Bote mezunu Turizm Meslek Lisesine neden atanamaz

Kodla Büyü

edat

Site Gezgini
merhaba arkadaşlar
Okulumda norm fazlasıyım, ilce içi norm atamaların da sistemde meslek Lisesi olarak geçen fakat içerikte turizm meslek (alanları;konaklama ve seyahat)olan bir okul tercih ettim ve onay verilmemiş tercihime, halbuki bilgisayar dersi seçmeli ders statüsünde, meslek liselerine atanamıyoruz ama seçmeli olarak bilgisayar dersi okutulan kuruma neden atamam yapilmiyor?

Atanabilirsiniz hocam. Bu yanlış. Turizm meslek lisesinde Bilişim Teknolojileri Alanı na özgü ders yoktur. Orada Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersi diğer düz liselerdekiler ile aynıdır.

Ben de sizin gibi düsünüyorum fakat ilçe milli egitime sordugum da meslek lisesine atanamaz bötecilee dedi ben de sizin gibi secmeli ders kategorisinde bilgisayar dedim, ilce de kültür dersleri dahi olsa atanamazsınız dedi. Bununla ilgili bir yönerge de bulamadim. Bir onceki arkadasin yolladigi bilgiye sahibim ama benim sorum farkli...

Atanabilirsiniz hocam. Bu yanlış. Turizm meslek lisesinde Bilişim Teknolojileri Alanı na özgü ders yoktur. Orada Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersi diğer düz liselerdekiler ile aynıdır.
Sizin dediğiniz Atölye ve Laboratuvar öğretmeni olarak atanamaz diyen madde. Ancak burada Mesleki ve Teknik eğitim kurumlarına atanıp atanmama ile ilgili bir durum var. Ki MEM in yaptığı doğru hocam. O da bir meslek lisesi, her ne kadar meslek dersi olmasa da.

Mantıksız mı evet mantıksız. Ama yasal mı yasal...

MEB'de mantıklı işi 40 yılda 1 yapıyorlar oda bize denk gelmiyor maalesef. Her hakkımızı sürüne sürüne elde ettiğimiz için bunları aşmak için daha çooookk sürünmemiz lazım.

Sizin dediğiniz Atölye ve Laboratuvar öğretmeni olarak atanamaz diyen madde. Ancak burada Mesleki ve Teknik eğitim kurumlarına atanıp atanmama ile ilgili bir durum var. Ki MEM in yaptığı doğru hocam. O da bir meslek lisesi, her ne kadar meslek dersi olmasa da.

Mantıksız mı evet mantıksız. Ama yasal mı yasal...
Evet çizelgeyi inceledim.Aslında diğer liselerdeki ders ile aynı ders. TTKB nin kararına göre atanamaz görünüyor. Ders bazında değilde okul bazında yapılmış bir çizelge olarak görünüyor.

Son düzenleme:
Daha önceki kararlarda Atölye ve Labarotuvar öğretmeni olarak atanamaz yazıyordu, dolayısıyla meslek lisesinde BT alanı yoksa atanabiliyordu ama şimdi kurumlara atanamaz diyor. Aradaki fark bu.

Meslek lisesine atanabiliyor ama turizm mesleği bilmiyorum.her halükarda norm durumu sıkıntı.bizim çöplüğümüz ortaokul şuanlık

Meslek lisesine atanabiliyor ama turizm mesleği bilmiyorum.her halükarda norm durumu sıkıntı.bizim çöplüğümüz ortaokul şuanlık
(**) Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarına Atanamazlar. yazıyor
12/09/2018 tarihli ve 122 sayılı Kurul kararı, Eylül 2018 - 2732 sayılı Tebliğler Dergisi.

Tekrar belirteyim, daha önceki kararlarda Atölye ve Laboratuvar öğretmeni olarak atanamaz diyordu, bt alanı varsa atanmıyordu, bt alanı yoksa genel kültür öğretmeni gibi atanıyordu. Siz neye göre atanabilir diyorsunuz? Öğrenebilir miyim?

Bende bunu merak ediyorum. Neden atanamayalim ki. Bunun mutlaka düzeltilmesi gerekir. Mesleki ve teknik okullar ifadesi çok yanlış olmuş. Bari alan bazlı bir ayrım yapılmalı yoksa bu ifade magduriyete neden oluyor.

Son düzenleme:
http://atama.meb.gov.tr/sonuclar/kaynak_okul_tamami/kaynak_okullar.asp

Buradan Bilişim seçin mesela hocam.

Anlaşılması açısından tek bir örnek vereceğim:

12636
Üniversite :Yıldız Teknik Üniversitesi
Fakülte :Eğitim Fakültesi
Yüksekokul :
Bölüm :Bilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi/Öğretmenliği
Anabilim Dalı :
Kodlar :(71) (46) (0) (85) (0)

88420
Fakülte :Fen Edebiyat Fakültesi
Yüksekokul :
Anabilim Dalı :
Kodlar :(71) (55) (0) (85) (0)

Bakınız ikisi de BÖTE. Ancak ilkinin yanında 6 numaralı not, ikincisinin yanında 31 numaralı not var.

Not/Kod 6: Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Bilgisayar bölümlerine atölye ve lâboratuvar Öğretmeni olarak atanamazlar.

Not/Kod 31: Meslekî ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarına Atanamazlar.

Aynı üniversite, aynı bölüm ama fakülteler farklı, farklı şartlarda farklı sonuçlar doğmuş. O yüzden sadece TTK 9 sayılı karar ve ders okutma esasları değil, bu linkte bulunan Atamaya Kaynak Okullar da referansınız olsun derim ben...

Buradaki olay hukuki açıdan bakılırsa yasal. Aslında buradaki durum teknik öğretmenlerin ortaokul ve düz, fen, Anadolu liselerine Atanarak bu kurumlarda bulunan norm kadroları işgal etmeleridir. Bu durumun bir an önce düzenlenmesi gerekir aslında.
Bu konu ile ilgili çalışma yapılabilmesi için neler yapılabilir?

Çünkü bu iki alan açısından birbirinden üstünlük değil, yetiştirilme amaçları açısından farklılık var. Ancak teknik öğretmenlere her türlü yere atanma hakkı vererek, Böte alanına sınırlar çizmek hukuki değildir

Son düzenleme:
Bir örnek daha, gözüme çarpan:
30401
Üniversite :Gazi Üniversitesi
Fakülte :Teknik Eğitim Fakültesi
Yüksekokul :
Bölüm :Elektrik-Elektronik Eğitimi
Anabilim Dalı :Bilgisayar Teknolojisi Öğretmenliği
Kodlar :(21) (118)(0) (181)(36)

TEF olduğu hâlde 6 numaralı kod düşülmüş not olarak. Burada önem arz eden, diplomada yazan bölüm, anabilim dalı, bilim dalı ne ise onlar.

Tabi atamadaki personeller ve hatta amirler ne kadar dikkat ediyor, orası muamma...

Buradaki olay hukuki açıdan bakılırsa yasal. Aslında buradaki durum teknik öğretmenlerin ortaokul ve düz, fen, Anadolu liselerine Atanarak bu kurumlarda bulunan norm kadroları işgal etmeleridir. Bu durumun bir an önce düzenlenmesi gerekir aslında.
Bu konu ile ilgili çalışma yapılabilmesi için neler yapılabilir?

Dava açabilirsiniz ama sonuç alabilir misiniz bilmiyorum çünkü burada bir arkadaş daha dava açmıştı ya sonuçsuz kalmıştı ya da olumsuz sonuç aldı diye hatırlıyorum.

Dava açabilirsiniz ama sonuç alabilir misiniz bilmiyorum çünkü burada bir arkadaş daha dava açmıştı ya sonuçsuz kalmıştı ya da olumsuz sonuç aldı diye hatırlıyorum.
Davanın gerekçesi önemli,
Çünkü bu iki alan açısından birbirinden üstünlük değil, yetiştirilme amaçları açısından farklılık var. Ancak teknik öğretmenlere her türlü yere atanma hakkı vererek, Böte alanına sınırlar çizmek hukuki değildir

http://atama.meb.gov.tr/sonuclar/kaynak_okul_tamami/kaynak_okullar.asp

Buradan Bilişim seçin mesela hocam.

Anlaşılması açısından tek bir örnek vereceğim:

12636
Fakülte :Eğitim Fakültesi
Yüksekokul :
Anabilim Dalı :
Kodlar :(71) (46) (0) (85) (0)

88420
Fakülte :Fen Edebiyat Fakültesi
Yüksekokul :
Anabilim Dalı :
Kodlar :(71) (55) (0) (85) (0)

Bakınız ikisi de BÖTE. Ancak ilkinin yanında 6 numaralı not, ikincisinin yanında 31 numaralı not var.

Not/Kod 6: Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Bilgisayar bölümlerine atölye ve lâboratuvar Öğretmeni olarak atanamazlar.

Not/Kod 31: Meslekî ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarına Atanamazlar.

Aynı üniversite, aynı bölüm ama fakülteler farklı, farklı şartlarda farklı sonuçlar doğmuş. O yüzden sadece TTK 9 sayılı karar ve ders okutma esasları değil, bu linkte bulunan Atamaya Kaynak Okullar da referansınız olsun derim ben...
Hocam bilgisayar bölümlerine atanamazlar ibaresi eskiden kalan bir ifade. Şu anda öyle bir bölüm yok. Listede düzeltilmemiş. Ikisinde de mesleki eğitim kurumlarına atanamazlar yazması gerekiyor.

Davanın gerekçesi önemli,
Hocam tef mezunları meslek liselerine atanabilir
Bote diğer okullara atanabilir diye ikiye ayirsalar da herkes rahat etse.
Meslek liselerinde zaten yer yok dolu. Norm fazlaları gayet fazla. Öğrenci sayıları azalıyor, bilişim alanlarında ya şube sayıları azalıyor ya da bilişim alanları komple kapanıyor. Yakında gidecek okul da kalmayacak.
Diğer bir nokta dün bir başlık vardı. Ilkokulda bilişim dersine sınıf öğretmeni girecek diye. Ben de oraya buna karşı çıkılması lazım diye yazmıştım. Umarım siz de bununla ilgili de çaba gosteriyorsunuzdur. Orada daha önemli bir sınır koyulmuş çünkü.

Hocam tef mezunları meslek liselerine atanabilir
Bote diğer okullara atanabilir diye ikiye ayirsalar da herkes rahat etse.
Meslek liselerinde zaten yer yok dolu. Norm fazlaları gayet fazla. Öğrenci sayıları azalıyor, bilişim alanlarında ya şube sayıları azalıyor ya da bilişim alanları komple kapanıyor. Yakında gidecek okul da kalmayacak.
Diğer bir nokta dün bir başlık vardı. Ilkokulda bilişim dersine sınıf öğretmeni girecek diye. Ben de oraya buna karşı çıkılması lazım diye yazmıştım. Umarım siz de bununla ilgili de çaba gosteriyorsunuzdur. Orada daha önemli bir sınır koyulmuş çünkü.
Evet aslında bu iki bölümün birbirinden ayrılması gerekiyor.
İlk okullarda bilişim derslerinin Sınıf öğretmenleri tarafından verilmesi başka bir durum. Örneğin matematik derslerini, Türkçe de sınıf öğretmeni veriyor, Bilişim derslerinin de sınıf öğretmenleri tarafından verilmesi öngörülebilir. Ne kadar başarılı olur orası tartışılır, Orası ayrı bir konu.
Ama bu bizim alan ile ilgili Kazanılmış bir hak değildir. Bu konuda ancak Görüş yazısı yazılabilir, üniversiteler açıklama yapar vs.
Davalık bi konu değil yani

Evet aslında bu iki bölümün birbirinden ayrılması gerekiyor.
İlk okullarda bilişim derslerinin Sınıf öğretmenleri tarafından verilmesi başka bir durum. Örneğin matematik derslerini, Türkçe de sınıf öğretmeni veriyor, Bilişim derslerinin de sınıf öğretmenleri tarafından verilmesi öngörülebilir. Ne kadar başarılı olur orası tartışılır, Orası ayrı bir konu.
Ama bu bizim alan ile ilgili Kazanılmış bir hak değildir. Bu konuda ancak Görüş yazısı yazılabilir, üniversiteler açıklama yapar vs.
Davalık bi konu değil yani
Yök zaten resmi yazıyla açıkladı hocam. Bote teknik bölüm değildir diye. Sorun yok yani.
Ayrıca meb bilgisayar sertifikası olanlar ortaokullarda bilişim dersine girebilir diye görüş yazarsa bunu da normal karşılayacağız anladığım kadarıyla.
Başka branşlar bizim derslerimize girsin biz de birbirimizle uğraşalım.

Son düzenleme:
Normal karşılamak değil, olan bir durumla olacak bir durumu karşılaştırma yapamayız. Böte zaten teknik değil, bende teknik liselere atanalım demiyorum. Şu anda olan durum Böte ve Teknik Bilgisayar öğretmenlerinin atamaya dair okullarının birbirinden ayrılması.
Sertifika olayı ile ilgili bi yazı çıkarsa ona karşı da mücadele edilir ama daha ortada olmayan bi durumu konuşmak vakit kaybı.

Geri