Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Bootable Ghost XP CD'si yapalım...

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında **** tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. ****

  **** Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  273
  Beğeni:
  0
  Merhaba.
  Burada Size norton ghost ile bootable cd nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağım.

  Bu birkaç şekilde yapılabilir. En işe yarayan yöntem ki bana göre iki tane.

  1 - Ghost boot wizard aracılığı ile BOOT CD HAZIRLAMAK.
  2 - Kendi yazacağın bir autoexec.bat ve config.sys'nin içinde bulunduğu bir boot image ı hazırlayıp bununla pc'nin dostan alınmış image'ını bootable cd yapmak.

  Burada bahsettiğim birinci yöntemle hazırlanmış boot cd ile pc'yi boot edersniz doğrudan ghost dos programı açılacak ve kullanıma hazır hale gelip bekleyecektir.

  Ama ikinci yöntemde ise CD'den pc'yi boot ettiğinizde ghost çalışacak ve CD içinde bulunan yedek işletim sistemini otomatik olarak yüklemeye başlayacaktır.

  Yöntem 1 :

  Birinci yöntem için size bir ghost boot wizard gerekli olacak ki bunu Norton System Works Premier CD’si içinde Ghost Klasöründe Data arşivi içinden alabilirsiniz. Yanlız bu norton ghost boot wizard her ghost içinde bulunmuyor. Norton System Works Premier CD’si içinde mutlaka mevcuttur.

  Norton boot wizard'ı çalıştırıp standart bir boot disket oluşturacaksınız zaten size yol gösterecektir. Ve aldığınız yedeği CD’ye yazarken ki boot cd olarak yazacaksınız boot kaynağı olarak bu disketi gösterip yedeğinizi yazarsanız oluşturmuş olduğunuz cd boot cd olacak ve pc'yi boot ettiğinizde doğrudan ghost açılacaktır ancak yukarıda da bahsettiğim gibi ghost açıldıktan sonra geri kalan işlemleri siz yapacaksınız bu yöntemde.

  Yöntem 2 :

  Asıl üzerinde uğraştığım yöntem ise ikinci yöntemdi. Ve ben bu yöntemi başardım. CD yi takıyorum makinayı cd'den boot ediyorum ve ghost doğrudan CD içindeki yedeğimi yüklüyor.

  Burada size bu yöntemden bahsedicem. Ancak bazı temel işlemleri sizin bildiğinizi varsayarak anlatabilirim yoksa en detayına kadar anlatmak oldukça uzun sürecektir.

  Şimdi size bu iki yöntem için gerekli olan ları listeleyelim.
  1 - Ghost explorer
  2 - Windows ME boot disk (ancak ram driver kurmayan olmalı) (No RamDrive)
  Buradan : http://www.allbootdisks.com/
  Ama muhakkak no ram driver olmalı.
  3 - Windows 98 me boot disketi Buradan : http://www.allbootdisks.com/
  (bu size ghost boot wizard ile ghost boot disketi hazırlarken gerekecek)
  4 - Ahead Nero Burning ROOM
  5 - WinImage Professional
  6 - Ghost.exe (dos versiyon)
  7 - Ghostbootwizard.exe

  Öncelikle WinImage Professional'ı kurun ve Hazırlamış Olduğunuz Windows ME boot disketin bir image'ını alın. İma uzantılı olacak ve pc ye kaydedin.

  Sonra bu ima dosyasını WinImage Professional ile açın. İçinde bulunan sistem dosyalarından altta belirttiklerim haricindekileri silin ve sadece bu dosyaları koruyun.
  AUTOEXEC.BAT
  CD1.SYS
  CONFIG.SYS
  MOUSE.COM (ghost boot wizart ile hazırladığınız boot disketi içinden alabilirsiniz.)
  MOUSE.INI (ghost boot wizart ile hazırladığınız boot disketi içinden alabilirsiniz)
  MSCDEX.EXE
  IO.SYS
  MSDOS.SYS
  COMMAND.COM
  Burada bulunan autoexec.bat dosyası içindeki komutları tamamen değiştireceksiniz ve içindeki komutlar şöyle olacak. Çizgileri kopyalamadan sadece komutları buradan kopyalayın autoexec.bat içine yapıştırın ve kaydedin.

  --------------------------------------------------------------------------------
  @echo off
  MSCDEX.EXE /D:tomato /L:R
  SET TZ=GHO+08:00
  prompt $p$g
  MOUSE.COM
  for %%i in (r:\*.gho) do set image=%%i
  echo Loading...
  \ghost\ghost.exe -clone,mode=load,src=%image%,dst=1 -rb
  -----------------------------------------------------------------------------------
  Devam edelim. buradaki config.sys dosyasını açın ve bunun içeriğini de şu şekilde değiştirin.
  _______________________________________________________________________
  FILES=30
  BUFFERS=20
  DEVICE=cd1.SYS /D:tomato
  LASTDRIVE=Z
  _______________________________________________________________________
  Bu işlemleri yapmak için bu iki dosyayı WinImage Professional ile ima dosyası içinden çıkarmalı değişiklikleri yapıp kaydedip sonra yine bu program ile ima dosyası içine almalısınız. Dosyaları notped ile açabilirsiniz.
  Sonra ghost.exe'yi yine WinImage Professional ile ima dosyası içine alacaksınız ancak autoexec.bat içine yazdığımız komuta göre çalışması için ima dosyası içinde ghost klasörü oluşturun ve bu klasör içine ghost.exe yi alın.
  Oluşturacağınız bu konfigürasyonu program aracılığı ile kaydetmeden önce programda şu yolu takip ederek küçük bir ayar yapmalısınız.
  Programın image menüsünü tıklayın açılan menüden change formatı tıklayın açılan alanda değerlerden 2.88Mb seçeneğini tıklayın ve sonra içinde
  AUTOEXEC.BAT
  CD1.SYS
  CONFIG.SYS
  MOUSE.COM
  MOUSE.INI
  MSCDEX.EXE
  IO.SYS
  MSDOS.SYS
  COMMAND.COM
  GHOST/GHOST.EXE (Ghost klasörü içinde olacağı için bu şekilde yazıyorum)

  Dosyalarının bulunduğu konfigürasyonu .ima uzantılı olarak kaydedin. Kaydederken adının önemi yok ama uzantı ima olmalı. (örn : ghost.ima) (Önemli : 2.88Mb seçeneğini mutlaka işaretlemelisiniz. Aksi takdirde CD’niz çalışmaz.)
  __________________________________________________________________________________

  GELDİK CD YAZMAYA.

  Neroyu açın. bootable CD "CD-ROM (Boot) menüsünü seçin
  Burada bootable cd hazırlamak için sizden boot kaynağı isteyecek standart olarak disketi görür nero ama yukarıda hazırlamış olduğunuz ima dosyasını kullanacağız.

  Neroda bu bölümde uzman modu açık işaretlenecek gözat butonuyla hazırladığınız ima dosyası gösterilecek ve orada boot kaynağının boyutu senu belirten bir seçenek vardır o seçenekten boyut 2.88 seçilecek. Mutlaka seçilmeli yoksa çalışmaz...

  Sonra yeni cd yaz denilecek ve gho uzantılı pc yedeğini nero içine alacak ve yaz denilecek. Nero önce sizin hazırlamış olduğunuz ima dosyasını alacak sonra gho uzantılı yedeğinizi cd ye yazacaktır.

  Bir soru eğer pc image'ı bir cd boyutundan fazla olursa ne olacak ?

  Evet işte bunun için cdye gho uzantılı image'ımızı yazmadan önce ghost explorer ı kullanarak yedeği bölmeniz gerekecek.

  GHOST IMAGE BÖLME

  Ghost explorer ı açın yedeğinizi explorer da açın
  Üst menülerden wiew'i tıklayın
  Açılan menüden options'u tıklayın.
  Burada açılan küçük pencere sizin CD boyutunun ne kadar olmasını istediğinizi soruyor cd boyutuna göre bir değer girin ve ok deyin.
  Sonra yine üst menülerden file'yi tıklayın compile seçeneğini tıklayın. Açılan menüde kayıt edilirken bir ad verin ve pc de bi klasöre bunu kaydedin bu sırada bir süre bekleyin ghostexplorer image dosyanızı bölecektir.
  Burada ilk asıl yazdıracağınız dosya gho uzantılı olan dır. İkinci dosya ghs uzantılı olacaktır bunuda ikinci bir cd ye yazacaksınız. Ama bunu doğrudan normal bir cd şeklinde yazacaksınız.

  Önemli not : Ghost Explorer ile böldüğünüz image’in ikinci bölümünü normal bir data CD şeklinde CD’ye yazacaksınız ama Kesinlikle adını değiştirmemelisiniz. Aksi takdirde yükleme sırasında sizden ikinci cd’yi isteyecek ama adını değiştirdiğinizde hata verecek ve yükleme devam etmeyecektir…
  Böylelikle bootable ghost CD si hazırlamış olacaksınız ve bu cdlerden ilkini (ki tek cd ye sığmadıysa ilkini) cdrooma takıp pcyi cd room'dan başlatırsanız ghost otomatik olarak açılacak ve cd içindeki image ı yükleyecektir. İlk cd yüklenince ikinci cd yi ister sizden ikinci cd yi takarsanız yükleme devam eder biter ve restart edip işletim sistemini açar.

  Burada anlattıklarım ne kadar işinize yarar bilmiyorum ama bunu şu an kullanıyorum çalışıyor cd yi takıyorum ve izliyorum yüklemeyi o kadar. Tüm adımları doğru yaparsanız sorun çıkmaz. Ama eksik bir şeyler olursa çalışmaz. Deneme yaparsanız boş önemli bilgilerin olmadığı bir pc de ilk denemeyi yapın. Ghost format atıp image ı yüklüyor.
  Burada HDD’yi birden fazla bölüme ayırmış olan kişilerin bilmesi gereken şu. Windows’un ghost ile image’ını alırken HDD Tablo yapısı aynen alınmış ise bu şekilde hazırlanmış boot CD sistemi yüklediğinde HDD kaç bölüme ayrılmış olursa olsun yükleme bittikten sonra sistem açılınca göreceklerdir ki bütün bölümler gitmiş ve tek parça haline gelmiş olacaktır. Bu sebeple CD’nin sadece C bölmesini yükleyecek düşüncesiyle CD ile yükleme yaparsanız diğer bölümlerdeki bilgileriniz formatlanır.

  Bu boot CD denemesini hazırlarken tek bölme üzerine hazırladım. Burada size örnek olarak vermiş olduğum Ghost.ima dosyasını kullanırken bunu dikkate alın. HDD bölümlerinin aynen kalması için hiçbir deneme yapmadım. Ama sanırım Ghost image’ı alınırken yedekleme işlemine geçilmeden önce Ghost size bir iki soru soruyor bunlardan birine ama şu an tam hatırlamıyorum hayır denilirse HDD İmage’ın alındığı haliyle kalacaktır. Bunun denemesi size kalmış…

  Zaten dizüstü PC’lerin yanında verilen kurtarma CD leride HDD’yi kaça bölmüş olursanız olun yükleme sonrası orijinal haline geri getiriyor…
  Ama size tavsiyem eğer komut bilginiz iyi deyilse nerodan 98 açılış disketiyle bootable cd si yapın içine ghost.exe yide atın bir mouse.com ve mouse ini koyun ghost image’nizide bu cd ye yazdırın. Bu cd de bootable olacaktır ama makina boot edildikten sonra komut satırından önce mouse yazıp enter yapar sonrada ghost yazıp enter yaparsanız ghost açılır yedeğinizi siz elle yüklersiniz. Bu yolu yukarıda kısaca birinci yöntem olarak anlatmıştım.
  Yukarıda anlattıklarım benim biraz tembelliğimden ve merakımdan doğan sonuçlar. Yapınca güzel hoş bir yöntem ama biraz zor ve uğraş gerektiriyor.

  BURADA SİZE ANLATMIŞ OLDUĞUM İMA UZANTILI BOOT DOSYASINI VE BU İŞLEM İÇİN İHTİYAÇ DUYACAĞINIZ PROGRAM VE ARAÇLARI ALTTAKİ LİNKTEN İNDİREBİLİRSİNİZ BU BELGE YANINA EKLİYORUM. BU İMA'YI DA KULLANARAK BOOTABLE CD YAPABİLİRSİNİZ HAZIRDIR HERŞEYİ SİZE SADECE NERO İLE YAZMA KISMI KALIYOR.
  İster buraya yazdıklarımı uygulayarak baştan kendiniz bu işlemleri yapın, isterseniz linke eklediğim ghost.ima dosyasını kullanarak kendinize bir XP CD’si hazırlayın…
  Alttaki linklerde şunlar yer almaktadır :
  1 – Ghost.IMA
  2 – Ghost Boot Wizard
  3 – GhostExplorer
  4 – Bootable Ghost.rtf (anlatım)
  5 – win98se.exe (98 bott disketi hazırlarken kullanabilirsiniz, başka yerden de kullanabilirsiniz)
  6 – winmenoram.exe (Windows ME Boot disket haırlamak için, RamDriver kurmayan versiyon)
  7 – WinImage Professional v7.0.7000
   
 2. akyildiz41

  akyildiz41 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2007
  Mesajlar:
  885
  Beğeni:
  1
  arkadaş linkler görünmüyor. teşekkürler
   
 3. Hacker

  Hacker Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  697
  Beğeni:
  1
  üye girişi yaptıkran sonra dene.
   
 4. HaCKeR95

  HaCKeR95 Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4
  Beğeni:
  0
  sağol emeğine sağlık üstad
   
 5. anticode78

  anticode78 Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  170
  Beğeni:
  0
  teşekkürler
   
 6. msalep

  msalep Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  320
  Beğeni:
  0
  teşekkürler
   
 7. osiris

  osiris Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.112
  Beğeni:
  1
  eyvallah. deniycem
   
 8. hakanotuken

  hakanotuken Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.518
  Beğeni:
  208
  teşekkürler
   
 9. teknomann

  teknomann Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Kasım 2007
  Mesajlar:
  140
  Beğeni:
  1
  teşekkürler
   
 10. muharremts

  muharremts Üye

  Kayıt:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  7
  Beğeni:
  0
  teşekkürler hocam emeğine sağlık
   
 11. mujo44

  mujo44 Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2008
  Mesajlar:
  6
  Beğeni:
  0
  teşekürler ellerine sağlık
   
 12. delcullu

  delcullu Üye

  Kayıt:
  28 Şubat 2008
  Mesajlar:
  6
  Beğeni:
  0
  sağol güzel paylaşım. Tek cd yap bozuk bilgisayara en fazla 10 dk da yeniden yüklüyo :D ben ilk yöntemi kullanıyodum ikincisini araştırdım bulmuştum da deneme fırsatım olmamıştı. Sağol dostum.
   
 13. sonsuzol

  sonsuzol Üye

  Kayıt:
  17 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğeni:
  0
  yaw link görünmüyor üye girişi yaptığım halde
   
 14. hgx2

  hgx2 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  878
  Beğeni:
  1
  konu hortlamış(2007) ama belki önceden dosyaları indiren varsa yeniden yükleyebilir
   
 15. kalelibilişim

  kalelibilişim Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  5 Kasım 2010
  Mesajlar:
  1.437
  Beğeni:
  14
  Konuyu hortlatacağım ...
  Anlatım için teşekkürler.
   
 16. sözbende

  sözbende Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2010
  Mesajlar:
  569
  Beğeni:
  3
  Acil lazım bundan oluşturan varsa paylaşabilir mi?Tesekkürler,
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal