Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Bireysel Emeklilik (Yardım)

Konu, 'Her Telden' kısmında bilogrt38 tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. bilogrt38

  bilogrt38 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  718
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar bireysel emekliliğe başlamak istiyorum. Aklımda işbankası var. Bu konuda önerilerinizi bekliyorum.
  Fon değilde hisse senedine yatırım yapan tercihim olacak...
   
 2. her_dem

  her_dem Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.374
  Beğeni:
  46
  hocam benden tavsiye hesap işletim gideri adı altında %kaçlık kesinti alıyorlar. onu öğren. giriş ücreti vardır. girişte bazı firmalar bunu sizden almıyolar. 5 yıldan önce şirketten ayrıldığında bunu senden talep ediyolar. bunun ne kadar olduğunu öğren. gerisi hepsi aynı zaten
   
 3. bilogrt38

  bilogrt38 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  718
  Beğeni:
  0
  tavsiye için teşekkürler hocam. Bu hususlara dikkat edecem.
  Benim için en önemlisi parayı nasıl değerlendirdikleri aslında
   
 4. mggltsry

  mggltsry Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2009
  Mesajlar:
  11
  Beğeni:
  0
  yeni gireceksen halkemeklilik kampanya yapmış öğretmenlere giriş ücreti yok fon yönetim kesintisi de %0 ben vakıfemeklilik üyesiyim %3 kesiyolar
   
 5. serdemir

  serdemir Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.269
  Beğeni:
  9
  Senin yaptığın bireysel emeklilik yatırımının mantığına ters hocam. Bireysel emeklilik çok uzun vadeli bir yatırım. Şöyle 5-6 sene o paraya hiç dokunmayacaksın mümkünse daha uzun vade.
  Anadolu emeklilik bana 50 tl maxipuan, devlet 450 tl artı değer verdi. yıllık 1800 tl girdim.
   
 6. mkaratayy

  mkaratayy Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  278
  Beğeni:
  2
  Dİkkat Dikkat
  Değerli arkadşalr, 4 senedir bireysel emekliliğe para yatırıyorum. Benim gibi yatıran, yatırıp çıkan bir sürü tanıdığım var. Ben 5. yılımı tamamlamayı bekliyorum. giriş parasını kaptırmamak için. Sakın bulaşma arkadaşım. Bunların hepsi üçkağıtçı kelime oyunu yapıp kandırıyorlar. Girişte sayfalarca sözleşme var oturup teker teker okuyamıyorsun. Girişte almadıklarını çıkışta alıyorlar. Sakın kanmayın. Bunun yerine maaş hesabınızın olduğu bankada altın hesabı açın. Hesaptan da otomatik ödeme talimatı verin. mesela her ay 150 lira oraya otomatik aktarılsın. Kesinlikle çok kar edersiniz. Bu sistem tamamen düzmece. Hep sürekli paramı kontrol ediyorum. Fonları takip ediyorum. Buna rağmen yatırdığım parayla hesaptaki para neredeyse aynı. Yani 4 sene önceki param hiç değerlenmemiş, aynı duruyor. Çıkmak istesem bir sürü kesilecek ve üstelik zarar edeceğim. Altın ise 2 katından fazla arttı. Uzun vadede her zaman da artacak. Ben 5. yıl dolar dolmaz bu şekilde devam edeceğim. Girmeyi düşünen herkesede tavsiyem budur.
   
 7. phpcoder

  phpcoder Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  206
  Beğeni:
  49
  :+1: çok doğru. bende 3 sene ödedim. geçen hafta ayrıldım. arkadaşın dediği gibi bende sürekli hesabımı kontrol ederdim ancak birikim % 5 anca oldu. kesintileri düştüğün zaman zarardasın. 3 senedir altın alsaydım iyi kar edecektim :(

  uzun vadede de ben yararlı bir yatırım olarak görmüyorum çünkü toplam yatırdığın paranın misal 20 yılda 10 katını bile alsan, eflasyon karşısında o para anca yatırdığın değere karşılık geliyor. yani 0+0=0 oluyor. sadece bireysel emeklilik şirketlerini zengin ediyoruz.

  en güzel yatırım az az altın almak.başkası bana artık mantıklı gelmiyor.
   
 8. mnn

  mnn Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.610
  Beğeni:
  1
  haklısınız hocam.. bulaşmamak en iyisi..
   
 9. ugur12345

  ugur12345 Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Mart 2008
  Mesajlar:
  92
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar hesaptaki getirisinden bahsetmiş hep. Bu işin 2012 sonuna kadar vergi avantajı da var. 125 lira ödüyorum bir sonraki ayın maaşı yaklaşık 20 lira fazla yatıyor. Kâr oranı böyle hesaplanırsa daha doğru olur.
   
 10. mkaratayy

  mkaratayy Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  278
  Beğeni:
  2
  hocam evet o yirmi liraları hesaba katarsan belki kafa kafaya getirir yatırdığın parayla. Ama kar ettirmez. ben bu işe girdiğimde altının gramı 35 liraydı. şimdi 95-100 arası değişiyor. hangisi daha karlı olacaktı.ya da şöyle sorayım hangisi karlı?
   
 11. bilmez

  bilmez Site Gezgini

  Kayıt:
  19 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  85
  Beğeni:
  0
  5 seneden önce ayrılan arkadaslardan kesilen paraların bir kısmını geri alabilryosunuz.bilmiyorum biliyor musunuz arkdaslar
   
 12. ugur12345

  ugur12345 Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Mart 2008
  Mesajlar:
  92
  Beğeni:
  0
  Altının çok para kazandırdığı doğru, ama ondan fazla kazandıran yatırım araçları da var. Kimse "en kârlısı bu" diyemez, ben de demiyorum. Vergi avantajını kullandığında bireysel emeklilik istisnasız her ay %20'ye yakın kâr getiriyor diyorum, buna kimsenin itirazı olamaz herhalde!
   
 13. ackheron

  ackheron Site Gezgini

  Kayıt:
  27 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  67
  Beğeni:
  0
  bu sistem türkiyede tam olarak oturmadı. hala en karlı çıkanlar aracı kurumlar. kesinti vs gibi adlarla kendileri kazanıyor. ben 5 yıldır bu sistemdeyim 8 bin tl den 500 tl karım var benden yaptıkları kesinti toplamda 200 tl maaşda 15 tl fark ediyor. bu hafta dilekce verdim cıkacağım. 5 yılı beklemesem bir de giriş ücreti 300 tl kesecekler yine de çıkışta bir kesinti olacak. yok pek akıl karı değil.
   
 14. ogrt_kartal

  ogrt_kartal Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  501
  Beğeni:
  0
  6 yıl önce eşimi sigortalattım ödemelerini ben yapıyorum. hesap işletim %'desi, giriş aidatı, tıllık getiriden % gibi kalemlerde giderler alıyorlar. iş bankasınınki en fazla olandı. o zamanlar başakemeklilik (şimdi groupama oldu) öğretmenlere özel bir sözleşme sundu sadece yıllık getiriden %1 alıyorlar benden. işbankasında o zamanlar bu % 5'ti
   
 15. drejog

  drejog Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2009
  Mesajlar:
  277
  Beğeni:
  5
  Ben de bireysel emeklilikten çıkalı 1 sene oldu. Çıkmamdaki en büyük sebep sistemin parayı değerlendirme şeklidir. Yatırdığın paralarla fon alıyorlar bildiğiniz gibi. Fonlar da haramdır. Daha fazla harama bulaşmak istemedim ve çıktım.
  Gireceklere de tavsiye etmiyorum emekliliği. Getirisi de pek iyi değil zaten. Enflasyon karşısında da yatırdığın para artmıyor azalıyor aslında. Hayat sigortalarıyla milletin üstünden baya bir para kazandılar şimdi de bireysel emeklilikten milleti yoluyorlar. Hiç bulaşmamak en iyisi. Kendi yatırımını kendin yap altın mı alıyorsun hisse senedi mi alıyorsun artık ne yapıyorsan.
  Benim tavsiyem borsadan sağlam bir şirkete gir.
   
 16. fahrican

  fahrican Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  2.297
  Beğeni:
  3
  Bireysel emeklilik konusu anladığım kadarıyla epey karışık.
  Bu ülkede hem bankalar hem de devlet bir konuda insanları ısrarla teşvik ediyorsa uzak durmak lazım. Zamanında vatandaştan yıllarca NEMA-KEY paraları kestiler. Yıllar sonra çok komik rakamlarla geri ödediler. Bireysel emekliliği de ona çevirmelerinden korkuyorum.
  Bankalar zaten kan emici , vatandaşın sırtından kar etmeyecekleri bir işe girmezler. Çeşitli sebeplerle işim düşen bankalarda bireysel emekliliği ballandıra ballandıra anlatıyorlar. Görev yaptığım okullara bu işin reklamı için gelen personeller oluyor. Bakalım bireysel emekliliğe girenler uzun vadede ne kadar kazançlı olacak.

  Şu an için girmeyi düşünmüyorum.
  Her ay o miktarda parayı başka bir yatırım aracında değerlendirseniz daha karlı olacağını düşünüyorum. Farzedelim ki her ay 1 gram altın alsanız 25 yılda 300 gram eder. Altın fiyatlarının sabit kaldığını düşünsek bugünkü hesapla 30 bin TL ye yakın bir rakam çıkıyor. Aynı miktar parayı bireysel emekliliğe yatırsak 25 yıl sonra bankanın her tür ıvır zıvırını kesince geriye ne kalacak ? Verdikleri sözleşmede bin bir çeşit kelime oyunu vardır.
   
 17. mkaratayy

  mkaratayy Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  278
  Beğeni:
  2
  Bu işin içinde olmama rağmen kandırıyorlar, hiç kar mar yok diyorum. daha da çıkmış değilim 1 senem var çıkmama çıkarken kesecekleri zartzurt paralarını da bilmiyorum. onlarıda kestiklerinde geriye bişey kalmayacak. Ama hala karlı diye arkadaşlar var. Vallahi ne dememiz lazım daha anlamıorum. Yüzden 95 olumsuz yorum yapmış. Arkadaş hala karlı diyor. Ben de daha birşey demiyorum o zaman. Girmeyenler girin sizde sisteme. Firmaları zenginleştirmeye devam edin.
   
 18. ofkar

  ofkar Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.106
  Beğeni:
  4
  en iyi düzenli altın almak ya da borsadan u30 şirketlerinden istikralı şirketlerden birkaçından hisse alıp beklemek
   
 19. kade38

  kade38 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  461
  Beğeni:
  4
  mkaratayy hocama katılıyorum. bireysel emeklilik iş değil. forumdan aratın daha neler var neler. her noktası sıkıntılı. eşimin kuzeni 2 yıl çalıştı ing de bireysel emeklilikte. kesinlikle bulaşma dedi
   
 20. mkaratayy

  mkaratayy Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  278
  Beğeni:
  2
  :alkis:
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal