Bootable ghost dvd oluşturma sorunu...

Kodla Büyü

paratoner

Üye
Merhaba arkadaşlar...
Harddiskim C,D,E şeklinde üç parçaya ayrılmış.Sistem (XP Sp3) C ye kurulu.C nin boyutu 97 GB ve 14 GB ını kullanıyorum.Norton ghost 8.0 programını kullanarak orta düzeyde sıkıştırma yaptım ve C sürücümün imajını aldım, yaklaşık 10 GB lık veri ortaya çıktı (2 GB lık bir GHO, 4 adet 2 GB lık GHS ve 91 Mb lık bir GHS dosya) . Amacım ghostla hazırlanan ve otomatik yükleme yapan bir recovry dvd yapmak.
Laboratuvarımızdaki öğretmen bilgisayarının recovery cd sinden ve internet araştırmalarından anladığım kadarıyla win image programını kullanarak iki adet ima dosyası hazırladım.
Birinci ima dosyasının içinde " Autoexec.bat , command.com , config.sys , himem.sys , IO.sys , Mscdex.exe , msdos.sys , oakcdrom.sys ve ghost 8.0" dosyaları var. Autoexec.bat dosyasının içeriği şöyledir (tırnaksız olarak):

"@echo off
CLS
MSCDEX.EXE /D:xxx /L:D
SET TZ=GHO-02:00
CLS
prompt $p$g
MOUSE.COM
CLS
echo GERI YUKLEMEYE DEVAM ETMEK ICIN LUTFEN BIR TUSA BASINIZ.
echo !!! HARD DISK TEKI TUM VERILER SILINECEKTIR. !!!
pause
@echo off
CD GHOST
GHOST -clone,mode=restore,src=d:\laptop.GHO,dst=1:1 -sure
CD\
CLS
echo GERI YUKLEME TAMAMLANMISTIR. "

Config.sys ise şöyledir (tırnaksız olarak):

"device=oakcdrom.sys /D:xxx"

Birinci ima dosyalarını vestel öğretmen recovery cd sinden aldım.İçeriklerini kendime uyarlamaya çalıştım.

İkinci ima dosyasında ise "AUTOEXEC.BAT , CD1.SYS, COMMAND.COM, CONFIG.SYS, IO.sys , Mouse.com , Mouse.ini , MSCDEX.exe , MSDOS.sys ve ghost 8.0" var.

Bunları da winme başlangıç disketin no_ramdrive olanından aldım.İçeriklerini kendime uyarlamaya çalıştım.

İkinci Autoexec.bat dosyasının içeriği:

@echo off
MSCDEX.EXE /D: xxx /L:D
SET TZ=GHO+08:00
prompt $p$g
MOUSE.COM
for %%i in (d:\*.gho) do set image=%%i
echo Yukleniyor...
\ghost\ghost.exe -clone,mode=pload,src=%image%,dst=1:1 -sure -fx

şeklindedir.

Config.sys dosyası da:

FILES=30
BUFFERS=20
DEVICE=cd1.SYS /D:xxx
LASTDRIVE=Z

şeklindedir.

İkisini de ayrı ayrı kullanarak nero ile bootable dvd iso dosyaları oluşturdum. GHS uzantılı olanları da word belgesinde anlatıldığı gibi veri dvd si olarak hazırladım.
Hazırladığım bu iso dosyalarını Sun xVM Virtual Box isimli bir sanal makine programında denedim. DVD den otomatik otomatik yükleme başlıyor ve sırayla ghs uzantılı diğer dvdleri de göstererek yüklüyorum. En son sanal makine kapanıp açıldığında " insert disk with batch file press any key to continue " yazısı çıkıyor ve devamında yükleme tamamlanmıştır denmesine rağmen hiç bir şey açılmıyor. Hiren' boot Cd ile baktım her şey, windows, program files ve diğer dosyalar yüklenmiş ama sistem açılmıyor.
Her halde ima dosyalarını hazırlarken hata yaptım. Ya autoexec.bat dosyasının içeriğindeki komutları yanlış yaptım veya config.sys dosyasını içeriğini.
Mümkünse nerede yanlış yaptığımı veya içeriklerine hangi kodların yazılması gerektiğini gönderebilir misiniz?
Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler...

Uzun süredir acronis kullanıyorum, Ghostun yeni versiyonlarını kullanmadım.

Ghost 2003 kullanırken imajı kaydetme yeri olarak CD yi seçebiliyorduk. Ghost Cd ye yazmaya başlıyor ve 1. CD dolunca sırasıyla 2. 3. CD leri takmamızı istiyordu. Aldığımız imajı geri kaydederken de oluşturduğumuz CD lerden 1. si ile makinayı boot ediyorduk, yükleme işlemi başlıyor ve ilerledikçe 2. 3. CD leri istiyerek işlemi tamamlayabiliyorduk.

Kullandığınız Ghost versiyonunda oluşturduğunuz imajı harddiske değilde DVD ye yazdırmayı deneyin. Kendisi otomatik olarak DVD lere bölebilir.

hocam direk ghost 2003 ü kullanarak bootable dvd oluşturusan daha rahat edersinnn

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler...
Yaptığım imajı sanal makine yerine direk bilgisayarda denedim.Yükleme sonunda sanal makinede çıkan yazının aynısı çıktı. Bilgisayarı yeniden başlatınca yüklemenin başarılı olduğunu gördüm.Ama yeni bir sorunla karşılaştım. C, D, E bölümleri birleşmiş, hdd tek parça olmuş. Allah'tan D ve E nin yedeklerini daha önce harici hdd lere almıştım. Şimdi yeniden denemelere başlayacağım.

Arkadaşlar çok mutluyum.Sonunda hallettim. Bir çok bigisayar öğretmeninin anlamadığı yapamadığını başarabilmenin mutluluğu içindeyim.

Tebrik ederim sizi. :+1: Bu kadar sevindiğinize ve paylaştığınıza göre sizin için önemliydi herhalde. Şimdi tam olarak neyi başardınız, artık sadece C nin imajını alıp D ve E ye dokunmuyor mu artık?

paratoner' Alıntı:
Arkadaşlar çok mutluyum.Sonunda hallettim. Bir çok bigisayar öğretmeninin anlamadığı yapamadığını başarabilmenin mutluluğu içindeyim.
Ne güzel başabilmişsiniz artık bilgisayar öğretmenlerine birşey sormazsınız herhalde. Sizin branşınız nedir yada henüz öğrencimisiniz?

hasari' Alıntı:
paratoner' Alıntı:
Ne güzel başabilmişsiniz artık bilgisayar öğretmenlerine birşey sormazsınız herhalde. Sizin branşınız nedir yada henüz öğrencimisiniz?

Onu söylemek bilgisayar öğretmenlerinden daha iyi olduğum anlamına gelmiyor.Sadece birçoğunun anlamadığını, yapamadığını başardığımı belirtmek istedim. Yoksa dalga geçme vb. falan değil. Bu arada sınıf öğretmeniyim.

tebrikler hocam, başarılarınızın devamını dileriz ama yanlış düşündüğünüz bir nokta var o da çoğu bilgisayar öğretmeninin bu işten anlamadığıdır.
Eğer bilgisayar öğretmenleri bu işten anlamıyorsa sadece işimize gelmediğindendir :wink:

hemenyardim' Alıntı:
Tebrik ederim sizi. :+1: Bu kadar sevindiğinize ve paylaştığınıza göre sizin için önemliydi herhalde. Şimdi tam olarak neyi başardınız, artık sadece C nin imajını alıp D ve E ye dokunmuyor mu artık?

Evet. Sadece belirttiğim bölüme yükleniyor, diğer bölümlere birşey olmadı.

the_korsan' Alıntı:
tebrikler hocam, başarılarınızın devamını dileriz ama yanlış düşündüğünüz bir nokta var o da çoğu bilgisayar öğretmeninin bu işten anlamadığıdır.
Eğer bilgisayar öğretmenleri bu işten anlamıyorsa sadece işimize gelmediğindendir :wink:

Size katılıyorum. Şöyle diyeyim o zaman. İşine gelmeyen (gelmediği için yardım da etmeyen) çoğu bilgisayar öğretmeni.

paratoner' Alıntı:
hasari' Alıntı:
paratoner' Alıntı:

Onu söylemek bilgisayar öğretmenlerinden daha iyi olduğum anlamına gelmiyor.Sadece birçoğunun anlamadığını, yapamadığını başardığımı belirtmek istedim. Yoksa dalga geçme vb. falan değil. Bu arada sınıf öğretmeniyim.
Başarılarınızın devamını dileriz burası bilgisayar ve formatör öğretmenler topluluğudur. Sizi uyarmak istedim. Böyle bir toplukta böyle bir şeyin doğru olmadı düşüncesindeyim. Herkes herşeyi yapabilir saygımız sonsuz fakat birşeyi, başardınız diye bu işle uğraşan insanları küçük görmek hoş değil. Açıklamanız için tşk ederiz. Kolay gelsin, iyi forumlar.

Hazırladığım boot dosyasının içeriğini aktarmak istiyorum.
WinMeNoRamDrive.img dosyasından
AUTOEXEC.BAT
CD1.SYS
COMMAND.COM
CONFIG.SYS
IO.SYS
MSCDEX.EXE
MSDOS.SYS
dosyalarını alıp ima olarak kaydettim.
Bunlara
klasör içinde ghost.exe, mouse.com ve mouse.ini dosyalarını da ekledim.
Sonra Autoexec.bat dosyasının içeriğini :
----------------------------------------------
@echo off
CLS
MSCDEX.EXE /D:paratoner /L:D
SET TZ=GHO+08:00
CLS
echo GERI YUKLEMEYE DEVAM ETMEK ICIN LUTFEN BIR TUSA BASINIZ.
pause
@echo off
mouse.com
CD ghost
ghost.exe -clone,mode=pload,src=d:\laptop.GHO:1,dst=1:1 -sure -fx
cd\
CLS
echo GERI YUKLEME TAMAMLANMISTIR.

---------------------------------------------------------
şeklinde;

config.sys dosyasının içeriğini de:
---------------------------------------
FILES=30
BUFFERS=20
DEVICE=cd1.SYS /D:paratoner
LASTDRIVE=Z
----------------------------------
şeklinde hazırladım.
Bunları yaparken WinImage programından faydalandım ve kaydederken dosya formatı olarak 2.88 MB seçtim.

Daha sonra nero burning room ile boot cd oluşturma bölümünü seçtim ve hazırladığım boot dosyasını kalıp dosyası olarak gösterdim, uzman ayarlarından da 2.88MB ı seçtim ve daha önce oluşturduğum gho uzantılı imaj dosyası ile sığabildiği kadar ghs uzantılı dosyayı dvd ye yazdırdım.
Artan ghs uzantılı dosyaları ise veri dvd si olarak dvd ye aktardım.

bat dosyanızı aşağıdaki gibi yaparsanız çıkış seçenekleri de ekleyebilirsiniz hocam keşke başlığınızı daha önce farketseydim sizi bu kadar uğraştırmazdık.
dönem başında bu yönde çalışmamız olmuştu tüm labaratuvarlara içinde gerekli tüm programların olduğu otomatik kurulumlu dvd ler hazırlayıp
formatörlerimize ilimizdeki tüm labaratuvarların bakımını yaptırmıştık. ilimiz adına çok faydalı olmuştu.
bu yönde yardım isteyen olursa elimden heldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

@ECHO OFF
CLS
ECHO ╔══════════════════════════════════════╗
ECHO ║ PC Modelini Yazabilirisniz ║
ECHO ║ SİSTEM GERİ YÜKLEME PROGRAMI ║
ECHO ║ DİKKAT : Bu Program Çalıştırıldığında Diskte Daha Önce Var Olan ║
ECHO ║ Tüm Bilgiler Silinecektir. ║
ECHO ║ Devam Etmekte Kararlıysanız ║
ECHO ║ 1 - PROGRAMI ÇALIŞTIR ║
ECHO ║ 0 - PROGRAMDAN ÇIK ║
ECHO ╚══════════════════════════════════════╝
choice /c:10 Lütfen Seçiniz
IF ERRORLEVEL 2 GOTO SON
IF ERRORLEVEL 1 GOTO RUN2

:RUN2
X:\CloneDsk\Ghost.exe -clone,mode=prestore,src=X:\GX620.GHO:1,dst=1:1 -sure

rem CloneDsk\PQDI /NRB /CMD=CloneDsk\LOAD.SCT /IMG=X:\ogrenci.PQI /SNC /NBS- hiren boot cd içindeki power image ile yedek alınmışsa bu satırı kullnınız.

ECHO ╔════════════════════════════════╗
ECHO ║ Geri Yükleme İşlemi Tamamlandı...... ║
ECHO ║ ║
ECHO ║ CD-ROM Sürücüsünden CD-Rom/DVD yi Çıkartıp Bir Tuşa Basınız... ║
ECHO ╚═════════════════════════════════╝
pause >NUL
reboot
GOTO EXIT

:SON
CLS
ECHO PROGRAMI İPTAL ETTİNİZ...

:EXIT

Daha önce bu soruyu bu forumda ben sormuştum.
Direk üstüme alınarak, gocunarak cevaplayayım.
Bilgisayar öğretmeni olmayanlar bizim yapamadığımızı yaptım diye sevindirik oluyor.
Sanırsın ki kernel çekirdek ile linux de bambaşka bir işletim sistemi yazmışlar.
Alt tarafı bat dosyasına iki satır kod eklemişler.
Biraz uğraşsak, araştırsak biz de yazardık
Biz de pek çok bilgisayar mühendisinin çözemediği sorunu çözüp,
yapamadığı programları kodlayıp,
sabah 8 akşam 17 okulda pineklemek durumunda bırakılıyoruz da isyan etmiyoruz.
formatör olmazsan maaş karşılığı dolsun diye 3 okul dolaş
yine tamirinden sorumlu tutul, 3 okulunda.
dersimizin öğretmeni olmak hakkımız olduğu halde.
Diğer öğretmenler ile aynı şartlarda çalışmak hakkımız olduğu halde.
Başkalarına laf atıp durmayın, kendi işinize bakın!

Geri