Branş değişikliği ile ilgili 147'yi aradım

Kodla Büyü

only61

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
arkadaşlar az önce 147'yi aradım branş değişikliği ile ilgili..sorum aynen şöyleydi

ben bilişim teknolojileri öğretmeniyim.açık öğretim fakültesinde 4 yıllık felsefe ya da başka bir bölümünü okuduğum zaman ya da herhangi bir fen-edebiyat fakültesinin ikinci öğretiminde herhangi bir bölüm okuduğum zaman(örneğim matematik-kimya...)bana branş değişikliği hakkı tanınır mı?

görevli 2 dakika araştırma yapayım, dönerim dedi...
döndüğünde cevap evet yapabilirsiniz dedi...ben inanmadım tekrar sordum....cevap evet açık öğretim bile okusanız branş değiştirebilirsiniz dedi.

burda bir yanlışlık yoktur herhalde....yorumlarınız...

ben zaten açıköğretim düşünüyordum başka alanda eğer böyle şansımız varsa düzgün bir öğretmenlik okuyalım

valla bence 147 deki vatandaşın fikriyle hareket etmek mantıklı değil.kaldıki yarın ne olacağı belli olmaz.açıköğretimde çok fazla bölüm yok.olsa da yarın vazgeçtik derler olur biter...

Arkadaşlar öyle birşey olamaz..onun anladığı farklı bir kuruma memur olarak geçiş tarzında birşeydir diye düşünüyorum.

angel_33' Alıntı:
Arkadaşlar öyle birşey olamaz..onun anladığı farklı bir kuruma memur olarak geçiş tarzında birşeydir diye düşünüyorum.

bunla ilgili bir kaynak yönetmelik falan var mı hocam?

en az 4 sne vakit kazanmıs :D 4 sne aramazsınız artık o zmanada secim falan olur biz boyle demedik derler :D

Arkadaşlar ben de bir zaman çok araştırmıştım bu konuyu. Mebden olabileceği söylendi. Birden fazla kez sordum böyle birşeyin mümkün olduğu söylendi. Ama meb bu yine de güven olmaz. Ama ben riske girip başlayayım olmazsa bırakırım demiştim. o Zaman açıköğretimde edebiyat açılmıştı. İkinci üniversite olarak sınavsız geçiş hakkına sahibiz. Öylesine bir kayıt yaptırrayım dedim. Gittiği yere kadar. Sonu nasıl olur bilmyorum ama şimdi son sınıf oldum. Aof okumak zor değil. Düşe kalka gidiyor. Dediğim gibi bu yola girmek bir risk. Sonuçta burası Türkiye her şey her an değişiyor.Ama bu da zorlayabileceğimiz bir kapı nihayetinde.

bende açık öğretimden felsefe okuyorum.. geçen yıl başlamıştım. bu yıl 2. sınıftayım . 2. üniversite sınavsız başvuru yaptım. alan değişikliği yapabileceğimi düşünüyorum.bende inşallah olur.

compuetr555' Alıntı:
bende açık öğretimden felsefe okuyorum.. geçen yıl başlamıştım. bu yıl 2. sınıftayım . 2. üniversite sınavsız başvuru yaptım. alan değişikliği yapabileceğimi düşünüyorum.bende inşallah olur.

nasıl hocam zor mu felsefe dersleri?
bu arada alternatif bölümler neler açıköğretimde?

bence fen edebiyat ya da aöf bölümlerinin mezuniyetinde alan değişikliğinde sıkıntı çıkabilir.... çünkü 80 nolu kararda fen edebiyat bölümleri var ama formasyon almak gerekiyor. şimdi eğitim derslerini aldık diyeceksiniz ama formasyon bölüme göre değişir, örneğin siz edebiyat bölümünden mezunsunuz diyelim. edebiyat öğretmenliği için staj yapmamış olacaksınız. fen edebiyat (ya da aöf) + formasyonla (verirlerse...) alan değişikliği olabilir bence ya da eğitim fakültesinden bir bölüm. bu benim yorumum tabi. ben olsam 147'deki kişiye güvenmezdim, il/ilçe milli eğitimde bu konudan anlayan bir memurla konuşurdum... ben konuşmuştum bilgi sahibi olmadan önce... eğitim fakültesi için sormuştum sadece.

valla bişeyler okumak faydalı olabilir tabiki ilerde.ama insanda ne heves ne de çalışma azmi bırakıyorlar...

only61' Alıntı:
arkadaşlar az önce 147'yi aradım branş değişikliği ile ilgili..sorum aynen şöyleydi

ben bilişim teknolojileri öğretmeniyim.açık öğretim fakültesinde 4 yıllık felsefe ya da başka bir bölümünü okuduğum zaman ya da herhangi bir fen-edebiyat fakültesinin ikinci öğretiminde herhangi bir bölüm okuduğum zaman(örneğim matematik-kimya...)bana branş değişikliği hakkı tanınır mı?

görevli 2 dakika araştırma yapayım, dönerim dedi...
döndüğünde cevap evet yapabilirsiniz dedi...ben inanmadım tekrar sordum....cevap evet açık öğretim bile okusanız branş değiştirebilirsiniz dedi.

burda bir yanlışlık yoktur herhalde....yorumlarınız...
Hocam aynısını ben de yazılı şekilde sormayı düşünüyordum.
Ben de arayışlardayım.

Ben de önceleri çok araştırdım. Şimdi halimden çok memnunum meslek lisesine geçtim. Açıköğretimden bölüm okunduğunda formasyonla ilgili sıkıntı olabilir diye düşünmüştüm. Fakat alan değişikliği kılavuzunda eğitim fakültesi mezunu ya da formasyon almış olmak yeterli diyordu. Ayrıca herhangi bir eğitim fakültesi mezunuysanız formasyona gerek yoktur yazıyordu. Bu sene ne yazar onu bilmem. Fakat araştırmalarım sonucu yapabileceğim kanısına varmıştım.

Felsefe 2. sınıf öğrencisiyim.umarım branş değişikliği şansı yakalarız.
Bence ilahiyat okusun düşünenler varsa açıköğretimden branş değiştirme şansları çok daha yüksek olur:)

Bu sınavsız geçiş hakkı nasıl oluyor? Nasıl ve ne zaman başvuru yapıyoruz acaba

arkadaşlar bilgisayar öğretmenliğini bırakmak isteyen varsa açık öğretim okusun ya da ikinci öğretim bir bölüm kazanıp onu okusun...eninde sonunda branşınız değişecektir...
benim anlatmak istediğim bi şeyler yapalım yerimizde saymayalım....ne bileyim kpds, ales çalışalım...yüksek lisans yapalım,üniversitelerde öğretim görevlisi olalım,yabancı dilimizi devamlı geliştirelim
yeter ki ulaşacağımız hedef şimdikinden yüksek veya anlamlı olsun... milli eğitim bakanlığına gebe kalmayalım...kurtulalım şu köhnemiş kurumdan...
ben şimdiden kendine bir gelişim planı yaptım devamlı ingilizce çalışıyorum,yüksek lisans programlarını araştırıyorum...ales puanımı yükseltme hedefim var...
önümüzdeki yakın zamanlarda üniversiteye başvuru zemini hazırlıyorum kendime..belki ikinci bir üniversite ya da açık öğretim bile okuyabilirim...
bu arada düz memurluğa geçmek gibi bir hata yapmayın..bu kendinize haksızlık olur,kendinize ve hayatınıza hiçbir şey katmaz....
slogan "yerinde durma"...saygılarımla...

Ben de felsefe yada sosyoloji düşünüyorum. Anadolu dışında, Atatürk ve İstanbul üniv.tede yapma imkanımız var ama onların ücretleri biraz daha yüksek. Ayrıca Atatürk tüm sınavları internetten yapıyormuş. İÜ ise sadece finalleri kendi kampüsünde yapıyormuş. Anadolu üniversitesi de malum. Bunu da göz önüne almak lazım seçerken.

ozlem22' Alıntı:
hangi bölümleri okuyabiliyoruz peki matematik filan var mı? :)

açık öğretim ve 2.üniversite programlarında matematik yok özlem...
felsefe,coğrafya,sosyoloji,türk dili edebiyatı,okul öncesi öğretmenliği,ingilizce öğretmenliği var...diğerleri ön lisans zaten...

ama herhangi bir üniversitenin fen edebiyat fakültesinde 2.öğretim matematik okuyabilirsin...

omd' Alıntı:
Ben de felsefe yada sosyoloji düşünüyorum. Anadolu dışında, Atatürk ve İstanbul üniv.tede yapma imkanımız var ama onların ücretleri biraz daha yüksek. Ayrıca Atatürk tüm sınavları internetten yapıyormuş. İÜ ise sadece finalleri kendi kampüsünde yapıyormuş. Anadolu üniversitesi de malum. Bunu da göz önüne almak lazım seçerken.

bu anadolu üniversitesinin 2.üniversite harç ücretleri ne kadar...?
bu arada bazı bölümler hariç eğitim fakültelerinin 2.öğretimi kapatıldı...tahmin etmek zor değil hangi dersler olduğu...

ben ingilizce öğretmenliği istiyorum ya valla deli gibi istiyorum hem de napmam gerekiyo onur ya bi anlat hele :(

Geri