korsan' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar;

Sıkıntılı durumlarımız var ama bunlar bir yana okullarımızda zaten fazla olmayan derslerimizden arta kalan zamanlarda ne gibi çalışmalar yapıyoruz, okulda bilgisayar destekli eğitim adına yaptığımız etkinlikler, çalışmalar neler, bunları nasıl yapıyoruz, neler kullanıyoruz, öğrencilere yönelik yaptığımız ekstra çalışmalar var mı, kulüp faaliyetlerinde yapabileceklerimiz, bt sınıflarımızla ilgili çalışmalar ve yapabileceklerimiz, okul etkinlikleri ile ilgili çalışmalarımız (okul dergisi, yıllık vs ) var mı, nasıl yapıyoruz, izlediğimiz yol yöntemler nelerdir, okul web sayfamızın daha etkin kullanılabilmesi için yapabileceklerimizi burada paylaşsak birbirimize fikir versek, belki yeni fikirlerde ortaya çıkarabiliriz.

Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin üstüne gelen her sıkıntıya karşı, görev tanımlarımızın içinde yaptıklarımızı ortaya koyarak, çalışmalarımızla, ürettiklerimizle cevap versek birde bu yolu denesek, teşekkürlerden öte dolu dolu bir paylaşım başlığı oluştursak güzel olmaz mı?

Mesela;

Özgür kardeşimizin BT sınıfları başlığı hepimizde bir ışık yakmıştır sınıflarımızı daha da güzelleştirmek adına... her-telden-f29/sonunda-bitti-dijital-pano-bt-sinif-resimleri-t72382.html

Geçen sene yapılan en güzel pano yarışmasına katılan arkadaşlarımızın yüksek kalitedeki örnek çalışmaları... bbnet-etkinlikleri-f249/en-guzel-pano-yarismasi-sonuclandi-t43011.html

BT sınıfında diğer öğretmenlerin kullanması için nss Test designer ile test oluşturma işlemleri... bizden-size-f127/nss-ile-test-hazirlama-gorsel-ders-t57230.html

Suat hocamızın dijital panosu birçok arkadaşın belki yapmaya çalıştığı yada düşündüğü bir çalışmaydı, hocamızın paylaşımı ile birçok arkadaşımızda kullanmaya başladı.... digital-urunler-f41/ve-karsinizda-2012-model-dijital-panomuz-link-yenilendi-t74827.html

@eya hocamızın geçen yıl yaptığı çalışma... egitsel-programlar-f113/biltek-pro-bt-dersi-icin-program-v0-991-beta-1-02-12-10-t54001.html

Dün abdullah hocamızın paylaştığı bilişim ekibi çalışması... okul-formator-ve-bilgisayar-ogretmeni-f28/bilisim-ekibi-t76274.html

son günlerde aklımda kalan çalışmalar...

Katılıyorum.Üretken olmak iç huzurumuzuda artıracaktır.

eya' Alıntı:
Bir de başlığı görünce şu sevdiğim söz geldi aklıma, paylaşayım istedim... "Üşenme, Erteleme, Vazgeçme" :+1:

yasin hocam, çok güzel paylaşımların çıkacağına inanıyorum bu başlık altında...
Allah ümidimizi azaltmasın....

Hocam gerçekten her gün foruma giriyorum ama artık ne olumsuz olayla yada hangi arkadaşımın isyanına şahit olacam diye
sıkıntıyla adres çubuğuna adresi tıklıyordum
inanın bu başlık bile güzel şeyler i gördükçe motive etmeye yetecektir.
teşekkürler :++:

Konu harika, bunları okumak bana da çok keyif veriyor, iyi örnekler gaza getiriyor.
İyi örnek midir bilemem ama paylaşayım, belki işine yarayan olur:
http://www.sinifi.org/ - Her öğretmene kolay yönetilebilir e-sınıf.
http://bilisim-teknolojileri.sinifi.org/ Bu benim e-sınıfım. Çocukların ürünlerini yayınlıyorum olabildiğince.
[attachment=4]e-sinif Broşür.rar[/attachment]
http://okulweb.meb.gov.tr/35/02/733992/ebulten.html - Periyodik e-bülten.
http://www.zezencay.com/2010/07/08/bili ... uz-kitabi/ - Açıklamak yersiz.
2007 şubatında yaptığım ve okulumuzda pano olarak duvara astığımız BT Tarih şeridi

BT Sınıfında Öğrenci ve Öğretmen açısından olanaklar nelerdir afişi ve Bilişimde Uzmanlaşmak için temel maddeleri kendimde afiş yapmıştım. Sınıfımda çokca astım...
[attachment=2]BT_Sinifinda_Neler_Yaparim.rar[/attachment]
Bir de Çekirdek Akademi kurduk, Çizgi sağolsun online sınıf açtık, öğrencilerime sanal sınıfımda ders anlatacağım, corel çalışıp kendimizi geliştireceğiz. Gazetenin ilk sayısını çıkarttık şimdi sıra ikincide. Çekirdek Akademi çalışmasının da proje detayları.
[attachment=1]ProjeTaslak.rar[/attachment]

Gazete 2.sayısı : [attachment=0]GazeteSayi_2_11Ocak2012.rar[/attachment]
Gazetemiz 12 Mart 3.Sayısı : http://www.cekirdekakademi.com

Basında Projemiz : http://okulweb.meb.gov.tr/35/02/733992/ ... Mart12.jpg

Planladıklarım var ama keşke olsalar:)

Ekli dosyalar

• e-sinif Broşür.rar
    515.5 KB · Görüntüleme: 262
  • tarih_seridi.rar
    3.2 MB · Görüntüleme: 316
  • BT_Sinifinda_Neler_Yaparim.rar
    30.9 KB · Görüntüleme: 294
  • ProjeTaslak.rar
    17.7 KB · Görüntüleme: 174
  • GazeteSayi_2_11Ocak2012.rar
    2.2 MB · Görüntüleme: 137
Olcay hocam çok güzel çalışmalar, emeğinize sağlık...Zezencay'ın da yeniden açılmasını bekliyorum :)
Çekirdek akademi işini ben ilköğretimde bir türlü yapamadım, sağlıklı yürütemedim, okul ikili öğretim ve öğle sonrası bt sınıfı diğer öğretmenlerin hizmetinde, lisede bu sistem çok güzel işliyordu ilk sene çocukları yetiştirdik daha sonra bana iş bile kalmıyordu. Siz nasıl bir yol izliyorsunuz hocam, çalışmaları okul çıkışı mı, yoksa evden tamamen çizgi sınıflarından mı yürütüyorsunuz?

Gazete çalışmanızda hocam nasıl bir yol izliyorsunuz, corelde yaptığınızı yazmışsınız, bu çalışma yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir siz nelere dikkat ediyorsunuz, baskı için çalışmayı ne gibi kriterlerde, boyutlarda çözünürlükte hazırlamalıyız, PS kullanan arkadaşlarımız var, illustrator kullananlar var, corelciler var alternatifimiz çok bu konuda siz yada tecrübeli arkadaşlar bu işlere yeni başlayacak arkadaşlarımıza yol göstermek adına bilgilerini paylaşırlar mı?

Okulumuz Fen Liseleri ve Anadolu Liselerine Hazırlık noktasında Kolej gibi çalışıyor sürekli etüt ve deneme sınavları yapılmakta. BT dersi olmadığı için etkinlik vs hazırlama gibi bir durum söz konusu dedil. Okul idaresi Okul web sitesinin etkin kullanımı için Deneme sınav sonuçlarının internette yayımlanmasını istedi. Bende bir deneme sınavı portalı oluşturarak her öğrenci velisine kullanıcı adı ve şifre verdim. Veliler deneme sınavından hemen sonra internet üzerinden son 12 deneme sınavına ait netleri ve dereceleri görebiliyorlar. Böylelikle Doğru bilgiye hızlı bir erişim sağlamış olduk.
Keşke Bt dersi olsaydı o zaman güzel etkinlikler yapabilirdik diye düşünüyorum ama şimdilik durum bundan ibaret.

yine ağlayan biri ..... evet bu başlıktada ...... :(
öğretmenliğiide çok seviyorum bilişimide, üretmeyide çok seviyorum ama yaptığım işten gram zevk alamıyorum. biliyorum bana tepki göstereceksiniz ama mutludeğilim bu halde verimli olamıyorum. ne meb, ne idare, ne veliler nede öğrenciler ne dersimize nede bize değer veriyor yaptığım iş kimsenin umurunda değil. en azından idare iyi olsa diğerlerinide unutacam ama malesef. okulda ne yaptığımıda sölim. şu anda bil lab da tek küçük bir problem bile yok web sayfasını her sene farklı bir tarzda hazırlar ve güncel tutarım. arkadaşlarımın özel bilgisayarlarına dahi bakar tamirini yaparım. gerekirse iş yerlerine dahi arabayla götürürler beni. derslerime zamanında girer çıkarım. bilgisayar destekli eğitimde ihtiyacı olana anında yardım eder ihtiyacını gideririrm. her ne kadar katılmasalar dahi arkadaşlara seminer veririm. ne zaman ki bize daha çok ihtiyaçları olur bizden daha çok şey isterler ben yine hazırım tek istediğim şey diğer branşların gördüğü kadar değer görmek. çokmu şey istiyorum acaba

tolgahan0010' Alıntı:

Hocam harika bir çalışma yapmışsınız, ben paylaştığınız dönemde görmemiştim şimdi farkediyorum, emeklerinize sağlık hocam :alkis:

tolgahan0010' Alıntı:
avy' Alıntı:
Ellerinize sağlık hocam hepsi çok güzel olmuş. Bir kaçının yapılışını anlatırsanız çocuklarla birlikte yapmaya çalışırız. Tekrar tebrikler. :alkis:
hocam hepsini anlatayım hiç problem değil ama özellikle şu diye belirtirsen kullanılan malzemeden tut yapılışına kadar hepsini anlatayım.

Artık tarifleri sizin seçeceğiniz sıraya göre alabilir miyiz :)

the_korsan' Alıntı:
tolgahan0010' Alıntı:

Hocam harika bir çalışma yapmışsınız, ben paylaştığınız dönemde görmemiştim şimdi farkediyorum, emeklerinize sağlık hocam :alkis:

tolgahan0010' Alıntı:
avy' Alıntı:
Ellerinize sağlık hocam hepsi çok güzel olmuş. Bir kaçının yapılışını anlatırsanız çocuklarla birlikte yapmaya çalışırız. Tekrar tebrikler. :alkis:
hocam hepsini anlatayım hiç problem değil ama özellikle şu diye belirtirsen kullanılan malzemeden tut yapılışına kadar hepsini anlatayım.

Artık tarifleri sizin seçeceğiniz sıraya göre alabilir miyiz :)
teşekkür ederim hocam. yapılışları ile ilgili bi word dosyası hazırlayayım. eğer ciddi ciddi yapmayı düşünürsen the_korsan hocam kayseridesin nede olsa gel bi çayımı iç canlı canlı ürünleri gör. bi arkadaş daha var 3-5 kişi olursak il genelinde bi sergi yaparız olmazsa. ilköğretimde çalışan bilişimciler olarak kayseride ses getirip isteklerimizi duyurabileceğimiz bir etkinlik yapabiliriz.

güzel başlık
konuların bazılarını biliyordum ama görmediğim konularda varmış
takipteyim :alkis:

ozgurgitarim' Alıntı:
tolgahan hocam word dosyasını mutlaka bekliyoruz...

en kısa vadedeki proje inşallah, izninle :)
hocam izin ne demek tabikide hazırlar hazırlamaz eklerim. çoğunun nasıl yapıldığı belli diye özellikle istediğiniz varmı diye yazmıştım. inşallah en kısa zamanda eklerim

Öncelikle böyle bir başlık olmasına çok sevindim... :alkis: Üniversitede sürekli üretme durumundaydık, ben de boşluğa düşmeye başladığımı bu nedenle de bir şeyler üretmeye ihtiyaç duyduğumu hissediyorum.
Bu başlıkta da yine ağlayan arkadaşa da, herkesin özel bilgisayarını hatta iş yerlerindeki bilgisayarları bile tamir eder herkesi memnun etmeye çalışırsanız tabi ki mutlu olamazsınız. Herkesi memnun etmeye çalışırken kendinizden ödün verirsiniz. Bence kendinize bazı prensipler üretmekten başlayın, sonrası gelir zaten...

tolgahan0010' Alıntı:
ozgurgitarim' Alıntı:

hocam izin ne demek tabikide hazırlar hazırlamaz eklerim. çoğunun nasıl yapıldığı belli diye özellikle istediğiniz varmı diye yazmıştım. inşallah en kısa zamanda eklerim
Hocam öncelikle tebrikler yaptığınız çalışmalar için. Eğer mouse robot, kuş, timsah ile anahtarlıkların nasıl yapıldığını anlatırsanız çok sevinirim. Hemen her okulda en çok bulunan eski malzemeler klavyeler ve farelerdir. Bunları da çöpe atmamış oluruz. Diğer meslektaşlarımız da yatmadığımızı görmüş olurlar. Teşekkürler...

muratbdg' Alıntı:
tolgahan0010' Alıntı:
ozgurgitarim' Alıntı:

Hocam öncelikle tebrikler yaptığınız çalışmalar için. Eğer mouse robot, kuş, timsah ile anahtarlıkların nasıl yapıldığını anlatırsanız çok sevinirim. Hemen her okulda en çok bulunan eski malzemeler klavyeler ve farelerdir. Bunları da çöpe atmamış oluruz. Diğer meslektaşlarımız da yatmadığımızı görmüş olurlar. Teşekkürler...
teşekkür ederim hocam. bu başlığın açılma amacını değiştirmemek için konunun önceden açılmış başlığında hazırladıklarımı paylaşmaya başladım http://www.bilgisayarbilisim.net/il...isayar-parcalarindan-olusan-sergi-t63617.html akvaryum monitörü hazırladım şimdilik ama bundan sonraki ilk paylaşımım mouse ve klavye olanlarla olacak inşallah

Geri