BÖTE mezunu Turizm Otelcilik yada Ticaret Meslek liselerine

Kodla Büyü

sezginozturk

Seçkin Üye
Seçkin Üye
BÖTE mezunu Turizm Otelcilik yada Ticaret Meslek liselerine atanabilir mi arkadaşlar.
Müdür yardımcısı olacağımız okula atana bilmemiz gerekiyormuş.
Bilgi verirseniz sevinirim...

öle bi meslek lisesi artık yok....
hepsi mesleki ve teknik anadolu lisesi oldu.
sonuç olarak atanamazsınız hocam

hocam farklı düşünmekle alakalı bir durum yok ne yazık ki.
eğer anadolu lisesi programı olan bir çpl vs olursa o kadroya atanabilirsiniz onun dışında yok

Adamlar her iliçi, ildışı ve eş durumu atamalarında BÖTE mezunları mesleki ve teknik liselerine atanamaz diye özellikle madde koyuyorlar. Bir kere de unutun şu maddeyi koymayı be arkadaş. :mrgreen:

okulda bilişim teknolojileri alanı YOKSA ve bilgi ve iletişim teknolojileri dersi seçmeli olarak seçilmişse atanabilirsiniz diye düşünüyorum

Parhelion' Alıntı:
okulda bilişim teknolojileri alanı YOKSA ve bilgi ve iletişim teknolojileri dersi seçmeli olarak seçilmişse atanabilirsiniz diye düşünüyorum
Teşekkürler hocam. Bir araştırayım bunu ben

Bu konuyu ben de merak ediyorum. Turizm, sağlık gibi meslek liselerine neden atanamıyoruz ki? Oradaki alanlar bilgisayar değil. Altı üstü temel bilgisayar anlatacaksın.

Bu konuyu ben açmıştım. o zaman BÖTE mezunu olduğum için Anadolu lisesine idareci oldum. Şimdi görev sürem bitti. Yeniden atama için başvuru yaptım. Meslek liseleri yine görünmüyor :( Hadi ona alıştım ama bu sefer de merkez okullarındaki imam hatip liseleri görünmüyor. Çünkü hepsi proje okulu olmuş. Zeten norm olmadığı için idareci olmuştum. Artık görünen okullara bakacağız. Bitmez bu branşın çilesi.

Bu konuyu ben açmıştım. o zaman BÖTE mezunu olduğum için Anadolu lisesine idareci oldum. Şimdi görev sürem bitti. Yeniden atama için başvuru yaptım. Meslek liseleri yine görünmüyor :( Hadi ona alıştım ama bu sefer de merkez okullarındaki imam hatip liseleri görünmüyor. Çünkü hepsi proje okulu olmuş. Zeten norm olmadığı için idareci olmuştum. Artık görünen okullara bakacağız. Bitmez bu branşın çilesi.
hocam maaş karşılığı bu okulda girebileceğiniz dersler var, o okulda idareci olabilme şartınız atanabilme değil, maaş karşılığı derse girebilmektir. Benim eski okulumda muhasebe öğretmeni muhasebe bölümü olmadığı halde mesleki gelişim dersi olduğu için o okula müdür olabildi, sizin de, bölüm olsun olmasın, orada sizin maaş karşılığı dersleriniz var, böte ve diğerleri için yani meslek lisesine atanamayanlar için meslek dersleri de maaş karşılığı olduğundan o okullara atanabilmeniz lazım, ben mevzuatı böyle yorumluyorum, bu arada böteci değilim, lisede tercih bile edemedik, ticaret mezunları bilir, iyi ki edememişiz.

İldekileriniz atanıp atanmamaya göre karar verecektir ama bence yanlış, bakanlıktan görüş talep edebilirsiniz yukarıda benim bahsettiğim gerekçeleri göstererek.

hocam maaş karşılığı bu okulda girebileceğiniz dersler var, o okulda idareci olabilme şartınız atanabilme değil, maaş karşılığı derse girebilmektir. Benim eski okulumda muhasebe öğretmeni muhasebe bölümü olmadığı halde mesleki gelişim dersi olduğu için o okula müdür olabildi, sizin de, bölüm olsun olmasın, orada sizin maaş karşılığı dersleriniz var, böte ve diğerleri için yani meslek lisesine atanamayanlar için meslek dersleri de maaş karşılığı olduğundan o okullara atanabilmeniz lazım, ben mevzuatı böyle yorumluyorum, bu arada böteci değilim, lisede tercih bile edemedik, ticaret mezunları bilir, iyi ki edememişiz.

İldekileriniz atanıp atanmamaya göre karar verecektir ama bence yanlış, bakanlıktan görüş talep edebilirsiniz yukarıda benim bahsettiğim gerekçeleri göstererek.
Hocam o okul türüne öğretmen olarak atanamıyor. Daha önce de söz konusu oldu. Orada "mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanamaz " ibaresi var. Atanamadığı okulda girebileceği dersi de olmuyor. Sizin verdiğiniz örnekte ise mesleki-teknik okullara atanabilen bir branş söz konusu.

Hocam o okul türüne öğretmen olarak atanamıyor. Daha önce de söz konusu oldu. Orada "mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanamaz " ibaresi var. Atanamadığı okulda girebileceği dersi de olmuyor. Sizin verdiğiniz örnekte ise mesleki-teknik okullara atanabilen bir branş söz konusu.
hocam aynı mantıkla sırf mesleki gelişim dersi için bölümü olmayan bir branşa norm açılamaz, dolayısıyla normu olmadığı için onunda atanmaması lazım ama işte mevzuatı eğip bükünce böyle sonuçlar çıkıyor. yukarıdaki şekilde ben yorumluyorum.

hocam aynı mantıkla sırf mesleki gelişim dersi için bölümü olmayan bir branşa norm açılamaz, dolayısıyla normu olmadığı için onunda atanmaması lazım ama işte mevzuatı eğip bükünce böyle sonuçlar çıkıyor. yukarıdaki şekilde ben yorumluyorum.
Evet hocam çok eğilip büküldü maalesef.

BÖTE Mezununun, Meslek lisesinde maaş karşılığı girebileceği hangi dersler var?

Önceki yıllarda girilen dersler vardı yanılmıyorsam 'bilişim teknolojilerinin temelleri'diye. Bu derse böte mezunları girebiliyordu.
Yok hocam o alan dersi. Seçmeli bilgi ve ıletişim dersi vardı ama şimdi onlar kalktı artık yok. Seçmeliler de dahil hepsi alan dersi oldu.

BÖTE Mezununun, Meslek lisesinde maaş karşılığı girebileceği hangi dersler var?
böte mezunu meslek lisesine atanamaz ama maaş karşılığı olarak her derse girer bilişim teknolojileri ile ilgili. bu benim yorumum, daha önce böte mezunlarının işletmelerde beceri eğitimine ve uygulama derslerine giremeyeceğine dair bakanlığın gönderdiği yazılar var diye hatırlıyorum ama bu durum, maaş karşılığı dersleri olmadığı anlamına gelmez, çünkü şu branşların hangi derslere gireceğine dair çizelgede böte mezununun meslek lisesine atanamayacağı yazar, maaş karşılığı olarak bu derslere giremeyeceğini yazmaz ve buna istinaden görevlendirme ihtiyaç olduğunda yapılır. ilk atamada yanlışlıkla meslek lisesine atananlar oluyordu, hala aynı durum yaşanıyor mu bilmiyorum ama maaş karşılığı derslerde bir farklılık yok. bu yine benim yorumum. bakanlık bir yazıyla yönetmeliğe aykırı işler yapıyor, bunda mı yapmayacak?

Screenshot_20210605-184402_1.jpg

Screenshot_20210605-183730_1.jpg

https://ttkb.meb.gov.tr/www/ogretmenlik-alanlari-atama-ve-ders-okutma-esaslari/icerik/201

Aslına bakarsanız en büyük yanlış öğretmenlik mezunu olmayanların öğretmenliğe atanma hakkı olması. Şu listeden öğretmenlik bölümleri dışında olanların çoktan çıkarılması lazımdı. Mühendislikler başta olmak üzere bir dünya bölüm mezunu bilişim öğretmenliğine atanabiliyor. Bu sayede de bilişim ilk atama ihtiyaç 50 oldu. Bunlar daha büyük sorunlar bence

Öncelikle emeğinize sağlık hocam. Benim söylediklerimi tasdik eden resmi evrak bu. Çünkü idareci atamaları gidebileceği okulda ders verip veremeyeceğine bakar, norm oluşup oluşmasına, buradaki gibi atanıp atanmamasına değil. Aslında atanamayan birisi o okula idareci de olmamalı ama idareci atamasında maaş karşılığı okutabileceği ders dediği için iş değişiyor.

Eski okulumdaki hizmetli emekli olmuş, engelli kpssye girmiş, emekli maaşını kestirmiş ve okula hizmetli olarak atanmış. Atamanın yanlışlığından şüphelenen meb hizmetliye atamanın yanlış olduğunu bildirip görevden alıyor. Hizmetli takibini yapıyor, 2-3 avukat değiştirip, atama şartlarında "emekli maaşı almamak" ifadesi geçtiğinden mahkemeyle göreve geri dönüyor. Mesele sadece bu yazdığım 2-3 kelimede, bunu anlamayan bilmeyen meb avukatları hizmetlinin geri dönmesine hiçbir şey yapamıyor elbette. Çünkü mevzuatta göre haklı, mebin avukatı bu kadarcık cümleden bile bihaber.

O yüzden bu tür işlemlerde mevzuatın izin verdiği ifadeleri iyi okumak lazım. İşte o yüzden aynı olay ya da benzer olaylarda mahkemeden mahkemeye farklı sonuçlar çıkıyor. Çünkü bir hakim başka yorumluyor, diğer hakim başka yorumluyor. İçtihat oluşturan yargıtay-danıştay bambaşka yorumluyor. Kanunları, yönetmelikleri ne kadar ayrıntılaştırırsan işin içinden çıkılamaz yaparsın. Neyse bu kadar yeter. :cool:

atamadaki sıkıntılar, ortaokullardaki böte mezunlarının yaşadığı problemlerden (lab sıkıntısı, norm ..)dolayı yks ye girp bilgisayar müh. okuyorum. Bu uzaktan eğitim sürecinde fazladan dersler alarak 4. geçeceğim inşallah. Meb bence bu şarttan geri dönmez imkanı olan okusun bence.

Geri