Boğaz Reflüsü bilen duyan

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar 4 yıldır geçmeyen boğaz gıcıklığı ve öksürme var.
Mideden gelen asit boğazı ve yutağı tahriş ederek sürekli tahriş ediyor ve gıdıklıyor boğazını insanın.
Ders anlatırken ızdırap oluyor. Tek kelime konuşmak istemiyorum bir öğretmen olarak.
bir doktor bunun boğaz reflüsü olabileceğini söyledi. (4 yıl sonra). ama yine emin değil
portakal + mandalina + limon yiyemiyorum. (asidik olduğu için yersem o gün bitmiyor)

Bir arkadaşın tavsiyesi üzerine arısütü + bal + propolis + polen kullanıyorum.
Ancak faydası olur mu bilmiyorum. Şimdilik hiç bir azalma yok.

VAR MI TAVSİYESİ OLAN

Hocam üniversite hastanelerinde gastroenteroloji bölümünde PH metri testi yapan bir hastane bul öncelikle. Önce mide endoskopisi sonra da PH metri testi yaptır derim. PH metri testi 24 saat boyunca ölçüm yapar mide girişi yemek borusu boğazdan detayını vermeyeyim biraz korkabilirsin ancak bu teste 3 kez girdim. bu asit kaçağıysa ne zaman olduğunu tesbit etmek üzere olan bir test. Benim boğazda değil yemek borusuna tahriş yapmıştı. Sonucuna göre gastroentrolog tedavi planlar.

bende aynı dertten muzdaribim. bende yutma güçlüğü çekiyorum. hap ve et gibi ürünleri yutamıyorum. hap yutamadığım için Rennie Duo asit düzenleyici şurup içiyorum. o zaman boğazımdaki yanma azalıyor yutma güçlüğü biraz daha azalıyor. asit düzenleyici haplar var. muhtemelen doktor sanada yazmıştır. bende haplar baş ağrısı yaptığı ve yutmada sıkıntı yaşadığım için şurubu tercih ediyorum. özel bir hastane boğaza bir müdahale ameliyatı önerdi. fakat ben kabul etmedim. şimdilik böyle idare ediyorum. acil şifalar diliyorum...

netman' Alıntı:
bende aynı dertten muzdaribim. bende yutma güçlüğü çekiyorum. hap ve et gibi ürünleri yutamıyorum. hap yutamadığım için Rennie Duo asit düzenleyici şurup içiyorum. o zaman boğazımdaki yanma azalıyor yutma güçlüğü biraz daha azalıyor. asit düzenleyici haplar var. muhtemelen doktor sanada yazmıştır. bende haplar baş ağrısı yaptığı ve yutmada sıkıntı yaşadığım için şurubu tercih ediyorum. özel bir hastane boğaza bir müdahale ameliyatı önerdi. fakat ben kabul etmedim. şimdilik böyle idare ediyorum. acil şifalar diliyorum...
Aynen hocam ben de 4 yıldan sonra yeni farkettim hastalığı. Portakal ve mandalina yiyemediğmden çözdüm hastalığı. Hastaneye gittim. Doktor ilk olarak Rennie verdi. İşin ilginç tarafı bende yanma olmuyordu. Yani yanmayı hissetmiyordum. 4 yıldan sonra yanmayı yeni yeni hissettim. Hissettikten sonra en azından hastalığımın ne olduğunun farkına vardım. En azından düşmanımı biliyorum artık. Tek sevindiğim taraf şimdilik bu.

Rennie Talcid tedavi edici ilaç değil arkadaslar sadece o anki semptomları ortadan kaldırır. Mide endoskopisi demem midede mikrop (helicobakterpylori) var mı varsa antibiyotik tedavisi gerekli? Gastrit yada ülser varsa mide asitini düzenleyen ilaçlar gerekli? Eğer bunlar varsa rennie falan işe yaramıyor. Tedavi edilmesi gerekiyor.
Ph metri asit kacagı zamanına göre tedavi planlamak için malesef.
Sadece asitli yiyecekleri meyveler olarak düşünmeyin ayrıca koyu çay, kahve, çikolata ve kremalı tüm yiyecekler asitli! Ph metri testi esnasında cihaz hazır şeftali suyunun koladan daha asitli oldugunu gösterdi mesela!

basit ve kolay şu ikisini mutlaka yap... diğerleri sana kalmış
1-zeytini çekirdeği ile yutman gerek... yani dışını ye çekirdeği yut... günde en az 3 tane yut...
2-tambuğday ekmeğj ye... 4 senedir yediğin ekmek ve fırını değiştir... şifa bulursun inşallah..
andız pekmezi kesinlikle tavsiye. 1 kaşığı geçme günlük... alırken de bi kokla ekşi olmasın.. keçiboynuzu andız bi sene zor dayanıyo...öz satabilirler sana
öz ile pekmez aynı değil... güneşteki pekmezle ateşteki pekmez bile fark ediyo.

Eşimde daha ileri boyutları var. Soğuk algınlığı ve farenjit gibi oluyor. Kestane balı çok iyi geliyor. Bir de onu polen ve arı sütü ile karıştırıyoruz. Konyada düzgün kestane balı bulamadım. Balen markalı olan yarıyor, artık ondan alıyoruz. Eşimin bir arkadaşı da astım ilacı falan kullanmaya başlamıştı. Çok öksürüğü vardı. Bu karışımı kullanmaya başlayınca Ilacları bıraktı. Sabah akşam lansor içiyordu. Kestane balını şans eseri bulduk.

Aynı mı bilmiyorum gerçi ama eşımınkı gırtlak reflusu olarak geçiyordu. Gece herbiri en az yarım saat olmak üzere 4 kez öksürük nöbeti vardı. Astım ilacı başladılar. İşe yaramadı. Gezmedıgımız doktor kalmadı. Üniversitedeki asistan gırtlak reflusu teşhisi koydu. Günde 2 kez lansor ve rennıe duo surup ile kontrol altında tutuyorlardı. Yoğurt, domates, salça ve kavrulmuş yiyecekleri yıyemıyordu, yemeğin soğanı kavrulmuş bile olsa. Kestane balı öksürük krizlerine ve boğazına iyi geliyordu ki onu da şans eseri bulduk. Hamile kalınca lansoru kullanamadı. Alternatif ararken yesıllenmemıs çiğ patates suyunu bulduk. Çok şükür o tedavi etti ama yine de yediğine içtiğine dikkat ediyor. Burada basitçe yazdım ama bunları 2,5 yıl yaşadık. Kanser bile olabilir dediler...

yukarıdaki mesajımda yazmak aklıma gelmedi. hatırlayınca yazayım dedim. hastalık başlangıcında ilk mesajda bahsettiğin gibi derste ders anlatmak işkence olmuştu bana. ilaç kullanmaya başlayıp yastığımı değiştirince rahatladım. bu mesajın ana konusu yastık :). reflü yastığı diye aratınca görürsün nasıl bir şey olduğunu. ben işbir yataktan aldım. alışmak zor oldu ama rahatsızlığın ortaya çıkardığı durumları azalttı. onun için 4 senedir kullanıyorum. rabbim dermansız dert vermesin, ne gelirse ondan gelir :kahrıda hoş lütfuda hoş diyelim yunus gibi.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Bunlar benim için gerçekten çok çok değerli yorumlar.

tedavi değil rahatlamak için gaviscon şurup kullanıyorum. mide asidi yüzünden sürekli farenjit ve arkasından bronşite çeviyor bende. gaviskon sayesinde 3 senedir franjit olmuyorum.yemek borusunu komple sıvıyor gaviscon.asit yemek borusuna zarar veremiyor.tadını ben beğenmiyorum umarım sen beğenirsin.

hocam bronşitle yine iyi kurtulmuşsun dediğim gibi astım teşhisi konulup astım tedavisi görenler var. hanımın boğazına gaviscon gelmiyordu mesela Rennie Duo daha iyi geliyor. Bünyeye göre denemekte fayda var.

Tedavi için sabah aç karınına çimlenmemiş ve yeşillenmemiş olan çiğ patates suyu mide rahatsızlıklarına çok iyi geliyor. Alırken bakın dışında yeşil renk varsa almayın. Bir de filiz vb çıkarmaya başlıyor onları ve siyah lekeli olanları almayın. Güzelce yıkadıktan sonra katı meyve sıkacağı ile ya da rendeleyerek sabah aç karnına içebilirsiniz. Tadı pek güzel değilmiş ama tedavi ediyor en azından. (Lansor gibi ilaçlardaki etken maddenin zihinsel aktiviteyi zayıflattığı ve uzun vadede zararlı olduğu kanıtlandı. Ayrıca mide asit seviyesi düştüğü için mikroplar midede ölmeden bağırasağa geçebiliyor ve bağırsak florasının durumuna göre kana geçip zatürreye varan hastalıklara neden olabiliyor.) Eğer su acıysa içmeyin! Başka patates sıkın. İbrahim SARAÇOĞLU'nun kürüydü sanırım eve gidince kitabından yazabilirim ama internette videoları falan da var. Hanım onun sayesinde rahatladı. Hatta helicobacter 'i bile yok ediyormuş.

Ya da sabah bir tane çatalla muzu kasede süt ile ezip yiyin o da iyi geliyor. Yanma hissederseniz iki yudum soğuk süt iyi geliyor. Boğazınız çok kötü olursa (faranjit vb) dondurma(algida vb hariç) çok rahatlatıyor.

450 ~ 500gr kestane balına 100gr polen , 20gr arı sütü karıştırıyoruz. İsterseniz biraz propolis de ekleyebilirsiniz. Polen zor çözünüyor içinde. 1 hafta boyunca her gün birkaç kez karıştırmak gerekiyor. Eşimin ailesinde genetik bu rahatsızlık. Anne tarafında hep var. Kaç sene gereksiz faranjit tedavisi görmüş. Hatta ses telleri zarar görmüş. Deneyimlerimizden esas faydalı olanın kestane balı olduğunu gördük. Turhalda aktardan aldığım açık kestane balı işe yararken konyadaki yaramadı. Kestane balı pahalı ve her yerde bulunmuyor ve çeşit yok. O yüzden AOÇ'de bulabildiğim Baleni alıyorum. Poleni açık almayın bayatlayabiliyor, nemlenebiliyor. Balen ve aksu vitalin 100grlık cam kavanozları var. Tanıdık arıcı varsa ondan da alabilirsiniz daha önce açık alıyordum. Aksu vitalin 20grlık veya balenin 5 grlık arı sütü paketleri var.

Diyet önemli. Yerken rahatsızlık hissettiğiniz şeyleri, boğazı kaşındıran şeyleri yemeyin. İnşallah tez zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

adeministrator' Alıntı:
hocam bronşitle yine iyi kurtulmuşsun dediğim gibi astım teşhisi konulup astım tedavisi görenler var. hanımın boğazına gaviscon gelmiyordu mesela Rennie Duo daha iyi geliyor. Bünyeye göre denemekte fayda var.

Tedavi için sabah aç karınına çimlenmemiş ve yeşillenmemiş olan çiğ patates suyu mide rahatsızlıklarına çok iyi geliyor. Alırken bakın dışında yeşil renk varsa almayın. Bir de filiz vb çıkarmaya başlıyor onları ve siyah lekeli olanları almayın. Güzelce yıkadıktan sonra katı meyve sıkacağı ile ya da rendeleyerek sabah aç karnına içebilirsiniz. Tadı pek güzel değilmiş ama tedavi ediyor en azından. (Lansor gibi ilaçlardaki etken maddenin zihinsel aktiviteyi zayıflattığı ve uzun vadede zararlı olduğu kanıtlandı. Ayrıca mide asit seviyesi düştüğü için mikroplar midede ölmeden bağırasağa geçebiliyor ve bağırsak florasının durumuna göre kana geçip zatürreye varan hastalıklara neden olabiliyor.) Eğer su acıysa içmeyin! Başka patates sıkın. İbrahim SARAÇOĞLU'nun kürüydü sanırım eve gidince kitabından yazabilirim ama internette videoları falan da var. Hanım onun sayesinde rahatladı. Hatta helicobacter 'i bile yok ediyormuş.

Ya da sabah bir tane çatalla muzu kasede süt ile ezip yiyin o da iyi geliyor. Yanma hissederseniz iki yudum soğuk süt iyi geliyor. Boğazınız çok kötü olursa (faranjit vb) dondurma(algida vb hariç) çok rahatlatıyor.

450 ~ 500gr kestane balına 100gr polen , 20gr arı sütü karıştırıyoruz. İsterseniz biraz propolis de ekleyebilirsiniz. Polen zor çözünüyor içinde. 1 hafta boyunca her gün birkaç kez karıştırmak gerekiyor. Eşimin ailesinde genetik bu rahatsızlık. Anne tarafında hep var. Kaç sene gereksiz faranjit tedavisi görmüş. Hatta ses telleri zarar görmüş. Deneyimlerimizden esas faydalı olanın kestane balı olduğunu gördük. Turhalda aktardan aldığım açık kestane balı işe yararken konyadaki yaramadı. Kestane balı pahalı ve her yerde bulunmuyor ve çeşit yok. O yüzden AOÇ'de bulabildiğim Baleni alıyorum. Poleni açık almayın bayatlayabiliyor, nemlenebiliyor. Balen ve aksu vitalin 100grlık cam kavanozları var. Tanıdık arıcı varsa ondan da alabilirsiniz daha önce açık alıyordum. Aksu vitalin 20grlık veya balenin 5 grlık arı sütü paketleri var.

Diyet önemli. Yerken rahatsızlık hissettiğiniz şeyleri, boğazı kaşındıran şeyleri yemeyin. İnşallah tez zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.
Gayet açıklayıcı olmuş hocam. Teşekkür ederim. Siparişleri verdim bile. Deneyelim bakalım

Arkadaşım öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğin sorunların hepsini bizzat yaşadım. Şu anda zımba gibiyim Allahıma şükür. Tedavi sürecini anlatayım.
2007 yılında ilk belirtiler ortaya çıktı. Boğaz kaşınması ve öksürük. Sonra mide yanması başladı ve iş ilerlemeye başladı. Sabah kalkıp kahvaltı yaptığımda yediklerimi kusmaya
başladım. Sonra bir gün acilde buldum kendimi. Acil doktoru reflü var sende dedi serum taktı. Sonra ildeki hastaneye sevk etti. İldeki hastane de aynı şeyleri söyledi stres yapma falan filan vb. Sonra farklı bir ilde gastroenteroloji uzmanı endoskopi ve kolonoskopi yaptı. Durum sıkıntılıydı. Mide girişinde yara var ince bağırsakta ödem oluşmuş dedi. 4-5 kutu ilaç yazdı bunları kullandım kısmen şikayetler azaldı ama onun demesi şuydu yediklerine dikkat edeceksin falan filan. Gelelim yaranın ve şikayetlerin nasıl geçtiğine...
Doğu Karadeniz bölgesine tayinim çıktı. Burada bir arkadaşın tavsiyesiyle kestane balıyla tanıştım. Tam 6 yıl oldu şu anda ne yara ne ödem ne mide ne bağırsak şikayeti. Allaha şükür hepsi geçti. Sana iyi gelir mi bilmem her insanda farklı olabilir ama ben yaptığımı anlatayım. 6 yıldır her sabah kahvaltıdan önce aç karına 1 su bardağı ılık suya 1 yemek kaşığı kestane balını iyice karıştırarak içtim sonra 15 dk sonra veya hemen kahvaltımı yaptım. Sonuç mükemmel. Ama şunu unutmamak lazım bu bölgenin kestane balını Türkiyede başka bölgelerde zor bulursun. Fiyatı 100-150 arasında değişiyor yazın. Kışın zaten bulamazsın bu balı. Allah şifa versin...

Vay arkadaş ne kestane balıymış. Bu balı satan herhangi bir tanıdığım filan yok malesef. Sadece internetten alabilirim.
Araştırdım ama tek bildiğim kaynak şunu buldum. Nasıldır bilmem ama.

http://urun.n11.com/bal/kestane-bali-10 ... -P37889690

Ne dersiniz tavsiye edermisiniz. n11 de en cok satılan ürün. Sadece kullanıcı yorumlarına bakarak alacağım.

hocam bende de reflü var. kışın boğazım en ufak bi soğukta kaldığımda akşam ağrıyordu. sıkıntılı bi sınıfa girdiğimde boğaz diye bi şey kalmıyodu akşamına. bu sene probiyotik kullandım, hem sindirim sistemimi düzene soktu hem de boğaz ağrısı hiç çekmedim bu kış çok şükür. yerinde olsam denerdim bi kutu.

kullandığım ürün bu hocam
https://www.ilacsizyasam.com/index.php? ... &limit=100

Geri