Bireysel Emeklilik (Yardım)

Kodla Büyü

bilogrt38

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bireysel emekliliğe başlamak istiyorum. Aklımda işbankası var. Bu konuda önerilerinizi bekliyorum.
Fon değilde hisse senedine yatırım yapan tercihim olacak...

hocam benden tavsiye hesap işletim gideri adı altında %kaçlık kesinti alıyorlar. onu öğren. giriş ücreti vardır. girişte bazı firmalar bunu sizden almıyolar. 5 yıldan önce şirketten ayrıldığında bunu senden talep ediyolar. bunun ne kadar olduğunu öğren. gerisi hepsi aynı zaten

tavsiye için teşekkürler hocam. Bu hususlara dikkat edecem.
Benim için en önemlisi parayı nasıl değerlendirdikleri aslında

yeni gireceksen halkemeklilik kampanya yapmış öğretmenlere giriş ücreti yok fon yönetim kesintisi de %0 ben vakıfemeklilik üyesiyim %3 kesiyolar

solomonte' Alıntı:
Girişte almayanlar çıkışta alıyorlar merak etmeyin. :) Girişte almıyoruz diyenler kelime oyunu yapıyorlar. Benim gibi gir-çık yapacaksanız hiç bulaşmayın. 2 kere 3'er sene 3'er sene durup bıraktım. İlk Axa Oyak'tı, diğeri de Avivasa. Yastık altı biriktirseydim daha karlıydı. Stopaj bilmem ne derken para kuş kadar kaldı. Tabi stopajı da zaten devlet alıyor...

Yeni bir düzenleme var bu stopaj kesintisi ile ilgili. Bizim yapmadığımızı elin yabancısı Türkiye'mizde yapmış. Stopaj kesintisinden dava açmış ve kazanmış. Bununla ilgili bir yasal düzenleme de yapıldı. Para iadesi için form ve dilekçe gönderdik, bakalım ne zamana gelir paramız...

Senin yaptığın bireysel emeklilik yatırımının mantığına ters hocam. Bireysel emeklilik çok uzun vadeli bir yatırım. Şöyle 5-6 sene o paraya hiç dokunmayacaksın mümkünse daha uzun vade.
Anadolu emeklilik bana 50 tl maxipuan, devlet 450 tl artı değer verdi. yıllık 1800 tl girdim.

Dİkkat Dikkat
Değerli arkadşalr, 4 senedir bireysel emekliliğe para yatırıyorum. Benim gibi yatıran, yatırıp çıkan bir sürü tanıdığım var. Ben 5. yılımı tamamlamayı bekliyorum. giriş parasını kaptırmamak için. Sakın bulaşma arkadaşım. Bunların hepsi üçkağıtçı kelime oyunu yapıp kandırıyorlar. Girişte sayfalarca sözleşme var oturup teker teker okuyamıyorsun. Girişte almadıklarını çıkışta alıyorlar. Sakın kanmayın. Bunun yerine maaş hesabınızın olduğu bankada altın hesabı açın. Hesaptan da otomatik ödeme talimatı verin. mesela her ay 150 lira oraya otomatik aktarılsın. Kesinlikle çok kar edersiniz. Bu sistem tamamen düzmece. Hep sürekli paramı kontrol ediyorum. Fonları takip ediyorum. Buna rağmen yatırdığım parayla hesaptaki para neredeyse aynı. Yani 4 sene önceki param hiç değerlenmemiş, aynı duruyor. Çıkmak istesem bir sürü kesilecek ve üstelik zarar edeceğim. Altın ise 2 katından fazla arttı. Uzun vadede her zaman da artacak. Ben 5. yıl dolar dolmaz bu şekilde devam edeceğim. Girmeyi düşünen herkesede tavsiyem budur.

mkaratayy' Alıntı:
Dİkkat Dikkat
Değerli arkadşalr, 4 senedir bireysel emekliliğe para yatırıyorum. Benim gibi yatıran, yatırıp çıkan bir sürü tanıdığım var. Ben 5. yılımı tamamlamayı bekliyorum. giriş parasını kaptırmamak için. Sakın bulaşma arkadaşım. Bunların hepsi üçkağıtçı kelime oyunu yapıp kandırıyorlar. Girişte sayfalarca sözleşme var oturup teker teker okuyamıyorsun. Girişte almadıklarını çıkışta alıyorlar. Sakın kanmayın. Bunun yerine maaş hesabınızın olduğu bankada altın hesabı açın. Hesaptan da otomatik ödeme talimatı verin. mesela her ay 150 lira oraya otomatik aktarılsın. Kesinlikle çok kar edersiniz. Bu sistem tamamen düzmece. Hep sürekli paramı kontrol ediyorum. Fonları takip ediyorum. Buna rağmen yatırdığım parayla hesaptaki para neredeyse aynı. Yani 4 sene önceki param hiç değerlenmemiş, aynı duruyor. Çıkmak istesem bir sürü kesilecek ve üstelik zarar edeceğim. Altın ise 2 katından fazla arttı. Uzun vadede her zaman da artacak. Ben 5. yıl dolar dolmaz bu şekilde devam edeceğim. Girmeyi düşünen herkesede tavsiyem budur.

:+1: çok doğru. bende 3 sene ödedim. geçen hafta ayrıldım. arkadaşın dediği gibi bende sürekli hesabımı kontrol ederdim ancak birikim % 5 anca oldu. kesintileri düştüğün zaman zarardasın. 3 senedir altın alsaydım iyi kar edecektim :(

uzun vadede de ben yararlı bir yatırım olarak görmüyorum çünkü toplam yatırdığın paranın misal 20 yılda 10 katını bile alsan, eflasyon karşısında o para anca yatırdığın değere karşılık geliyor. yani 0+0=0 oluyor. sadece bireysel emeklilik şirketlerini zengin ediyoruz.

en güzel yatırım az az altın almak.başkası bana artık mantıklı gelmiyor.

Arkadaşlar hesaptaki getirisinden bahsetmiş hep. Bu işin 2012 sonuna kadar vergi avantajı da var. 125 lira ödüyorum bir sonraki ayın maaşı yaklaşık 20 lira fazla yatıyor. Kâr oranı böyle hesaplanırsa daha doğru olur.

uurerol' Alıntı:
Arkadaşlar hesaptaki getirisinden bahsetmiş hep. Bu işin 2012 sonuna kadar vergi avantajı da var. 125 lira ödüyorum bir sonraki ayın maaşı yaklaşık 20 lira fazla yatıyor. Kâr oranı böyle hesaplanırsa daha doğru olur.

hocam evet o yirmi liraları hesaba katarsan belki kafa kafaya getirir yatırdığın parayla. Ama kar ettirmez. ben bu işe girdiğimde altının gramı 35 liraydı. şimdi 95-100 arası değişiyor. hangisi daha karlı olacaktı.ya da şöyle sorayım hangisi karlı?

5 seneden önce ayrılan arkadaslardan kesilen paraların bir kısmını geri alabilryosunuz.bilmiyorum biliyor musunuz arkdaslar

mkaratayy' Alıntı:
uurerol' Alıntı:

hocam evet o yirmi liraları hesaba katarsan belki kafa kafaya getirir yatırdığın parayla. Ama kar ettirmez. ben bu işe girdiğimde altının gramı 35 liraydı. şimdi 95-100 arası değişiyor. hangisi daha karlı olacaktı.ya da şöyle sorayım hangisi karlı?
Altının çok para kazandırdığı doğru, ama ondan fazla kazandıran yatırım araçları da var. Kimse "en kârlısı bu" diyemez, ben de demiyorum. Vergi avantajını kullandığında bireysel emeklilik istisnasız her ay %20'ye yakın kâr getiriyor diyorum, buna kimsenin itirazı olamaz herhalde!

bu sistem türkiyede tam olarak oturmadı. hala en karlı çıkanlar aracı kurumlar. kesinti vs gibi adlarla kendileri kazanıyor. ben 5 yıldır bu sistemdeyim 8 bin tl den 500 tl karım var benden yaptıkları kesinti toplamda 200 tl maaşda 15 tl fark ediyor. bu hafta dilekce verdim cıkacağım. 5 yılı beklemesem bir de giriş ücreti 300 tl kesecekler yine de çıkışta bir kesinti olacak. yok pek akıl karı değil.

6 yıl önce eşimi sigortalattım ödemelerini ben yapıyorum. hesap işletim %'desi, giriş aidatı, tıllık getiriden % gibi kalemlerde giderler alıyorlar. iş bankasınınki en fazla olandı. o zamanlar başakemeklilik (şimdi groupama oldu) öğretmenlere özel bir sözleşme sundu sadece yıllık getiriden %1 alıyorlar benden. işbankasında o zamanlar bu % 5'ti

Ben de bireysel emeklilikten çıkalı 1 sene oldu. Çıkmamdaki en büyük sebep sistemin parayı değerlendirme şeklidir. Yatırdığın paralarla fon alıyorlar bildiğiniz gibi. Fonlar da haramdır. Daha fazla harama bulaşmak istemedim ve çıktım.
Gireceklere de tavsiye etmiyorum emekliliği. Getirisi de pek iyi değil zaten. Enflasyon karşısında da yatırdığın para artmıyor azalıyor aslında. Hayat sigortalarıyla milletin üstünden baya bir para kazandılar şimdi de bireysel emeklilikten milleti yoluyorlar. Hiç bulaşmamak en iyisi. Kendi yatırımını kendin yap altın mı alıyorsun hisse senedi mi alıyorsun artık ne yapıyorsan.
Benim tavsiyem borsadan sağlam bir şirkete gir.

Bireysel emeklilik konusu anladığım kadarıyla epey karışık.
Bu ülkede hem bankalar hem de devlet bir konuda insanları ısrarla teşvik ediyorsa uzak durmak lazım. Zamanında vatandaştan yıllarca NEMA-KEY paraları kestiler. Yıllar sonra çok komik rakamlarla geri ödediler. Bireysel emekliliği de ona çevirmelerinden korkuyorum.
Bankalar zaten kan emici , vatandaşın sırtından kar etmeyecekleri bir işe girmezler. Çeşitli sebeplerle işim düşen bankalarda bireysel emekliliği ballandıra ballandıra anlatıyorlar. Görev yaptığım okullara bu işin reklamı için gelen personeller oluyor. Bakalım bireysel emekliliğe girenler uzun vadede ne kadar kazançlı olacak.

Şu an için girmeyi düşünmüyorum.
Her ay o miktarda parayı başka bir yatırım aracında değerlendirseniz daha karlı olacağını düşünüyorum. Farzedelim ki her ay 1 gram altın alsanız 25 yılda 300 gram eder. Altın fiyatlarının sabit kaldığını düşünsek bugünkü hesapla 30 bin TL ye yakın bir rakam çıkıyor. Aynı miktar parayı bireysel emekliliğe yatırsak 25 yıl sonra bankanın her tür ıvır zıvırını kesince geriye ne kalacak ? Verdikleri sözleşmede bin bir çeşit kelime oyunu vardır.

Bu işin içinde olmama rağmen kandırıyorlar, hiç kar mar yok diyorum. daha da çıkmış değilim 1 senem var çıkmama çıkarken kesecekleri zartzurt paralarını da bilmiyorum. onlarıda kestiklerinde geriye bişey kalmayacak. Ama hala karlı diye arkadaşlar var. Vallahi ne dememiz lazım daha anlamıorum. Yüzden 95 olumsuz yorum yapmış. Arkadaş hala karlı diyor. Ben de daha birşey demiyorum o zaman. Girmeyenler girin sizde sisteme. Firmaları zenginleştirmeye devam edin.

en iyi düzenli altın almak ya da borsadan u30 şirketlerinden istikralı şirketlerden birkaçından hisse alıp beklemek

mkaratayy hocama katılıyorum. bireysel emeklilik iş değil. forumdan aratın daha neler var neler. her noktası sıkıntılı. eşimin kuzeni 2 yıl çalıştı ing de bireysel emeklilikte. kesinlikle bulaşma dedi

kade38' Alıntı:
mkaratayy hocama katılıyorum. bireysel emeklilik iş değil. forumdan aratın daha neler var neler. her noktası sıkıntılı. eşimin kuzeni 2 yıl çalıştı ing de bireysel emeklilikte. kesinlikle bulaşma dedi
:alkis:

e napalım o zman altın almak en iyisi.. ayda 300 tl kesiliyor maaşımdan.bırakayım ozaman hocam :cry:

bu işte benim bankalara gıcık olduğum şey şu: ne kadar alınacak kesilecek veya ödenecek kesin ve net söyleyemiyorlar ve her an bir sürpriz yapmaya hazır bekliyorlar. şahsen şu an güvenilecek en son kurum bankalardır. günahımı vermem.

maaş hesabım haricinde hiç bir hesabımda para bile tutmuyorum ansızın kesinti yaparlar diye.

Geri