Branş dışı ders istemiyorum!

Kodla Büyü

mcö

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar Anadolu lisesinde görev yapmaktayım. 8 saat seçmeli bilgisayar bilimi dersi veriyorum, proje hazırlama dersi de 4 saat seçiliyor, BTR görevi istemediğimi söylediğimde okul müdürü : 21 saate kadar tamamlamak zorundayım dedi. Ben branş dışı istemiyorum dediğimde de o bir şeyi değiştirmez hocam başka derslerle tamamlayacağım dedi. İlgili yazıyı bulamadım ama benim dediğim gibi olduğunu anımsıyorum. Yetkin zümrelerim beni aydınlatırsa sevinirim.

bunun dışında başka derse girmek zorunda değilsin

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    102.3 KB · Görüntüleme: 394
Ek ders yönetmeliğinin ( http://www.ozkansoft.com/?download=668 adresinden indirebilirsiniz)
Ek ders görevi MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan; a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate, b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate, c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.
maddesine göre isteğiniz dışında ders görevi verilemez.
Siz bu yönetmeliğin bu maddesini ekleyerek alanınız dışında derse girmek istemediğinize dair dilekçenizi yazıp, verin. Eğer ders verilirse yine dilekçe ile itiraz edin. Yine devam edilirse ilçe MEM'de tanıdık biri varsa sözle, yoksa ilçe MEM'e dilekçe ile başvurup, verdiğiniz dilekçelere rağmen alan dışı ders verildiğini, bu dersleri istemediğinizi bildirin. Okul idaresi muhtemelen ilk dilekçenizle birlikte geri adım atacaktır. Memurlar.net'teki yazıyı da mutlaka okuyun/okutun.

Peki, bölgede bransimiza ait ders yükü varsa görevlendirme yapılır mı?
Bir okulda 2 ders, başka bir köy okulunda 4 ders varsa örnegin, buralara gorevlendirme ile 15 saat doldurulur mu?

Burada yapılmaya baslandi geçen dönem.

Peki, bölgede bransimiza ait ders yükü varsa görevlendirme yapılır mı?
Bir okulda 2 ders, başka bir köy okulunda 4 ders varsa örnegin, buralara gorevlendirme ile 15 saat doldurulur mu?

Burada yapılmaya baslandi geçen dönem.
Bu yapılabilir. Şöyle ki 21 saatlik verilmesi zorunlu ders saatini doldurumayan öğretmenler okul idaresince ilçe MEM'e bildirilir. İlçe MEM öğretmeni 21 saati doldurana kadar öğretmenin okulunun bulunduğu belediye sınırları içinde başka okulda görevlendirebilir. İsteği halinde 30 saate kadar da ders verebilir.
Ayrıntı için yukarıda bahsettiğim yönetmeliğin 20. maddesine bakın.

Son düzenleme:
Bu yapılabilir. Şöyle ki 21 saatlik verilmesi zorunlu ders saatini doldurumayan öğretmenler okul idaresince ilçe MEM'e bildirilir. İlçe MEM öğretmeni 21 saati doldurana kadar öğretmenin okulunun eğitim bölgesindeki başka okulda görevlendirebilir. İsteği halinde 30 saate kadar da ders verebilir.

Bu şekilde okul okul köy köy gezmektense branş dışını tercih ediyorum.
Ancak bu görevlendirmeye burada sadece öğretmenlere degil, BTR görevi olan arkadaşlara da yapıyorlar. Yani Öyle yada böyle 15 dolduruluyor. Kalan 2 gün kendig okulunda veya başka okulda BTR görevi oluyor.

Eğer BTR görevi almayacaksınız 21 Saati tamamlamak zorundasınız. Ya kendi okulunuzda başka dersler alacaksınız ya da diğer okullara da bt dersine giderek 21 e tamamlamanız gerekir.

Ancak bu görevlendirmeye burada sadece öğretmenlere degil, BTR görevi olan arkadaşlara da yapıyorlar. Yani Öyle yada böyle 15 dolduruluyor. Kalan 2 gün kendig okulunda veya başka okulda BTR görevi oluyor.
Ne yazık ki yazıyı yazan ile okuyanın bakış açısının farklılığından kaynaklı bir problem oluyor.
Yazan diyor ki BTR olacak öğretmen kendi okulundaki derslerine girsin, kalan sürede BTR görevini yerine getirsin.
Okuyan ise şöyle anlıyor, BTR vermekle yükümlü olduğu derse girecek yazıyor, o zaman öğretmen kaç saat ders vermekle yükümlü 15 saat, o zaman BTR'Ye 15 saati hatta 21 saat dersi vereyip, sonrasi saatlerde BTR'lik yapsın. Yani okuyan işine geldiği gibi yorumladığı için böyle garabet durumlar ortaya çıkıyor.
BTR görevlendirmelerinde neden her şey açık açık yazılmaz, farklı yönlere çekilebilecek durumlara fırsat verilir anlamak mümkün değil.
İlgili madde şöyle yazılsaydı:
BTR olarak görevlendirilen öğretmen, okulundaki alanına giren derslerine girer, maaş karşılığını doldurmasına bakılmaksızın geri kalan eğitim öğretim saatleri içerisinde BTR görevini yürütür.
Bu tür saçma durumlar ortaya çıkmazdı.

30/12/2015 tarih ve 30706984-903.99-E.13507730 sayılı yazı,
3. Görevlendirilen öğretmenler, mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanda bu görevi yürütecektir.

"Fatih Projesi BT Rehberliği" görevini yürütecek öğretmenlerin görevlendirmeleri, herhangi bir aksamaya mahal verilmeden yukarıdaki esaslar doğrultusunda Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 16. Maddesi hükmü gereğince ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu okul tarafından ödenecek şekilde yapılacaktır.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 16. Maddesi
(2) (Ek fıkra :24/11/2008-2008/14575 B.K.K.) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

30/12/2015 tarih ve 30706984-903.99-E.13507730 sayılı yazı,
3. ...mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders...

Çok güzel detayıyla belirtmissiniz hocam ancak bu yazdıklarınıza göre, ne kadar ders ödeneceğini ve hangi şartlarda tamamlamış sayılacağını anlıyorum.
Altını cizdigim ifade ise yoruma açık kaliyor diğer hocamızın belirttiği gibi.

Maaş karşılığına bakilmaksizin dese de, mevzuatı gereği ifadesi beni, öğretmen olarak 15 saat maaş karşılığına götürüyor. Küçük ilçe olunca ve başka okullarda BT dersi yükü artınca da ilce şöyle düşünüyor. Okulda ders yükün olmayabilir ancak, ilçenin ihtiyacı olan başka okullarda boşta BT dersi var. Bunları da BT branşı öğretmenlerime veriyorum. Mevzuatı gereği ifadesinin altını böyle dolduruyor. Kendi dersimiz olunca hayır demeye de gönlüm el vermiyor ayrıca çok da ikna edilebilir kisiler olmayınca neyse diyoruz geciyoruz.
Hal böyle olunca okul okul gezmektense, okuldaki tek tas dersi ve beden derslerini alarak bildiğim öğrenciler ile kendi okulumda 13-15 ders saatine tamamlayıp dönemi geçiriyoruz, yada boyun eğmiş oluyoruz.

Geçen seneye kadar olur mu öyle şey diyenlerdendim ama artık ucu açık yazıları birilerine anlatmak için uğraşmıyorum bile.
Ayrıca Beden dersleri gayet keyifli oluyor :)

Geri