BÖTE - Teknik Öğretmenlik İlk Dava

Kodla Büyü
buffy' Alıntı:
merhaba hocam. bende izmirde bir MTAL'de müdür yardımcısıyım. ekimde sınavla yeni atanmıştım. bu olay yüzünden şimdi beni de ortaokula atıyorlar.işletme almıyorum. açık lisenin genel bilgi derslerine giriyorum ama yinede alıyorlar burdan. işletme felan çok öenmli değil benim için ama burası evime çok yakındı. yapılabilecek bir şey varmı acaba:( bu dava hala sonuçlanmadı sanırım. yoksa arkadaşımız sonucu haber verirdi
Hocam dava kazanıldı. Meb haksiz bulunuldu. Ancak dava açıldıktan sonra YÖK karar değiştirdi. Bu nedenle şartlar değişmiş oldu. Şu an YÖK'un iptal kararına dava açıldı. Danıştay sürecinde..

Parhelion' Alıntı:
cevap yazarak şu tartışmaların hala gündemde olmasında pay sahibi olacağımın farkındayım fakat bazı arkadaşların bilinçsizce yorumları karşısında da susmak istemiyorum.

bazıları olayı trajikomik bir şekilde mühendislik tamamlama ile karşılaştırmaya çalışmış.

mühendislik tamamlama dediğiniz 1992de yayımlanmış olan 3795 sayılı 'KANUN' kapsamında verilmiş bir haktır. (kanun diye özellikle büyük harfle tırnak içinde yazdım). mühendislik tamamlama programında bir sınava girer ve sıralamaya tabi tutulursunuz (şu anda bu sınav ales) sınavdan başarılı olup da kazanırsanız en az 1 en çok 3 yıl sürebilen, devam zorunluluğu olan bir eğitim almak durumunda olursunuz, ancak bundan da başarılı olursanız diploma alabilir ve o hakları elde edebilirsiniz. bu sırada maddi manevi birçok kaybınız olur. en yakın üniversiteye bile gitseniz aylık en az 500 tl civarında masrafınız vardır. verilen ödev ve projelerden başınızı kaldıramaz ailenize de vakit ayıramazsınız. bu esnada sizi düşman gibi gören birçok egoist hocanın da nazını çekmekle uğraşırsınız.

peki sizin istediğiniz nasıl birşey? hiçbir emek vermeyeyim, benden birşeyler gitmesin, davalar açayım, oraya buraya dilekçeler yazayım, olur da tutarsa birileri bir karar çıkarır (kanun da değil) hak elde etmiş olurum. öyle bir dünya yok kardeşim kimse kusura bakmasın..

Boşversene hocam. Kanunla çıkmış da, hakmış da. Sen mezun olunca ünvanın ne? Teknik öğretmen. Mühendis değil. Sizin mantıkta, bir bilgisayar mühendisi de size "üniversiteye girerken bilmiyor muydun öğretmen olacağını, mühendislik ne alaka" demeli.

Burda çabalanan iş de bir hak kazanma mücadelesi. Olur veya olmaz, orası ayrı konu. Ancak sonuçta, 1992'den önce de böyle bir kanun yoktu. Çıkmış ve faydalanıyorsunuz, öyle veya böyle.

Emek verme olayına hiç girmeyelim çünkü mühendislik tamamlama okuyan birçok öğretmen arkadaşım var, dersleri nasıl geçtiklerini, farklı illerdeki üniversitelerde sadece sınavlara giderek diploma aldıklarına ben şahidim.

O yüzden bırakın insanlar mücadelesini hukuk içerisinde versin, size zararı yok merak etmeyin...

hocam davayı danıştay'a yök mü götürdü, yoksa davayı açan arkadaşlar mı götürdü?

bilisimmeslek' Alıntı:
hocam davayı danıştay'a yök mü götürdü, yoksa davayı açan arkadaşlar mı götürdü?
Konu BÖTE'lileri ilgilendiriyor. Isteyen BÖTEliler facebook grubumuzdan bilgi alabilir.

Geri