Bir telefon dolandırıcılığı hikayesi de benden...

Kodla Büyü

netman

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bu gün +905537879508 nolu telefondan arandım. Numarayı zihnimde çok sorgulamadan açtım. Bir bayan halk banktan aradığını hesabıma yurt dışından girilip eft yapıldığını bu işlemi şüpheli buldukları için beni aradığını söyledi. O an siz hangi numaradan arandığınızı unutup hesabınızdan "şüpheli EFT" olayına kitleniyorsunuz. Sonra bana ait bir kaç bilgimi paylaştı ki hepsi doğru :eek:. Daha sonra eft'nin blokesi için onayım gerektiğini bunun için de sesli olarak internet bankacılığımı dondurduğumu ve sonuna internet bankacılığı şifremi sinyal sesinden sonra söylememi istedi ki işte o zaman ayıktım. Terbiyem çerçevesinde kendilerinin bu yaptıklarının doğru olmadığını ifade ettim. Sonrasında telefonu kapattı. Aman dikkat. Beni dolandıramazlar demeyin...

Dolandırıcılıkta sınırları yok. 444'lü numaradan da arıyorlar. Bir ara bana da takmışlardı. Arayıp duruyorlar, kişisel bilgilerimi istiyorlar. Kıza:"Kusura bakma, telefonla kimseye kişisel bilgilerimi vermiyorum" dedim.
" Ama ben 444'lü numaradan arıyorum" dedi. Bende:" Nereden ararsan ara, bilgi vermiyorum" dedim. Bu hal bir kaç kere tekrar etti. Sonunda benim sigortalar attı. Artık ağzıma ne geldiyse söyledim."Ahlaksızlar, utanmıyor musunuz insanları dolandırmaya falan filan..." Bir daha aramadılar.

banada +905370449403 başlıklı sms te
"HALKBANK.TAN-80.YIL Hediyesi kampanya uygulamamızı indiren 10kişiye iphoné X 2kişiye audiA4 kazanma sansi Giris Icin Tiklayin !.. http://...../c9mej "
ben daha tiklamadim. tiklayana onlarda tikliyor. :)
not denmek isteyenler noktalı bölümü gg.gg doldurabilir.

Aynı olayı bende yaşadım. İşin ilginç yanı kişisel bilgilerin bazıları bilinebilir ama hesabımdaki para kadar eft miktarını söylemesi beni şaşırttı. Acaba bu bilgilere nereden ulaşıyorlar? Özellikle halkbank güvenilir gelmiyor bana. İçeriden bilgi alıyor olabilirler.

Yukarıda anlattığım dünkü olaydan sonra bu gün okulda konuşulanlardan ortaya çıkan şu ki : " dün bizim okuldaki 30'a yakın öğretmen aranmış". Bu gün hedefte hangi okul var merak ediyorum :D Haberlerde her gün memura zam haberi yapılınca adamlar öğretmenleri hedef tahtasına koydu zannedersem :)

Çok fazla uzağa gitmeden, kurum içinde meb de çalışan memurun seçim zamanı bütün personel tel no bilgilerini partilerin aday adaylarına vermişliği (belki satmışlığı) vardır. En çok kızdığım durumda bilgilerinizi şöyle koruyun, böyle koruyun, kimseyle paylaşmayın diye anlatırken, bilgilerimize sahip çıkması gereken kurumların bunları kaptırıyor(!) olmasıdır.

Hocam banka ile aradığını söylüyor ise direkt kapatın telefonunuzu hiç kafa yormanıza gerek yok böyle şeylere. İlla arıyorsa banka sizin evinize kadar gelir :D

bankaların da yan hesap gibi 444 le başlamayan ikinci üçüncü telefon numaralarını kullanması cabası

0850 ile arandım, son anda durumu anladım. Dolandırıcılar için sınır yok, bunu çözecek olanda devlet ve önemli olan yakalanınca alacağı ceza. O da bizde yok, adam hırsızlıktan 2o defa sabıkası var hala icraatta. Haberlerde pişkin pişkin sırıtıyor. Onlarda ne olacağını biliyor

+905074936609 dan messaj geldi 'Halk Bank, adınıza 580.72 tl fazla kesilen vergi komisyonişlem ücreti bulunmakta. link e tıklayarak iadenizi alın! ...../iade-halka'
maaş lacaklar için hazırlık yapmışlar. aynen halkbankın sitesini taklit etmişler adamlar oltaları atmışlar, sazan bekliyorlar aman aman dikkat. bunlara birileri dur demeli. merak edenler için noktalı yerlere gg.gg yazabilirler.
Ekran Alıntısı.JPG

Son düzenleme:
Geri