Bir örüntü sorusu...

Kodla Büyü

gulages72

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bu örüntü sorusunu bulamadım.Çözebilen olursa paylaşırsa sevinirim...

256------->2
329------->9
433------->55
144------->?

soru işareti yerine hangi sayı gelecek...

12-16-20-24------şıklar...

Ekli dosyalar

• rüntü.jpg
    rüntü.jpg
    44.2 KB · Görüntüleme: 1,360
Hocam kağıt kalemi elime aldım ama sonuca ulaşamadım :) 55 çok garip geliyor orada. 256 ile 329 arasında, 2x9+55 kadar fark var. Buna ulaştım fakat devamını getiremedim. Rakamsal değerlerini topladım sonuç yok.
Rakamları tek tek çarparak;
60-----2
54-----9
36-----55
16-----x
bilemedim, cevabı merakla bekliyorum :)

öss ye hazırlanırken böyle yapamadığım sorulara içimden gelen şıkları işaretlerdim ve genelde doğru çıkardı . şimdi de yapamadım ve sallıyorum 16 :roll:

bugün ben de biraz ugrastim isin icinden cikamayinca matematik hocamiza sordum
o da 1 ders sonra buldu
cevap :24
cözüm ise basit
karsisindaki sayi ile toplayinca ortaya cikan sayinin birler basamagi hep 8 oluyor :) o yüzden secenekler arasinda sonu 4 olan tek bir sayi var o da 24

volkankey' Alıntı:
o da 1 ders sonra buldu
cözüm ise basit
karsisindaki sayi ile toplayinca ortaya cikan sayinin birler basamagi hep 8 oluyor :) o yüzden secenekler arasinda sonu 4 olan tek bir sayi var o da 24

vaay hiç aklımın ucuna gelmezdi valla kendisine tebriklerimi ilet :))

İşte bundan korkuyordum. Cevap bu kadar basit bi işlem miydi? :scared: Nerelere girdim, nerelere çıktım ben yaa :lol:

volkankey' Alıntı:
o da 1 ders sonra buldu
cözüm ise basit

Maalesef cevap 24 değil.

Cevap 12 ama nasıl?

karesini al, taban aritmetiği ile bağıntı kurmaya çalış, kuralını bulmak için fonksiyon yaz falan derken matematik hesabında çığır aştım. yani şu an devlet bahçeli'nin yokluğunu hissettirmeden mhp başkanlığı yapabilecek seviyeye geldim. soruyu çözen matematik öğretmeni arkadaşı da taktir ettim(kimin umrundaysa :)) helal olsun.

gulages72' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
o da 1 ders sonra buldu
cözüm ise basit

Maalesef cevap 24 değil.

Cevap 12 ama nasıl?

yok yok kesin cevap anahtarı yanlıştır :D 24tür ooo

sonuçta örüntü sorusu ve 24 ile mantıklı bir cevap bulunmuş, başka mantıklı cevap ta çıkabilir. başka bir örüntü bulunursa birden fazla doğru şık olmuş olur.

Geri