Bt Dersi Geleceği İçin Bir Öneri

Kodla Büyü

Bu öneri sizce mantıklı midir?

• Mantıklı

• Saçma

• Fikrim Yok

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

hakanotuken

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Bir önerim var.

5. Sınıfların hazırlık olacağını varsayıyorum.

4 bin tasarım ve 2 bin bt öğretmeni norm fazlası olduğu bilgisi de cebimizde olsun. Bu önerim ile norm fazlası olma durumu ortadan kalmış oluyor.

6-7-8 sınıflar da dersi ikiye bölüp öğrencilerin yarısı 1. Derste tasarım öğretmeni eşliğunde tasarım dersine 2. ders ise bilişim öğretmeni eşliğinde bilişim dersine diğer yarısı da tam tersi olacak şekilde yapılsa... (Norm birleştirme değil yine iki farklı ders olarak devam etmeli)
3 sene boyunca kopmadan hem tasarım hem bilisim dersi işlenmiş olur. Bu öneri ile diğer dersleri ve ders toplamını da etkilememiş olur. Bt sınıfı olan okullarda genelde bt sınıfları 15 pc li olduğu için her bilgisayara 2 kişi hatta 3 kişi oturmak zorunda kalıyor bu önerim ile bu sorun da ortadan kalkmış oluyor.

Tasarım Dersi zaten halihazırda 25 ten fazla mevcutlu sınıflarda ikiye bölünüp işleniyor, 4 bin den fazla da tasarım öğretmeni norm fazlası durumda... Tasarım normu tam oturur ihtiyaç veya fazlalık durumu olmaz. Bt dersine gelecek olursak; Bt öğretmeni olup norm fazlası olan 2 bin öğretmen var ve buna ek olarak biraz atama ile açık kapatılmış olur.

Bu model ile 3 yıl boyunca bilişim ve tasarım dersleri işlenmiş olur. Uygulamalı derslerin yarım sınıf şeklinde yapılması öğrencilerle olan iletişim artacağı için daha fazla yararlı olunabilir.
(Cümle düşüklükleri olabilir hızlı yazdım okuyamadım.)

Son düzenleme:
Olmaz. Çünkü BT sınıflarında dyned'de işleniyor ve sınıflarla ilgili planlarımızı bozan asıl mesele de bu zaten. Örneğin 6A sınıfı bir ders BT 'ye giderken diğer dersinde gidemiyor başka bir sınıf Dyned için kullanıyor. Bu şekilde bir çok uygulama yapan okul mevcut. İkiye bölünme olur ama Dyned olmadığı sürece.

Hocam Teknoloji tasarım öğretmenleri şu an sınıfları 2 ye bölüyorlar ve derse 2 kişi giriyorlar. Eğer o iki kişiden birisi biz olacaksak tasarımcıların norm fazlası olma durumu ortaya çıkar.

STEM diye bir şey var. Fen, Matematik, Türkçe, Bilişim ve Teknoloji Tasarım 4'er saat olur. Geri kalan 15 saati de öğrenciler Yabancı Dil (Nedense hep İngilizce gibi algılanıyor, bir okulda 300 örenci Rusça görmek isterse o okula Rusça öğretmeni atayacaksın.), Din, Müzik, Görsel, Beden dersleri arasından seçerler. Haftada 35 saat Nasıl fikir? Bunların hazırladığı sistemden kağıt üzerinde 10 kat daha iyi

Olmaz. Çünkü BT sınıflarında dyned'de işleniyor ve sınıflarla ilgili planlarımızı bozan asıl mesele de bu zaten. Örneğin 6A sınıfı bir ders BT 'ye giderken diğer dersinde gidemiyor başka bir sınıf Dyned için kullanıyor. Bu şekilde bir çok uygulama yapan okul mevcut. İkiye bölünme olur ama Dyned olmadığı sürece.

Hocam salla dynedi. Dynedi Bt de yapan okul sayısı 20 yi bulmaz.

Hocam Teknoloji tasarım öğretmenleri şu an sınıfları 2 ye bölüyorlar ve derse 2 kişi giriyorlar. Eğer o iki kişiden birisi biz olacaksak tasarımcıların norm fazlası olma durumu ortaya çıkar.

Hocam onun da çözümü var. Bilisim alanından tasarıma geçen binlerce öğretmen mevcut. Tasarıma geçen öğretmenlere geri dönüş hakkı verilirse sorun kalmaz. Ayrıca tüm sınıflarda tasarım dersi bölünmüyor. Yönetmelik gereği 25 ten düşük olunca bölünemiyor. Mevcudu 25 in altına olup tek giren tasarım öğretmeni sayısı hiç te az değil

Son düzenleme:
Burada 5. Sınıfların hazırlık olacağını varsaydım bu da bir varsayım. Eğer hazırlık gelmezse tasarım dersi için hiç bir sorun yok. Cuk diye oturur.

Şaçma seçeneği yerine daha uygun bir ifade olabilirdi.

DersimiZ 1 saat olursa perişan oluruz. Önceki yıllardan deneyimle yaziyorum. Allah korusun..

Şaçma seçeneği yerine daha uygun bir ifade olabilirdi.

DersimiZ 1 saat olursa perişan oluruz. Önceki yıllardan deneyimle yaziyorum. Allah korusun..

Saçma ifadesi konusunda haklısın hocam. Düzeltme seçeneği yok malesef.

Hocam gönül ister ki 1 saat değil 2 olsun hatta her kademede olsun ama bizim elimizde değil. Bu öneride norm sorunu kalmıyor ve daha rahat yer değiştirme şansı elde etmiş oluyoruz. Ayrıca bt sınıflarında daha az öğrenci ile uygulama yapabilme şansına kavuşmuş oluyoruz. Bilgisayar başına 2 kişi değil de 1 kişi oturmuş olmasi bile büyük bir gelisme olarak kabul edilebilir.

hizmet içi eğitimle bizi ingilizceci yapsalar, nihayetinde ülkedeki çoğu ingilizce öğretmeni hatta oldukça fazla bir kısmı ingilizce bilmiyor, çocukların durumu zaten ortada.
"bt destekli, eba formatör dyned koordinatörü ingilizce öğretmeni" olalım hem adıda çok afilli.

Bizim okulda karne dağıtımı esnasında öğretmenler dynede giriş yapıyordu ilçe milli eğitim rapor tutuyor diye. Mersin'de böyle bilmen lazım.
Mersin böyle malesef ama Mersin kadar önem veren başka il de yok. Ayrıca benim okulumda dynedciler bt sınıfını kullanmıyor.

Ooo şanslısın, biz 2 bilişimci bir de dynedciler tek sınıfı paylaşmaya çalışıyoruz
Dyned bt de işlenecek diye bir kural yol. Verecekler şifreyi, öğrenci evinde girecek. Mersin de kim bastırıyor bilmiyorum ama Mersin den başka dyned peşinde koşan başka il pek yok gibi

Çocuk dyned yapmak zorunda değildir. Bilisim dersini bırakın çocuklar bt sınıfında dyned yapsın demek bu branşa saygısızlıktır.

Orası öyle de, kağıt üzerinde kimden rapor isteniyorsa onun kullanma hakkı var gibi bir durum ortaya çıkıyor. İdare de rapor tutulacak milli eğitimden takip edilecek diye dyned yapılmasını istiyor. Aynı ilçede çalışıyoruz hocam sizin İngilizceciler ne yapıyor dyned işini?

hiç tavsiye etmem bt dersi bir matematik dersinden bile daha zor bir branş iken ortak ders vs ler dersi hakkıyla işleyen öğretmenlerin yine tercih edilmemesine hatta itilmesine dışlanmasına sebep olacaktır.
unutmayın başka alanlardan bilgisayarın b si konusunda bilgisi olmayıpta bu alana geçen bir sürü branşçı var, onlar öğrenciler için her zaman en iyi öğretmen olacaklar

Arkadaşlar teknoloji ve tasarım dersine giren öğretmenlerin büyük çoğunluğu diğer branşlardan geçen öğretmenler. Eğer dersler birleştirilirse norm fazlası olacak ilk branş biz oluruz. Çünkü bilişimcilerin hizmet puanı ve kıdem yılları diğer branşlara oranla daha düşüktür. ( Diğer branşlara göre ilk atamalar 2000 den sonra başladı) şuan 2000 civarı olan norm fazlalığı birkaç yıl içinde 2 veya 3 kat artabilir.
Eğer dersler birleştirilirse "bilişim dersi ortadan kalktı. Bilişim öğretmenlerini teknoloji tasarım öğretmeni yaptılar. " Yorumlarını internette çok görürüz.

Anladığım kadarıyla bilişim öğretmenleri bile derslerinin önemi hakkında bir fikir sahibi değiller.

benim gayet basit tavsiyem var. kodlama dersi olacak, yalnızca kodlama üzerine müfredat olacak. kodlamayı gördükten sonra kimse bu kodlama dersine "aman absit, olmasa da olur" gözüyle bakamaz. ama tabii kalkıp word,power point, excel diye kasarsak hem idareciler, hem öğretmenler, hem öğrenciler bu dersin çok da gerekli veya önemli olduğunu düşünmez. ben de olsam ben de düşünmem. evden kurcalayarak kolayca öğreneceğim şey zorunlu ders olamaz, olmamalı. aynı şeyi din dersleri için de düşünüyorum.

norm fazlası olmayız, merak etmeyin. yeter ki kodlama anlatıp, kodlama derslerini isteyin. gerisi çorap söküğü gibi gelir. kimse de bu dersi tiye almaya cüret edemez.

ama bt öğretmenleri bile hâlâ tırt konuların peşinde dolanıyor.

Arkadaşlar teknoloji ve tasarım dersine giren öğretmenlerin büyük çoğunluğu diğer branşlardan geçen öğretmenler. Eğer dersler birleştirilirse norm fazlası olacak ilk branş biz oluruz. Çünkü bilişimcilerin hizmet puanı ve kıdem yılları diğer branşlara oranla daha düşüktür. ( Diğer branşlara göre ilk atamalar 2000 den sonra başladı) şuan 2000 civarı olan norm fazlalığı birkaç yıl içinde 2 veya 3 kat artabilir.
Eğer dersler birleştirilirse "bilişim dersi ortadan kalktı. Bilişim öğretmenlerini teknoloji tasarım öğretmeni yaptılar. " Yorumlarını internette çok görürüz.
Hocam burada ben normları birleştirip yeni bir alan yaratılsın ve teknoloji tasarım ile bt ortak yeni bir alan olsun demiyorum. Yine dersler ve normlar farklı olsun bilişim öğretmeni dersinde bilişim konularını işlesin, teknoloji tasarımcı da kendi konularını işlesin.
Çocuklar 7 ve 8 de 2 şer den 4 saat bilişim görecekleri yerde 5 6 7 8 de 1 er saatten yine 4 saat işlemis olsun. 7. Sınıf bilişim için çok geç. 5 ve 6 da temel konular 7 ve 8 ise kodlama kazanımları verilsin. Hem çocuklarımız 4 sene boyunca bilişim den kopmamış olsunlar. Bilisim ogretmeni bölünmüş sınıfa gireceği için 15 bin yerine 30 bin öğretmen normumuz olsun. Kimse norm fazlası olmasın. Hem ülkemiz hem çocuklarımız hem de normlar için yararlı olsun diye düşündüm.

Geri