biri bana elle ip vermeyi, etki alanını, dhcp ayarlarını anlatabilir mii? anlamıyoruuum?

Kodla Büyü

gulogr

Aktif Üye
Arkadaşlar ben okulun bilgisayarlarına elle ip vereceğim de bu dhcp ayarlarını vs tam anlayamadım. bi kaç sorum olacak:
1. Elle ip ayarları vermek için dhcp ayarlarını da mı değiştirmek lazım? evetse nasıl? modemin kendi sayfasından mı?
2. modemim zyxel. dhcp server kısmında üç seçenek var. none, relay, server. hangisini seçeceğim? ip aralıklarını nerden nasıl belirliyoruz?
3. etki alanı nedir? kendimizin kafamıza göre mi oluşturuyoruz?

bildiğiniz tavsiye edecebileceğiniz bi kaynak varsa yazar mısınız zira ben bu konularda sıfır bilgiye sahibim:(

ip yi aşagıdaki internet iletişim kurallarından(tcı/ip) nin özelliklerine girip aşağıdaki ip kullan diyerek kendimiz giriyoruz.Dhcp ye hiç bir ayar yapmanız gerekmiyor.Modemde hiç bir ayar değiştirmene gerek yok hocam.etki alanını hiç kullanmadım.aynı çalışma grubunda olursa pcler birbirlerini daha tahat ve hızlı görür.

1. Elle ip vermek için ihtiyacın olab modemin ip adrsi. 192.168.1.1 kabul edelim. Ağ bağlantılarımdan Ağ bağlantılarını görüntüle komutunu ver.Yerel ağ bağlantısının üstine sağ tıkla özellikler komutunu ver. TCP/IP yazılı satırı seç ve özellikler de. Aşağıdaki IP adresini kullan diyerek IP adresi kısmına 192.168.1.2 - 192.168.1.254 arasında bir ip ver. Ağ maskersi kendisi girer. Aş geçidine modemin ip adresini ve Yeğlenen DNS sunucu kısmına yine modemin ip adresini yaz. Bu kadar. Dikkat etmen gereken noktalar.
a) Modem ayarları olduğu gibi kalsın. DHCP kısmı server olacak. Yalnız modemin otomatik olarak verebileceği IP ler ile senin verdiğin ipler aynı olmasın. Örneğin 192.168.1.2 - 192.168.1.100 aralığını sen elle ver. 192.168.1.101 - 192.168.1.254 aralığını modem versin.
b) eğer modemin DMZ portunu da kullanıyorsan (arkadan bakınca en sağdaki port) o zaman modemin ip adresi farklı olur. (192.168.2.1) gibi. O zaman ip adreslerini buna göre düzenlemen lazım. Yani örneğin ip verirken 192.168.1.5 yerine 192.168.2.5 vermelisin. Biz lab daki anahtarı DMZ portuna bağladık. IP lerini 192.168.2.x olarak verdim. İdare bilgisayarları diğer 3 porta bağlı. Onlar 192.168.1.x olarak. Bu zayede labdaki öğrenciler idare bilgisayarlarına erişemiyor.

2. IP aralıklarını için modemin adresini iexplorer da yaz. Şifre gir. ;Advanced Setup tan LAN ve ardından LAN setup kısmına gir.DHCP server olacak. Client IP Pool Starting Address yukarıda anlattığım gibi 192.168.1.101 ve Size of Client IP Pool 100 yap. TCP/Ip kısmında IP Address 192.168.1.1 olmalı. Başka ayar yok. böylece 192.168.1.2-100 aralığı elle ata. 192.168.1.101-254 aralığını modemin kendisi verecek.

3. Etki alanı (domain) çalışma grubunun daha gelişmişidir. Kendi başına kuramazsın. Sunucu işletim sistemi olması lazım. Örneğin win2003 server. etki alanı daha çok şirketlerde kullanılır. Her etki alanının kendine özgü kullanıcı ve hakları vardır. Etki alanına kendi kullanıcı adı şifrenizle giriş yapmazsanız ağ özelliklerinden faydalanamazsınız. Biraz karışık bir konudur.

Çok teşekkür ederim. yarın deneyeceğim. umarım halledebilirim ve sınırlı bağlantı hatalarından da kurtulurum!! :? :) :)

myesil dmz portu nedir? arkadan bakınca en sağda dsl var sonra da 1den 4e kadar lan portları var. 1. port mu dmz oluyor bu durumda? dmz nin açılımı var mı, ne demek? tşk. :)

Hocam DMZ The DeMilitarized Zone anlamına geliyor. Basitçe güvenli gölge. Bütün modemlerde olmuyor. Bizim de modemimiz zyxel olduğu için söyledim. Genelde bu porta web server lar bağlanıyor. Dıştan geçen ataklara karşı doğrudan korumalı. Firewall kullanarak DMZ ile LAN trafiğini engelleyebiliyorsunuz. Bu sayede internet trafiği açıkken öğrenci bilgisayarlarından idare bilgisayarlarına erişimi engellliyoruz.

Re: biri bana elle ip vermeyi, etki alanını, dhcp ayarlarını anl

daha açıklayıcı yazabilecek olan var mı

Başlık açılalı 5 yılı geçmiş
narenciye' Alıntı:
Hocam sadece bilgisayarlara elle IP vermek istiyorsanız arkadaşların da belirttiği gibi modemden bir ayar yapmanıza gerek yok. Bilgisayarlarda tek tek ayarlama yapmanız gerekmekte.

Önceliklle modemin IP adresini ya da Varsayılan ağ Geçidini öğrenmeniz gerekiyor.
Modeme bağlı herhangi bir bilgisayarda Çalıştıra CMD yazıp gelen ekranda da ipconfig /all dediğinizde Varsayılan ağ geçidini görebilirsiniz. Çoğunlukla 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 dir.

Daha sonra elle IP vermek istediğiniz her bilgisayarda ağ bağlantılarına girip modeminizin Varsayılan ağ geçidine göre resimdeki ayarlamaları yapmanız gerekmekte.
Alt ağ maskesi ve Varsayılan Ağ geçidi değeri tüm bilgisayarlarda aynı olmalı.
IP adresinin kırmızı işaretlenmiş son kısmı her bilgisayarda farklı olmalı. 2-254 arası değerler verebilirsiniz. Küçük rakamlar otomatik IP alan cihazlara ayrılacağından çakışma olmaması için 100 ya da 200 den başlatmanızda fayda var.

Ekli dosyalar

• ip.png
    ip.png
    108.8 KB · Görüntüleme: 3,198

fahrican' Alıntı:
Başlık açılalı 5 yılı geçmiş
narenciye' Alıntı:
Hocam sadece bilgisayarlara elle IP vermek istiyorsanız arkadaşların da belirttiği gibi modemden bir ayar yapmanıza gerek yok. Bilgisayarlarda tek tek ayarlama yapmanız gerekmekte.

Önceliklle modemin IP adresini ya da Varsayılan ağ Geçidini öğrenmeniz gerekiyor.
Modeme bağlı herhangi bir bilgisayarda Çalıştıra CMD yazıp gelen ekranda da ipconfig /all dediğinizde Varsayılan ağ geçidini görebilirsiniz. Çoğunlukla 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 dir.

Daha sonra elle IP vermek istediğiniz her bilgisayarda ağ bağlantılarına girip modeminizin Varsayılan ağ geçidine göre resimdeki ayarlamaları yapmanız gerekmekte.
Alt ağ maskesi ve Varsayılan Ağ geçidi değeri tüm bilgisayarlarda aynı olmalı.
IP adresinin kırmızı işaretlenmiş son kısmı her bilgisayarda farklı olmalı. 2-254 arası değerler verebilirsiniz. Küçük rakamlar otomatik IP alan cihazlara ayrılacağından çakışma olmaması için 100 ya da 200 den başlatmanızda fayda var.
hocam tşk ederim..

:alkis:

teşekkkürler arkadaşlar

Geri