BRANŞINDAN NEFRET EDEN VAR MI?

Kodla Büyü

ZMF

Site Gezgini
Mrb arkadaşlar 4 yıllık öğretmenim. meslek liseli çıkışlıyım( bilgisayardan başka bişeyi seçemeyenlerin mezun olduğu dönemde mezun oldum) mecburi bil. öretmeni oldum. ama ben bir türlü sevemedim bil. sevemediğim içinde ilgimde yok ilgi olmayınca istekde olmuyor. mutlumuyum değil miyim bilmiyorum. öğretmen olmaktan mutluyum ama sanırım sorun branşta. çevremdeki bayan bil.öğretmeni arkadaşlarımla konuşuyorum hep aynı şikayetler. Zaten bayanlara çokda yakıştıramıyorum öyle kasa masa kaba saba şeyleri. yok kablo modem tamir rezillik yaaa. ama ne olacak emekliliğin 65 yaşında olduğunu düşününce daralıyorum nasıl geçecek bunca zaman bu branşla. Vallahi çok denedim ama bana sevimli gelmiyor.ne olur ki alan değişikliğnden mat.sınıf,türkçe,sosyalci olsak ne olur. ne olur yani :(

Hocam duygularıma tercüman olmuşsun nefret eden bir de benim varım bıktım artık tamircilikten yapmak da istemiyorum bozuksa bozuk banane ders anlatmak istiyorum yüksek lisans bilgilerimi kullanacağım bir alan istiyorum ama yok işte yokkk

al benden de o kadar. Topuklu ayakkabı, etek nedir unuttuk nerdeyse branş değiştirebilsem hiç durmam

pin' Alıntı:
al benden de o kadar. Topuklu ayakkabı, etek nedir unuttuk nerdeyse branş değiştirebilsem hiç durmam
:shock: ben de hep aynı düz ayakkabı zaten takım giysek de üstümüz başımız toz içinde kalıyor :S

hocam bu kadar duygularına tercüman olunur bir insanın. ben de çok düşündüm hem de yeni başlamama rağmen. daha stajyerim ama keşke diyorum bi alan değişikliği yapabilsem. her gün kendimi motive etmeye çalışıyorum ama bir iki sonra yine eski depresif mutsuz moduma dönüyorum. sanırım alan değişikliği diye bir olayımız yok keşke olsa... :(

bu arada hocam 4 senede de sevilmiyorsa bu branş hiç sevilmez herhalde. benim de tek düşüncem zamanla severimdi ama demek sevemeyince zaman bile sevdirmiyor.
evlat olsan sevilmezsin bilişim :p

hocam 7.senemdeyim sevilmiyor yok :? milletin masasının altına girip kablo takmaktan toz topraklı bilgisayarlara bakmaktan akıllı tahtanın aptal virüs sorunundan bu bozuk bozuk diye ortalarda gezenlerden bıktım:( sadece ders anlatmak istiyorum hanım hanımcık oturup temiz kalsın istiyorum üstüm:)

8 yılım bitti 27 yıl daha var. Nasıl geçecek bilmiyorum, neyse sağlık olsun da. Artık belli bi yıldan sonra duyarsızlaşıyor sanırım insan kötü bir şekilde. Tercih etmez olaydım diyorsun her gün ama ne çare. Gidiyor bi şekilde. İşin kötü tarafı hergün biraz daha eziyet oluyor ama yine de şükrediyorsun. Yapacak bişey yok.

Alan değiştirebilirsin hocam teknoloji tasarıma geçersin ama sakin geçme okadar sıkıcı bi ders olamaz. ben bi dönem girdim teknoloji tasarıma çok sıkıcı bi ders. mat. öğretmenimiz doğum iznine ayrılıncada mat. dersine girdiğim zaman nasıl geçiyo anlaıyorduk çocuklarla. ama işte matematiği yar etmiyolar bize. geçen bi tören oldu. ben bil. başında sahne arkasında bütün bayan öğretmenler protokolde. erkek hocaların masalarının altında yok modeme bişey oldu. yok kabloda sorun var.yemin ediyorum bigün masanın altına eğildim kablolardamı sorun var diye sonra bi çıktım pantolonum toz önlüğüm,ellerim kir içinde.Allahım diyorum çok şükür atanamama problemi olan bi dönemde atanmışım ama zor geliyo nefsime. Eziyo beni branşım. Ama yapacak bişey yok nasip böyleymiş. Bide şey yapıyolar yaa. Bayan öğretmenler bilgisayardan hocamm şuna bi bak yaaa ben anlamıyorum. Ama senin anlamadığın bişey olsa bişeyden de anlamıyo olur adın. Sanki bil. herşeyini bilmek zorundayız. Bayanları da bu alanda başarılı bulmuyorum zaten.Ama ilk yıllara oranla nisbeten azalıyor bu duygu.Ne demişler işini ve eşini seviyosa bi insan bu dünyada cenneti yaşıyor demektir.

Arkadaşlar söylediklerinize katılıyorum,demekki yalnız değilim :) Bazen kız erkek kimlik karmaşası yaşıyorum,kasayı aç tamir yap,ağ pensesi tornavida kullan o sırada öğretmen arkadaşların görsün böyle bir garip bakışlar:) etek giyemiyorum... öğrenciler de devamlı oyunlarla ilgili soru soruyor.Normalde selam vermeyen öğretmenler rol yapıp soru soruyor yardım istiyor..Görevde 5. yılım.Arkadaşlar ama ben şunu yapmaya çalışıyorum artık:Öğretmenlik...hani bizim küçüklüğümüzde bizim öğretmenlerimiz vardıya, ders için demiyorum,hani bir yol gösterene,bizi anlamasına ihtiyaç duyduğumuz...bir öğrenciye bunu yapabilsek ne mutlu,boşverin yaa tamir etmeyin bilmiyorum deyin,hiçbir insan herşeyi bilmek zorunda değil ki...Devlet düşünmüyor ki eğitimin kalitesini bu kadar..

ZMF' Alıntı:
Alan değiştirebilirsin hocam teknoloji tasarıma geçersin ama sakin geçme okadar sıkıcı bi ders olamaz. ben bi dönem girdim teknoloji tasarıma çok sıkıcı bi ders. mat. öğretmenimiz doğum iznine ayrılıncada mat. dersine girdiğim zaman nasıl geçiyo anlaıyorduk çocuklarla. ama işte matematiği yar etmiyolar bize. geçen bi tören oldu. ben bil. başında sahne arkasında bütün bayan öğretmenler protokolde. erkek hocaların masalarının altında yok modeme bişey oldu. yok kabloda sorun var.yemin ediyorum bigün masanın altına eğildim kablolardamı sorun var diye sonra bi çıktım pantolonum toz önlüğüm,ellerim kir içinde.Allahım diyorum çok şükür atanamama problemi olan bi dönemde atanmışım ama zor geliyo nefsime. Eziyo beni branşım. Ama yapacak bişey yok nasip böyleymiş. Bide şey yapıyolar yaa. Bayan öğretmenler bilgisayardan hocamm şuna bi bak yaaa ben anlamıyorum. Ama senin anlamadığın bişey olsa bişeyden de anlamıyo olur adın. Sanki bil. herşeyini bilmek zorundayız. Bayanları da bu alanda başarılı bulmuyorum zaten.Ama ilk yıllara oranla nisbeten azalıyor bu duygu.Ne demişler işini ve eşini seviyosa bi insan bu dünyada cenneti yaşıyor demektir.
ne kadar haklısın hocam...

BTR'yi bıraktığımdan beri daha memnunum branşımdan, o tamir işlerini yapmıyorum artık zaten zamanım da yok sadece derse girip çıkıyorum, yazılım tarzı işler olursa mesela web sitesi uğraşmayı sevdiğimden ona devam ediyorum onun dışında sınıfım var öğrenciler nöbetçiyken sürekli yanımda ve bu halimden çok memnunum açıkcası, umarım herkesin gönlüne göre olur herşey ..

ZMF' Alıntı:
Hocam son cümlenize katılmamak elde değil. Ancak bu yıl pek de kötü geçmiyor meslek. Zorunlu olunca öğrencilerle iletişim daha fazla arttı. Öyle olunca da ne gam ne de keder kalıyor. Psikolojik olarak daha rahat bir yıl bu yıl.

Püf nokta herkesin ne dediğini umursamamaktan geçiyor. Mesleğimde 2. yılım. Geçen sene o kadar çok kafama takardım ki eve gelir ağlardım tüm günüm zehir olurdu...Birisi bişey sorar bilemezsem canım sıkılırdı. Şimdi ise olabilir bilmeyebilirim ama ÖĞRENİRİM diyorum.. İşte bu beni çok rahatlatıyor. Ama tabi genel olarak sırf derse girsek çok daha iyi olur.

Bi önemli nokta da idarenin tutumu.. Çok şükür hem ortaokul hem BTR olduğum okulun idaresi iyi.

Ama kendimi emekliliğe kadar Bilişimci olarak pek düşünemiyorum hocalarım.. :?

Açıkçası bayan öğretmenlerin formator olmasına karşıyım 3 kuruş eksik kazanın ama o iş bayan işi değil ben erkek olduğum halde istemiyorum görevlendirme falan. Birde herşeyi yapmak zorunda değilsiniz su akar yolunu bulur rahat olun biraz bilmiyorum ya da işim var deyin en fazla arkanızdan konuşurlar

bende btr olduğum zamanı arıyorum şimdi nedense .demekki benim okul beni pek zorlamamış.Şimdi çok dersim var ama yine sevemedim .Çocuklar strach programını sevmedi yada ben sevdiremedim ne yapacağımı bilemiyorum. Hemde iyi sınıflarda dersim anlamsız kalıyor ,anlatacak konular bitti .Daha 3 ay var

kakababa' Alıntı:
Açıkçası bayan öğretmenlerin formator olmasına karşıyım 3 kuruş eksik kazanın ama o iş bayan işi değil ben erkek olduğum halde istemiyorum görevlendirme falan. Birde herşeyi yapmak zorunda değilsiniz su akar yolunu bulur rahat olun biraz bilmiyorum ya da işim var deyin en fazla arkanızdan konuşurlar
Hocam üç kuruş değil mesele siz btr olmasanızda o işi size yaptırıyorlar. ben görevlendirme gittiğim okulda dersten çağırılıp müdürün bil. sorun için gidiyodum(hocam okuldan ayrıldım kendi okuluma geçtim tel. aradı geçen gün diyor hocam bizim siteyi niye hiç güncellemedin diye)o sana zaten mecbur yapacaksın mantığı ile yaklaşıyor. Oda biliyor bizim işimizin sadece derse girmek olduğunu ama işine gelmiyor. Bil. öğretmeninin hakkına saygılı çok az idareci vardır.(ben henüz görmedim ama:) elbet vardır). o kadar zorluyorlar ki anlatamam.bırakın btr olmayı kendi okullarında öğretmen bile değilim bu bir. İkincisi btr olmasamda o işi bana yaptıracak madem o zaman hakkımı alırım.üçüncüsü zorla yaptıraamaz demeyin bu defada nöbet, ders programı, izin konularında sıkıntı çıkarıyorlar. yani suyuna gitmek zorundasın. okulun işini ytaptığımda ne istesem tabii hocam sen bildiğin gibi yap hocam. Ama ben btr değilim görevim sadece derslere girmek de bak bakalım nasıl zıtlaşıyor idare.O yüzden ben bilişimci herkesin btr olma imkanı varsa olması taraftarıyım. Çünkü karşınızda sizi bilgisayarcı,tamirci,btr(hangisini düşünürlerse artık) düşünnen mantık var.

yalanaşk' Alıntı:
BTR'yi bıraktığımdan beri daha memnunum branşımdan, o tamir işlerini yapmıyorum artık zaten zamanım da yok sadece derse girip çıkıyorum, yazılım tarzı işler olursa mesela web sitesi uğraşmayı sevdiğimden ona devam ediyorum onun dışında sınıfım var öğrenciler nöbetçiyken sürekli yanımda ve bu halimden çok memnunum açıkcası, umarım herkesin gönlüne göre olur herşey ..
hangi alana geçtiniz hocam

Hiçbirşeye mecbur değilsiniz kimseninde suyuna gitmek zorunda değilsiniz. Siz resmen kendi gölgenizden korkar olmuşsunuz. Meslekte 7. yılıma girdim 9 farklı müdürle çalıştım. Çok sevdiğim idarecilerde oldu kavga ettiklerimde ama kısa süreli hır gür oluyor sonra herşey süt liman. Hatta şu an beraber çalıştığım müdürle 3. yılıma girdim ilk yıl ne tartışmalar oldu aramızda adamın yüzüne görev kağıtlarımı bile attım şimdi o bana saygılı ben ona ha çok mu seviyoruz birbirimizi tabiki hayır ama sizin gibi olacağına böyle olsun bin kat iyidir. Bu yıl sadece dersime girip çıkıyorum Allah razı olsun dersi geri verenlerden

kakababa' Alıntı:
Hiçbirşeye mecbur değilsiniz kimseninde suyuna gitmek zorunda değilsiniz. Siz resmen kendi gölgenizden korkar olmuşsunuz. Meslekte 7. yılıma girdim 9 farklı müdürle çalıştım. Çok sevdiğim idarecilerde oldu kavga ettiklerimde ama kısa süreli hır gür oluyor sonra herşey süt liman. Hatta şu an beraber çalıştığım müdürle 3. yılıma girdim ilk yıl ne tartışmalar oldu aramızda adamın yüzüne görev kağıtlarımı bile attım şimdi o bana saygılı ben ona ha çok mu seviyoruz birbirimizi tabiki hayır ama sizin gibi olacağına böyle olsun bin kat iyidir. Bu yıl sadece dersime girip çıkıyorum Allah razı olsun dersi geri verenlerden

ne kadar saygılı olduğunuz kağıt fırlatmanızdan ve konuşmanızdan belli oluyor.Asıl sizin gibi olmaktansa 1000 kere idareyi idare ederim daha iyi. Samimiyetsiz olduğunuz ifadenizden belli. Sevmiyorsunuz ama aranız süt liman.Kağıt fırlatan biri ne kadar saygılı olabilir oda tartışılır. İkincisi kendi ağzınızla söylüyorsunuz size ne dedilerki,ne haksızlık yaptılar ki kağıt fırlatıyosunuz idareye.Benim arkadaşım idare ile ters düştü diye müdürü sınıfı birleştirip şubeyi azaltıp norm fazlası yaptı.Oda sizin gibi çok cesurdu maşallah.sonra düzeninden oldu. Benim korktuğum falan yok . Benim görevim değil diye elinden gelen bişey var da yapmıyosan bu etik değil ben öle yapamıyorum işte. 4 yıllık mes. hayatımda 2 defa btr görevi yaptım. Formatör olmadığım zamanlarda da istedikleriini yapıyodum .Diyodum boş vaktin var maksat devletin işi görülsün boşver yap diyodum .Branşımı sevmiyorum ama elimden gelenide yaparım. Burdaki bayan öğretmenler ne demek istediğimi anlıyorlar.

Tamam işte sen öyle yap sonrada ağlama duvarı gibi gel buraya yaz o halde ya da içine at. Ben tartıştım adamla ama sonunda benim iş alanımı anlamış oldu uyarı kınama cezasıda bekliyordum gelmedi gelsede tın aslında kavga gürültü bitti o yıl ve 2 yıldır çok güzel bir çalışma ortamım var siz susmaya devam edin adamlar bulmuş zaten cevheri işlesin dursunlar. Neyse ya kime ne anlatıyorsam keyif sizin bende idareci olsam emin olun sizi çalıştırırdım :)

hmmm..
ben seviyorum branşımı. 38 kişilik sınıfta 15 bilgisayarla ders işlemeye çalışıp öğrencilere laf anlatmaktansa kabloyla modemle yazıcıyla uğraşırım daha iyi... hele bir de seçmeli ders alan 8.sınıflar var ki hiç sormayın. liseli desen değil, ortaokul desen değil. 5 ve 6larla dersim olduğunda daha mutluydum. ama şimdi keşke hergün bişiler bozulsa da dersle uğraşmasam diyorum...

Arkadaşlar mutlu olmayı birşeylere bağladığınız sürece hiç bir zaman mutlu olamıyacağınızı bilmelisiniz... Sanki diğer branşlar sizden dahamı rahat... sadece derse girmek diye bişey yok malesef.. onlarında uğraştığı bir yığın konu var... Derse gir... hele matematik gibi zor bir dersse uzak durun en zoru onlar.. sürekli çalışmak istemeyen öğrenci ve velilerinin dırdırı... geçirsen sen ayrı dert geçirmesen bir sürü şikayet iftira.. hiç birşey uzaktan göründüğü gibi değil. Türkçe desen her törendi yazıydı seni bulurlar. onlarınki bin beteri.. Sanki öğnciler süper donanımlı gibi düşünüyorsunuz. Nerde öyle. Herderste durun susun yapmayın demekten. Yorgunluktan bitiyor insan.. Birde üstüne boş güne nöbet. Olmadı yetmedi İki güne nöbet. Birde sınıfın varsa yandın.. Ama tabi idealistlere lafım yok... Daha az yorulacağınızı sanırsanızda yanılıyorsunuz. 30 saat ders yaparak derse girmek bir bayana göre iki kat yorucu bence..
onlarda bana özeniyorlar aslında.. Elinizdekinin kıymetini bilin bence. ben bu yıl ilk defa BTR oldum önceleri çalışma saatlerinden dolayı istemiyordum. Ama şimdi keşke dersim az olsada yada sadece BTR olsam ders olmasa diyorum..

BTR de 3. yılım. İlk yıl ve geçen sene okulun affedersiniz eşeğiydim. Herşeye koşuyordum. Derse giriyordum, virüslü usbleri temizliyor,konferans ya da kutlama olunca sistemi ben kuruyor, değerler eğitimi hazırlıklarını yapıp her ay cd ile teslim ediyor, bilgisayar tamir ediyor, format atıyor, geri kalan derslerimde tüm boş derslere giriyor, herkesin özel bilgisayarındaki sorunlara el atıyordum. Yine boş oturan ben oldum, yine çok rahatsın diye yavşak yavşak gülünen bendim. Bu sene yine btr yim. Bu angaryaların çoğunu yapmıyorum web sitesi yapıyorum, labımdaki ve idaredeki bilgisayarlara bakıyorum ve kutlamalarda öğretmenlere daha önceden nasıl yapılacağını gösteriyor, asla bilgisayar başında dj lik yapmıyorum.
Arkadaşların çoğuna katılıyorum, giyim konusunda gerçekten insanın içinde kalıyor ve ömür geçiyor. Şimdi tek istediğim daha büyük bir okula atanmak ve 30 derse de girsem kafam rahat olmak.
Bu arada okulda tek öğretmensen ve btr olmak istemiyorsan böyle bir hakkın var mı?
Ya da iki öğretmensen ve BTR olmayı istemezsen kim BTR olur, seneye nasıl btr olmaktan kurtulurum ?

bilisim5587 arkadaşım senin bu yaptıklarının BTR ile ilgisi yok ki. Sen herşeyi yapmak istersen tabiki kimse sen yapma demez. Sanırım sorun sizin çevrenizdeki insanları çok fazla ciddiye almanızdan kaynaklanıyor. Mesela sizin yaptıklarınız
'''Derse giriyordum, virüslü usbleri temizliyor,konferans ya da kutlama olunca sistemi ben kuruyor, değerler eğitimi hazırlıklarını yapıp her ay cd ile teslim ediyor, bilgisayar tamir ediyor, format atıyor, geri kalan derslerimde tüm boş derslere giriyor, herkesin özel bilgisayarındaki sorunlara el atıyordum.''''
- Virüslü USB ler kimin neden siz temizliyorsunuz..
-Konferansta sistemi kurmak ne demek bir Projeksiyon bir bilgisayar bağla tamam.
-Bilgisayarları bir defa kurup Acronisle yedeğini al. Sonrası iki dakikanı almayacak işler..
-Hangi boş derslere neden siz giriyorsunuz bunu anlamadım..
-Başkasının özel bilgisayarı ile neden ilgileniyorsunuz..
Arkadaşlar kendiniz isteyip yaptıklarınızı görev gibi blirseniz meb ne yapsın..
Birde giyinişinizin ne si var. ne isterseniz neden giyemiyorsunuz bunu hiç anlayamadım. Bilgisayarla başkasının yanında asla uğraşmayın bence siz bayansınız. Öyle masanın altına filan mı eğilinir. Getirirlerse laba bakın yoksa kendi bilir.

Geri