BÖTE'liler ÇPL ve Meslek Liselerinde çalışır mı?

Kodla Büyü

mrtcmhr_13

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bizi zorla çpl ye görevlendirdiler.
görevlendirirken de bize teknik öğretmen gibi ek ders alabilecekleceğimizi söylediler.
ancak sonradan ilçe milli eğitim 30 saatlik bir görevlendirme yazısı yolladığını söylediler.
dolayısı ile biz 30 saatlik dersle kaldık.
şimdi sorum;
  • biz çpl lere atanabiliyormuyuz ?
    yada görevlenriliyormuyuz?görevlendiriliyorsak teknik öğretmen gibi faydalanabiliyormuyuz ?

hayır ama ilk atamada atanan arkadaşım vardı yönetmelikte notmalde böte mezunları atanamaz diyor ama

bötelilere yatacak yer yok :p orada calısamaz burada çalışamaz meb dersleri kaldırır ya arkadas biz ne yapcaz niye aldınız o zaman bizi bu bölümü neden açtınız boyle onunu arkadasını kısacaktınızda yani suç bu bölümü kazananda mı bölümü açanda mı

hiç bir konuda avantajım yok o zaman benim.. neden böte okuduysam...oysa neler neler sallamışlardı hocalarımız...

benim ilk atama çpl. bilgisayar bölümü yoktu. bana idare 20 saat maaş karşılığı yapacaktı. itiraz etmiştim. 15+15 şeklinde olmuştu.
işlerine ne geliyorsa onu yaparlar. bişey olmaz :lol: ama maaş karşılığınızın 15 saat olması gerekiyor

peki hocalarım,bizi şimdi görevlendirdiler zorla.teknik öğretmen gibi davrancaz dediler ama sonra
30 saalitlik bir görevlendirme yazsısı alabilmişler.
varmı bildiğiniz görevlendirme ile teknik öğretmen haklarına sahip olan ?

mrtcmhr_13' Alıntı:
peki hocalarım,bizi şimdi görevlendirdiler zorla.teknik öğretmen gibi davrancaz dediler ama sonra
30 saalitlik bir görevlendirme yazsısı alabilmişler.
varmı bildiğiniz görevlendirme ile teknik öğretmen haklarına sahip olan ?

2007/19 sayılı genelgede öğretmenlerin maaş karşılıklarını dolduramamaları durumunda İSTERLERSE başka dersleri ders ve ek ders niteliğinde alabilecekleri belirtilmiştir. ÇPL deki Atölye ve Lab. dersleri 80 sayılı kararın çizelgesinde maaş karşılığı okutabileceğiniz derslerden değildir. Genelgeyi ve kararı ilgi tutarak dilekçe yazınız. Ancak atanmak istediğiniz belde deki okullarda norm yoksa daha kötü bir yere görevlendirilebilirsiniz bilginiz olsun. Eğer zorla girmenizi istiyorlarsa bu dersler Atölye ve Lab. dersidir deyip, teknik öğretmen tazminatının maaşınıza eklenmesini talep edin. :)) Madem bu dersi verebilirsiniz diyorlar, o vakit bu tazminatıda hakettiğinizi düşünürler.

Kanunlar ile verilmiş olan haklar, basit yazılar ile birilerine devredilemez, keza ellerinden alınması da güçtür.

gbahceci' Alıntı:
2007/19 sayılı genelgede öğretmenlerin maaş karşılıklarını dolduramamaları durumunda İSTERLERSE başka dersleri ders ve ek ders niteliğinde alabilecekleri belirtilmiştir. ÇPL deki Atölye ve Lab. dersleri 80 sayılı kararın çizelgesinde maaş karşılığı okutabileceğiniz derslerden değildir. Genelgeyi ve kararı ilgi tutarak dilekçe yazınız. Ancak atanmak istediğiniz belde deki okullarda norm yoksa daha kötü bir yere görevlendirilebilirsiniz bilginiz olsun. Eğer zorla girmenizi istiyorlarsa bu dersler Atölye ve Lab. dersidir deyip, teknik öğretmen tazminatının maaşınıza eklenmesini talep edin. :)) Madem bu dersi verebilirsiniz diyorlar, o vakit bu tazminatıda hakettiğinizi düşünürler.

Kanunlar ile verilmiş olan haklar, basit yazılar ile birilerine devredilemez, keza ellerinden alınması da güçtür.
Hocam sağolun,şimdiye kadar bunları sözlü olarak anlatmaya çalıştık ama dinleyen olmadı
dediğiniz gibi dilekçe verecektik ama olmadık bir yerede gıcıklığına verme durumu var.
tekrar teşekkürler...

Her söylenene kanmayın diyorum ben de... Atanmazlar - edemezler diye hararetli yazılar yazan arkadaşlara çok kulak asmayın...

Böte mezunuyum - Meslek lisesine 40 saat görevlendirmem de yapıdı , artı haftasonu açık lise derslerine de girdim meslekteyken..

İlk atamada meslek lisesine atann arkadaşlarım da oldu - devlet kendisi atıyor düşünün gerisini.

İl içi tayin zamanında - tercih edebileceğim okulllar arasında Mesleki eğitim merkezi de çıktı -ÇPL de çıktı.
Anadolu liseleri sınavına girdiğimiz zaman - Anadolu meslek liseslerinin hepsi ayna gibi açıktı - ben tercih etmedim ayrı- ama o zaman da tercih etmeyin diye baya veryansın edenler olmuştu..

oziie' Alıntı:
Her söylenene kanmayın diyorum ben de... Atanmazlar - edemezler diye hararetli yazılar yazan arkadaşlara çok kulak asmayın...

Böte mezunuyum - Meslek lisesine 40 saat görevlendirmem de yapıdı , artı haftasonu açık lise derslerine de girdim meslekteyken..

İlk atamada meslek lisesine atann arkadaşlarım da oldu - devlet kendisi atıyor düşünün gerisini.

İl içi tayin zamanında - tercih edebileceğim okulllar arasında Mesleki eğitim merkezi de çıktı -ÇPL de çıktı.
Anadolu liseleri sınavına girdiğimiz zaman - Anadolu meslek liseslerinin hepsi ayna gibi açıktı - ben tercih etmedim ayrı- ama o zaman da tercih etmeyin diye baya veryansın edenler olmuştu..

Ben şu anda çalışıyorum ve bunda da kesinlikle bir sakınca yok diye düşünenler varsa. Kurum bilgilerini aynı cesaretle bildirmelerini öneriyorum.
Beni yanlışlıkla atadılar bende hasbelkader çalışıyorum işte demek ayrı şey atandım, haklıyım, çalışıyorum ve beni buradan kimse kımıldatamaz demek ayrı şey. Ortada bir kanunsuzluk varsa devlet bunu elbet çözecektir, çözerken de o yanlışlığa sebebiyet verenlere gerekli müeyyideyi uygulayacaktır.

Bazı arkadaşlarımız SANANE? demek isteyebilirler ki bunun tek nedeni korkudur.-Meslek Lisesinden uzaklaştırılıp bir miktar az maaş almak, kanunlar tarafından kendilerine verilmeyen Teknik Öğretmen ünvanını kullanamamak-

Tekrar belirtmek istiyorum. 80 Sayılı TTKK nın çizelgesindeki **Mesleki Teknik Ortaöğretim kurumlarına atanamazlar ibaresi kaldırıldığı anda tüm BÖTE mezunları Meslek Liselerine atanabilecektir. Ve ben bundan kesinlikle gocunmam. Anlatmaya çalıştığım ve uygulama gayretine düştüğüm mevzuatın doğru uygulanmasından öte değildir.Saygılar..

bence BÖTE mezunları meslek lisesine atanmamalı... çünkü aldıkları yazılım veya donanım eğitimi yeterli değil... bildiğiniz üzere meslek liselerinden teknik yeterliliği olan öğrenciler mezun edilmek isteniyor... esefde verilen eğitimi biliyorum çünkü ben esefliyim... esefde 10-15 tane programlama dili eğitimi veriliyor, ayrı yeten bayağı bi donanım dersleri falan var(açıkcası bilgisayar mühendisliği okumak gibi birşey esef veya teften mezun olmak)... tef aynı şekilde onlarında elektronik dersleri çok ağır ve onlar da meslek lisesine atanabiliyorlar... yanlış anlaşılmasın amacım böteli arkadşlarımızı küçümsemek değil onlar da eseflilerden ve teflilerden eğitim bilimleri açısından daha üst düzey bi eğitim görüyorlar onlar da eğitim bilimleri açısından çok zorluk çektikleri bi gerçek... her fakültenin bi özelliği var..
(doğruluğumu test etmek isteyenler bötenin web adresinden ve esefin web adresinden ders karşılaştırılması yapabilirler
esef dersleri: http://www.esef.gazi.edu.tr/index4.php?isid=200&sid=4
böte dersleri: http://www.bote.gazi.edu.tr/dersler.htm
tef dersleri: http://www.tef.gazi.edu.tr/index.php?sub=30&secim=628
)

ttk 80 sayılı kararının ekindeki meslek liselerine atanamazlaribaresini yargıya götüren var mı? arkadaşlar ben yargıya gitmeye hazırım.bir sürü ders gör.sadece ofis anlatabilirsin demeye çalışan diyen zavallılarda boyunu ölçüsünü almış olur.ben elektronikte gördüm eletronik labaratuvarıda , modülleride biiyorum.hepsi yüzeysel bilgi o kadar.

yıllarda Türkçe Matematik gördük ilköğretimde çok rahat matematik anlatabiliyoruz o zaman senin dediğine göre bu derslere de öğretmen olarak atanabiliriz . bir Din K öğretmeninden İmam cok daha bilgili olabilir ama Din K. öğretmenliğine atanamaz .. Bir öğrencim benden kat be kat Photoshop kullanmayı biliyor o zaman benim yerime Photoshop derslerine girsin :)

tucker boi' Alıntı:
yıllarda Türkçe Matematik gördük ilköğretimde çok rahat matematik anlatabiliyoruz o zaman senin dediğine göre bu derslere de öğretmen olarak atanabiliriz . bir Din K öğretmeninden İmam cok daha bilgili olabilir ama Din K. öğretmenliğine atanamaz .. Bir öğrencim benden kat be kat Photoshop kullanmayı biliyor o zaman benim yerime Photoshop derslerine girsin :)
:) :+1:

lnra' Alıntı:
ttk 80 sayılı kararının ekindeki meslek liselerine atanamazlaribaresini yargıya götüren var mı? arkadaşlar ben yargıya gitmeye hazırım.bir sürü ders gör.sadece ofis anlatabilirsin demeye çalışan diyen zavallılarda boyunu ölçüsünü almış olur.ben elektronikte gördüm eletronik labaratuvarıda , modülleride biiyorum.hepsi yüzeysel bilgi o kadar.

Bu problemin kesin çözümü için Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde TEKEV aracılığıyla bir çalışma başlatılmıştır. Gerekli bilgilendirme toplantılarının sonunda Branşımızın İlköğretim Bilişim ve Teknik Bilişim (İsimler farklı olabilir) olarak güncellenmesi amaçlanmaktadır. Zamanı geldiğinde TEF mezunlarından da gerekli destek istenecektir.

Dersi veririm, veremem, veremezsin diye bir polemik kesinlikle yok. Ben EML de lise bilgilerimle ders anlatıyorum. Çocuklarda ki kapasite-kapasitesizlik- malum. BÖTE mezunlarının en az %70 i Meslek Liselerinde ders anlatabilecek kapasitedir. Ve maalesef TEF mezunlarının da en az %20 si bunu yapabilecek kapasitede değildir. Bunun kıyası da bizi aşar. Sizce İlköğretim Matematik Öğretmeni düz lisede ders veremez mi? Ya da tam tersi. Mesele dersi verip verip verememe değil.

BÖTE mezunlarından istirhamımdır: meslek liselerinde çalışabileceğinizi iddia etmeyiniz, lütfen geçerli mevzuatı mahkemeye vererek meslek liselerine atanabilme hakkını elde ediniz.

Meslek Lisesine atanabilirim ve bunu can-ı gönülden ve kanuni olarak hakediyorum diyen varsa, yönetmelik maddeleri ile durumu izah etsin. Yorumlarınız da kullandığınız cümleleri lütfen özenle seçiniz ki ben öyle yapıyorum. Onlarca öğrencim var BÖTE mezunu ve şu an bir ilköğretim kurumunda çalışıyor. Bu düşmanlık değil, mevzuatın uygulanmasıdır sadece.

Tekrar yazma gereği duyuyorum. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumların da BÖTE mezunlarının çalışıp, Atölye ve Lab. Derslerine girip, teknik öğretmen tazminatı alıp 8/1 den başlayabileceklerini birisi lütfen yönetmelik ve kanunlarla izah etsin. Lütfen başka şekilde ordan duydum, burda çalışıyorlarmış, alıyorlarmış gibi cümleler kurmayınız. Birkaç kişi yanlış yola yönlendirildi diye, yanlış yol doğru yol olmaz.

Meslek Lisesin de anlatılanların yüzeysel olduğunu iddia edenlere de kısa bir cevap: OOP with C# 'da override fonksiyon tanımlamanın anlatılması sizce ne kadar yüzeysel bir konudur? Veritabanı mimarisi oluşturmak yüzeysel bir iş midir? Ayrıca dersler için yine bizim arkadaşlarımız tarafından oluşturulan modüller ÖĞRENCİLER içindir. Birkaç modül inceleyerek içeriğe hakim olamazsınız. Ders Bilgi Formlarını incelediniz mi? Çeşitli forumlarda Teknik Öğretmenler tarafından yayınlanan uygulama örneklerine göz attınız mı? Network derslerinde sadece kablo çakmayı mı anlattığımızı sanıyorsunuz?

-Bu cevap kesinlikle siz yapamazsınız, edemezsiniz olarak algılanmasın. Kimse anasının karnında öğrenmedi bunları. Sadece ders içeriklerinin YÜZEYSEL olmadığını belirtmek istedim.-

Gerçi hepiniz biliyorsunuzdur ama
Teknik öğretmeninin atama kararnamesinde
bakanlıkça atandığı branş : Bilişim Teknolojileridir.
Atama kodu : 1119 dur.
Böteci normal öğretmenin atama kararnamesinde ilgili hanelerde
birebir aynısı yazmaktadır.
yani,meb hem aynı alanda atama yapıyor bize,ancak TTK nın bundan bir haberi olmadığı için o
derslere biz giremiyoruz.
Şahsen ben şu görevlendirme bitsin,bölge idare mahkemesinde dava açacağım sendikam ile.
hem öyle hem böyle olmaz :)))

Talim terbiye mezun olunan okul diyor.
Atama kararnamesine bakıp yorum yapmak yanlış olur neden. 15 sene önce veterinerlik, ziraat mühendislerini sınıf öğretmeni olarak atadılar. Şimdi yeni mezun ziraat mezunları bu atama kararnamelerini gösterip bizi de atayın diyebilir mi?

Not: Günay Hocam için Hamit hocamın yeni versiyonu dememin sebebi yazdıkları doğru ve güzel yorumlar ama çoğu kişinin hoşuna gitmiyor bu yazılanlar.

Arkadaşalr bizim okulda web tasarım dalı mevcut.İnanın bu bölümdeki derslerden teknik resim ve temel elektronik dersi dışındakileri böte mezunları da ünv lerde ders olarak görüyorlar.Eğitim kalitesi tartışılır tabiki.Diğer dallar hakkında bilgim yok ondan yorum yapamayacağım.
veri tabanı
asp
php
paket programlar
programlama temelleri
bilişiim teknolojilerinin temelleri
dersler yukarıda yazdığım gibi...Bunların hepsini ben eğitim fakültesinde gördüm.

mesele dersi görmek, dersi anlatabilecek olmak değil. mesele mezun olunan fakülte. ona bakarsanız birçoğumuz çok iyi matematik, fizik anlatabiliriz. ama bizi bu durum matematik yada fizik öğretmeni olarak atanabilir yapmaz. branş değişikliği isteyen çok sayıda forum üyesi var, gidin matematik öğretmeni olmak istiyorum deyin, aldığınız dersleri gösterin, hatta mahkemeye gidin sonuç değişmez.

ayrıca forumda bir üyemiz öss ye girip teknik eğitim kazandı 2 yıl önce(cakkoyun). eğitim bilimleri dışında hiçbir dersten muaf olmadı, böte içeriğinde alınmayan çok ders var.zaten böte bölümünün bilgisayar öğretmenliği değil, eğitim teknolokluğu amacıyla kurulduğu, tercih edilmediği için bilgisayar ifadesiyle süslendiğini çoğu kez duyduk. hatta istanbul buluşmasında yetkili isimlerde bundan bahsetmişti hatırlayan forum üyeleri vardır. bakanlığın yapması gereken bu iki branşı ayırmak, meselenin asıl kaynağı budur. tefliyi ilköğretime, böteliyi meslek lisesine atamayacak olup bitecek iş.

TEF mezunlarının ilköğretim, genel lise v.b. kadrolara atanarak, basamak olarak kullanmaları engellenmediği, BÖTE, TEF ayrımının okul kadrolarında tam olarak yapılmadığı, sürece bu durumun adaletsizlik olduğunu düşünmekteyim. Emin olun bu ayrım konulduğu an hiç bir BÖTE'linin umrunda olmayacak meslek lisesine atanamamak. Ötesi yok. Tartışmaya da gerek yok.

Seneye değişiklik olabilr yada ne yapılacaksa yapılır bence.Kpss de alan sınavı gelecek çünkü.Bakalım inş netleşir bişeyler o zman

zulfikar1985' Alıntı:
TEF mezunlarının ilköğretim, genel lise v.b. kadrolara atanarak, basamak olarak kullanmaları engellenmediği, BÖTE, TEF ayrımının okul kadrolarında tam olarak yapılmadığı, sürece bu durumun adaletsizlik olduğunu düşünmekteyim. Emin olun bu ayrım konulduğu an hiç bir BÖTE'linin umrunda olmayacak meslek lisesine atanamamak. Ötesi yok. Tartışmaya da gerek yok.

kesinlikle...
tef li ilköğretime atanamasın. hiç bir böteli meslek lisesine atanamadık demez.
ilköğretim ve ortaöğretm matematik öğretmenliği farkı gibi...

Cemal TANER' Alıntı:
Talim terbiye mezun olunan okul diyor.
Atama kararnamesine bakıp yorum yapmak yanlış olur neden. 15 sene önce veterinerlik, ziraat mühendislerini sınıf öğretmeni olarak atadılar. Şimdi yeni mezun ziraat mezunları bu atama kararnamelerini gösterip bizi de atayın diyebilir mi?

Not: Günay Hocam için Hamit hocamın yeni versiyonu dememin sebebi yazdıkları doğru ve güzel yorumlar ama çoğu kişinin hoşuna gitmiyor bu yazılanlar.

hocam zaten bizi atayın demiyoruz,MEB tarafından aynı Branşta atanan iki öğretmenden bahsetttim.
sizin dediğiniz Tarım bakanlığına bağlı atanmış yada atanmamış bir mühendisin gelip MEB'e,beni atayın başvurusu gibi oldu.
ben aynı bakanlığın daha önceden atamış olduğu, aynı branşın haklarını verdiği,ancak TTK'nın ayrımda bulunduğu
MEB'e bağlı iki öğretmenden bahsettim. :)

zilal' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:

kesinlikle...
tef li ilköğretime atanamasın. hiç bir böteli meslek lisesine atanamadık demez.
ilköğretim ve ortaöğretm matematik öğretmenliği farkı gibi...
Bence bu da olmaz.
bakanlık atamış :
Branş kodu : 1119
Atama alanı : Bilişim Teknolojileri.
TEFlisi de BÖTE'lisi de böyle kararnamede.
Olay biter mi,biter.Haklar aynı olmalı.tazminat,8/1,ekders...vs....

Geri