BRANŞINDAN NEFRET EDEN VAR MI?

Kodla Büyü
BTR olmama şansınız tabiki var. Bu bir görevlendirme isterseniz olursunuz... Yoksa olmak isteyen diğer branşlardan bir sürü kişi var

satrun ogr hocam zaten bunları daha once yaptıgımı , iyi niyetlı oldugum için artık yapmadığımı belırttım gorevım olmadıgını bılıyordum ama ıdareyı kırmak istemıyordum.

BTR olmama şansım var mı dıye sormamın amacı , bu sene ben ne dilekçe verdım ne başka birşey yaptım, valılık ust yazı gonderdı listeye benım ıstegım olmaksınızın adım eklenmişti ve ilçede benden baska bu işi yapacak kimse yok.
zaten yenı başlık ta açtım bölüm değişmekistiyorum diye.
ayrıca bilgisayarla onların yanında uğraşmayın kasayı laba getırın onerısı akıllıca . fakat illaki kurulu düzenekte sıkıntı olacagı oluyor, ya modem ya başka bir şey işte...
sağ olun oneriler için

Hocam anlıyorum sizi... Hakkınızda hayırlısı. Bu işler zorla olamaz ama burası Meb olmuş olabilir. Ama birilerini kırmamak için birşey yapmamalı bence btr olmasanda istekler herzaman olacaktır. Biraz idareci olmalı bence. Yani herşeyi biliyorum hemen yappıyımdan çok şimdi müsait değilim, daha sonra diye kibarca reddetmeli. Zaten istemediğiniz birşeyse bir süre sonra anlayacaklar vaz geçeceklerdir :D

ben seviyorum branşı mı ya ben de bi gariplik var herhalde :wink:

Dersi sevmeyen hocalarım keşke hiç başlamamış olsa idiniz bu işe. Dediğini gibi işini sevmiyorsan çekilmez oluyor hayat malesef. Ancak yazılanları okuyunca vede etrafımda ki bayan arkadaşlarda dört şey gördüm.
Birincisi : Bilgisayar ve bilişim hakkında sahibi olmadan bu iş yürümez.(Ünide tüm bayan arkadaşlar erkeklere ödev yaptırıp geçiyordular)
İkincisi : Görevinizi ve Sorumluluklarınızı tam bilmiyorsunuz. Herşeyi yapmak zorunda hissediyo arkadaşlarımız. Bu benim görevimdir veya değildir. Bu benim sorumluluğum veya değil diyemiyorsunuz. Bunu erkek arkadaşlar daha rahat yapıyorlar.
Üçüncüsü : İşi pratiğe dökmeyi denemiyorsunuz. Bilişimi seven istekli beş öğrenci seçerek ve onları yetiştirerek pek çok temel işi onlara yaptırmak mesela.
Dördüncüsü : Kırılmaz bir önyargı. Bu iş erkek işi ben bu işi yapamam. Daha da kötüsü öğrenemem. Çok karışık bi iş.Çok zeki olmak lazım bu işi yapmak için gibi ..

Ayrıca size tavsiyem kesinlikle ne olursa olsun hiçbir işi en ufak işi bile hiçbir öğretmenin yanında ve hemen yapmayın. En temel ve altın kural budur. Flash bellekteki virüsleri silmek bile olsa asla ama asla. Hocaml flashı getir bilgisayar sınıfına diğer tenefüs alırsın diyin.

sınıftaki bilgisayardan görüntü projeksiyona gitmiyor diyelim. Öğretmen çağırdı ders saati. Git bak hocam işi var bunun sürer biraz de. Tenefüste bilişime hevesli ve akıllı öğrencilerden oluşturacağın bilişim ekibinden birini al. Önlemlerini al kasayı söküp getirin sınıfa bakın inceyin. Sökülecek bir şey varsa kimsenin yanında sökmeyin. Çözümü bulamamış iseniz hemen internetten araştırma yapın. muhakkak ama muhakkak aynı sorunu yaşayan ve çözen insanlar olacaktır. orada yazan çözümleri uygulayın. Bu işlem bilginizi de arttıracaktır.
Unutmayın siz öğretmensiniz. okulun memuru veya tamircisi değil. eğer bu işlere de girerseniz değil bayan olarak erkek olarak bile çekilmez zaten. idareleri tarafından buna zorlanan öğretmen arkadaşlardan biliyorum.

Mesleğimde bayan arkadaşları görmek beni memnun ediyor gerçekten. Umarım seversiniz mesleğinizi. Ancak 5-10 yıldır sevemeyen artık zor sever gibi.

bilisim5587' Alıntı:
BTR de 3. yılım. İlk yıl ve geçen sene okulun affedersiniz eşeğiydim. Herşeye koşuyordum. Derse giriyordum, virüslü usbleri temizliyor,konferans ya da kutlama olunca sistemi ben kuruyor, değerler eğitimi hazırlıklarını yapıp her ay cd ile teslim ediyor, bilgisayar tamir ediyor, format atıyor, geri kalan derslerimde tüm boş derslere giriyor, herkesin özel bilgisayarındaki sorunlara el atıyordum. Yine boş oturan ben oldum, yine çok rahatsın diye yavşak yavşak gülünen bendim. Bu sene yine btr yim. Bu angaryaların çoğunu yapmıyorum web sitesi yapıyorum, labımdaki ve idaredeki bilgisayarlara bakıyorum ve kutlamalarda öğretmenlere daha önceden nasıl yapılacağını gösteriyor, asla bilgisayar başında dj lik yapmıyorum.
Arkadaşların çoğuna katılıyorum, giyim konusunda gerçekten insanın içinde kalıyor ve ömür geçiyor. Şimdi tek istediğim daha büyük bir okula atanmak ve 30 derse de girsem kafam rahat olmak.
Bu arada okulda tek öğretmensen ve btr olmak istemiyorsan böyle bir hakkın var mı?
Ya da iki öğretmensen ve BTR olmayı istemezsen kim BTR olur, seneye nasıl btr olmaktan kurtulurum ?
sevgili hocam btr bir görevdir zorla sana kabul ettiremez isteğe bağlı iki bilgisayarcı varsa ikiside istiyosa kıdeme bakıyorlar. Olmak istemezsen olmazsın ama okulda tek bilgisayarcı isen ve btr değilsende o işleri senden yapmanı ister idare. Btr değilsen o işleri yapmak zorundamısın değilsin ama maksat devletin işi görülsün elinden geliyosa vaktin varsa yaparsın ( bu benim mantığım).severek mi yapıyorum:hayır. geçenlerde düşündüm de resim öğretmenine deselerki okulun duvarlarına resim yapılacak hocam sen yap deseler resim öğretmenide bu benim işim değil dese yapmasa çok çiğ,tiksindirici bir durum olur. yaa yapsan ne olur geberirmisin. ne olur yapsan yani. severek yapma ama yap ne olur yani. birazda karakter meselesi insanlara hayır diyemiyoruz. bildiğim bişey varsa bilgisayar konusunda malesef sessiz kalamıyorum ben. buda beni yoru ama yapıcan huy .Aslında btr kötü bişey değil çok şey öğreniyo insan bilmedğim şeyler çıkı karşıma öğrenmek için uğraşıyosun bi yığın şey öğreniyosun, ama işte severek yapmamak çok zor.

Çok nadir de olsa (ama çokkkkkkkkkkkkkkkkkk nadir:)) güzellikleride var tabi:) bu arada tam tersine çok seven meslektaşlarımızda vardır tabi. o yüzden kesinlikle çocuk bilinçli tercih yapmalı mesleğini seçeceği zaman,iyi rehberlk edilmeli,zorlanmaamalı(ben mesela doktor olmasını çok istiyorum :) ama zorlamıcam sadece bi istek kendi ne isterse desteklicem çünkü benim hissetttiklerimi hissetmesin branşına karşı uşağum.

nefret eder oldum....öğretmeni bu kadar maddi manevi anlamda aşağılayan değersizleştiren bir kurum nesini sevecen ...

Peki diyelim tek bilgisayarcıyım btr istemiyorum ya da 2 bilgisayarcıyız kıdemli benim ikimiz de istemiyoruz. Bu durumda dilekçe ile felan mı itiraz ediyorum. Çünkü ben bu dönem başvurmadığım halde valilikten yazı geldi btr olduguma dair.

Yıllardır formatördüm aynı sorun bende de vardı kadrolu ameleyim diyordum kendime:), şuan Allah nazardan saklasın dersleri aldım 6 aydır bir bilgisayara da elimi sürmedim okulun anlaşmalı bilgisayarcısı var hem o ekmeğini yiyiyor hem de ben etliye sütlüye karışmıyorum müdürümüz gidecekmiş inşallah yeni gelen müdürde de aynı sistem devam eder de bende topuklu ayakkabılarıma cicili bicili üstüme başıma devam ederim:)

Enterprise' Alıntı:
Yıllardır formatördüm aynı sorun bende de vardı kadrolu ameleyim diyordum kendime:), şuan Allah nazardan saklasın dersleri aldım 6 aydır bir bilgisayara da elimi sürmedim okulun anlaşmalı bilgisayarcısı var hem o ekmeğini yiyiyor hem de ben etliye sütlüye karışmıyorum müdürümüz gidecekmiş inşallah yeni gelen müdürde de aynı sistem devam eder de bende topuklu ayakkabılarıma cicili bicili üstüme başıma devam ederim:)

Hocam bilgisayar öğretmeni olacağına sekreter olsaydın. O zaman karışan eden de olmazdı. Bilgisayar öğretmenleri de rahat rahat işini yapardı.

Bu konu başlığı; branşı Bilişim Teknolojileri olup, Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği görevi bulunan veya bulunmayan öğretmenlerin tamamını ilgilendiren bir konu başlığı mı? :?

Sadece dersime girip çıkıp, sadece dersimi ilgilendiren konularda bilgisayarla ilgilenmek ve cicili biçili giyinmek isteyenlerdenim.. Sadece sekreterler cicili bicili giyinmez!! Öğretmenler de giyinir...

meslekte 7.yılım...ilk yıllarımda her eve geldiğimde ağlardım.çünkü her işe koşuyodum.her işe koşunca çok sevilceğimi, iyi bir iş yaptığımı düşünüyordum.ama öyle değil...

*şimdi hiç bir işe hemen bakmıyorum diğer arkadaşlarında dediği gibi.
*bilemediğim veya işin içinden çıkamadığım bir işe olursa ben bunu bir araştırayım, bu konuda çok bir fikrim yok diyorum..
*BTR başladığından beri BTR'yim..ve hep kendi okulumun dışında BTR'yim.
*kendi okulumda derslere girip çıkıyorum.ufak tefek işlerde yardımcı oluyorum onlara.
*görevlendirme okulumda da, sene başında bütün tahtalara imaj yükledim.okul ücretli antivirüs aldı,onları da yükledim.ara ara sorun olursa bakıyorum onun dışında pek bir işim yok.bu ara tablet dağıtma işi var.yakında onu da bitiririm inşallah...

böyle yani, her işe koşmayın...vicdanınız rahat olsun ama, çok da boşvermeyin..yapamadığınızda yapamıyorum deyin geçin..hele özel bilgisayarlara kesinlikle bakmayın...matematikçi bedavaya öğretmenlerin çocuklarına ders veriyor mu? siz niye uğraşın milletin evindeki bilgisayarla??

ben bunları yaptığımdan beri branşımı seviyorum..kolay gelsin hepimize

Arkadaşlar sevin mesleğinizi ya. Bence bir çok branşa göre çok daha zevkli ders işleniyor. Özellikle de bu sene. Allah muhafaza ya Teknoloji ve Tasarım öğretmeni olsaydık ne yapardık. Yada müzik, Görsel sanatlar, sosyal vs. Bence böyle iyi. Daha da iyi olacak inşallah. Diğer öğretmenlerin sürekli problem yaşadıkları öğrenciler bile dersimde çok gayretliler.

myesil' Alıntı:
Enterprise' Alıntı:

Hocam bilgisayar öğretmeni olacağına sekreter olsaydın. O zaman karışan eden de olmazdı. Bilgisayar öğretmenleri de rahat rahat işini yapardı.
Üstteki yapılan yorumada anca seninki gibi saçma bir cevap yazılırdı. Arkadaş ne güzel olması gereken sistemi yazmış senin zoruna giden ne tabiki öğretmen dersine girip çıkmalı tamir bakım işinide kim yapacaksa verirsin parasını o yapar. Salak gibi her verilen işi yapmak hayır diyememekte acizliğin göstergesi bence.

kakababa' Alıntı:
myesil' Alıntı:
Enterprise' Alıntı:

Üstteki yapılan yorumada anca seninki gibi saçma bir cevap yazılırdı. Arkadaş ne güzel olması gereken sistemi yazmış senin zoruna giden ne tabiki öğretmen dersine girip çıkmalı tamir bakım işinide kim yapacaksa verirsin parasını o yapar. Salak gibi her verilen işi yapmak hayır diyememekte acizliğin göstergesi bence.
Ne güzel yav, bu konuda bile kavga çıkarabilmeyi başarmışız. Helal olsun bize.

yalanaşk' Alıntı:
BTR'yi bıraktığımdan beri daha memnunum branşımdan, o tamir işlerini yapmıyorum artık zaten zamanım da yok sadece derse girip çıkıyorum, yazılım tarzı işler olursa mesela web sitesi uğraşmayı sevdiğimden ona devam ediyorum onun dışında sınıfım var öğrenciler nöbetçiyken sürekli yanımda ve bu halimden çok memnunum açıkcası, umarım herkesin gönlüne göre olur herşey ..

Sizin gibi düşünüyorum bende hocam... BTR olmadığım sürece tamir vs ilgilenmiyorum kimse de bir şey diyemiyor. Çocuklar bilgisayarı da öğretmenlerini de seviyor :roll:
Mesela bir sınıf öğretmeni olsaydım asla yapamazdım diye düşünüyorum. Bilgisayar bambaşka bir dünya ve ben bu dünyayı seviyorum... Bana görevlerimi saymaya ahkam kesenlere bir matematik öğretmeninden bir sosyal öğretmeninden farkım olmadığını söylüyorum :+1:

Bu arada diğer branş öğretmenlerinin teknolojiye hala bu kadar uzak kalmalarına, öcüymüş gibi kaçmalarına da acayip sinir oluyorum. Bizim işimizi biraz da onların bu tutumları zorlaştırıyor. Yani ne var projeksiyonu takmayı öğrensen sanki ölür müsün??? Genç nesil bile şuan bu durumda. Bizim ilçede öğretmeni askere giden bir okulda BTY dersleri yeni atanan öğretmenlere dağıtılmıştı. Seminerde öğretmenler bana bilgisayarı nasıl açıcaz diye soruyorlar :shock: yok artık yani hiç masaüstü bilgisayar açmamışlar :|

myesil' Alıntı:
Enterprise' Alıntı:

Farkındaysan seviyene düşüp sana cevap bile vermedim :D

Enterprise' Alıntı:
myesil' Alıntı:
Enterprise' Alıntı:

Farkındaysan seviyene düşüp sana cevap bile vermedim :D

Farkındayım.

oyungezer' Alıntı:
Arkadaşlar sevin mesleğinizi ya. Bence bir çok branşa göre çok daha zevkli ders işleniyor. Özellikle de bu sene. Allah muhafaza ya Teknoloji ve Tasarım öğretmeni olsaydık ne yapardık. Yada müzik, Görsel sanatlar, sosyal vs. Bence böyle iyi. Daha da iyi olacak inşallah. Diğer öğretmenlerin sürekli problem yaşadıkları öğrenciler bile dersimde çok gayretliler.

ders esnasında sorun yaşamıyoruz da hocam, sorun teknik sorunlar, yetişkinlere dert anlatmak zor.

bekirweb hocanın dediklerine katılıyorum.ben o şekilde davranıyorum en azından.
bir sıkıntı olduğunda sökmesi zor olsa ve taşıyacak kimseyi bulamasam bile kasayı laba getiriyorum. sonra cok aceleye getirmeden sorunu çözüyorum. bilmiyorsam netten araştırıyorum. sonra gidip pc yi kurunca oo hocam hallettiniz mi valla süpersiniz tarzı dönütler alıyorum(hatta bir keresinde monitör bozukmuş meğer, sadece onu değiştirdim ama tabi onlar bunu bilmiyor:))
görevim olduğunu düşünmediğim şeyleri yapmıyorum. (örneğin bizim sınıf öğretmenlerinin projeksiyonlarını bana temizletmeye çalışmaları.. (ben ortaokulun öğretmeniyim.binamız aynı biz sabahçıyız.onlar öğlen geliyor.) ayrıca yıllardır kendileri yapıyorlarmış şimdi ben geldim diye hocam öğleden sonra gitme de bizim şu işleri yapıver tarzı istekleri oluyor ki yapmıyorum.)

ders anlatırken de hemen anlayan üç öğrencim var. önce onlara gösteriyorum sonra siz gidin şu gruba yardım edin diyorum. hem onlar iyice pekiştiriyor. hem süre acısından katkısı oluyor yoksa yetişmiyor.
ayrıca branşımız cidden cok güzel.mesela ben matematiği çok severdim anlatmayı da. ikinci dönem mat hocası gitti mat derslerine girdim. şu an zevkli ama matçı olsam iki yıl sonra zevkli gelmez. hep aynı konular, her yıl aynı :/ çocuklar anlama konusunda gayretli olmayabiliyorlar ve onların seviyesine inip birşeyleri anlatmak bazen insanı kasvete sokuyor vs.
ama bizim dersimiz öyle mi. bir kere daha eğlenceli. sürekli güncelleniyor. anlatım materyallerimiz güzel. çocuklar kasayı söküp taktıklarında bile nasıl mutlu oluyorlar:)

Öğrencilerim sene başında boş vakitlerinde traktör resimlerine bakarlardı. şimdi birbirlerine mail atıyorlar :)
(sene başında fare bile tutamadıklarından, hiç birinin evinde pc yok çünkü, bu durum beni çok mutlu etmişti de)

Dersteyken projeksiyon için veya bilgisayarla ilgili bir sorun olduğu için çağıran bayan hocalara gıcık oluyorum. Direk tepkimi verip ben tamirci değilim diyorum :p :p :p sanki onların dersi ders benim dersim ders değil. Çoğu hocanın dersimize saygısı yok, gereksiz görüyorlar. Çok yıpratıcı çooook :(

peki ya labaratuarı olmayanlar ,kurulma ihtimali bile olmayıp 15 -20 ye yakın sınıfı olanlar.1hafta içinde 15 kere aynı şeyi anlatmak zorunda olanlar

idareye geçin sevmeyen arkadaşlar idareci olun bilişim kadrosunu da açık tutun gelen bilgisayarcı yapar :)

bilgisayarcı olmak için o kadar ders çalışmışınız birazda idarecilik için uğraşın.. tabi belli süre çalışmak gerek

not müdür yard. olunca da iş verirler demeyin o zaman sen dersin hocam bakıverin yapıverin diye

o kadar 'zekice' önerileriniz var ki hiç aklımıza gelmemişti. benim de bir önerim var. Burası bayanlar kulübü. hani bi rahat bıraksanız! :p

Geri