BT derslerinde sınıfta nöbetçi bırakma

Kodla Büyü

tqwert

Aktif Üye
Arkadaşlar derslerinizde sınıfta nöbetçi öğrenci bırakıyor musunuz? Bırakıyorsanız bu öğrencileri nasıl seçiyorsunuz?

Ben şahsen nöbetçi öğrenciliğe tamamen karşıyım. Ama maalesef okulumuzda her gün 5 öğrenci koridorda nöbet tutuyor. BT derslerinde de sınıfta 2 sınıf nöbetçisi bırakmam isteniyor. Çocukların eğitimini düşünmektense birçok idareci ve öğretmen kendi ayak işlerini düşünüyorlar ne yazık ki. Hadi 1 tane okul nöbetçisi olsa neyse, tüm koridorlara niye nöbetçi koyarlar anlamam??

Sınıf rehber öğretmenleri tarafından belirlenen günlük nöbetçileri ilk zamanlar ben de BT ders nöbetçileri için kullanıyordum. Ancak birkaç sınıf haricinde bu sınıf nöbetçiliğini düzgünce uygulayan sınıf yoktu. Öğrenciler "ben nöbetçiyim" diyerek nöbetçi olmamalarına rağmen derse gelmemeye başlayınca ben de bu sistemden vazgeçtim. Şimdi tüm öğrencilerin BT sınıfına gelmelerini istiyorum ve sınıf listesinden daha önce nöbetçi olmamış 2 kişiyi rastgele seçiyorum. Sırayla gitmiyorum çünkü BT sınıfında sınıf listesine göre oturuyorlar ve sırayla gidersem bazı bilgisayarlar boş yere boş kalacak :) Yalnız bu sistemde de her dersin başında "hocam ben nöbetçi olabilir miyim?" sorularına maruz kalıyorum. Böyle diyenleri kesinlikle o hafta nöbetçi yapmıyorum dediğimde bu sorular çok azaldı ama daha iyi bir önerisi olan var mı acaba merak ediyorum?

Hocam ben bırakıyorum.
O gün sınıfta nöbetç olan çocuklar kalıyor. Onların yerine kalmak isteyen birileri varsa, onları bırakıyorum. Hayat felsefemdir öğrenmek istemeyen bünyeyi zorlamam.

Kaldı ki öğrenmek istese de 1 tane 40 dk.lık bilgisayar dersi ile çok şey kaybetmez. Belki öğretim olmuyor ama eğitim açısından nöbetçilikler faydalı diye düşünüyorum.

Öğrenci verilen sorumluluğu yerine getiriyor. Hiç başarılı olamayan (derslerde) çocuklar bile nöbetçi oluyor ve verilen işleri yaptıkça kendilerine az da olsa güvenlerinin gelmesi sağlanıyor. Bu açıdan dşünmek lazım nöbetçilikleri

Karışık seçecem diye uğraşıp kendini yormaktansa, listenin bir başından bir de sonundan seçebilirsin. Eğer tüm bilgisayarlarda en az iki öğrenci oturuyorsa, böylelikle hiçbir bilgisayar boş kalmamış olur.

Mecbur bırakıyoruz hocam, hırsızlık olabiliyor arada...
Kendi başlarına nöbetçileri değiştirdikleri oluyor.
6 larda olmuyor genelde bu iş 8 lerde fazla olmaya başladı.
Bende dedim herkes gelsin. Sıraya göre ben gönderiyorum. O zaman itiraz da edemiyorlar.

Bende de aynı sıkıntı oluyor kitap getirmeyeni nöbetçi bırakıyordum ceza olsun bilgisayar kullanamasın diye, bu sefer bilerek kitap getirmeyenler çıktı, ama derse, etkinliklere katılan dinlemek isteyenleri sınıfta nöbetçi bırakmıyorum kesinlikle. Bazı sınıflarda sınıfta 5-6 kişi birden kalıyor hepsi ben nöbetçiyim birbirine sen git diye anlaşamıyorlar. Geçen 3-4 sefer çağırmama rağmen (sınıfları ile bt sınıfı mesafesi oldukça uzak) gelmemeleri üzerine müdür yardımcısının da teşviğiyle sopaladım biraz. Azalmakla birlikte aynı olaylar devam ediyor...

okulun ilk haftaları sınıf listesine göre sırayla nöbetçi bırakıyordum sonra baktım
-hocam başım ağrıyor, canım sıkılıyor, ödevim var nöbetçi ben olayım mı?
-hocam ben bu hafta derse geleyim ahmet mehmet nöbetçi olsun mu?
istekleri beni bezdirdi bazı öğrencilerinde sınıfta durmadıklarını kafasına göre gezdiklerini görüce
düşündüm bu nöbetçi öğrencilerin başına birşey gelse sorumlu ben olacağım
vazgeçtim nöbetçi bırakmıyorum öğrencilere de değerli eşyalarınızı yanınıza alın diyorum kafam rahat

bu konuda tecrübeli arkadaşlara sorum olacak
BT dersinde çocuğu derse almayıp sınıfta nöbetçi bırakmanın resmi bir dayanağı var mı ? zümre kararı falan almak yetiyor mu?

sınıf listesine göre sınıfta 1 öğrenci bırakıyorum 2 tanesi işi cıvıtıyor ben nöbetöi olabilir miyim diyene ise sıra kiminse o kalacak diyorum pek problem olmuyor ama konuyu açan arkadaşın olayında he koridorda zaten nöbetçi varmış ya da her koridorda sınıfları gören güvenlik kameraları gibi bir durum olsaydı okulumda, nöbetçi bırakmama gerek kalmazdı.

ben ilköğretimdeyken her sınıftan aklı başında bir öğrenciyi bu nöbetçilerden sorumlu yapıyordum, elinede excelde hazırladığım listeyi veriyordum, liste sırasına göre o takip edip derse girince elindeki listeden bana gösteriyordu şunlar nöberçi diye, karşılarına da nöbet tarihini yazıyordu böylece hiç karışmıyordu. tarihleriyle tuttuğu için de kimse itiraz edemiyordu ben tuttum, ben tutmadım diye.. tavsiye ederim bu yöntemi :)

bt dersinde sınıfta öğrenci bırakma gibi bir durumu hangi kanunun hangi maddesine göre yapılıyor ?

böyle bir uygulama yok...

sadece okul idaresinin görevlendirdiği bir, iki öğrenci okul katında nöbet tutar , sınıflar için olmaz bu ders esnasında

bugün okul idaresi bir yazı gezdirdi bt dersinde sınıfta 2 tane nöbetçi bırakılmalıdır diye hangi yönetmeliğe kanuna göre yazmış bilmiyorum ben aradım bulamadım bırakmak istemiyorum bir sıkıntı çıkar mı sizce

sınıfta neden nöbetçi kalıyor anlamış değilim. bizim okulda öğrenciler sınıf kapısını kilitleyip geliyorlar. kilitli olmayan sınıflarda ise çantaları ile geliyorlar. çantalarıdolaba koyup yerlerine oturuyorlar

yemek yemek isteyen dersten kaytarmak isteyen gelip nöbetçi olmak istiyor ben de başlarına bir iş geldiğinde benim başıma patlayacak diye nöbetçi bırakmıyorum sonra bakıyorum aynı çocuk teneffüste müdür yardımcısının yanında
aramızda geçen diyaloğu aktarıyorum
-ne oldu oğlum
-sınıfta param çalındı
-Kaç paran çalındı ben vereyim
-Benim çalınmadı da sınıfta nöbetçi kalmayınca çalıyorlar

düşünün böyle öğrencilerle uğraşıyoruz idare de bunlara inanıyor öğretmenine değil

ben bırakmıyorum. değerli eşyası olan yanına alsın diyorum . bişey de olmuyo.. para falan çalındı dediler ben de yanınıza alsaydınız dedim. zaten zor öğreniyorlar geri kalmasını istemiyorum hiç bir çocuğun. artık parası olanda yanında getiriyor. para haricide bişey çalınmıyor :D

Zümrede karar aldık, "BT sınıfına öğrenciler çantaları ile gelip masanın altına koyacaklar, sınıflarda nöbetçi öğrenci bırakılmayacaktır." şeklinde. Eskiden nöbetçi bıraktığım öğrencilerden imza bile alırdım. Ancak resmiliği olacağını hiç zannetmiyorum, birinin başına bir iş gelse kimseye derdinizi anlatamazsınız. Benden uyarması.
Hatta 3 mesaj üstte yine kendi mesajım varmış şimdi farkettim. Evet güzell :)

arkadaşlar bırakanlar neye göre bırakıyor bunun bir maddesini bulursanız görmek isterim.
Bıraktığınız çocukların başına gelebilecek en küçük bir olayda derdinizi kimseye anlatamazsınız, sorumluluk ve suç tamamen sizde olur.
O yüzden nöbetçi öğrenci kesinlikle bırakılmamalıdır.
Eşyaları yanlarına aldıramıyorsanız idareye söylersiniz sınıf kapısına kilit takar ve bir öğrenci sınıfı kilitler olur biter.
Öğrenci eşyası çalınacak diye başınıza dert almayın

Geri