BÖTE Mezunları Bir Derece Alabilir!.. 10 bin lira artış

Kodla Büyü

egelim83

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Öğretmen için derece farklarının önemi ;
9/1’den 8/1’e yükseliş 27 TL
8/1’den 7/1’e yükseliş 5 TL
7/1’den 6/1’e yükseliş 19 TL
6/1’den 5/1’e yükseliş 10 TL
5/1’den 4/1’e yükseliş 88 TL
4/1’den 3/1’e yükseliş 33 TL
3/1’den 2/1’e yükseliş 46 TL
2/1’den 1/1’e yükseliş 52 TL maaşınız da artışa neden olur. Şuanda alacağınız bir derece sizi meslek hayatınızda maaşlarınızı 3 yıl öne atacak şekilde zamlı alırsınız. Bu durumda şu anki farklar ile (bu farklar arası miktar değişecektir) ortalama 24 yıllık bir süreyi düşünürsek en az 10.000 lira toplam devlet alacağınız maaşların toplam miktarı artacaktır.

YÖK'ün BÖTEcileri teknik eğitim yapan bölüm teknik öğretmen olarak kabul etti. Ancak MEB T.C. Devlet Personel Başkanlığından aldığı görüş yazısında Mezun olduğumuz fakülteninde Teknik eğitim fakültesine denk olup olmadığı hususunda görüşünü istedi. Eğer YÖK bizi ve bölümümüzü kabul ettiği gibi fakülteyide kabul ederse birer derece alabiliriz. YÖK'ten durumla ilgili yazı istemek lazım. İlgili evraklar aşağıda linkini verdiğim açtığımız diğer konuda mevcut... Tüm BÖTEcilerin desteklerini bekliyoruz.

Başvuru yapılacak evraklar bu linkte var... post1534580.html#p1534580

Arkadaşlar sıcak bir gelişme daha yaşadık. YÖK Gazi ESEF'i teknik eğitime denk tutarken; Ordu Mesleki Eğitimi denk saymamış. Düşünüyorum ki Bizimde okuduğumuz fakültelerde bizim bölümlerden hariç Sınıf Öğretmenliğinden Okul Öncesi Öğretmenliğine kadar pek çok faklı bölüm vardır ki; YÖK'ün bizim fakülteleri Teknik Eğitime denk tutması imkansız. Bu hususta T.C. Devlet Personel Başkanlığının görüşünün hakkaniyete uygun olmadığı Teknik Öğretmen olarak sayılmamıza rağmen; Tüm fakültenin tekniğe denk olmasını istemesinden dolayı mağdur edildiğimizi asıl yapılması gereken bölümün teknik eğitim yapan bölüm olup olmadığını duyurup gerekli başvuruları yapmak lazım. Bu hususta Bimer başvurusu yapılabilir. Kamu Denetçiler Kurulu Haber bültenleri heryere başvuru yapmak lazım. Yoksa elimizi kolumuzu bağlayacaklar. Konuyla ilgili YÖK'ün kararları aşağıda belirtilen linkte 2. resim olarak verilmiştir... Bu hususta o konuyu açan arkadaşa bizi önceden bilgilendirdiği için teşekkür ederim...

mevzuat-yonetmelik-f25/gazi-esef-mezunlari-tef-gibi-1-derece-alabilir-t140151.html

Kamu Denetçiliği Kurumuna Yaptığım başvuru örneği ; Bunu Bimere'de başvuru olarak da kullanabilirsiniz.
http://ebys.ombudsman.gov.tr/ebasvuru/BasvuruGiris.aspx
Kayıt butonu ile kaydolup şikayet başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Mesaj metinlerini kopyalayıp yapıştırabilirsiniz benim aklıma gelmeyen farklı bir nokta eklerseniz daha verimli olabilir. Ekler YÖK yazısı ve Devlet personel Başkanlığının yazıları olabilir. Onları bu konudan ve açtığımız diğer konudan temin edebilirisiniz. İnternet Explorer'da daha verimli çalışıyor...

Konu : Kamu personel rejimi/Görevde yükselme ve unvan değişikliği.

İlgi (a) YÖK'ün 31/03/2015 tarih ve 75850160303.01.01/17167 sayılı yazısı; Özetle; Yükseköğrenim Kurulunun mezun olduğum bölüm Teknik Eğitim yapan bölüm ve mezun olanları Teknik öğretmen olarak saymıştır.
İlgi (b) T.C.Devlet Personel Başkanlığının 16/01/2015 ve 31292642045.02302 sayılı görüş yazısı; Özetle Milli Eğitim Bakanlığınına "Teknik Öğretmen" Unvanı olan kişilere bir derece verilmesi hususunda görüş yazısında son paragrafta "Teknik Öğretmen" Unvanına sahip kişilerin mezun olduğu fakültelerinde Teknik Eğitim Fakültelerine, YÖK'ün denk olmasına karar vermesi halinde, bir derece verilmesi hususunda karara varmıştır.
Fakülteler farklı branşta bölümlerden oluşur. Benim mezunu olduğum fakültemde de Sınıf Öğretmenliğinden Okul öncesi Öğretmenliğine kadar pek çok farklı branştan bölüme sahiptir. Bu durumda tüm bölümlerin YÖK tarafından teknik eğitim yapan bölüm sayması durumunda bir dereceyi hak edeceğim. İsmi geçen bölümlerin bu unvanı alması mümkün görünmemektedir. Bizim bölüm için tüm fakülteye Teknik eğitim fakültesine eş sayılması her bölümün ve öğrencilerin teknik öğretmen olarak sayılması anlamına gelir. Bu da YÖK tarafından kabul edilmeyecek bir durumdur. Bu durumda Devlet Personel Teşkilatının verdiği kararın hakkaniyete uymadığını, beni ve benim durumumda olan Teknik Öğretmenlik unvanına hak kazandığı halde kazanabileceğim haklardan mağdur edildiğimi düşünmekteyim.
Talebiniz : Devlet Personel Teşkilatının her bölümü ayrı tutarak, sadece bölümün Teknik Eğitim yapan bölüm olduğu YÖK tarafından tespit edilmesi halinde bir derece verilmesine karar vermesi hususunda gereğini arz ederim.

Şikayet Edilen İdarenin Bilgileri:
İdare Tipi : KAMU KURUMU İdarenin Adı : DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI

böyle saçmalık olmaz değerli hacım. teknik eğitimle böte hiç bir olur mu?Bu konudaki YÖK'ün kararları MEB için YOK hükmündedir. Derslerin içerikleri lab uygulamaları vb nedenlerden dolayı TEKNİK olarak mümkün değildir. ALt kurullarda bu durumun dikkatine defalarca çekildi. Bu siyasi iktidar devam ettiğinde genel kanı ise, zaten meslek liseleri takvim dahilinde kapatılacağı için anca TEKNİK İMAM HATİP MESLEKlere BÖTE mezunu arkadaşlar atanabilecektir.
Kapitalist yaklaşımın konusunda ise, yoksulluk sınırında 10bin TL alsan ne, almasan ne olacak ki? Burada asıl altının çizilmesi gereken nokta:

" Bu kadar sözde okumuş bir topluluğun haklarını hangi konuda onurlu bir şekilde koruduğudur."

Özet olarak, Benim genel düşüncem, işinin hakkını verdiği sürece isteyeni istediği yere atamalarıdır. Yoksa BÖTE mezunu her arkadaş istediği dersi aslanlar gibi anlatacak seviyede mesleki ve teknik bilgiye sahiptir.

Saygılar

valla ben çok sıkıldım bu tartışmalardan. ne kadar basiretsiz topluluklarız öğretmen camiası olarak ki haklarımızı söke söke almak bir yana mantıklı düzenlemelerin yapılmasını bile sağlayamıyoruz. Ben 2006 teknik eğitim fakültesi mezunuyum. o zamandan beri hem meslek yüksek mezunu hem bilgisayar alanı dışındakilerden mezun olmuşlar ( örneğin coğrafya fizik) hem böte mezunu birçok arkadaşlar çalıştım ve gördüğüm çoğunlukla böte mezunlarının özellikle de bayan arkadaşlar meslek liselerinde teknik derslerde çok yetersiz kaldıkları ve çok azının eksiğini tamamlamak için evde oturup ders çalışarak gelip ders anlattığı yönünde. ama benden daha ileri seviyede yazılım bilgisi becerisi ve anlatım kabiliyetine sahip böte mezunu ( çok çok az da olsa) arkadaşım da oldu. Bence üniversite seviyesinde düşünülmeden açılmış amaçsız bölümler nedeniyle çok fazla mağdur insan var şuan. Seviyesi meslek liselerine yetersiz olabilir genel olarak böte mezunu arkadaşların ama sanki her edebiyat her fizik her tarih öğretmeni arkadaş yeterli seviyede mi bilgi beceri seviyesindeki. önemli olan azmedip çalışmak eksikleri tamamlamak. şuan okula başlayan çocukların yarısına yakını mezun olduğunda şuan olmayan mesleklerde çalışacak. önemli olan öğrenmeyi öğretebilmekse eğer kaliteli her insanın her yerde çalışabilmesinden yanayım.

alitevetoglu34' Alıntı:
böyle saçmalık olmaz değerli hacım. teknik eğitimle böte hiç bir olur mu?Bu konudaki YÖK'ün kararları MEB için YOK hükmündedir. Derslerin içerikleri lab uygulamaları vb nedenlerden dolayı TEKNİK olarak mümkün değildir. ALt kurullarda bu durumun dikkatine defalarca çekildi. Bu siyasi iktidar devam ettiğinde genel kanı ise, zaten meslek liseleri takvim dahilinde kapatılacağı için anca TEKNİK İMAM HATİP MESLEKlere BÖTE mezunu arkadaşlar atanabilecektir.
Kapitalist yaklaşımın konusunda ise, yoksulluk sınırında 10bin TL alsan ne, almasan ne olacak ki? Burada asıl altının çizilmesi gereken nokta:

" Bu kadar sözde okumuş bir topluluğun haklarını hangi konuda onurlu bir şekilde koruduğudur."

Özet olarak, Benim genel düşüncem, işinin hakkını verdiği sürece isteyeni istediği yere atamalarıdır. Yoksa BÖTE mezunu her arkadaş istediği dersi aslanlar gibi anlatacak seviyede mesleki ve teknik bilgiye sahiptir.

Saygılar

hocam sen ilk satırla son satır söylediklerinde bile tutarlı değilsin bence....

inikat' Alıntı:
valla ben çok sıkıldım bu tartışmalardan. ne kadar basiretsiz topluluklarız öğretmen camiası olarak ki haklarımızı söke söke almak bir yana mantıklı düzenlemelerin yapılmasını bile sağlayamıyoruz. Ben 2006 teknik eğitim fakültesi mezunuyum. o zamandan beri hem meslek yüksek mezunu hem bilgisayar alanı dışındakilerden mezun olmuşlar ( örneğin coğrafya fizik) hem böte mezunu birçok arkadaşlar çalıştım ve gördüğüm çoğunlukla böte mezunlarının özellikle de bayan arkadaşlar meslek liselerinde teknik derslerde çok yetersiz kaldıkları ve çok azının eksiğini tamamlamak için evde oturup ders çalışarak gelip ders anlattığı yönünde. ama benden daha ileri seviyede yazılım bilgisi becerisi ve anlatım kabiliyetine sahip böte mezunu ( çok çok az da olsa) arkadaşım da oldu. Bence üniversite seviyesinde düşünülmeden açılmış amaçsız bölümler nedeniyle çok fazla mağdur insan var şuan. Seviyesi meslek liselerine yetersiz olabilir genel olarak böte mezunu arkadaşların ama sanki her edebiyat her fizik her tarih öğretmeni arkadaş yeterli seviyede mi bilgi beceri seviyesindeki. önemli olan azmedip çalışmak eksikleri tamamlamak. şuan okula başlayan çocukların yarısına yakını mezun olduğunda şuan olmayan mesleklerde çalışacak. önemli olan öğrenmeyi öğretebilmekse eğer kaliteli her insanın her yerde çalışabilmesinden yanayım.
:+1: :++: :++: :++:

inikat' Alıntı:
Doğru söze ne denir

Sevgili arkadaşlar konuşmalara bakınca, yeterliydi-yetersizdi, duyan da ODTÜ, Boğaziçi, MIT mezunu mühendis yetiştiriyoruz zannedecek. Meslek lisesine giden öğrencilerin seviyeleri malum. Hatta teknik eğitim mezunu öğretmen arkadaşların da elektronik içerikli dersler dışında zorlandıkları da ayrı bi mesele. Hele de Ağ İşletmenliği dalı büyük bir sıkıntı.
Bu konuda kısıtlama getirmenin hiçbir manası da yok bana göre. İşte ülkemizin garip halleri... Rahat bırakın insanları nerede rahat edeceklerse, mutlu olacaklarsa orada çalışsınlar. :idea:

Tanıdığınız tüm BÖTE'cilerden destek bekliyoruz... Sosyal medyadan mail gruplarından tanıdığınız alt sınıf üst sınıf mezunu olan herkesten...

Kralın biri akşam vakti havuzun sabaha kadar süt doldurulmasını emretmiş hemen köylülere herkesin birer kova süt getirip dökmesi emredilmiş sabah bakıldığında havuzun sütle değil su ile dolduğunu görmüşler. Herkes süt koymuştur bir kova su döksem ne olacak yaklaşımı ile elimize hiçbir şey geçmez el birliği ile dilekçeleri yazmak böteli arkadaşlara haber verip onlarında desteğini almamız şart!..

değerli hoccam;
ilk kısımda yazdığım konu ile ilgili yıllardır devam eden,kabak tadı veren meb toplantı tutanaklarından alıntılardandır.
genel hüküm içerir.
umarım şimdi anlamışsındır.
saygılar

rsto2105' Alıntı:
alitevetoglu34' Alıntı:

Saygılar

hocam sen ilk satırla son satır söylediklerinde bile tutarlı değilsin bence....

böte mezununun maaşının artması teknik mezunun üzülmesi gereken bi durummu?
:scared:

egunay' Alıntı:
http://www.bilgisayarbilisim.net/mevzuat-yonetmelik-f25/gazi-esef-mezunlari-tef-gibi-1-derece-alabilir-t140151.html

YÖK Mesleki Eğitim Fakültesinin bile TEF ile denk olmadığına karar vermiştir. Eğitim fakültesinin TEF ile denk kabul edilme ihtimali yoktan da az.
Hocam bu konuda bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu durumda T.C. Devlet Personel Başkanlığının kararına yüklenmemiz lazım...

sayın hocam yüksek lısans yaparsan oradanda kademe alırsın 10 12 ye çıkar aklında bulunsun ekdersede artısı var 17 ıle 20 arasında olur en az emın ol

Sınıf Öğretmenlerinin kıytırık iki dersle "yan dal" aldığı ve sınıf öğretmeni olarak atandıktan sonra, alan değişikliği ile Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak atanıp Meslek Liselerine bile atandığında da keşke bu kadar itirazınız olsaydı teknikçi arkadaşlar.

afsinbey' Alıntı:
Sınıf Öğretmenlerinin kıytırık iki dersle "yan dal" aldığı ve sınıf öğretmeni olarak atandıktan sonra, alan değişikliği ile Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak atanıp Meslek Liselerine bile atandığında da keşke bu kadar itirazınız olsaydı teknikçi arkadaşlar.

sayın hocam sınıfcıları yapan zıhnıyetle aynı safta olmuş oluyorsunuz oda yanlıştı kı zaten meslek lıselerınde 30 saat sınırlaması var olması lazım yapmayan ıdare sorumludur yanı teknık ogretmen degıl branş ogretmenı olarak bulunuyorlar

4 4 4 un getırdıgı başka bır yanlış oda malesef

TEF ile BÖTE eşitliği söz konusu olamaz olmamalı bence. Aradaki farkı bilerek TEF okuduk. Yoksa neden BÖTE okumayıp TEF diye ısrar ettik ki?

meslek lisesi mezunu bir BÖTE li olarak ben de birçok böte mezununun meslek liselerinde yetersiz olduğunu düşünüyorum. TEF ve BÖTE nin birbirine üstünlüğü yok. ama alanları çok farklı bence. en azından benim zamanımda öyleydi.

KaRuB' Alıntı:
TEF ile BÖTE eşitliği söz konusu olamaz olmamalı bence. Aradaki farkı bilerek TEF okuduk. Yoksa neden BÖTE okumayıp TEF diye ısrar ettik ki?
Ya bırakın bu işleri hocam...

afsinbey' Alıntı:
Branş Öğretmeni olarak bulunuyorlar derken?

yanı 15 saat zorunlu 30 saate kadar gırebılır seklınde kordınatorluk alamıyordu en azından benım eskı okulumda zaten 3 yıllarını doldurdukları ıcın artık okul mudurlerının onları ortaokullara yollaması gerekiyor Müdür var mudur var

Kamu Denetçiliği Kurumuna Yaptığım başvuru örneği ;
Kayıt butonu ile kaydolup şikayet başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Mesaj metinlerini kopyalayıp yapıştırabilirsiniz benim aklıma gelmeyen farklı bir nokta eklerseniz daha verimli olabilir. Ekler YÖK yazısı ve Devlet personel Başkanlığının yazıları olabilir. Onları açtığımız diğer konulardan temin edebilirsiniz. İnternet Explorer'da çalışıyor... Chrome'a kullanmayın derim...

İlgi (a) YÖK'ün 31/03/2015 tarih ve 75850160303.01.01/17167 sayılı yazısı; Özetle; Yükseköğrenim Kurulunun mezun olduğum bölüm Teknik Eğitim yapan bölüm ve mezun olanları Teknik öğretmen olarak saymıştır.
İlgi (b) T.C.Devlet Personel Başkanlığının 16/01/2015 ve 31292642045.02302 sayılı görüş yazısı; Özetle Milli Eğitim Bakanlığınına "Teknik Öğretmen" Unvanı olan kişilere bir derece verilmesi hususunda görüş yazısında son paragrafta "Teknik Öğretmen" Unvanına sahip kişilerin mezun olduğu fakültelerinde Teknik Eğitim Fakültelerine, YÖK'ün denk olmasına karar vermesi halinde, bir derece verilmesi hususunda karara varmıştır.
Fakülteler farklı branşta bölümlerden oluşur. Benim mezunu olduğum fakültemde de Sınıf Öğretmenliğinden Okul öncesi Öğretmenliğine kadar pek çok farklı branştan bölüme sahiptir. Bu durumda tüm bölümlerin YÖK tarafından teknik eğitim yapan bölüm sayması durumunda bir dereceyi hak edeceğim. İsmi geçen bölümlerin bu unvanı alması mümkün görünmemektedir. Bizim bölüm için tüm fakülteye Teknik eğitim fakültesine eş sayılması her bölümün ve öğrencilerin teknik öğretmen olarak sayılması anlamına gelir. Bu da YÖK tarafından kabul edilmeyecek bir durumdur. Bu durumda Devlet Personel Teşkilatının verdiği kararın hakkaniyete uymadığını, beni ve benim durumumda olan Teknik Öğretmenlik unvanına hak kazandığı halde kazanabileceğim haklardan mağdur edildiğimi düşünmekteyim.
Talebiniz : Devlet Personel Teşkilatının her bölümü ayrı tutarak, sadece bölümün Teknik Eğitim yapan bölüm olduğu YÖK tarafından tespit edilmesi halinde bir derece verilmesine karar vermesi hususunda gereğini arz ederim.

Arkadaşlar bu böte'cilerin isteği. Lütfen Teknik eğitim mezunları bu işe karışmasınlar, yorumda dahi bulunmasınlar.

inikat' Alıntı:

hocama katılıyorum. :alkis: BÖTE mezunuyum ve 6 yıl ÇPL de görev yaptım. İlk sene sadece meslek lisesinin nasıl bir işleyişi olduğunu öğrenene dek bocaladım ama tecrübe kazandığımı düşünüyorum her öğretmen gibi. Tef mezunu öğretmenlerimiz format atıp bilgisayarın içini bile açmaya erinirirken tozun dumanın içinde çalıştım. Ya Allah aşkına ne oluyor Tef li olunca bir Fireworks , Flash , C# vs anlatmak için. Elbette okulların katkısını es geçemeyiz ama bu kişinin içinde olmayınca ne yapsın Mabud. Tefde de olsa Mühendislikte de olsa hiç birşey olmaz. sadece bir iki kavramla kalır. İhtiraslarla, çekememezliklerle bir yere varılmaz. ben Tefli Böteli arkadaşlara bir öğretmen olarak saygı duymuyorsam kişiliğimle ilgili sıkıntılarım vardır. Biri yanlış diye, eksik diye neden tümevarır ki bu insanlar. "önemli olan öğrenmeyi öğretebilmekse eğer kaliteli her insanın her yerde çalışabilmesinden yanayım" aynen hocam.

Kamu Denetçiliği Kurumuna Yaptığım başvuru örneği ; aynı şekilde bimere de başvuru yapılabilinir!..
Kayıt butonu ile kaydolup şikayet başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Mesaj metinlerini kopyalayıp yapıştırabilirsiniz benim aklıma gelmeyen farklı bir nokta eklerseniz daha verimli olabilir. Ekler YÖK yazısı ve Devlet personel Başkanlığının yazıları olabilir. Onları açtığımız diğer konulardan temin edebilirsiniz. İnternet Explorer'da çalışıyor... Chrome'a kullanmayın derim...

Şu anda meslek liselerinde görev yapan ve o bir dereceyi alamayıp 9/1 den başlayan birlikte çalıştığımız yığınla meslek öğretmeni var çünkü teknik eğitim fakültesi mezunu değiller.

mesleki eğitim fakültesi, ticaret ve turizm eğitim fakültesi, endüstriyel sanatlar eğitimi fakültesi mezunları bile alamıyor, yani siz iki kademe daha uzaktasınız ek 1 derece olayına

iyi de......... paylaşamadığınız ne? Neyin tartışmasını yapıyorsunuz?

Burada gürültü yapacağınıza gidin eylem yapın, dilekçe verin.

Gereksiz ve mantıksız

kafkas' Alıntı:
iyi de......... paylaşamadığınız ne? Neyin tartışmasını yapıyorsunuz?
Burada gürültü yapacağınıza gidin eylem yapın, dilekçe verin.
Gereksiz ve mantıksız
Konu başlığının BÖTE'yi ilgilendirdiği açık ve net sizin burada gelişmeleri takip edip bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Herkes bir yandan başvuruları yapıyor konuya yeni müdahil olan BÖTEcileri bilgilendiriyoruz...
Kamu Denetçiliği Kurumu' Alıntı:
Kamu Denetçiliği Kurumuna Yaptığım başvuru örneği ; Bunu Bimere'de başvuru olarak da kullanabilirsiniz.
Kayıt butonu ile kaydolup şikayet başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Mesaj metinlerini kopyalayıp yapıştırabilirsiniz benim aklıma gelmeyen farklı bir nokta eklerseniz daha verimli olabilir. Ekler YÖK yazısı ve Devlet personel Başkanlığının yazıları olabilir. Onları bu konudan ve açtığımız diğer konudan temin edebilirisiniz. İnternet Explorer'da daha verimli çalışıyor...

Birgün bötelerde meslek liselerinde derse girecek. Bazı yerlerin başında tefliler vardı. Yıllarca bazı artıların kendi ellerinde kalması için çaba harcadılar. Böteliler de bir yerlere geldikçe böte için çabalamaya başladı ki yavaş yavaş tef ve böte farkı kalmayacak. Bundan dolayı tefliler kendilerini alakadar etmeyen durumlarda bile (bu durum gibi) hoplayıp duruyorlar.

Geri