BÖTE MEZUNUYUM MESLEKİ VE ANADOLU LİSESİNE ATANDIM

Kodla Büyü

AsPpHp

Üye
Merhaba arkadaşlar. Durumumu şöyle özetlemek istiyorum. Böte mezunuyum. Yani eğitim fakültesi. 2014 yılında ortaokula atandım.2015 yılında eş durumu tayini ile istanbula geldim. tercih ettiğim okullar gelmedi ve kura sonucu mesleki ve teknik anadolu lisesine atandım. Böte liler bu tür liselere atanamıyor diye MEB in klavuzunda yazıyor. Bu durumda ben ne yapmalıyım. Müdüre söylediğimde derslere gireceksin diyor. Zümremdeki hocalar elektronik teknik resim diye dersleri bana vermeye kalkıyor. Hocam mecburen,çünkü başka hoca yok diyorlar. bu dersleri okulda görmediğimi eğitim fak. mezunu olduğumu söylememe rağmen bu bana dayatılıyor. Ayrıca maaş karşılığı 20 ders saatine girmem zorunlu tutuluyor. normalde biz 15 ders sati karşılığı ücret alıyoruz. Ama burada bana tef mezunu muamelesi yapılıyor. Peki onlar gibi 9/1 değilde 8/1 den başlayabilir miyim? Madem aynı derslere giriyor,20 ders saatinden sonra ek ders alıyoruz... Arkadaşlar şuanda ne apacağımı şaşırdım. Müdüre söylüyorum, hocam boşver gir derslere diyor. Ama yasal olarak atanamamam lazım bu okula diyorum. Atanmışsın işte kurcalama diyor. Ama görmediğim derslere girmem isteniyor. Ne olacak akşam çalışır sabah anlatırsın deniliyor... Başım sonradan ağrımasın. Arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevineceğim.

sayın hocam derslere ogretmen yok dıye sokarlar ama kordınatorluk alamazsın 20 saat degıl 15 ten sonrası ekdersındır 30 saat gırersın derse

dersler cok sıkıntı cıkarmaz ama yorulmak ıstemıyorsanız dılekce verın derım ama burası turkıye hersey olabılır

Normalde ancak ya ilk atamada 21.tercihten yada böyle bu durum gibi gidecek yer olmadıgı zaman kura sonucu şekliyle böte eml ye gelebiliyor.
Şimdi o okuldan tayin istemeye kalksanız eml isteyemezsiniz açılmaz size.

Ve yine normalde atelye dersi olmayan teorik ders saatlerine girebilir arkadasın dediği gibi koordinatörlük alamazsınız. 15 + 18 ücret alıp 9-1 başlarsınız.

Teknik öğretmen tazminatı da alamazsınız.

Ama gelgelim gercege... Yaw siktiret yasayı ver dersleri vs deyip söylediğiniz gibi teknik öğretmen tazminatı ve derece kademe dısındaki tüm hakları verip size teknik öğretmen muamelesi yapan da oluyor,
Hayır arkadas yasa ne diyorsa onu verin deyip böteli muamelesi yapan da oluyor.
Uygulama var bu sekilde görüyoruz.
Ancak yarın bi gün sayıstay denetimine denk geldiği zaman kem kümler kimseyi kurtarmaz...

Bu konuda 2 anımı anlatayım:
1)
sözleşmeli atanmıştım. Millet dilim milim muhabbeti yapıyor ben anlamıyorum gittim il mem mutemetliğe dedim bu dilim nedir beni ilgilendiriyormu?
Yok hocam dedi siz sözleşmelisiniz o vergi dilimidir kadrolulardan kesilir.
İyi dedim. Maaşı almaya devam ettim. 2 yıl sonra müdür çağırdı yazı var diye. ".....ilinde yapılan sayıstay denetiminde aşağıda adı gecen öğretmenlerden (ildeki sözleşmelilerin hepsi) xxx-yyyy tarihleri arasında kesilmesi gereken vergi dilimi kesilmesiğinde mahsubuna..."
2 yıllık tüm kesintileri tek seferde aldılar. Mutemete sordum yanlış biliyormuşuz kusura bakma dedi.

2-) bir başka il ve okulda calışıyordum. Ders saatleri dısına gelen ve tüm öğretmenlerin katılması zorunlu 2-3 günlük eften püften bir seminer vardı bi akademisyen getirmişlerdi. Bizim 20-25 yıllık kurt dediğimiz öğretmen arkadaslar gitmemişti. Söylediğimde siktiret dediler. Gidenlere enayi bakışı attılar. Savunma sorusturma dedik. Kralı bişey yapamaz dediler. Bi süre sonra mem den yazı geldi katılmama için savunma istediler. Soyledim. Ulen ben savunma mı verecem baslarım savunmalarına ne yaparsa yapsın ama bi halt edemezler deyip çaylarını içtiler... Bi saat sonra baktım üçü oturmuş beyaz kağıdı almışlar önlerine. Hocam hayırdır dedim. Savunma yazıyoruz dediler :) ben gülmem mi :))

Neticede kural kuraldır. Bizim ülkede herkes atıp tutar. Ama biri çıkıp kuralı işletmeye niyetlendi mi de o kurtlar kuzu olur.

Ne yaparsan yap ama devlet işinde para işine karışma sırt verenler zora geldi mi asla tanımazlar
Lafı var

AsPpHp' Alıntı:
Zümremdeki hocalar elektronik teknik resim diye dersleri bana vermeye kalkıyor. Hocam mecburen,çünkü başka hoca yok diyorlar. bu dersleri okulda görmediğimi eğitim fak. mezunu olduğumu söylememe rağmen bu bana dayatılıyor.
Yorumusuz :!:

Bir BÖTE mezunu olarak 3 sene önce ticaret meslek lisesine asker öğretmen olarak atandım. Gerçi bizde maaş karşılığı ve ek ders muhabbeti yoktu. Fakültede almadığım derslere ben de girdim. Teknik Resim, elektrik vb. dersler korkulacak kadar zor değil, üstelik çok da zevkli. Kanımca korkacak birşey yok. Sadece biraz çalışmak gerekir. O sene öğretmen yetersiz olduğundan 5 bilgisayarcı ortalama 42 saat derse girdik. Şu an meslekte 8. yılım inanın öğretmenlikte en çok zevk aldığım yıl o seneydi. İlk defa öğretmen olduğumu hissetmiştim. Sen yine de araştir durumlarımız farklı, burası Türkiye. Malum ne zaman ne olacağı belli olmuyor :(

zulfikar1985' Alıntı:
AsPpHp' Alıntı:
Zümremdeki hocalar elektronik teknik resim diye dersleri bana vermeye kalkıyor. Hocam mecburen,çünkü başka hoca yok diyorlar. bu dersleri okulda görmediğimi eğitim fak. mezunu olduğumu söylememe rağmen bu bana dayatılıyor.
neden yorumsuz hocam. bence bu mesajı özellikle EGELİM hocama okutmak gerekiyor :D

AsPpHp' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar. Durumumu şöyle özetlemek istiyorum. Böte mezunuyum. Yani eğitim fakültesi. 2014 yılında ortaokula atandım.2015 yılında eş durumu tayini ile istanbula geldim. tercih ettiğim okullar gelmedi ve kura sonucu mesleki ve teknik anadolu lisesine atandım. Böte liler bu tür liselere atanamıyor diye MEB in klavuzunda yazıyor. Bu durumda ben ne yapmalıyım. Müdüre söylediğimde derslere gireceksin diyor. Zümremdeki hocalar elektronik teknik resim diye dersleri bana vermeye kalkıyor. Hocam mecburen,çünkü başka hoca yok diyorlar. bu dersleri okulda görmediğimi eğitim fak. mezunu olduğumu söylememe rağmen bu bana dayatılıyor. Ayrıca maaş karşılığı 20 ders saatine girmem zorunlu tutuluyor. normalde biz 15 ders sati karşılığı ücret alıyoruz. Ama burada bana tef mezunu muamelesi yapılıyor. Peki onlar gibi 9/1 değilde 8/1 den başlayabilir miyim? Madem aynı derslere giriyor,20 ders saatinden sonra ek ders alıyoruz... Arkadaşlar şuanda ne apacağımı şaşırdım. Müdüre söylüyorum, hocam boşver gir derslere diyor. Ama yasal olarak atanamamam lazım bu okula diyorum. Atanmışsın işte kurcalama diyor. Ama görmediğim derslere girmem isteniyor. Ne olacak akşam çalışır sabah anlatırsın deniliyor... Başım sonradan ağrımasın. Arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevineceğim.
.
hocam öncelikle hayırlı olsun. 21. tercih olduğu için atamanız yapılmış yoksa kendiniz gitmek isteseniz gidemiyorsunuz.
durumunuza gelince TÜRKİYE de çok farklı uygulamaların olduğu okul türleri gördüm. Başınızdaki idarecilere göre aşağıdakilerden herhangi biri gelebilir
.
1. 15 saat maaş karşılığı verirler + 18 ek ders verirler
2. 20 saat maaş karşılığı verirler + 29 ek ders verirler.
.
Doğru olan sizinde itiraz ettiğiniz gibi 15 + 18 şeklinde ücret almanız ama yıllardır sizin durumunuzda olup 20 + 29 ücret alan var.

20+29 alan arkadaşım geçirdiği inceleme sonucunda tüm paraları faizi ile iade etmek zorunda kaldı. böte mezunu idi. yazık oldu çok da iyiydi derslerde

BaRBaRYaN' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
AsPpHp' Alıntı:
neden yorumsuz hocam. bence bu mesajı özellikle EGELİM hocama okutmak gerekiyor :D
Sence neden yorumsuz değerli hocam? BÖTE'liler zaten hiç bir zaman elektirik-elektronik derslerini üzerinde emek harcamadan, çalışmadan anlatabileceğini iddaa etmemişti... Çalışılırsa halledilir dedi... Ama söz konusu durumda her ne hikmetse zümredeki arkadaşlar hani şu çok gündeme getirdikleri üzerinde staj yaptıkları dersler için üzerine yıkacak BÖTE'li aramışlar... Bu açıdan yorumsuz :!:

zulfikar1985' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
AsPpHp' Alıntı:
Sence neden yorumsuz değerli hocam? BÖTE'liler zaten hiç bir zaman elektirik-elektronik derslerini üzerinde emek harcamadan, çalışmadan anlatabileceğini iddaa etmemişti... Çalışılırsa halledilir dedi... Ama söz konusu durumda her ne hikmetse zümredeki arkadaşlar hani şu çok gündeme getirdikleri üzerinde staj yaptıkları dersler için üzerine yıkacak BÖTE'li aramışlar... Bu açıdan yorumsuz :!:

insaflı davranıp hocama en kolay dersleri vermişler. bi meslek lisesi ders programına göz atmanızı öneririm.

bilisim-tef' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
AsPpHp' Alıntı:
Yorumusuz
neden yorumsuz hocam. bence bu mesajı özellikle EGELİM hocama okutmak gerekiyor

insaflı davranıp hocama en kolay dersleri vermişler. bi meslek lisesi ders programına göz atmanızı öneririm.
:puhaha: :alkis: :alkis:

bilisim-tef' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
AsPpHp' Alıntı:
neden yorumsuz hocam. bence bu mesajı özellikle EGELİM hocama okutmak gerekiyor

:puhaha: :alkis: :alkis:

bilisim-tef hocam haklısınız o 2 saatlik dersler angarya dersler, 10-12 saatlik atölye derslerine girmek varken neden o derslere girsinler ki...
iyi ki atölye derslerini vermemişler yoksa bir böteli olarak çok zorlanırdınız kolaylıklar dilerim...

Çözüm:
İllaki okuldan ayrılmak istiyorsan Okula dilekçe ver İLMEMe göndersin. İLMEM mutlaka geri dönüş yapacak ve sizi özrünüze yakın bir ilçede ortaokula alacaktır. Zaten almazlarsa sonradan doğacak hukuki durumda İLMEMin davranışı sizi haklı çıkarır.
Eğer okulda çalışmak isterseniz, müdüre söyleyin size 15+18 şeklinde ders versin, koordinatörlük almayın. 20+27 ve koord. alırsanız sonradan geri isteme durumunda sıkıntı olur. 15+18 de birşey geri isteyemezler.
1 derece alamazsınız.
Maaş için tazminat istemeyin. Yine sonra geri alınabilir.

egunay' Alıntı:
Çözüm:
İllaki okuldan ayrılmak istiyorsan Okula dilekçe ver İLMEMe göndersin. İLMEM mutlaka geri dönüş yapacak ve sizi özrünüze yakın bir ilçede ortaokula alacaktır. Zaten almazlarsa sonradan doğacak hukuki durumda İLMEMin davranışı sizi haklı çıkarır.
Eğer okulda çalışmak isterseniz, müdüre söyleyin size 15+18 şeklinde ders versin, koordinatörlük almayın. 20+27 ve koord. alırsanız sonradan geri isteme durumunda sıkıntı olur. 15+18 de birşey geri isteyemezler.
1 derece alamazsınız.
Maaş için tazminat istemeyin. Yine sonra geri alınabilir.

@egunay hocamın her cümlesine katılıyorum. yapabileceğin en doğru şey egunay hocamın yazdıklarıdır. ayrıca şunu da belirteyim ki bu işler başına gelen kişiyi huzursuz ediyor. gerisi "yapıver" "giriver" "bişey olmaz" nidalarıyla hareket ediyor. şu an atacağınız adımlarda elbetteki zorlanacaksınız. müdürü ikna etmek, bu adımları atarken okulunuzdaki veya çevrenizdeki arkadaşlar tarafından "abartıyorsun, ne gereği var zorlamanın, çalış gitsin" şeklindeki tutumları sizi elbet yoracaktır. Kolay gelsin.

s3zgin' Alıntı:
Bir BÖTE mezunu olarak 3 sene önce ticaret meslek lisesine asker öğretmen olarak atandım. Gerçi bizde maaş karşılığı ve ek ders muhabbeti yoktu. Fakültede almadığım derslere ben de girdim. Teknik Resim, elektrik vb. dersler korkulacak kadar zor değil, üstelik çok da zevkli. Kanımca korkacak birşey yok. Sadece biraz çalışmak gerekir. O sene öğretmen yetersiz olduğundan 5 bilgisayarcı ortalama 42 saat derse girdik. Şu an meslekte 8. yılım inanın öğretmenlikte en çok zevk aldığım yıl o seneydi. İlk defa öğretmen olduğumu hissetmiştim. Sen yine de araştir durumlarımız farklı, burası Türkiye. Malum ne zaman ne olacağı belli olmuyor :(

hacam zaten meslek lıselerının en buyuk artısı ogretmenlıgı yenıden hıssetmek oluyor

Geri