Bireysel Emeklilik Önerileriniz

Kodla Büyü

ftsz63

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bireysel emeliliğe katılmak istiyorum tecrübelerinizi ve bigilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Hangi bankanın emeklilik sistemini önerirsiniz?

valla beni karambole bireysel emeklılıge başlattılar. GROUPAMA odeme yapıyoruz bakalım hayırlısı

hakanarya' Alıntı:
Halkbank Emeklilik
Giriş aidatı yok, çıkış kesintisi yok...
maaşı bende halkbanktan aldığım için onu düşünüyorum ama bakalım hocam araştıran hocalarım vardır

Bankaların ve devletin ısrarla teşvik ettiği bireysel emeklilik bana hiç çekici gelmiyor. Geçmişteki KEY ve NEMA gibi çalışanlardan zorla kesilip yıllar sonra çok düşük miktarlarda yapılan geri ödemeleri hatırlatıyor. İşin içinde bir hinlik var gibi .

Onun yerine maaş aldığınız bankaya talimat verip her ay belirli miktarda TL, Döviz, altın yatırımı yapın. Yılbaşında maaşınıza gelen zam oranında yatırımı güncelleyin. Hem istediğiniz zaman çekebilirsiniz hem de en kötü ihtimal enflasyon oranında değerini korumuş olur.

Bende iş bankasındayım açıkçası. 2 yılı devirdik. Memnun musunuz deseniz bilemiyorum.
10 yıl ödiycem diye girdim ama 3 yılı bitince çıkarım muhtemelen. Şimdilki aklım olsa girmezdim, altın alır saklardım. Aynı hesaba denk geliyor esasen. Ama yine de birikmiş, birikmiştir...

Hocam katılmasanız olmuyor mu?
Çok araştırdım kendi adıma 5 seneye yakın kaldım, eşim için 3 sene kaldım; anadolu hayatta (ankette iş emeklilik diye ayrı vermişsiniz ama aynı diye biliyorum) ve vakıf emeklilikte. Girişte fazla bilgili değildim yönetim gideri filan fazla kesiliyordu, öğrendikçe planları değiştirerek bunları sıfıra yaklaştırdım, bilmeyen arkadaşlarıma bunlar %6 kesiyor başlamadan eksiyle yatırıyorsunuz diyordum, olur olur diyorlardı ama aşırı yönetim gideri ödüyorlardı, anlatamıyordum.
Daha sonra fonların birşey getirmediğini öğrendiğimde fon değiştirmeyi öğrendim. Her gece takip ediyordum (borsayı o kadar takip etsem köşeyi dönerdim :) )
Ne oldu diye sorarsanız; ev almak çıkarken ödediğim paranın altındaydı birikim, son hafta da biraz toparlayınca birikimimi (anapara) ancak kurtardım.
Hesaplıyordum kendi sitelerinde emeklilikte ikramiye ne kadar olur diye, 30 sene sonra emekli olduğumda birikimimi alırsam yatırdıklarımın iki katı olur gözüküyor; az aşağı az yukarı. Çok bilmişlik olmasın ama bugün için başka herhangi bir yatırım aracına yatırırsam yatırayım 30 sene sonunda iki katında fazla getirisi olur diye tahmin ediyorum (şu kadar kenara atarım demekle öyle kolay olmuyor tabi).

Gelelim son popüler uygulamasına; %25 devlet katkısına, önceki sistem daha iyi idi bence en azında %15-%20 vergi dilimi avantajını çıkarken son mahkeme kararlarıyla stopaj olarak birikiminden düşmüyorlardı, birikimini kesintisiz alabiliyordun ne zaman çıkarsan, şimdi %25 katkı var ama 56 yaşında emekliliğe hak kazandığında alacağım dersen öyle veriyorlar değilse; ilk 5 sene çıkarsan %25 devlet katkısının %15ini alabilirsin, 10 sene sonra %60ını, beklersen 30 sene filan hepsini alabilirsin (rakamlarda ufak hatalarım olabilir). Küçük detayları iyi bilmek gerekiyor.

Sistemin içindeyken bir bankacının 10 yıllık yatıracağın birikiminizi şimdi verin, 56 yaşını beklemeden alacağınız emekli maaşını ben şimdiden başlatayım dediğine şahidim.
Genel olarak bildiğim kadarıyla sistemi geceyarısı anlatmaya çalıştım.
Gelelim sorunuzun cevabına; illa ki ben bu sisteme gireceğim derseniz de öncelik şirketten çok plan önemli, yani kesintisi en az olanları (yönetim gideri, vb.) araştırın. Ama şöyle de bir ayrıntı vereyim Allah uzun ömür versin 30 sene sonra emekli olursanız o zaman hâlâ piyasada varolabilecek iş, ziraat, halk, vakıf gibi şirketlerden yana araştırmanızı tavsiye edebilirim.
Yazdıklarım yaşadıklarımdan edindiğim kendi fikirlerimdir, bir yanlışım varsa affola, sağlıcakla kalın...

@tzcn Yönetim gideri %2 oldu hocam.

Hocam bildiğiniz gibi devlet güvencesinde ve %25 devlet katkısı var. Sisteme girinde hangisine girerseniz girin.
Maaşı Halkbanktan alıyomuşsunuz Halk emeklilikten girebilirsiniz.

tzcn' Alıntı:
Hocam katılmasanız olmuyor mu?
Çok araştırdım kendi adıma 5 seneye yakın kaldım, eşim için 3 sene kaldım; anadolu hayatta (ankette iş emeklilik diye ayrı vermişsiniz ama aynı diye biliyorum) ve vakıf emeklilikte. Girişte fazla bilgili değildim yönetim gideri filan fazla kesiliyordu, öğrendikçe planları değiştirerek bunları sıfıra yaklaştırdım, bilmeyen arkadaşlarıma bunlar %6 kesiyor başlamadan eksiyle yatırıyorsunuz diyordum, olur olur diyorlardı ama aşırı yönetim gideri ödüyorlardı, anlatamıyordum.
Daha sonra fonların birşey getirmediğini öğrendiğimde fon değiştirmeyi öğrendim. Her gece takip ediyordum (borsayı o kadar takip etsem köşeyi dönerdim :) )
Ne oldu diye sorarsanız; ev almak çıkarken ödediğim paranın altındaydı birikim, son hafta da biraz toparlayınca birikimimi (anapara) ancak kurtardım.
Hesaplıyordum kendi sitelerinde emeklilikte ikramiye ne kadar olur diye, 30 sene sonra emekli olduğumda birikimimi alırsam yatırdıklarımın iki katı olur gözüküyor; az aşağı az yukarı. Çok bilmişlik olmasın ama bugün için başka herhangi bir yatırım aracına yatırırsam yatırayım 30 sene sonunda iki katında fazla getirisi olur diye tahmin ediyorum (şu kadar kenara atarım demekle öyle kolay olmuyor tabi).

Gelelim son popüler uygulamasına; %25 devlet katkısına, önceki sistem daha iyi idi bence en azında %15-%20 vergi dilimi avantajını çıkarken son mahkeme kararlarıyla stopaj olarak birikiminden düşmüyorlardı, birikimini kesintisiz alabiliyordun ne zaman çıkarsan, şimdi %25 katkı var ama 56 yaşında emekliliğe hak kazandığında alacağım dersen öyle veriyorlar değilse; ilk 5 sene çıkarsan %25 devlet katkısının %15ini alabilirsin, 10 sene sonra %60ını, beklersen 30 sene filan hepsini alabilirsin (rakamlarda ufak hatalarım olabilir). Küçük detayları iyi bilmek gerekiyor.

Sistemin içindeyken bir bankacının 10 yıllık yatıracağın birikiminizi şimdi verin, 56 yaşını beklemeden alacağınız emekli maaşını ben şimdiden başlatayım dediğine şahidim.
Genel olarak bildiğim kadarıyla sistemi geceyarısı anlatmaya çalıştım.
Gelelim sorunuzun cevabına; illa ki ben bu sisteme gireceğim derseniz de öncelik şirketten çok plan önemli, yani kesintisi en az olanları (yönetim gideri, vb.) araştırın. Ama şöyle de bir ayrıntı vereyim Allah uzun ömür versin 30 sene sonra emekli olursanız o zaman hâlâ piyasada varolabilecek iş, ziraat, halk, vakıf gibi şirketlerden yana araştırmanızı tavsiye edebilirim.
Yazdıklarım yaşadıklarımdan edindiğim kendi fikirlerimdir, bir yanlışım varsa affola, sağlıcakla kalın...

çok güzel açıklamışsın hocam teşekkür ederim

fahrican' Alıntı:
Bankaların ve devletin ısrarla teşvik ettiği bireysel emeklilik bana hiç çekici gelmiyor. Geçmişteki KEY ve NEMA gibi çalışanlardan zorla kesilip yıllar sonra çok düşük miktarlarda yapılan geri ödemeleri hatırlatıyor. İşin içinde bir hinlik var gibi .

Onun yerine maaş aldığınız bankaya talimat verip her ay belirli miktarda TL, Döviz, altın yatırımı yapın. Yılbaşında maaşınıza gelen zam oranında yatırımı güncelleyin. Hem istediğiniz zaman çekebilirsiniz hem de en kötü ihtimal enflasyon oranında değerini korumuş olur.
+1
2 yıl kaldıktan sonra sizinle aynı düşünmeye başladığımdan çıkışımı yaptım hocam.

12 yaşında ticarete başlamış Almanyada da ticaret yapmış şimdilerde 76 yaşında bir dedem var Allah uzun ömür versin. Şu sözü hep aklımdadır:
"Ben bankanın önünden geçmeye korkarken millet kucağında uyuyor"
Arkadaşlar bireysel emeklilik belki cazip geliyor ancak paranın daima değer yitirdiği bir ülkemiz var. Bu yıl 1000 tl nin yaptığı işi bir sonraki yıl 1100 tl yapıyor.
Bu nedenle yatırım yapmak isteyen kim olursa olsun parasını para olarak özellikle de tl olarak saklarsa daima zarar eder.
Peki ne yapmak lazım.
Ya yabancı para olarak saklayacak(Kısa vadede istikrasız olsa da ülkemizde daima yükseliş eğilimindedir. Bu da parayı değerinde tutar)
Ya vadeli hesapta saklayacak.(Bu da faiz geliri demek. Herkes bunu kabul etmeyebilir)
Ya toprak veya arsa ya yatıracak(Nüfus artışı ve şehirlerin büyümesi nedeniyle dikkatli bir yatırımla bu gibi varlıklardan ilerde ciddi karlar elde edilebilir. Ancak maliye buna da vergi getiriyormuş)
Ya da para varken ve değerini yitirmeden harcamak :)
Bunun dışında ben bi yatırım yöntemi bulamadım.

Ben de yukarıdakilere göre farklı bir bakış açısı ile durumu değerlendireyim.

2006 Şubat'ta ilk işe girdiğimde maaşım sanırım 820-830 TL. felandı. Ekdersim de 80-100 Tl. idi. (5-10 saat ekdersim vardı) Yeni işe giren bekar bir genç için ilk 2 ay harcamalarla geçiyor. Ev eşyaları ağırlıklı alışverişlerden sonra 3. aydan itibaren elimde o gün için ciddi sayılabilecek miktarda para kalıyordu. Sonuçta 3 ay öncesinde kadar hiç cebimize sürekli şekilde bu kadar para koyan olmamıştı. Günümüzü düşünürsek yeni işe giren bir memur aylık 2000-2500 Tl. gibi bir maaş alıyor sanırım, iyi para.

O günlerde de Garanti'den Bonus kart almaya çalışıyorum, alışverişlerde Kredi Kartı kullanırız diye düşünürken. Bulunduğum ilde de o sene Garanti'nin şubesi yok. Ben Ankara'ya yazdım, İstanbul'a yazdım, Genel Merkezlerine yazdım "bankanız burada olmadığından işlemlerinizi de kullanamıyoruz Bonus Kart bile alamıyoruz" felan döktürdüm. Sürekli yazıyorum ama. Sanırım bulunduğum ilde potansiyelin yüksek olduğunu düşündüler 2-3 ay içerisinde Banka Şubesini açtılar. Ben hemen gidip Bonus Akrt aldım. Kredi Kartı kullanmak biraz sakıncalı olabilir ama ödemelerini zamanında yaparak faize düşmeden düzgünce kullanırsan bir sıkıntısı yok, alışverişlerini karşılıklı anlaşma ile taksitlendirmiş oluyorsun. Kartı aldıktan sonra bunlar hergün beni aramaya başladı. "Efendim çok cazip bir Bireysel Emeklilik teklifimiz var, lütfen şubemize gelin görüşelim". 1-2 hafta salladım, baktım durmuyolar, gittim. Bayan anlatmaya başladı, şöyle güzel böyle güzel, sistemin ayrıntıları felan. Ben ikna oldum, tamam dedim bu sisteme giriyim. Bayan "ne kadarla girersiniz efendim" dedi. Ben de deim 200 Tl. Şaşırdı, 200 TL. bayana fazla geldi. Dedim yahu ben bekar adamım herhangi bir ekstra harcamam yok, öderim. Bayan mutlu bir şekilde benim hesabı açtı, maaşa da otomatik ödeme tanımladık. İşte %15-20 felan devlat katkısı bir de her ay vergi indirimi vardı. Şu an yapılan Bireysel Emekliliklerde hala aynı uygulama var mı bilmiyorum ama, ben her ay bankaya gidip bankaya yatırdığım yani otomatik ödenen 200TL'nin makbuzunu alıp okuldaki mutemete veriyordum ve bunun sanırım %10 kadarını maaşıma ek olarak alıyordum. Yani 200 yatırıyorsam içerdeki para otomatikman %15 getiri ile 230 oluyordu (oran yanlış olabilir şimdi tam hatırlayamadım) bir de maaşımla birlikte 20 Tl fazladan para alıyordum. Allaaaah, çok güzel bir iş. 3 ay böyle devam ettim. Sonra kendi kendime dedim ki "Yahu hoca, sen buradan para kaznıyorsun güzel bankadaki para fazlalaşarak biriktiği gibi bir de her ay elden fazladan para alıyorsun. Ammaaa... bu parayı çalışmadan kazanıyosun, hiçbirşey üretmeden, yorulmadan, çalışmadan, didinmeden uyanıklık yaparak parana para katıyorsun bunun faiz sisteminden bir farkı yok." Sisteme koyduğun paranın değer kaybı gibi bir durumu-riski olmadan garanti kazanç sağlayacağını bildiğin sistemlerin faiz olduğunu biliyorum. Bunun hiç sus götürür yanı yok, direkt faiz ve faiz sistemi de dinimizde uygun değil. Okulda benimle beraber aynı işi yapan, aynı çalışan iş arkadaşlarımdan 20 Tl fazla maaş alıyorum bir de içerde biriken var. Vicdanen rahat edemedim. Dedim ki ulen buradan gelecek 10-20 Tl için helal olduğundan emin olmadığım bir işe girmeyim, e girdik, o zaman devam etmeyim. O günden beri hesabımı dondurdum ve çıktım. Bir daha da böyle ticaret yapmadan, doğrudan doğruya paraya para kazandıran sistemlerden uzak duracağım. Değmez yani, oradan kazanacağın parayı kazanmayıver ama en azından kendinden emin ol. Faize harama bulaşmadım dersin.

Ben de farklı bir açıdan durumu değerlendireyim istedim. Katılanlar veya katılmayanlar olabilir, saygı duyarım.

Bende bireysel emekliğe bulaşanlardanım ancak en iyisi aylık yatırm yapabileceğin kadar altın hesabı derim...

fahrican' Alıntı:

+1 değil +1milyon.

56 yaşından önce her ne sebeple olursa çıkacaksan mantıklı değil. 4 yıldır eşim ve doğduğundan bu yana çocuğum adına da yatırıyorum ayrıca. İmkan olsa en üst katkı seviyesini alabileceğim miktarlarda yatırırım. %1 yönetim gideri kesintisi ödüyorum. Giriş çıkış aidatı da yok sözleşmemde. Sistemi biliyor musunuz bilmiyorum ama banka ya da kuruluş sadece aracı. Batsa bile güvendesin. Her ay kenara koysan, altın alsan, vs diyen arkadaşlarla 25-30 yıl sonra yine görüşmek isterim.

25 30 yıl sonra maaş alacağının garantisi varmı acaba dediğim sistem
daha önce yazmıştım

emeklilik ömür boyu değil para bitene kadardı yasanın değiştirileceğini ömür boyu yapılacağını söylediler ama son durum nedir bilmiyorum yani 30 sene para ödediğinde ömür boyu emekli olmaya bilirsiniz bi araştırın googledan baktım şimdi pek bişey bulamadım sadece olacağına dair haberler var doğum sonrası izinde altı ay olacaktı ama tırışka laf laf laf icraat yok
http://www.anadoluhayat.com.tr/haberler ... kinda.aspx
Alıntı:
Devlet Katkısı’na kademeli olarak hak kazanılacaktır. Katılımcılardan; en az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin yüzde 15'ine, en az 6 yıl kalanlar yüzde 35'ine, en az 10 yıl kalanlar yüzde 60'ına, 10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaş koşulunu da yerine getirenler Devlet Katkısının %100’üne hak kazanacaktır.

ve artı 10 yıl sonra 2,5 kat artacak dedikleri parayı bir de enflasyon hesaplayıp ekleyin bakalım ne olacak bi düşünün 10 sene önce sıfır ford focus yada sıfır ev kaç liraydı şimdi kaçlira kaç kat olmuş
bence çok saçma 10 senelik şukadar demelerine aldanmayıp aylık yıllık getirisine bakmak lazım emeklilik fonlarından bakabilirsiniz http://www.fonbul.com/emeklilik/ getirisi yüksek diğer fonlarada yönelmek mantıklı
yada amaç para biriktirmekse en güzeli güne girin :)
ve artı bankanın yatırdığınız parayı faizle çatır çatır kullanmasıda cabası
ekleme: ille bes sistemine girecekseniz bence devlet bankalarını yada garanti iş gibi büyük bankaları tercih etmenizde yarar var memlekette ne olacağı belli olmaz adı sanı duyulmamış kurumlara bulaşmayın bence ayrıca yıllık fon getirisi yüksek bankalar tercih edilmeli diye düşünüyorum

başlama hocam. kandırıyolar insanları. %25 devlet katkısı falan yok. yıllar arasında hak ediş bedelleri var. 56 yaşına gelmeden devlet katkısından %100 hak edemezsin. ben çıkmayı düşünüyorum 5.yılı bekliyorum.

tavsiye etmem hocam, ben girdim 2 yıl dolmadan ayrıldım, öyle anlattıkları gibi olmuyor, gelip anlatırlar yok şu kadar sene sonra şu kadar para ekler üzerine diye, devlet katkısı olayı da devlete fazla yük olduğu için ilerde azaltılacakmış denildi geçen haberlerde.
Aslına bakarsan dünyada ve türkiyede de her zaman insanları kandırmak için yeni modeller bulunur ve uygulanır. herseferinde de başarı olurlar. Cebimizdeeki parayı çıkarıp bizi bekletirler başka da bir açıklaması yok bu işin. Tabi işin bide dini boyutu var onu bilemem, banka = her türlü faiz. öyle faiz olayı yok bizde dersler, kimi altına kimi dolara endeksler ama halbuki ordada ne dolar ne de altın vardı. ve daha bir sürü şey. ....

fatihtasoz' Alıntı:
hakanarya' Alıntı:
Halkbank Emeklilik
Giriş aidatı yok, çıkış kesintisi yok...
maaşı bende halkbanktan aldığım için onu düşünüyorum ama bakalım hocam araştıran hocalarım vardır

Ben son 3 4 aydır fon getirisinden zarara uğradığım için ayrılma işlemlerini başlattım. 3 yıl bile bekleyemedim. Enflasyon karşısında bırakın kazancı yatırdığımız para üstünden zarara geçtik zaten.

10 yıl sonra kim sağ kim selamet.Bireysel emekliligi düşünenler bence vazgeçsin...2000 yılları ve öncesi olsaydı iyi olurdu da şimdi 10 yıl biriktirmek demek 100 yıl beklemek gibi o parayı yazık etmiş oluyorsunuz bence.karli çıkan bankalar...

bank asyadan bireysel emekliliğe giriş yaptıdım.
yönetim gideri kesintisi yok. ara vermek istersen kesinti yapmıyorlar.giriş aidatı yok.
martın 13 ünde 100 lira yatırmıştım bank asya hisselerinin artmasından ötürü şimdi 102.96 lira olmuş. 25 lira devlet katkısı ile 127.96 lira görünüyor. bankanın hisse durumu böyle giderse karlı görünüyor.

bu arada ankete asya emeklilik de ankete eklenseydi iyi olurdu. bireysel emeklilikteki büyük şirketlerden biri.

Arkadaşlar bireysel emekliliğin hiçbir getirisi yok ilk yıl %25 devlet katkısı diğer senelerde aynı oranda olmuyor o yüzden BES yerine aynı oranda parayı vadeli yatırırsanız kat be kat değerleniyor BES'e göre.

Boşerin hocam bu işleri. Devlet katkısını iyice araştırın. Paranız ne kadar arttacağı hiç bir şekilde belli değil. Ortada somut hiçbir şey yok.
Her ay 1 küçük altın al. Emin ol daha karlı olursun.

her ay altın almakla olmuyor... araya sorun sıkıntı giriyor.. kalıyor....bene gir hocam dene sonra bakarsın olmadı çıkarsın..

Geri