Bölüm Şefliği Hakkında Yardımlarınızı Bekliyorum...

Kodla Büyü

beteci72

Üye
Arkadaşlar Ticaret Meslek Lisesine yeni atandım ve bölüm de yeni açılmış, yani sadece 10.sınıflar var 2 sınıf var 10-A ve 10-B toplam 16*2=32 saat ders var +1 saat Rehberlik toplam 33 saat.

Sorularım şunlar:
Bilişim Öğretmeni 1 tane o da benim;
1-)Bölüm şefi olabiliyor muyum?
2-)Hem şeflik hem 33 saat fiili ders oluyor mu?
3-)Tek öğretmen olduğumdan şeflik verilmez mi?
4-)Şeflik verilirse bu şartlarda ek-dersim nasıl olur?

(Lisede ilk defa çalışıyorum daha önce ortaokuldaydım yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.)

1 ve 3. sorunuz aynı hocam. tam emin olmamakla birlikte şef olabilirsiniz
2- hem şeflik hem de fiili 35 saate kadar ders alabilirsiniz
4- şeflik olursa 33 saat fiili ders + 3 saat ona bir den + 10 saat şeflik = 46 saat

Hocam idareniz isterse olursunuz atolyenız varsa en doğal hakkınızdır. Yanlız rehberlik ve ve planlama alamazsınızz .. Ancak genelde idareler 12 sınıf oluşmadan yanı kordinatorluk başlamadan vermezler. İdarenize bağlı...

Şef olursun. Müdür olmaz derse ilgili maddeleri bulup dilekçende de belirterek dilekçe ver. Mecbur yapacak. Yapmaz ise sendikan aracılığı ile idare mahkemesine gideceksin.

Okulda 1 adet BT Lab. var hem lab. hem atölye olrak kullanılacak. Çok teşekkür ederim sayın hocalarım.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Madde 84:

(1) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında, uygulanan mesleki eğitim programlarının tür ve özelliklerine göre alan/bölüm, atölye, laboratuvar şeflikleri oluşturulur.

Cümle "oluşturulur" diye bitiyor. Yani okul idaresi isterse oluşturur demiyor. Dolayısıyla siz istedikten sonra şef olmama ihtimaliniz yok hocam.

şef olursun. 10 saat şeflik + 34 saat fiili ders + 3 saat yandan derse hazırlık = kurslar, staj ve/veya egzersiz dışında alabileceğin maximum 27 saattir. Rehberlik ya da sosyal etkinliklere girsende ücretini alamazsın.

Çok Programlı liseye BÖTE li olarak atandım ve 2009 dan beri koordinatör müdür yardımcılığı yaptım. İşletmelerin idaresi bendeydi. Bütün idari işleri işletme bazında fahri yaptım yanında ÇPL müdür yardımcılığını da yaptım.

Şu an öğretmenliğe ÇPL de geri döndüm ve benimle beraber TEF mezunu bir arkadaş var bilişimci. Okulumuzda bilg. laboratuarı Teknik servis dalı var.
Yönetmelikleri incelediğimde ve forumdaki yorumlarda Böteli arkadaşlara koordinatörlük "verilemez" diyenler de var "verilir" diyenler de var .

Koordinatörlük verilmesi için Alan öğretmenine ya da en yakın alan öğretmenine verilir ibaresi var. Şu anki duruma göre Tefli arkadaş var ve 36 kişilik bilişim sınıfımız var. Yönetmelikte 15 kişilik gruplar oluşturulur diyor. Buna göre hem tefliye hem bana koordinatörlük verilmesinde yönetmeliğe göre bir sakınca var mıdır ?

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM OKUL VE KURUMLARI ALAN/BÖLÜM, ATÖLYE VE LABORATUVAR ŞEFLİKLERİNE İLİŞKİN YÖNERGE 'de
Atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmeni:" Mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında, mezun oldukları yükseköğretim programları esas alınarak teorik ve uygulamalı meslek derslerini, aylık ve ücret karşılığı okutmak, mesleki rehberlik, işletmelerde mesleki eğitim, sektörle işbirliği ve araştırma-geliştirme yapmakla görevli öğretmeni ifade eder" diye tanımlamış.
Buna göre ben atelye derslerini okuttuğuma göre alan öğretmeniyim ve alan öğretmeni olduğum için hem koordinatörlük hatta şeflik bile alabilirim. Çünkü bilgisayar laboratuvarının her türlü sorunuyla ilgilenen akşam 17 18 lere kadar okulda kalan bütün alan derslerine girip anlatan ve kıdem olarak da tefli arkadaşa göre üstün olan benim . Ben ÇPL ye BÖTELİ olarak atanmışım , benim alan öğretmeni olmadığımı gösteren bir yönetmelik varsa paylaşabilir misiniz. Eğer alan öğretmeni değilsem 2009 dan beri bu derslere ben nasıl giriyorum bir izahı var mıdır ?
Bu konularda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.

Bu konuyla ilgili forumda buldugum bu yazı var :

81 İL VALİLİĞİNE
SAYI: B.08. 0.ÇYG.0.16.01.01/280 (200)
KONU: AYLIK ve Ücret Karşılığı Ders Görevi

Bilindiği üzere, halk eğitimi ve meslek eğitimi merkezlerinde görevli öğretmenlerin, aylık karşılığı okutacakları ders görevi saatlerinin değerlendirilmesi bakımından; genel bilgi ve meslek dersleri kapsamına dahil kurs öğretmeni olarak mı, yoksa atölye ve labaratuvar dersleri kapsamına dahil kurs öğretmeni olarak mı değerlendirilmesi gerektiği konusunda tereddütler bulunmaktadır.

Bu sebeple konuya ilişkin olarak bir açıklama yapma gereği duyulmuştur. Buna göre halk eğitimi ve mesleki eğitimi merkezlerinde görevli öğretmenlerden, mezuniyetleri ve örgün eğitim kurumlarındaki emsal öğretmenlerin konumları da dikkate alınarak ders görevlerini sınıf ortamında teorik bilginin yanı sıra atölye ve labaratuvarda uygulamalı olarak yürütenlerin atölye ve labaratuvar öğretmeni, sınıf ortamında veya daktilo ve bilgisayar odalarında teorik kapsamda yürütenlerin ise genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni olarak değerlendirilmeleri gerekmektedir.

ESAT SAĞCAN
Bakan A.
Genel Müdür

elitbote' Alıntı:
Bu konuyla ilgili forumda buldugum bu yazı var :

81 İL VALİLİĞİNE
SAYI: B.08. 0.ÇYG.0.16.01.01/280 (200)
KONU: AYLIK ve Ücret Karşılığı Ders Görevi

Bilindiği üzere, halk eğitimi ve meslek eğitimi merkezlerinde görevli öğretmenlerin, aylık karşılığı okutacakları ders görevi saatlerinin değerlendirilmesi bakımından; genel bilgi ve meslek dersleri kapsamına dahil kurs öğretmeni olarak mı, yoksa atölye ve labaratuvar dersleri kapsamına dahil kurs öğretmeni olarak mı değerlendirilmesi gerektiği konusunda tereddütler bulunmaktadır.

Bu sebeple konuya ilişkin olarak bir açıklama yapma gereği duyulmuştur. Buna göre halk eğitimi ve mesleki eğitimi merkezlerinde görevli öğretmenlerden, mezuniyetleri ve örgün eğitim kurumlarındaki emsal öğretmenlerin konumları da dikkate alınarak ders görevlerini sınıf ortamında teorik bilginin yanı sıra atölye ve labaratuvarda uygulamalı olarak yürütenlerin atölye ve labaratuvar öğretmeni, sınıf ortamında veya daktilo ve bilgisayar odalarında teorik kapsamda yürütenlerin ise genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni olarak değerlendirilmeleri gerekmektedir.

ESAT SAĞCAN
Bakan A.
Genel Müdür
...
post1289316.html#p1289316

diğer konuda mesajlarınıza cevap verdim hocam.

beteci72' Alıntı:
Arkadaşlar Ticaret Meslek Lisesine yeni atandım ve bölüm de yeni açılmış, yani sadece 10.sınıflar var 2 sınıf var 10-A ve 10-B toplam 16*2=32 saat ders var +1 saat Rehberlik toplam 33 saat.

Sorularım şunlar:
Bilişim Öğretmeni 1 tane o da benim;
1-)Bölüm şefi olabiliyor muyum?
2-)Hem şeflik hem 33 saat fiili ders oluyor mu?
3-)Tek öğretmen olduğumdan şeflik verilmez mi?
4-)Şeflik verilirse bu şartlarda ek-dersim nasıl olur?

(Lisede ilk defa çalışıyorum daha önce ortaokuldaydım yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.)
...
1. soruya hocam gayet güzel yanıt vermiş
mevcut' Alıntı:
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Madde 84:

(1) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında, uygulanan mesleki eğitim programlarının tür ve özelliklerine göre alan/bölüm, atölye, laboratuvar şeflikleri oluşturulur.

Cümle "oluşturulur" diye bitiyor. Yani okul idaresi isterse oluşturur demiyor. Dolayısıyla siz istedikten sonra şef olmama ihtimaliniz yok hocam.
..
2. Ders Saati için Ek ders yönetmeliği (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html) derki
Madde 5 Aylık karşılığı ders görevi
ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

Madde 6 Ek ders görevi
c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

(4) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım çizelgesinde “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” adıyla gösterilir ve haftada azamî okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir.

(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.
Madde 11 Hazırlık ve planlama görevi
haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.
Yukarıdaki maddelere Göre
Alan şefi = 20 maaş karşılığı + 10 şeflik + 14 ekders + EN FAZLA 3 ders dışı hazırlık olmak üzere 47 saati geçemez (rehberlik alamaz)
Atölye / Lab. şefi = 20 maaş karşılığı + 6 şeflik + 18 ekders + EN FAZLA 3 ders dışı hazırlık olmak üzere 47 saati geçemez (rehberlik alamaz)
Teknik Öğretmen = 20 maaş karşılığı + 24 ekders + EN FAZLA 3 ders dışı hazırlık + 2 rehberlik olmak üzere 49 saati geçemez

Not : Açık lise, diğer kurumlarda ders görevi vb.. özel durumlar hesaba katılmamıştır.

3. Tam tersi Teknik Öğretmen olmazsanız NORMAL ŞARTLAR ALTINDA alan şefi olamazsınız.

4. İkinci maddede zaten açıkladım

Geri