Böte mezunu öğretmen meslek lisesinde görevlendirme çalışabilir mi?

Kodla Büyü
Merhabalar. Ben Böte mezunu Bilişim Teknolojileri Öğretmeniyim. Sağlık özrüyle farklı bir ilçeye görevlendirme istedim. Görevlendirmem İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de ısrarla ben teknik fakülte mezunu değilim meslek lisesinde görev yapamam diye belirtmeme rağmen bu okulda açık olduğunu söyleyip beni meslek lisesinde görevlendirdi. Görevlendirme yapılan okuldaki bölüm şefi öğretmen de başın ağrır hocam sen bizde yasal olarak çalışamazsın tef mezunu olmadığın için diyor. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan öğretmenimiz oldu mu, nasıl bir yol izlemem lazım acaba bilen var mıdır?

Son düzenleme:
Ne yazık ki çalıştırıyorlar hocam. Ben TEF mezunuyum ve kadrom ortaokulda iken meslek lisesinde 15 saat (2 gün) ders vermişlerdi. Mecburen çalıştım. Oranın öğretmenlerine verilen koordinatörlük ve ek tazminat bana verilmedi. Bence haksızlık bu.

Hocam işin doğrusu nedir tam olarak bilmiyorum ama işe şöyle bakmak lazım sen olmasan ücretli öğretmen çalıştırılabilir. Büyük ihtimalle çalışmanda bir sakınca yok.

Müdür yardımcısı olacaktım görebileceğin ders olmadığı için olmuyor demişlerdi. Olmamıştı.

Başın ağrır demelerine moraliniz bozulmasın hocam. Evet biraz ders çalışmanız gerekecektir ama bu okulların başarısı zaten düşük oldukları için bir şekilde verebilecek konunuz oluyor. Dersler tam yapılamasa da bir şeklide geçiyor zaman. Ortaokuldaki gibi çok sınıfta da gezmiyorsunuz hem.

Son düzenleme:
Merhabalar. Ben Böte mezunu Bilişim Teknolojileri Öğretmeniyim. Sağlık özrüyle farklı bir ilçeye görevlendirme istedim. Görevlendirmem İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de ısrarla ben teknik fakülte mezunu değilim meslek lisesinde görev yapamam diye belirtmeme rağmen bu okulda açık olduğunu söyleyip beni meslek lisesinde görevlendirdi. Görevlendirme yapılan okuldaki bölüm şefi öğretmen de başın ağrır hocam sen bizde çalışamazsın diyor. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan öğretmenimiz oldu mu, nasıl bir yol izlemem lazım acaba bilen var mıdır?
Hocam ben de BÖTE mezunuyum. 2015'in birinci döneminde kız meslek lisesinde ücretli öğretmen olarak çalışmıştım. Programlama dersine girip c# da anlattım, web tasarım dersine girip fireworks da anlattım. Ofis programları dersine de girdim. Kimse de bana sen ücretli öğretmensin bu derslere giremezsin demedi. Sizin söylemenize rağmen ilçe milli eğitim sizi oraya görevlendiriyorsa sizin yapacağınız tek şey ilçeden yazılı görevlendirme emri istemek. Ki zaten bu emir dys üzerinden yazılı olarak geliyor. Hatayı zaten ilçe yapıyor. Bu tamamen ilçedeki işbilmez memurlarun suçu.

Rahat olun hocam. Bir sıkıntı olmaz yıllarca çalışanlar var. Derslerden de hiç korkmayın. Zaten 1 sene boyunca döngü anlatsanız sene sonu %5 başarı oluyor. 10 yıl önce olsa zorlanabilirdiniz, hatta 20 yıl önce baya zorlanabilirdiniz ama şimdi...

Rahat olun hocam. Bir sıkıntı olmaz yıllarca çalışanlar var. Derslerden de hiç korkmayın. Zaten 1 sene boyunca döngü anlatsanız sene sonu %5 başarı oluyor. 10 yıl önce olsa zorlanabilirdiniz, hatta 20 yıl önce baya zorlanabilirdiniz ama şimdi...
Hocam rahat olun demissinizde tek bir sikayetle aldigi tum ekdersi faizi ile birlikde geri oder ki o faiz saglam bir faiz oluyor. Yasanmis durumlarda var ornek olarak. Şikayet edilmiyor olmasi yasaldir anlamina gelmez kanimca. Oyle bir durumda da kimse hocamin arkasinda durmaz soruşturma sürecinde.

Hocam böte mezunu meslek lisesine kadrolu olarak atanamaz ama görevlendirme çalışabilir, görevlendirilebilir. Teknik bilginiz yeterli değilse biraz sıkıntı olabilir ama çalışır öğrenirsiniz. Sorun olmaz diye düşünüyorum.

Ek: Talim terbiye kurulunun atamaya esas bölümlerinde bilgisayar derslerinde biz de varız. Yeterli öğretmen yoksa bilgisayar bilimi, matematik-bilgisayar, istatistik gibi bölüm mezunlarından görevlendirilme yapılması gerekiyor. İlçe milli eğitim müdürlüğü olması gerektiği gibi görevlendirmiş.

ben böte mezunuyum iki kere meslek lisesinde çalıştım 1. de okulum ticaret meslek lisesi oldu bende devam ettim kimse git başka okula demedi. 2. sinde ise norm fazlası oldum beni meslek lisesine atadılar kadrolu olarak ama girebileceğimiz dersler var onlara girdim 30 saaten fazla alamıyorsun tazminat falan yok bir okulda 2 yıl çalıştım diğer meslek lisesinde ise 4 yıl çalıştım daha sonra evime yakın ortaokul istedim kimse bir şey demedi şikayet edilse bili girebileceğimiz ders saati ve dersler belli birşey olmuyor rahat olun hatta benim en güzel öğretmenlikten doyum aldığım yıllar meslek lisesinde çalıştığım senelerdi elinde olsa hiç düşünmem hemen tekrar giderim emin olun

Hocam rahat olun demissinizde tek bir sikayetle aldigi tum ekdersi faizi ile birlikde geri oder ki o faiz saglam bir faiz oluyor. Yasanmis durumlarda var ornek olarak. Şikayet edilmiyor olmasi yasaldir anlamina gelmez kanimca. Oyle bir durumda da kimse hocamin arkasinda durmaz soruşturma sürecinde.
Haklısınız hocam ama çevremde çok gördüm ve sıkıntı olduğuna da şahit olmadım. İşin ilginç tarafı zaten meslekçiler haybeden para kazanmıyor. Normal bir öğretmenin iki katı ders saatine giriyor ki zaten görevlendirilen kişi de bu derslere girdiği için yani ücretin karşılığını verdiği için hukuken de bir şey olmaması lazım. Farkedildiğinde normal görevine iadesi ve onu oraya atayanlara sert yaptırımlar en hukukisi bence. Alternatif olarak ek dersini kültürcü gibi isteyebilir bir dilekçe ile durumunu belirterek.

Alan şefi "başın ağrır hocam" demiş ama görevlendirmeyi zaten ilçe mem. yapmış.. Başınız görevlendirmeden dolayı ağrımaz çünkü görevlendirme onaylarını imzalayanlar düşünsün. O sizin sorununuz değil bu bir..
İkincisi başın ağrır kısmı ders anlatmakta zorluk çekersiniz anlamına geliyorsa siz de paket programlar, grafik animasyon vb. dersleri alırsınız.. Bir yıl da öyle geçer ki zaten şu anda pandemi durumu devam ediyor..

Sorun çıkmaz diyenlere bakmayın hocam. Yaşanmış örnekleri bilmemeleri sorun çıkmayacağı anlamına gelmez. Şunlara dikkat etmenizi tavsiye ederim naçizane.
kültür dersi öğretmeni olarak görev yaparsınız. 15 saat maaş karşılığı + varsa 15 saate kadar uctetli ders olabilir.
Koordinatörlük alamazsınız hocam. Verilirse almayın çünkü ücrette iade sorunu bundan dolayı çıkar.
Bir de kültür öğretmeni ücret üst sınırından fazla ders almayın bu fazlalık ücretten sorun çıkar.

Haklısınız hocam ama çevremde çok gördüm ve sıkıntı olduğuna da şahit olmadım. İşin ilginç tarafı zaten meslekçiler haybeden para kazanmıyor. Normal bir öğretmenin iki katı ders saatine giriyor ki zaten görevlendirilen kişi de bu derslere girdiği için yani ücretin karşılığını verdiği için hukuken de bir şey olmaması lazım. Farkedildiğinde normal görevine iadesi ve onu oraya atayanlara sert yaptırımlar en hukukisi bence. Alternatif olarak ek dersini kültürcü gibi isteyebilir bir dilekçe ile durumunu belirterek.
Hocam sizin görmemeniz sorun olmayacağı anlamına gelmez. Ben de sorun olanları gördüm. Tamamen şansa veya tesadüfe göre sorun çıkabiliyor yada çıkmıyor.

Bölüm şefi öğretmenimiz başın ağrır derken tam olarak bunu söylemek istedi aslında Hocam.ben ifade edememişim herhalde. tüm ek dersi hatta maaşından bile faiziyle geri ödetirler. şu anda durumu anlayan kimse yok sorun yok. ama bu durumlara hakim biri gelirse yasal değil bu görevlendirme diyor. Yoksa ders konusunda bir sıkıntı yok. Çalışıp anlatıyorum dersi.

Ben tef mezunuyim fakat hicbir böte mezunun meslek lisesinde ders anlatma konusunda uzun vade de zorlanacagini dusunmuyorum. Ilk sene biraz zorlar sonra rayina oturur fakat dersler ve mufredat degişti artik meslek liselerinde onada hazirlikli olmak lazim. Yapay zeka nesnelerin interneti mobil porogramlama buyuk veri gibi dersler anlatilacak artik.

Sorun çıkmaz diyenlere bakmayın hocam. Yaşanmış örnekleri bilmemeleri sorun çıkmayacağı anlamına gelmez. Şunlara dikkat etmenizi tavsiye ederim naçizane.
kültür dersi öğretmeni olarak görev yaparsınız. 15 saat maaş karşılığı + varsa 15 saate kadar uctetli ders olabilir.
Koordinatörlük alamazsınız hocam. Verilirse almayın çünkü ücrette iade sorunu bundan dolayı çıkar.
Bir de kültür öğretmeni ücret üst sınırından fazla ders almayın bu fazlalık ücretten sorun çıkar.

Hocamız en doğru yanıtı vermiş. Görevlendirmeyi ilçe bile yapmış olsa ilerde zimmet çıkabilir. Yani sizin aldığınız ekders ücretini fiaziyle geri isteyebilirler. Kesin değil tabi ki ama bu da bir olasılık. Kimse kurcalamayıp hiçbirşey de olmayabilir. bu konuyla ilgili yönetmelik de var görüş yazıları da var. Meslek derslerine giremez diye yanıtı da var. Benim çalıştığım okula görevlendirilen BÖTE mezunu hocamıza sadece bilgi ve iletişim teknolojileri gibi tüm liselerde olan dersleri vermişlerdi o zaman.
Bundan 4-5 yıl önce özel hizmet tazminatında bir katsayıyı yanlış girmeleri sonucu eşimin maaşı 17.5 lira fazla yatırılıyormuş. 3 Yıl geriye dönük faiziyle birlikte ödedim. O katsayıyı bırakın benim haberim olmasını bordrodan bile görmek mümkün değil. İlçe mem düzeltti ama cezasını ben çektim.
Naçizane tavsiyem talim terbiyenin çizelgesi ile birlikte bir dilekçe yazarak branşınız gereği meslek lisesindeki derslere giremeyeceğinizi belirtin. Fakat ben giderim diyorsanız yada farklı okul size daha problem olacaksa ses etmeyin ama koordinatörlük görevi almayın ve 15 saat maaş karşılığı üzeriinden ekdersinizin yapıldığından emin olun.

http://ttkb.meb.gov.tr/www/ogretmenlik-alanlari/icerik/201

Edit: Ekleme ihtiyacı hissettim yanlış anlaşılmasın BÖTE mezunu olduğunuz için bu dersleri anlatamazsınız gibi bir anlam çıkmasın. Kastettiğim yönetmelik, resmiyet açısındandır.

Son düzenleme:
Hocam ben de BÖTE mezunuyum. 2015'in birinci döneminde kız meslek lisesinde ücretli öğretmen olarak çalışmıştım. Programlama dersine girip c# da anlattım, web tasarım dersine girip fireworks da anlattım. Ofis programları dersine de girdim. Kimse de bana sen ücretli öğretmensin bu derslere giremezsin demedi. Sizin söylemenize rağmen ilçe milli eğitim sizi oraya görevlendiriyorsa sizin yapacağınız tek şey ilçeden yazılı görevlendirme emri istemek. Ki zaten bu emir dys üzerinden yazılı olarak geliyor. Hatayı zaten ilçe yapıyor. Bu tamamen ilçedeki işbilmez memurlarun suçu.
Hocam ücretli öğretmenlikte öğretmenlik mezunu olmayanların bile öğretmenliğe görevlendirildiklerini gördük. Ücretli öğretmenlikte böyle bir problem yaşanamaz zaten zannımca. Ama ilçeden yazılı görevlendirme istemek fikriniz için teşekkür ediyorum. Bu belki beni kurtarabilir. ;)

Bölüm şefi öğretmenimiz başın ağrır derken tam olarak bunu söylemek istedi aslında Hocam.ben ifade edememişim herhalde. tüm ek dersi hatta maaşından bile faiziyle geri ödetirler. şu anda durumu anlayan kimse yok sorun yok. ama bu durumlara hakim biri gelirse yasal değil bu görevlendirme diyor. Yoksa ders konusunda bir sıkıntı yok. Çalışıp anlatıyorum dersi.
Hocam yerinizde olsam kabul ederdim fakat yazili olarak bir dilekce verirdim durumunuz ile alakali ki elinizde belge olsun. Yoksa dersi kimler anlatiyo sizmi anlatamayacaksiniz :) ucretli olarak munubus soforu gonderirken dusunulmuyosa sizin dersleri anlatma knusundaki yeterliliginizin tartisilmamasi lazim aslinda. Onemli olan konu yasal degil ve belgeniz yoksa sorusturma gecirebilirsiniz ve ucreti faizi ile alirlar.

Kadrolu tayininizi oraya çıkarıyor iseler hatalı işlem olur. İlçe emri vb. üzerinden ders görevini yerine getirmek üzere görevlendirildiyseniz TTKB'nin 9 sayılı kararının (eskiden 80 nolu karardı, yeni değişti sayılır.)ekinde yer alan çizelgenin 6. sayfasındaki 8 nolu satırının "Okutacağı Dersler" sütununda gösterilen tüm dersleri okutabilirsiniz. (Ders listesi:  Bilişim Teknolojileri Alanının; • Bilgisayar Teknik Servisi • Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik • Web Programcılığı • Veri Tabanı Programcılığı dallarının alan/dal dersleri  Diğer alanların Bilişim Teknolojileri alanına ait alan/dal dersleri ve modülleri  Bilgisayar Bilimi  Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojileri  Bilişim Teknolojileri ve Yazılım  Medya Okuryazarlığı) Çizelgede görüleceği gibi tüm alan/dal derslerini okutabilir BÖTE mezunları. Teknik liseye derse girmek üzere görevlendirilmekte sıkıntı yok yani. Tayininizi doğrudan oraya veremezler sadece.
Merak edenler için ilgili link: https://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2021_01/12155519_9_cizelgeveesaslar.pdf

Kadrolu tayininizi oraya çıkarıyor iseler hatalı işlem olur. İlçe emri vb. üzerinden ders görevini yerine getirmek üzere görevlendirildiyseniz TTKB'nin 9 sayılı kararının (eskiden 80 nolu karardı, yeni değişti sayılır.)ekinde yer alan çizelgenin 6. sayfasındaki 8 nolu satırının "Okutacağı Dersler" sütununda gösterilen tüm dersleri okutabilirsiniz. (Ders listesi:  Bilişim Teknolojileri Alanının; • Bilgisayar Teknik Servisi • Ağ İşletmenliği ve Siber Güvenlik • Web Programcılığı • Veri Tabanı Programcılığı dallarının alan/dal dersleri  Diğer alanların Bilişim Teknolojileri alanına ait alan/dal dersleri ve modülleri  Bilgisayar Bilimi  Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojileri  Bilişim Teknolojileri ve Yazılım  Medya Okuryazarlığı) Çizelgede görüleceği gibi tüm alan/dal derslerini okutabilir BÖTE mezunları. Teknik liseye derse girmek üzere görevlendirilmekte sıkıntı yok yani. Tayininizi doğrudan oraya veremezler sadece.
Merak edenler için ilgili link: https://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2021_01/12155519_9_cizelgeveesaslar.pdf
Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgi için. Bir sıkıntı yok yani. İçim rahatladı.

Hocam hakli bu yaziya gore gorevlendirme ile gider derslere girersiniz.

Arkadaşların çoğunluğu atama ile görevlendirmeyi karıştırıyorlar.
BÖTE mezunları meslek liselerine atanamazlar ama buralarda görevlendirmeyle çalışmalarında sorun bulunmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus bu arkadaşların orada atölye ve laboratuvar öğretmeni olarak görülmemeleridir. Dolayısıyla bu arkadaşlara 15 saat maaş, 15 saat ücret karşılığı ders verilebilir; koordinatörlük, alan/atölye şefliği gibi atölye ve lab. öğretmenlerine verilebilecek görevlendirmeler yapılamaz.
Gönül rahatlığıyla görevlendirmeyi kabul edip, derslerinize girin. İleride herhangi bir zimmet, şu bu çıkmaz, yeter ki sadece derslerinize girip, çıkın.

Ne yazık ki çalıştırıyorlar hocam. Ben TEF mezunuyum ve kadrom ortaokulda iken meslek lisesinde 15 saat (2 gün) ders vermişlerdi. Mecburen çalıştım. Oranın öğretmenlerine verilen koordinatörlük ve ek tazminat bana verilmedi. Bence haksızlık bu.
Kadronuz ortaokulda olduğu için Atölye ve Laboratuvar öğretmeni olarak kabul edilmiyorsunuz. Bu nedenle bahsettiğiniz haklar size verilemez. 15 saat maaş, 15 saat ücret karşılığı görevlendirilirsiniz. Bahsettiğiniz koordinatörlük ve ek tazminat vb. haklar için öncelikli şart atölye ve laboratuvar öğretmeni olmanızdır.

Hocamız en doğru yanıtı vermiş. Görevlendirmeyi ilçe bile yapmış olsa ilerde zimmet çıkabilir. Yani sizin aldığınız ekders ücretini fiaziyle geri isteyebilirler. Kesin değil tabi ki ama bu da bir olasılık. Kimse kurcalamayıp hiçbirşey de olmayabilir. bu konuyla ilgili yönetmelik de var görüş yazıları da var. Meslek derslerine giremez diye yanıtı da var. Benim çalıştığım okula görevlendirilen BÖTE mezunu hocamıza sadece bilgi ve iletişim teknolojileri gibi tüm liselerde olan dersleri vermişlerdi o zaman.
Bundan 4-5 yıl önce özel hizmet tazminatında bir katsayıyı yanlış girmeleri sonucu eşimin maaşı 17.5 lira fazla yatırılıyormuş. 3 Yıl geriye dönük faiziyle birlikte ödedim. O katsayıyı bırakın benim haberim olmasını bordrodan bile görmek mümkün değil. İlçe mem düzeltti ama cezasını ben çektim.
Naçizane tavsiyem talim terbiyenin çizelgesi ile birlikte bir dilekçe yazarak branşınız gereği meslek lisesindeki derslere giremeyeceğinizi belirtin. Fakat ben giderim diyorsanız yada farklı okul size daha problem olacaksa ses etmeyin ama koordinatörlük görevi almayın ve 15 saat maaş karşılığı üzeriinden ekdersinizin yapıldığından emin olun.

http://ttkb.meb.gov.tr/www/ogretmenlik-alanlari/icerik/201

Edit: Ekleme ihtiyacı hissettim yanlış anlaşılmasın BÖTE mezunu olduğunuz için bu dersleri anlatamazsınız gibi bir anlam çıkmasın. Kastettiğim yönetmelik, resmiyet açısındandır.

Merhaba hocam ben de konuyu açan arkadaş gibi il emriyle meslek lisesinde görevlendirildim böte mezunu olmama rağmen
ve bana şu dersleri vermişler talim terbiye kurulundaki okutabilecepi derslere baktığımda kendi ders programımda bizzat aynı isimde ders bulamadığım için size soruyorum bu derslerden okutmam mümkün olanlar hangisi

9. Sınıf: Açık kaynak işletim sistemleri
10. Sınıf : robotik kodlama
11. Sınıf : Seçmeli bilgisayar destekli uygulamalar
9. Sınır : bilgisayar teknolojilerinin temelleri
10. Sınıf : Nesne tabanlı programlama

derslerden nesne tabanlı programlama dersi kültür dersi değil sanırım
Aydınlatırsanız sevinirim hocam

C# (nesne tabanlı programlamada) anlatacaksınız acık kaynak 11. sınıf dersı

robotık kodlamada arduino kodluyorsun cok zor degıl
BTT dersi pc parcaları ısletım sıstemlerı anlatıyorsun
nesne tapanlıda C# kullanıyorsun
Açık kaynaktada Pardus Anlatıyorsun

C# (nesne tabanlı programlamada) anlatacaksınız acık kaynak 11. sınıf dersı

robotık kodlamada arduino kodluyorsun cok zor degıl
BTT dersi pc parcaları ısletım sıstemlerı anlatıyorsun
nesne tapanlıda C# kullanıyorsun
Açık kaynaktada Pardus Anlatıyorsun

Hocam bunlar meslek dersi mi
Ben böte mezunuyum ilçeden görevlendirilirken kültür dersleri alırsınız şeklinde konuştular dersler hakkında vs hiç bilgim yok o sebepten sordum alan dersi mi diye
Burdaki yorumlardan anladığım da böte mezunları kültür derslerine girer ve ek ders de 15 saat üzerinden hesaplanır
Fakat ders programımda 20 ders: maaş karşılığı
1 ders: ücret diye yazılmış ( 21 saat dersim var)
Bu durumda teknik öğretmen olarak mı nitelendirilmiş oluyorum
Bu şekilde meslek dersleri verilmesi ve ekdersin 20 saat üzerinden hesaplanması ilerde sıkıntı yaşatır mı bana

Hocam bunlar meslek dersi mi
Ben böte mezunuyum ilçeden görevlendirilirken kültür dersleri alırsınız şeklinde konuştular dersler hakkında vs hiç bilgim yok o sebepten sordum alan dersi mi diye
Burdaki yorumlardan anladığım da böte mezunları kültür derslerine girer ve ek ders de 15 saat üzerinden hesaplanır
Fakat ders programımda 20 ders: maaş karşılığı
1 ders: ücret diye yazılmış ( 21 saat dersim var)
Bu durumda teknik öğretmen olarak mı nitelendirilmiş oluyorum
Bu şekilde meslek dersleri verilmesi ve ekdersin 20 saat üzerinden hesaplanması ilerde sıkıntı yaşatır mı bana

Dersleri hepsi meslek dersi. Sizin 15 üzerinden maaş karşılığı olduğu için 15+6 şeklinde olmalı. Bu arada dersleri sınıflandırmaları yanlış.

Açık kaynak 11, robotik 10, seçmeli bil. des. uyg 9, bilişim tek. temel. 9, nesne tabanlı program. 10. sınıflar...

Geri