BÖTE bölümü yeni bitirdim ve napıcağımı bilmiyorum

Kodla Büyü

FireWorks10

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar, başlıkta da dediğim gibi yeni mezunum ve KPSS ye hazırlanıyorum. Bu bölümü isteyerek okumadım ,stajda çok eylendim sevdim ama anladım ki bu bölümün derdi bitmiyor habire kendimizi geliştirmeniz gerekiyor ve nasıl,neyi öğrenmeliyim ya da hangi becerilere sahip olmalıyım bilmiyorum ve bu da beni daha çok korkutuyor maalesef gerek idare gerekse meslektaşların beklentileri bitmiyor.

Merhaba arkadaşlar, başlıkta da dediğim gibi yeni mezunum ve KPSS ye hazırlanıyorum. Bu bölümü isteyerek okumadım ,stajda çok eylendim sevdim ama anladım ki bu bölümün derdi bitmiyor habire kendimizi geliştirmeniz gerekiyor ve nasıl,neyi öğrenmeliyim ya da hangi becerilere sahip olmalıyım bilmiyorum ve bu da beni daha çok korkutuyor maalesef gerek idare gerekse meslektaşların beklentileri bitmiyor.

Hocam sen çalış Kpssye. Önce bir atanda geri kalanları sonra düşünürsün.
Mutsuz olmak için bu kadar acele etme ilk aşamayı geçersen Böte bitirdiğine mutsuz olacak uzun yılların olacak

Hocam , ben mesleğimi yaparken mutsuz olmak istemiyorum ki .. Yok mu bunun bir çözümü? Geliştirme yolları falan..

Şu anki aklımla üniversiteden mezun olduğum zamana gitsem, hemen udemy'den yazılım geliştirme kursları alır, ingilizce olayına ciddi bir şekilde eğilir ve üçüne beşine bakmadan bir yazılım şirketinde staja giderdim. Bir yıl az kazanırdım belki ama yazılımcılar bir yıl içinde hem en az öğretmenler kadar kazanmaya başlıyorlar hem de üretmenin, verimli olmanın keyfini yaşıyorlar. Öğretmenliği hiç sevmedim, severek yaptığım bir iş değil. Bırakmaya çok yeltendim ama insan bir problemi ilk başta nasıl çözerse öyle gidiyor. Öğretmenlik girdap gibi insanı içine çekiyor. Bırakın öğretmenliği bırakıp başka bir sektöre geçiş yapmayı, alan değiştirmek bile çok zor. Söyleyeceklerim bu kadar.

Son düzenleme:
Kesinlikle arkadaşım eğer sevmiyorsan hiç başlama .gir yazılım işine biyerden başla. Çok daha keyifli ve kazançlı

hangi işi yaptığın önemli değil kendini sürekli geliştirmek zorundasın.ayrıca ister öğretmen ol ister özel sektörde çalış sana ne kadar çok iş düşerse o kadar güçlü olursun bunun için de çekingen değil aktif olmalısın aksi takdirde güçlü değil amele olursun

Evet bir zamanların popüler bölümü BÖTE şimdilerde hayal kırıklığı değil mi ? Her ne olursa olsun ben mesleği ve bölümümü seviyorum size tavsiyem
kpss çalışıp atanmaya bakin gün ola hayır ola demişler . Biraz da bizden kaynaklanıyor. hiç bir zaman birlik olamıyoruz. Tek tek güzel şeyler yapılıyor ama birlik olunmadığı için gündeme gelmesi imkansız ....

o kadar karamsar olma bence. birçok farklı branştaki arkadaş bizi şanslı görüyor. Bu bu forumu takip eden btr görevi yapan farklı branştan bir arkadaş btcilerin ne kadar sıradan şeylere ne kadar çok şikayet ettiğini söylemişti. Yani demek istediğim çok şikayet okursun burada ama hepsi de büyük sorunlar değil. Sen önce bir aranmaya çalış bence.

Önemli olan senin algın. Ne olirsan ol sikayet edecek bir sey bulursun. Elindekini degerlendirmeye bak. Tarih mezunu olmaktan iyidir

Şu an görevde olan tüm BT öğretmenleri mutsuz olsa bile (ki bu mümkün değil, elbette aramızda mesleğinden gayet memnun, mutlu olan arkadaşlar da vardır) senin de bu mesleği sevmeyeceğin anlamına gelmez. Ayrıca daha çok seveceğini düşündüğün bir bölüm varsa bunu ancak kendin bilebilirsin. Meslek konusunda başkasına akıl danışmak bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası. Neyi sevip, neyi sevemeyeceğine başkaları karar veremez. Elindeki fırsatı kullanmayı denemeni öneririm. Baktın olmuyor, daha doğrusu olmadığına kendin karar verdiğin zaman başka yol arayışına yönelirsin.

Çok fazla ağlayanlara bakma sen, çalış atanmaya bak, artık bütün işlerde kendini geliştirmen ve okuman gerekli. Kitap, sinema , edebiyat, sanatla da ilgilenmek gerekir.

Kullanıcı adın bile MutsuzBoteci başlangıçta kabul etmiş ve belleğine kodlamışsın mutsuzluğu, mutlu olman zor...

Hepinize tek tek teşekkür ediyorum bana zaman ayırdığınız için.. Ben öğretmen olmaya gönül verdim. Hani insan yapamadığı şeylerden bilmediği şeylerden korkar ya ben de o durumdayım. Eğer öğrenmeye başlarsam bundan zevk alacağımı ve insanlara yardım edebileceğini düşünüyorum. Ama sorun orada , nasıl ve nereden geliştirmem lazım. Şu an KPSS ertelenmesi nedeni ile kpssye daha çok çalışma fırsatım olacak, allah hepimize sağlık versin . KPSS den atanma sürecine kadar her konuda kendimi geliştirmek istiyorum. Bunu demekten utanıyorum ama bir formatı bile çok iyi bilmiyorum .

İlk hedefin kpss sınavı olmalı. Her meslekte sorunlar var elbette.
Atandıktan sonra kafandaki mesleki sorunları çözeceğine eminim.
Birçok kişi senin gibi düşünüyor
Yalnız değilsin ama hayatında gerçekleri var

Hepinize tek tek teşekkür ediyorum bana zaman ayırdığınız için.. Ben öğretmen olmaya gönül verdim. Hani insan yapamadığı şeylerden bilmediği şeylerden korkar ya ben de o durumdayım. Eğer öğrenmeye başlarsam bundan zevk alacağımı ve insanlara yardım edebileceğini düşünüyorum. Ama sorun orada , nasıl ve nereden geliştirmem lazım. Şu an KPSS ertelenmesi nedeni ile kpssye daha çok çalışma fırsatım olacak, allah hepimize sağlık versin . KPSS den atanma sürecine kadar her konuda kendimi geliştirmek istiyorum. Bunu demekten utanıyorum ama bir formatı bile çok iyi bilmiyorum .
Bazı şeyler yaparak öğreniliyor.

1- Böte öğretmenlerinin problemleri var evet ancak diğer bıranşlarında kendilerine göre problemleri var. Bu konuda yalnız değiliz.
2- Mutluluk kavramı hangi okulda hangi idaecilerle görev yaptığına göre değişir.
3- İşsiz kalmaktan iyidir.
4- Kendini geliştirmeye şimdiden başla. Zararın neresinden dönersen kardır. Ben 40 yaşından sonra kodlama öğrenenleri gördüm.
5- İnsan bilmediğinin düşmanı olurmuş. Kendini bilmeye ada. Öğrendikçe ve ürettikçe bu meseleği de seveceksin. Bu kesin bilgi.
6-Memur olduktan sonra öğretmenlikten farklı seçenekler de var. İdarecilik, müfettişlik, görevlendimeler, ölçme değerlendirme uzmanı...Hatta benim gibi ikinci bir üniveriste okursan branş değiştirme fırsatın bile var.
7- Memurluk kıymetlidir. Şu an evde karantina altındayız ama maaşımız eksiksiz yatıyor. Bu durumu sana hiç bir özel sektör sağlamaz.
8- Öğretmenlik yaparken de farklı hobiler ve ticari işler yapabilirsin. Hem psikolojin rahatlar hem para kazanırsın.
9- Gözünde büyütme. Temel bilgileri öğren üstüne kat. Udemy var, Youtube var. Pes etme.
10- KPSS çalışmaya başla. Hadi kolay gelsin.

Şu anki aklımla üniversiteden mezun olduğum zamana gitsem, hemen udemy'den yazılım geliştirme kursları alır, ingilizce olayına ciddi bir şekilde eğilir ve üçüne beşine bakmadan bir yazılım şirketinde staja giderdim. Bir yıl az kazanırdım belki ama yazılımcılar bir yıl içinde hem en az öğretmenler kadar kazanmaya başlıyorlar hem de üretmenin, verimli olmanın keyfini yaşıyorlar. Öğretmenliği hiç sevmedim, severek yaptığım bir iş değil. Bırakmaya çok yeltendim ama insan bir problemi ilk başta nasıl çözerse öyle gidiyor. Öğretmenlik girdap gibi insanı içine çekiyor. Bırakın öğretmenliği bırakıp başka bir sektöre geçiş yapmayı, alan değiştirmek bile çok zor. Söyleyeceklerim bu kadar.
Adam doğru demiş .

Only61 hocama katılıyorum, özellikle de hangi okul hangi idareciyle çalıştığın çok önemli. Çoğumuz mezun olduğumuzda birçok şeyi bilmiyorduk. Herşeyi bilemezsin zaten. Öğrencilerimle öğrendim birçok şeyi. Özellikle ilk yılında, onlar bozuyor ben uğraşıp yapıyordum. Alanımız derya deniz ama teknoloji bağımlılık yapıyor zamanla o denizde yüzmeyide öğreniyorsun. Şuan ilk düşünmen gereken kpss.

Hocam inanın bir çok şeyi kendiniz öğreniyorsunuz göreve başlayınca, karşınıza bir sorun geliyor ve nasıl çözebilirim bunu derken, araştırıyorsunuz, soruyorsunuz, deniyorsunuz ve sorun çözüldüğünde siz bir tecrübe kazanıyorsunuz. Format demişsiniz, ooo Hocam ne formatlar atarsınız. Bizim bölümümüz, başka branşlara göre yeniliğe gelişmeye çok çok açık bi branş. Meslekte 10. yılım benim, tabi ki ilk atandığım yıl gibi değilim şu an. Hiç bilmediğim sorunlar çıkmadı mı karşıma, tabi ki çıktı. Bir çok şeyi de kendi çabalarımızla öğreniyoruz unutmayın, kendinize güvenin önce, hayırlısıyla bir atanın.. branşımız konusunda zaman zaman hepimizin serzenişleri oluyor maalesef, bu durum biraz da çalıştığımız okul yönetiminin bize yaklaşımı, öğrenci profilimiz, okulun bt sınıfı olup olmaması, yani bir çok etken var. Her ne kadar, öğretmenden çok teknik servis elemanı gibi algılansak da, her okula 1 bilişimci şart diyorum :) kolaylıklar diliyorum size KPSS sürecinde

ilk mezunken yeniden farklı bir bölüm okurdum. yıllarca bu pişmanlığı yaşamazdım. istemiyorsanız hayatınız boyunca aynı işi yapacağınızdan üniversite sınavını yeniden bir deneyin derim.

1. KPSS
2. İngilizce
3. Format atma
4. Gireceğin derslerin müfredatında olan konular
5. C/Java

bu sırada gidersen iyi olur

Valla ben de bazen; "niye okudum ki, farklı bir branşta olsaydım böyle olmazdı, keşke zamanında başka bölüme geçseydim" diye diye diyeeee meslekte 7 yılı devirdim.
Oldum olası şu btr işini sevmedim sevemedim. Herkes derse girip öğrencilerle samimiyet kurarken ben akılsız tahtalarla, elimde bir sürü flashla, tornavidayla teknisyenden hallice dolaşmaktan çok bunaldım. Neyim ben, öğrencinin bile kıymet vermediği bir ders öğretmeni?, velinin çocuğumun bilişim dersindeki durumu nedir? diye bir kez olsun sormadığı bir ders öğretmeni? Neyim ben hocalarım?
Oysa öğretmen olmak hayalimdi... Derse girdiğimde benden mutlusu yok, alanımı da çok seviyorum. Gelin görün ki ders yok....
Ben de içimi dökeyim dedim, ders olmadığı için mecbur kaldığım idarecilikten kafayı yemek üzereyim çünkü:(

arkadaşımızın paylaşımını yeni gördüm böte ci değilim tef mezunuyum o açıdan daha şanslıyım aslında ders konusunda fakat yukarıda bahsedildiği gibi çalıştığın okul yönetimi idare çok önemli. ilk atandığım yıl zaten zorlu bir kpss sürecinden geçmişim iki yıl sınav hazırlığı derken bölümden baya uzaklaşmıştım ilk sene başıma neler geldi neler arkadaşların dediği tabirle tamirci görevi gördüm küçük ilçede olduğum için hangi kurum hangi okul olsa gönderildim, bir iki tane örnek vereyim ilçe trafik in bilgisayarlarına virüs bulaşmış,nüfus müd bilgisayarlarına format, bi okulun yazıcısı çalışmıyor ayrıca resmi törenlerde teknik işlerden sorumlu ses sistemi slayt projeksiyon gösterimi olsun vesaire bu törenler okulumuz müsait olduğu için hep bizde olurdu daha anlatılacak çok şey var da sığmaz buralara çok yıprandım, çok üzüldüm keşke okuldai arkadşlarım gibi yazılım şirketi deneseydim diye de düşündüm hayatım bambaşka çevrem bambaşka olurdu hayat şartlarım belki daha iyi olurdu bilemiyoruz... 7 seneyi bitirdim üç senedir idareciyim, idarecilikte bambaşka işlerle uğraşıyorsunuz meslek lisesinde idarecilik fazla işyükü olan zorlayıcı belki de benim yönetimimle de alakalı işte
aslında ben hep müfettiş olmak istemişimdir fakat onu da şube müdürlerinden seçiyorlar hayırlısı bakalım
hayat hep zor zaten nerden baktığınıza bağlı hersene bambaşka zorluklarla karşılaşıyorsun iş hayatında çalışmak zorundayız da yine bizim gayretimizle olacak

Bol bol kitap okuyup dilimizi geliştirmek gerekiyor bir de. Eylendim değil de eğlendim yazabilmeli bir öğretmen de ne yapAcağını bilemeyen bir eğitim fakültesi mezunu da diye düşünüyorum. Öğrencilere iyi örnek olmalıyız.

Geri