BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.

Kodla Büyü

samil

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba değerli arkadaşlar. Forumumuzda Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin, Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin ve Eğitici Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin geleceği uzun uzun tartışıldı. Güzel bir sivil toplumu örneği olarak arkadaşlarımız başarılı bir şekilde eylem yapıp sesimizi tüm Türkiye’ye duyurdular. Her ne kadar bakanlık yetkililerinden tam olarak bir açıklama olmasa da bizimle ilgili bir takım çalışmalar yapılıyor. Bu noktada kendi görev tanımımızı kendimiz el birliği ile yaparsak forumumuzu takip eden ilgililere bir sivil toplum örgütü olarak yol göstermiş oluruz. Daha önce buna benzer başlıklar açıldı ama bu başlık bir ortak çözüm aracı olarak daha faydalı olabilir. Şu anki adıyla BT Formatörlüğünün ve Eğitici BT Formatörlüğünün geleceği ne olmalı? Ne Olmamalı? Gelin görüş ve önerilerimizi bu başlık altında sakin, aklıselim ve çözüm odaklı bir yaklaşımla paylaşarak kendi genelgemizi ve yönergemizi kendimiz yazalım. Çıkan sonuçları toplayalım ve ortak noktada buluşmak için gerekirse anketlerle oylayalım, sonucunda da teklif edelim.

Ben 1 yıl Bilişim teknolojileri öğretmeni, 1,5 yıl il koordinatörü ve 2 yılda BİTEFO olarak yaşadığım tecrübelere dayanarak BT rehber öğretmenin görev tanımının aşağıdaki gibi olmasını isterim.
->Bilişim Teknolojileri öğretmeni ve BİTEFO ikilemi ortadan kaldırılmalıdır. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri branş değişikliği ile Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak ismi ve görev tanımı değiştirilmelidir.
->Geçici görevlendirme ile çalışma ortadan kaldırılmalıdır.
->Normlar Ders saatlerine göre değil de Rehber öğretmen gibi öğrenci sayısına göre belirlenmelidir.
->Mevcut ders içeriğinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bence tamamen yazılımcı yetiştirme odaklı bir ders programı belirlenmelidir. Her zaman verilen örnek Hindistan gibi. 4 5 6 7 8. sınıflarda bir saat olarak derslere devam edilmelidir. Şu anki içeriği ile derslerin faydalı olduğunu düşünmüyorum. Yeni ders programı ve alt yapısı oluşturuluncaya kadar B.T. dersleri kaldırılabilir.
->Mesai saatleri 09-15 olmalıdır.
->Kendimize ait bir odamız olmalıdır.
->Okul web sitesinin teknik takibinden sorumlu olmalı, web yayın ekibine başkanlık etmelidir
->Nöbet görevi ve diğer hiçbir görevi yürütmemelidir.
->Okul personelinin B.T. araçlarını yeterince kullanmasını sağlamalı ve onlara içerik konusunda yardımcı olmalıdır.
->İlçedeki tüm bilişimciler bir araya gelerek ilçe çapında belli periyotlarla toplantılar yapmalı ve yapılan çalışmalar paylaşılmalıdır.
->Sözleşmeli bilişim teknolojileri öğretmenleri de B.T. rehber öğretmeni olmalıdır.
->Okul BT ekipmanlarının tamir, bakım ve servis işlemleri için ilgili firmalarla iletişimi sağlamalı ve çözüm üretme noktasında okul yönetimi ve öğretmenlerine danışmanlık yapmalıdır.
->Bakanlık projelerinde genel koordinatör görevi görmelidir. Bu projelerdeki görev dağılımını ve süreçlerini yönetmelidir.

Sizlerin düşünceleri neler acaba?

Verilen cevaplardaki önerileri fırsat buldukça ilk mesajımın altına ekleyeceğim
->Geçici görevlendirmenin ortadan kalkarak her ilde farklı uygulamalara son verilmesi gerekmektedir
->Okullarda bir Ar-Ge yada BT birimi oluşturulması bt faaliyetlerinin bu biriminde yürütülmesi gerektiğini düşünüyor ve öneriyorum. Eğitim bölgesi okulun yapısı ve öğrenci sayısına göre burada istihdam edilecek personel sayısı belirlenmeli.
Bt formatörlerinin yaptığı birçok proje koordinatörlüğü bir ar-ge faaliyeti aslında. Ar-ge kimliği altında BT faaliyetlerinin daha kurumsal ve ciddi bir biçim kazanacağını düşünüyorum. Böylece sınıf sınıf koşuşturmaktan bilgisayar tamircisiymişiz algısını da ortadan kaldırmak mümkün olabilir.
-> Bu kadroya kesinlikle Branşı Bilişim Teknolojileri olanlar alınmalıdır. Okullardaki kadroları farklı branşların doldurmasını engelleyecek bir düzenleme yapılmalı. Yapılmadığı takdirde ileride kimsenin yer değiştirememesi gibi daha büyük problemler çıkacaktır.
->Maaşlarımızdan denge tazminatı kesilmemeli, sene başı ve sonundaki seminer ücretleri verilmeli,eğitim öğretime hazırlık ücreti de kem küm edilmeden verilmelidir.(Malum formator sıfatı alınca öğretmen değilsiniz diyerekten bu ücretleri vermeyebilirler)
->Her türlü resmi,bayram,yaz ve sömstr tatilimiz olmalıdır
->Bilişim ile ilgili özel kurslarda bilişim öğrertmeni lisans eğitimi almış branşlar öğretici olmaları zorunlu tutulmalı,Bilişim ile ilgili artık başka branştan görevlendirme vs. yapılmamaı,çünkü ülkemizde yeterince bilişim öğretmeni artık var.Artık ülkemizde herkes bizim işimizi yapmamalı,belli krıterler getirilmeli.
->Teknoloji ve Tasarım dersinde olduğu gibi 20'den fazla mevcudu olan sınıflar bölünebilmeli. Öğretmen normu da bu şartları sağlayabilecek okullarda aynı şekilde arttırılmalı.
->Ders-dışı Eğitim (egzersiz) Yönetmeliği güncellenmeli ve Bilişim Teknolojisi Öğretmenlerince yürütülebilecek, web sitesi, elektronik dergi, afiş, eğitsel yazılım, belgesel video, grafik, hazırlama benzeri ders süresince yapılması mümkün olmayan eğitsel çalışmalara yer verilme
->E-bitefo gibi diğer formatörlerde aynı şekilde Bilgisayar ğretmenlerinden oluşmalı

*aradaugrarim nicli arkadaşımız bir şablon oluşturmuş. Üzerinde çalışmak isteyen arkadaşlar için bende mesajıma ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Yonerge.rar
    272.8 KB · Görüntüleme: 191
Re: BT(Öğretmen-Formatör-Eği. Formatör) Genelgesini Biz Yazalım

izmirde il milli eğitim müdürlüğü tarafından ilçe ebitefo öğretmenlerine görüş ve öneriler soruldu bizde(okul formatörleri) ilçeye ilettik... umarım iyileştirme olur ve aynı şekilde diğer illeri de kapsar... çıkan görüşler aşağı yukarı sizin yazdıklarınızla aynıydı.

Merhaba çok konuştuğumuz tartıştığımız hatta çoğu zaman polemik konusu yaptığımız bir konu olmakla birlikte bu konuyu şöyle aklımızı başımıza alıp tekrar konuşmamız ve tartışmamız gerektiğine ve Şamil Hocamın önerilerine katılıyorum.

Ben branşı farklı olmakla birlikte TTK kararı gereği vaktiyle girebileceğim dersler arasında bilgisayar da olduğundan 11 senedir bilgisayar dersleri okutan, son 3-4 senedir bt formatör öğretmeni olarak görev yapan, tırnak içinde “bt bilgimizi” ölçen eğitici sınavına istinaden eğitici formatör de olan; özetle öyle ya da böyle yıllardır bu işin içinde farklı tecrübeler yaşamış bir öğretmenim.

Öncelikle benim gibi branşı bilgisayar olmayan ancak bu yükü yıllardır sırtlanmış bir meslektaşınız olarak bu işin artık tıkandığını ve yürümediğini görüyorum. Kendi adıma branşımda derse girmeyi bt birikimimi kendi alanımda kullanmayı yeğlerim ancak bu da mümkün olmadığından başlarda keyif de duyduğumdan ama artık zorunluluktan BT Formatör öğretmeni olarak görev yapıyorum. Özellikle branşı BT olan arkadaşlar için bu tartışmayı bir fırsat olarak görüyor yapıcı bir üslupla bu sorunu kendilerinin çözebileceğine inanıyorum.
Ben okullarda bir Ar-Ge birimi oluşturulması bt faaliyetlerinin bu ar-ge biriminde yürütülmesi gerektiğini düşünüyor ve öneriyorum. Eğitim bölgesi okulun yapısı ve öğrenci sayısına göre burada istihdam edilecek personel sayısı belirlenmeli.
Bt formatörlerinin yaptığı birçok proje koordinatörlüğü bir ar-ge faaliyeti aslında. Ar-ge kimliği altında BT faaliyetlerinin daha kurumsal ve ciddi bir biçim kazanacağını düşünüyorum. Böylece sınıf sınıf koşuşturmaktan bilgisayar tamircisiymişiz algısını da ortadan kaldırmak mümkün olabilir.
BT Dersinin geri gelmesi ya da seçimine gelince; ilköğretim okulları temel BT becerileri konusunda farkındalık yaratma işlevini yerine getirmeli sadece. Daha fazlası orta öğretime bırakılmalı. Böylece kaynak ve zamandan da tasarruf sağlamış oluruz. Okulların insan kaynağı ve araç ekipman durumuna göre dersin okutulması yeni ve sade bir programla okullara bırakılmalı.

bu ortak görüşleri elektronik imzayla desteklememiz mümkün olur mu acaba? Daha öncede çok güzel raporlar hazırladı bbnet ama amaca ulaşamadık..

samil' Alıntı:
Merhaba değerli arkadaşlar. Forumumuzda Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin, Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin ve Eğitici Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin geleceği uzun uzun tartışıldı. Güzel bir sivil toplumu örneği olarak arkadaşlarımız başarılı bir şekilde eylem yapıp sesimizi tüm Türkiye’ye duyurdular. Her ne kadar bakanlık yetkililerinden tam olarak bir açıklama olmasa da bizimle ilgili bir takım çalışmalar yapılıyor. Bu noktada kendi görev tanımımızı kendimiz el birliği ile yaparsak forumumuzu takip eden ilgililere bir sivil toplum örgütü olarak yol göstermiş oluruz. Daha önce buna benzer başlıklar açıldı ama bu başlık bir ortak çözüm aracı olarak daha faydalı olabilir. Şu anki adıyla BT Formatörlüğünün ve Eğitici BT Formatörlüğünün geleceği ne olmalı? Ne Olmamalı? Gelin görüş ve önerilerimizi bu başlık altında sakin, aklıselim ve çözüm odaklı bir yaklaşımla paylaşarak kendi genelgemizi ve yönergemizi kendimiz yazalım. Çıkan sonuçları toplayalım ve ortak noktada buluşmak için gerekirse anketlerle oylayalım, sonucunda da teklif edelim.

Ben 1 yıl Bilişim teknolojileri öğretmeni, 1,5 yıl il koordinatörü ve 2 yılda BİTEFO olarak yaşadığım tecrübelere dayanarak BT rehber öğretmenin görev tanımının aşağıdaki gibi olmasını isterim.
->Bilişim Teknolojileri öğretmeni ve BİTEFO ikilemi ortadan kaldırılmalıdır. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri branş değişikliği ile Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak ismi ve görev tanımı değiştirilmelidir.
->Normlar Ders saatlerine göre değil de Rehber öğretmen gibi öğrenci sayısına göre belirlenmelidir.
->Mevcut ders içeriğinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bence tamamen yazılımcı yetiştirme odaklı bir ders programı belirlenmelidir. Her zaman verilen örnek Hindistan gibi. 4 5 6 7 8. sınıflarda bir saat olarak derslere devam edilmelidir. Şu anki içeriği ile derslerin faydalı olduğunu düşünmüyorum. Yeni ders programı ve alt yapısı oluşturuluncaya kadar B.T. dersleri kaldırılabilir.
->Okul web sitesinin teknik takibinden sorumlu olmalı, web yayın ekibine başkanlık etmelidir
->Okul personelinin B.T. araçlarını yeterince kullanmasını sağlamalı ve onlara içerik konusunda yardımcı olmalıdır.
->İlçedeki tüm bilişimciler bir araya gelerek ilçe çapında belli periyotlarla toplantılar yapmalı ve yapılan çalışmalar paylaşılmalıdır.
->Sözleşmeli bilişim teknolojileri öğretmenleri de B.T. rehber öğretmeni olmalıdır.
->Okul BT ekipmanlarının tamir, bakım ve servis işlemleri için ilgili firmalarla iletişimi sağlamalı ve çözüm üretme noktasında okul yönetimi ve öğretmenlerine danışmanlık yapmalıdır.
->Bakanlık projelerinde genel koordinatör görevi görmelidir. Bu projelerdeki görev dağılımını ve süreçlerini yönetmelidir.

hocam bütün isteklerimiz bunlar zaten çalışma saati kesinlikle 8.30-15.00 olmalı ve sadece branşı bilişim teknolojileri olanlar bu kadroya geçmeli aksi takdirde atanmayı bekleyen arkadaşlara haksızlık olur ve kusura bakmasınlar ama diğer branşlar dersine dönsün derse girip çıkıp eve gitmekten keyifli ne olabilir ki.inanın okulumdaki sınıfçılardan biri ve anasınıfı öğretmeni aman ne rahatsın falan diolar keşke bizde formatör olsak e be adam sen yarım gün derse girip full ekdersini alıp evine gidiyorsun ben akşama kadar okuldayım diyesim geliyor

4-5-6-7-8 . sınıflarda tamamen yazılımcı yetiştirme odaklı bir programın eğitimsel olarak doğru değildir. Ben başarı veya başarısızlıktan söz etmiyorum. Sadece bu yaşlardan itibaren herkese bir programcı gözüyle bakmak çok yanlış bir düşünce olur.

Ders içeriği de kesinilikle değiştirilmelidir. Ama yazılımcı odaklı değil.

Okul Arge nin doğal üyesi olabilir fakat kesinlikle tüm TKY yi kendisinin yapmayacağı belirtilmelidir.

samil' Alıntı:

Arkadaşım buna ek olarak bence kesinlikle farklı branlşların formatör kadrosu almaması eklenmeli çünkü maalesef yapılan çalışmalara göre farklı branşlara da kadro verilecek. biçok mesajımda belirttiğim gibi hakkıyla çalışan büyük emekler veren arkadaşları takdir etsem de iş kadroya gelince hakkı olan bu işin 4 yıl eğitimini almış Bilişim Teknolojileri Öğretmenleridir.

bence de fikirler çok güzel tanıma aynen katılıyorum. görev tanımı üzerinde kesinlkle mutabık olmamız lazım bir kere. bunu yetkili yerlere de iletip duyurmamız gerekli seçimden önce. bizim ilk işimiz bu olmalı her şeyden önce:yoksa sonumuz hayır görünmüyor. bence bu bizim var olma mücadelemiz.
ilk etapta sendikalara baskı yapmak nasıl olur sizce?
bu konuda daha bilgili arkadaşlar da adım atarsa daha etkili olabilir. .

Bende katılıyorum sizlere arkadaşlar. Kendi aramızda bir karara varabilsek yada bu başlıktan çıkan önerilere göre en çok tatışılan konuları oylayıp çıkan sonuçları ulaşabildiğimiz tüm yerlere vermeliyiz. Sendikalarda bunlara dahil. Süre azalıyor. Biz bir şeyler hazırlamazsak hazırlananlara uymak zorunda kalacağız.

samil' Alıntı:

:+1:

fikirler çok güzel özelliklede bilişim teknolojileri derslerinin devam edip normların öğrenci sayısı üzerinden hesaplanması ve Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak isim ve görev dağılımı yapılması gerçekten yerinde olur en azından BT(Bildiğin Tamirci) olayından kurtuluruz:)

bence AR-GE fikri çok güzel. okullardaki rehberlik birimi gibi bir de AR-GE birimi kurulabilir. zaten yürütülmeye çalışılan tonla şey var. hepsi arge kapsamında düzenli ve tutarlı bire şekilde ilerler hiç değilse. ordan burdan şeylerle biryere varılamıyor.

Her türlü resmi,bayram,yaz ve sömstr tatilimiz olmalıdır.

BT dersi için kullanılacak plan program öğretmene bırakılmalıdır. Öğretmen hazırladığı genel çereve planı ile sınıfın seviyesine uygun konuları seçip işleyebilmelidir.

Maaşlarımızdan denge tazminatı kesilmemeli, sene başı ve sonundaki seminer ücretleri verilmeli,eğitim öğretime hazırlık ücreti de kem küm edilmeden verilmelidir.(Malum formator sıfatı alınca öğretmen değilsiniz diyerekten bu ücretleri vermeyebilirler)

Laboratuarda ve diğer BT ekipmanları nedeni ile radyasyona maruz kaldığımız için yıpranma tazminatı almalıyız. Meslek liselerindeki bilgisayarcılar gibi.

Bütün formatör öğretmenler her türlü okula atanabilmelidir.(sınavla alan okullar hariç)

samil' Alıntı:
?
4 5 6 7 'de 1 8.sınıfta 2 saat olmalı ki son sınıfta not alacağız güdüsüyle öğrenciler bilişim dersini önemsemeli. yazılım ağırlıklı olmmasına katılıyorum.

Bence arkadaşlar egitektekiler özellikle tunay bey bizim sorunlarımızı çok iyi biliyor, ama çözüm için uğraşıyorlar mı yada uğraşırlar mı orasını bilememm..

Arkadaşlar bizim 1. Sorunumuz dersimizin olmaması. Çalıştığımız yerler okul sonuç itibariyle öğretmensen derse girersin idareciysen girmez idari işlerle uğraşırsın. Gelelim Bt Rehberliği vs. saçmalıklarına. Ne farkı olacak şimdikinden kadrolu ara eleman gibi görüneceksen okulda. Formatörlük çalışma esaslarındada yazıyo okul idaresine rehberlik yapar idari iş yapmaz vs. ama kazın ayağı öyle değil yüzde doksanımız bunu yapıyo yapmayıp napıcaz oda ayrı mesele..Okulda naparsın öğretmensen derse girersin girmezsen istediğin kadar çalış iş yap kimseye yaranamazsın gün gelir dersde seçilmez norm fazlası olursun..

Bence ders içeriği konusunda öğrencilere Bilişim Teknolojileri ile ilgili genel bilgilerin verilmesi ve Bilgisayar Mantığının anlatılması gerekiyor. Çünkü bilgisayar mantığı herhangi bir derse uygulanabilen, herhangi bir problemin çözümünde kullanılabilen bir mantık.
BT Rehber Öğretmenliği ve görev ve çalışma esasları ile ilgili olarak konusunda samil hocama katılıyorum. Kimlerin BT Rehber Öğretmeni olabileceği konusunda da Branş değişikliği yöntemi ile BT alanında kendini yetiştirmiş kişiler alınabilir ancak bundan sonraki aşamada sadece Bilişim Teknolojileri Alanında Lisans Eğitimini tamamlayanların alınması da atamalardaki sorunu ortadan kaldırmak için gerekli.

Genelgeyi yazalım, oldu olacak kendi aramızda Bakan, PGM Başkanı, Eğitek....Şube müdürü vs den oluşan bir komisyon oluşturalım imzaları da atıverelim altına. Aylardır şu forumda bunlar konuşuluyor, sıkıntılar sendika aracılığıyla rapor halinde sunuluyor, bazı arkadaşlar tarafından yetkili kişilere rapor sunuluyor....Eylem yapıldı, çalıştay düzenlendi ve orada da çalışma esaslarımızın nasıl olmasını istediğimizi anlatan yine raporlar sunuldu. Eeeee? Neden hala hiçbirşey değişmedi? Çünkü bizim düşüncelerimizi kimsenin dikkate aldığı yok. Yani kısaca bizim hazırladığımız şey GENELGE olmaz RAPOR olur ve RAPOR da aylardır defalarca hazırlandı, forumda da defalarca yayınlandı, defalarca tartışıldı. Sonuç:kocaman bir hiç.

Öncelile "derslere girmiyoruz diye kimseye yaranamıyoruz" mantalitesinden,ezikliğinden,korkkalığından, mahcupluğundan ... kurtulmak lazım.Ben kimseye yaranmak zorunda değilim kurumda vazifemi fazlasıyla yaparım.İşime bakarım kayışı kopmuş bir sınıfçı yaa branş öğretmeni gelcekte bana dem vuracak sen rahatsın derse girmiyorsun flan diye.Meslekte 5.yılım 7 farklı okulda çalıştım kimse böyle bir şey diyemedi.Diyemezde.

O fırsatı kimseye vermem kimseyede yaranmam.

Asıl konumuza gelirsek; 15+1 ve üzeri BT sınıfı olan her okula BT rehber öğretmeni normu verilmeli.Onun dışında da 6 ile 15 saat arası dersler seçildiği ölçüde yüz yüze ders görevide yapabilir.Geri kalan düşüncelerinize tam destek veriyorum.

http://www.egitimciyim.com/beklentilerimiz.html

1."Temel Bilişim Teknolojileri" dersi zorunlu hale getirilmeli.
2.Tüm sınıflarda okutulmalı.
3.Ders saati 2 saat olmalı.
4."Grafik, Web Tasarım, Masaüstü Yayıncılık, Donanım" gibi öğrencilerin ilgilerine yönelik seçmeli dersler hazırlanmalı.
5.Derslerin öğretim programları sürekli geliştirilmeli ve güncellenmeli.
6.Öğretim programları şimdi olduğu gibi farklı okul şartlarına ve öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyini dikkate alabilecek şekilde basamak basamak geliştirilmeli.
7.TTKB gibi Bakanlığık birimlerinde BT alan uzmanlarına yer verilmeli.
8.Notla değerlendirme geri getirilmeli ya da tüm derslerde kaldırılmalı.
9.Özellikle fiziki imkanları uygun olan okullarda birden fazla BT sınıfı oluşturulabilmeli.
10.Teknoloji ve Tasarım dersinde olduğu gibi 20'den fazla mevcudu olan sınıflar bölünebilmeli. Öğretmen normu da bu şartları sağlayabilecek okullarda aynı şekilde arttırılmalı.
11.Medya Okur Yazarlığı gibi bazı derslerin Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerince okutulabileceği değerlendirilmeli.
12.Ders materyallerinin, okullarda yaşanılan problemlerin çözümlerinin paylaşılabileceği bir portal oluşturulmalı. Bu portalda özellikle teknik sorunlarla ilgili yardım alınabilecek yetkili kişilerle iletişim sağlanmalı.
13.Ders-dışı Eğitim (egzersiz) Yönetmeliği güncellenmeli ve Bilişim Teknolojisi Öğretmenlerince yürütülebilecek, web sitesi, elektronik dergi, afiş, eğitsel yazılım, belgesel video, grafik, hazırlama benzeri ders süresince yapılması mümkün olmayan eğitsel çalışmalara yer verilmeli.
14.Okullardaki BT sınıflarının önceliğinin BT dersleri olduğu vurgulanmalı.
15."Öğretici" adı altında Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği vasfı taşımayan hele hele lisans mezunu bile olmayan kişilere dersler ve öğrenciler emanet edilmemeli.
16.Farklı alanlardan formatörlükle görevlendirilse dahi dersler sadece Bilişim Teknolojisi Öğretmenlerince yürütülmeli.
17.Derse girmeyerek teknik işlerle yükümlü olmak isteyen öğretmenlere ve öğretmenlerin derslerini değil teknik işleri önemsemesini yeğleyen hatta bunlara yönelik zorlayıcı yaklaşımlarda bulunan yöneticilere yönelik tedbirler alınmalı.
18.Sınıflara yansıtıcı(projeksiyon) ve bilgisayar tedarik etmenin çok ötesinde olan bilişimin eğitimdeki yerini kavratacak etkili örnekler ve tanıtımlar hazırlanmalı, bu tanıtımlar kişilerin insiyatifince değil tüm BT öğretmenlerince bir program dahilinde öğretmenlere aktarılmalı.
19.Sınıflarda öğrencilerin bilgisayarla birebir etkileşimini gerektiren uygulamalar hızla eğitimdeki yerini alırken bunu destekleyecek şekilde BT sınıflarında geliştirmelere gidilmeli.
20.Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin 4-5 yıllık lisans eğitimi ile kazandıkları uzmanlıkları tanınmalı.
21.Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri, üç-beş aylık eğitimlerle yetiştirilen ya da kişisel gelişimlerle deneyim kazanmış kişilerle bir tutulmamalı.
22.Derslerin ve öğretmenlerin zedelenen itibarları geri kazandırılmalı.
23.Formatörlük gibi görevlendirmeler belirsiz ve geniş görev tanımlarından kurtarılmalı.
24.Formatörlük gibi görevlendirmelerde zorlamalar kaldırılmalı.
25.Formatörlük gibi görevlendirmelerde her ilde farklı uygulamaların önüne geçilmeli.
26.Formatörlük gibi görevlendirmelerde makul çalışma saatleri ve şartları düzenlenmeli,
27.Formatörlük gibi görevlendirmelerde norm durumları düzenlenmeli.
28.Birden fazla okulda görevlendirilmelerden kaçınılmalı.
29.Özel kurum ve kuruluşlarda verilen Bilişim Teknolojileri eğitimlerinin kalitesi yükseltilmeli ve çalışan eğitimcilerin şartları iyileştirilmeli.
30.Yapılan genel ve çok fazla sayıda kişinin katıldığı sınavlarda (Sertifika Sınavları, Açıköğretim Bilgi Teknolojisi Dersi Sınavları vb) sorular güncelliğini yitirmemiş ve farklı program sürümlerinde geçerli olmalı.
31.Yapılan genel ve çok fazla sayıda kişinin katıldığı sınavlarda (Sertifika Sınavları, Açıköğretim Bilgi Teknolojisi Dersi Sınavları vb) sorular amaca hizmet etmeli.
32.Yapılan genel ve çok fazla sayıda kişinin katıldığı sınavlarda (Sertifika Sınavları, Açıköğretim Bilgi Teknolojisi Dersi Sınavları vb) sorular işin önemini vurgulamalı ve kaliteli hazırlanmalı .

Arkadaşım kimse kimseden korkmaz çekinmez derse girmediği için ben olaya basit bi şekilde okullarda geçerli olan kuralla yaklaşıyorum öğretmenmisin arkadaş derse girersin idarecimisin idari işlerle uğraşırsın..Bize verilen bu formatörlük denilen görev saçmalık.Ha şimdi bide rehber öğretmenler var onlarda derse girmiyo diyenler olacak..Onların durumu bizden farklı bunu kabul edelim. Bu formatörlük yüzünden idarecisiyle problem yaşamayan yoktur en azından tanıdığım arkadaşlarımın hepsi yaşadığını söylüyor varsada % 5 lik bir kesimdir sende bu gruba girdiysen helal olsun. Açık konuşayım ben 1 ay önce mdr bş yrd la tartıştım kendisinin camdan aşağı atabileceğini düşündüğü için geri adım attı o derece sinirlendirdi beni yani..Gelelim işin özüne ben neden birileriyle problem yaşayımki bu formatörlük saçmalığı yüzünden öğretmenlik yapmış olsam dersime girer çeker giderim okuldan. Sen istediğin kadar işimi yaparım diye düşünsende birilerinin gözünde boş görüneceksin. Buda mide bulandıran bişey yani..Nerden seçtik bu branşı valla lanet ediyorum seçtiğim güne...

mutlak_adeger' Alıntı:
Genelgeyi yazalım, oldu olacak kendi aramızda Bakan, PGM Başkanı, Eğitek....Şube müdürü vs den oluşan bir komisyon oluşturalım imzaları da atıverelim altına. Aylardır şu forumda bunlar konuşuluyor, sıkıntılar sendika aracılığıyla rapor halinde sunuluyor, bazı arkadaşlar tarafından yetkili kişilere rapor sunuluyor....Eylem yapıldı, çalıştay düzenlendi ve orada da çalışma esaslarımızın nasıl olmasını istediğimizi anlatan yine raporlar sunuldu. Eeeee? Neden hala hiçbirşey değişmedi? Çünkü bizim düşüncelerimizi kimsenin dikkate aldığı yok. Yani kısaca bizim hazırladığımız şey GENELGE olmaz RAPOR olur ve RAPOR da aylardır defalarca hazırlandı, forumda da defalarca yayınlandı, defalarca tartışıldı. Sonuç:kocaman bir hiç.

Eee ne yapalım? Öneriniz?

Şuana kadar yapılanların sonucunun kocaman bir hiç olduğunu katılmıyorum. Şuana kadar yapılan çalışmalar bizlere bir şey kaybettirmedi. Bu çalışmaları sonucunda görsel ve yazılı basında sorunlarımıza yer verildi, sesimiz duyuldu. Aramızda bakan olmayabilir ama eğitek'deki personelin olduğunu düşünüyorum.
Atandığım 2006 senesinde formatör değildim. sadece 18 saat bilgisayar dersine giriyordum. Ama şuanda yaptığım işlerin aynısını(web sitesi, lab. ve diğer blg. bakımı) gene yapıyordum.
Eleştirmek herkesin en doğal hakkı. Ama yapılanları eleştirirken onlara alternatif bir şeyler yapmak gerek.

Sizin yazdıklarınızın dışında önemli bir konu daha var.Bilişim ile ilgili özel kurslarda bilişim öğrertmeni lisans eğitimi almış branşlar öğretici olmaları zorunlu tutulmalı,Bilişim ile ilgili artık başka branştan görevlendirme vs. yapılmamaı,çünkü ülkemizde yeterince bilişim öğretmeni artık var.Artık ülkemizde herkes bizim işimizi yapmamalı,belli krıterler getirilmeli..selamlar..

arkadaşlar yapılabilcekler konusunda birlik olalım ilk önce. hangisi olabilir hangisi mümkün ortam bi karara varalım.
2. si de mutabık olduğumuz konuyu en yetkili yerlere en etkili şekilde duyurup kabul ettirmenin yolunu bulalım.

* Ben BT öğretmeni olarak BT dersini gereksiz buluyorum. Şimdiki nesil bizlerden daha iyi bilgisayar kullanıyor. Anasınıfında çok iyi bilgisayar kullanan öğrenciler var. Öğrenciler BT dersini oyun oynamak olarak görüyorlar. Öğrenciler neredeyse müfredatın hepsine hakimler. Biliyorlar. Bilen bir öğrenciye ders anlatmak çok zor.
Bu noktada ders anlatmak yerine öğrencilere rehberlik ediyoruz zaten.

1- Dersler kaldırılmalı.
2- BT Rehber Öğretmen Tanımı bana cazip geliyor.
3- Yaz aylarında okulda kalan , iş yapıyorum diyerek ek ders hesapları yapan, formatörlüğün önüne geçilmeli.
4- Her arkadaşım kendi branşında uzmanlaşmalı. BT branşı olmayanlar formatör(BT Rehber Öğretmen) olmamalı.

Merhaba arkadaşlar,
Bugün okulumuza sendikadan temsilciler geldi. Bazı konularla ilgili konuştular. Sonrasında kendileriyle özel olarak görüştüm. Durumu anlattım. İlköğretimde ders saatimizin giderek azaldığını birçok arkadaşımızın norm fazlası olduğunu söyledim.Birçoğumuzun branşımızdan dolayı idare ile sorunlar yaşadığını diğer öğretmenler gibi dersime girer çıkarım gibi şansımızın olmadığını anlattım. Anladığım kadarıyla durumumuzdan pek de haberdar değildiler. İçlerinden biri okul müdürlüğü yapmış formatörlüğün sıkıntılı olduğunu hala doğru düzgün tanımlanamadığını ve bakanlığın da bu konuda ne yapacağını bilmediğini söyledi. Hocam siz bize nasıl bir yol izlememiz gerektiğini söyleyin dediler. İsteklerimiz neler vs gibi... BT Rehber öğretmenliğinden bahsettim. Ama kendi fikrimin derslerimin geri verilmesini istediğim olduğunu söyledim.
Herkes bulunduğu yerdeki sendikaları biligilendirse bu konuda, üye olsanız da olmasanız da... Sanki bu şekilde kendimiz söylüyoruz yine kendimiz dinliyoruz gibi oluyor. Belki o zaman daha yapıcı çözümler üretilebilir diye düşünüyorum.

bence sadece 4 ve 5 lerde olmalı. Temel Eğitim verilip bitirilmeli. 6-7-8 lerde BDE ye ağırlık vermeliyiz. İlgili olan öğrenciler için de egzersiz adı altında web tasarım ve programlama temelleri verilmeli. Bunlar müfredatta olmamalı. Ben görsel sanatların, müzik ve teknoloji tasarım derslernini de notla değerlendirilmesinin kalkması gerektiğini düşünenlerdenim. Yapılandırıcı yaklaşıma çok ters bir durum.
Bu arada hindistan örneği üzerinden yazılımcı tabanı oluşturmayı destekleyen arkadaşlar var ama ben katılmıyorum. Bu ülke yeteri kadar iyi yazılımcı yetiştirebiliyor. İlgi alanı programlama olmayan çocuklara algoritma mantığından fazlası anlatılmamalı.
Tabi gel de bunları TTKB ye anlat.

Tartıştığımız konu salt bir ders değil bir olgu. Teknoloji BT dersini- kavramını ya da olgusunu diğer derslerden ayırıyor özellikle ilköğretim seviyesinde. Orta öğretim sürecinde bir bilgisayar eğitiminden bahsediyor olsaydık BT alanı ile ilişkili mesleğe yönelik bir dersten ve onun sürekliliğinden bahsedebilirdik. Ancak ilköğretimde temel BT becerilerini sağlayan seçmeli bir ders yeterli. Bt alanı başta olmak üzere Eğitimde sürekli bir değişim ve sürekli bir yeniden yapılanma söz konusu. Tarih ya da coğrafya vb. derslerden bahsediyor olsaydık; bu alanlarda yaşanacak değişim 10-15 yılda bir belki program değişikliğinden ibaret olabilirdi. Ama BT dersi öyle değil araç, ekipman, program, mevzuat, hukuk, öğretmen, formatör derken BT yöntem algı ve becerileri dönüşüyor. Bir kere bunu kabul edelim.
Alan dışı isdihdam MEB’in sorunlu bir alanıdır zaten arkeoluğundan, ziraatçisine, veterinerinden, imamına kadar farklı branşlarda istihdam edilen “ÖĞRETMENLER” söz konusu bu sistemde. Bende 10 senedir başkaları alanımda derse girdiğinden dersine giremeyen bir branşın öğretmeniyim. Benimde görev aldığım BT formatörlüğü BT alanında ihtiyaç duyulan öğretmenler yetişene kadar alınan bir önlemdi ancak kazanılmış haklar bakımından hukuksal bir çıkmaz haline geldi getirildi. Ben şahsım adına 10 yıldır bu işten edindiğim tecrübeleri sınıfımda kendi alanımda kullanmayı tercih ederim ancak yıllardır emek verdiğim bir sistemi de iyileştirmek ve üzerime düşen görevi yerine getirmek adına fikrimi de söylemek isterim. BT formatörlüğü konusu ve yaşanan suiistimaller, yanlışlar BT den çok “Sorunlu Öğretmenlikle” ilgilidir. O nedenle kendimi bu anlamada ifade etme ihtiyacı duymuyorum bile. İçim rahat yani. [/b ]

Bu gün bt kapsamında tek tek herkesin okulundaki ihtiyaçları ve kişisel talepleri dikkate alınarak farklı düzenlemeler yapılsa bile 6 ay sonra 1 sene sonra tekrar bir düzenleme ve yapılandırma ihtiyacı doğacak.
Bu tür ihtiyaçlar diğer branşlarda da ortaya çıkıyor ancak BT deki kadar değil.
Örneğin Mesleki eğitim sistemi bu dönüşümü yaşadı ve halen daha yaşıyor. BT alanında da yaşayacak.
Dolayısı ile önerimi tekrarlıyorum. İlköğretim okullarında; BT Eğitim ve Hizmetlerini de kapsayan bir AR-GE birimi oluşturulmalı.
Bu BT Öğretmenlerinin daha kurumsal hatta özerk bir yapı içinde görevlerini yapmalarını sağlayacaktır. Bu kriz BT öğretmenleri açısından ancak böyle fırsata dönüştürülebilir. Ders konusunda ısrarcı olmak sorunları 1-2 yıl ötelemekten başka bir şey getirmez.

Geri