Bir harddisk en fazla kaça bölünebilir?

Kodla Büyü
hocam çok sayıda bölünür sizin harddisk ne kadar çok büyükse o kadar harddiski bölme imkanı vardır kimsede maximum sayı kaç diye deneyeceğini sanmıyorum

karinca_52' Alıntı:
hocam çok sayıda bölünür sizin harddisk ne kadar çok büyükse o kadar harddiski bölme imkanı vardır kimsede maximum sayı kaç diye deneyeceğini sanmıyorum

HDD boyutuna göre istediğiniz kadar bölüm oluşturamazsınız.En fazla bölebileceğiniz miktar sizin bölümlere verebileceğiniz isimler kadardır (C-D-E-F vs..)

Bu da sanırım 23 ile sınırlı olması lazım.Bunu Denetim Masası-Yönetimsel Araçlar-Bilgisayar Yönetimi-Disk Yönetimi içindeki sürücü harfi ve yolunu değiştir diyerek -harfleri sayarak- bulabilirsiniz.

Bence 4 den fazla bölünmesi gerekiyor bay_zek. ebf Güzel açıklamış olayı diye düşünüyorum,sen 4 derken neye dayanarak söyledin?

Bir hdd nekadar büyük olursa olsun en fazla 4 e bölünebilir

Özellikle birden fazla işletim sistemi kullanacaksanız bu kaçınılmazdır. Bir harddisk en çok 4 tane birincil bölüme sahip olabilir. Bu harddiski 4 den fazla parçaya ayıramayacağımız anlamına gelir. Fakat birincil bölümlerden biri özel bir amaçla kullanılarak içinde birçok mantıksal bölümün bulunabileceği şekilde kullanılabilirler. Bu şekilde disk istenen büyüklüklerde istenen sayıda parçaya ayrılabilir. 3 birincil bölüm 3 farklı windows işletim sistemi için, son birincil bölüm de içinde birçok mantıksal bölümü barındıracak şekilde düzenlenebilir.

Bir siteden alındır. ve gerçektir.

Geçen yıl CISCO eğitimindeki sınavlarda benzer bir soru vardı. Cevabını 4 olarak vermişlerdi. Ben 8 i işaretlemiştim yanlış çıkmıştı.

Yaptığım uygulamalarda ise , üst sınırını bilmiyorum ama 7 parttiona kadar ayırdım.
masaüstü bilgisayarımda 500 GB samsung SATA-2 HDD var C-D-E-F-G-H-I olmak üzere 7 bölüme ayrılmış durumda. SP2 li XP ile sorunsuz ayırdım ve 2 yıldan fazla süredir aynı biçimde kullanıyordum. Asker öğretmenlik nedeni ile şu an dizistü bilgisayarımı yanımda getirebildim. 4 bölüme ayırdığım 2. harddisk ve sanal optik sürücülerle birlikte son sürüccü V harfi ile bitiyordu

Harddiskinin D ya da başka bir partitionundaki verileri silmesinde sakınca olmayan gönüllü bir arkadaş denerse bize tam sayısnı söyleyebilir. Windowsun disk yönetimi kaça kadar izin veriyormuş biz de öğrenebiliriz

Üzerinden yıllar geçiş olsa da cevap yazayım :) , az önce mini partition wizard Home Edition (ücretsiz) ile hard diskimi 7 parçaya ayırdım. Bu program ile format atmaya gerek yok pasta böler gibi bölüyor :) . 3tane xp, 1tane windows7, 1tane windows8 ve 1tane de Linux mint yüklü bilgisayarıma, EastBCD 2.2 (ucretsiz) programı bu sistemleri organize ediyor, açılışta bilgisayar hangisinden açıldın diye soruyor. Lilo ve Windows loadere gerek yok yani onları kapattım. Sanal pc ler çok kasıyor....

konu hortlamış olsada soru güzel.
uzatılmış (extented) bölüm yoksa en fazla 4 birincil , uzatılmış bölüm varsa 3 birincil ve harf atayabildiğiniz kadar mantıksal sürücü.
dikkat ettiyseniz Xp de mantıksal yada birincil diye seçebiliyordunuz .
W7 de ise oluşturulan 4. bölümü sormadan uzatılmış bölüm yapıyor ,böylece partisyon sayısının 4 ile sınırlı kalması engelleniyor.

ben 4ten fazla bolemedım hata verıyor maksımum bolunme sayısına ulaşmıstır diye

Format atarken en fazla 4 e bölünür ama işletim sistemi yükledikten sonra bölümler arttırılabilir benim bildiğim.Kaça kadar arttırılır onu bilmem.

arkadaşlar bölme işlemi yazılımsal bi işlem olduğu için bence soru gereksiz ve cevapsız demektir. windows xp ile en fazla kaça bölünür ya da ubuntu ile en fazla kaça bölünür? Böyle özel sistem belirterek sorulmalı bence...

yasin1905' Alıntı:
arkadaşlar bölme işlemi yazılımsal bi işlem olduğu için bence soru gereksiz ve cevapsız demektir. windows xp ile en fazla kaça bölünür ya da ubuntu ile en fazla kaça bölünür? Böyle özel sistem belirterek sorulmalı bence...
:+1:

Master Partition Table" tek sektöre sığdırılma zorunluluğu yüzünden son derece küçüktür. İşte bu yer darlığı yüzünden sadece 4 bölüntünün bilgisini içerebilir. 5. veya daha fazla bölüntünün bilgilerini girmeniz için yer yoktur. Bu yüzden bir disk minimum 1, maksimum 4 adet "Gerçek" bölüntü (Birincil Bölüm/Primary Partition) içerebilir.
Birincil bölüntülerden (Primary Partition) biri de mutlaka aktif (Active) olarak işaretlenmelidir ki işletim sisteminin hangi bölüntüde olduğu belli olsun. Active işareti o bölüntüye ön yüklenebilme (Bootable) özelliği kazandırır.
Diğer yandan 4 Birincil Bölüm kısıtlamanın istisnası vardır; Genişletilmiş Bölümler (Extended Partition)

Windows varsayılan olarak, ilk 3 bölüntüyü birincil, son yani 4. bölüntüyü ise Genişletilmiş Bölüm (Extended Partition) olarak oluşturur.

Genişletilmiş bölümler (Extended Partition) özel bir bölüntü şeklidir. Birincil bölümlerin aksine işletim sistemi veya veri depolayamazlar bunun yerine Mantıksal Sürücülere (Logical Partitions) ev sahipliği yaparlar. Bir Genişletilmiş Bölüm dilediğiniz sayıda mantıksal sürücüye bölünebilir. Yani diskinizi dörtten fazla bölüntüye ayırmak istiyorsanız yapmanız gereken şey diskinizdeki bölüntülerden birini Genişletilmiş Bölüm (Extended Partition) olarak oluşturmak. Ondan sonra bu Genişletilmiş Bölümün kapasitesini dilediğiniz kadar bölüntüye ayırabilirsiniz.
"Hani yer azdı da bu yüzden 4 bölüntüden fazla olmuyordu?" sorusu aklınıza gelebilir. Bu sorunun cevabı ise şu;

MBR mantıksal bölüntülerin şemasını barındırmaz sadece tek bir Genişletilmiş Bölüm (Extended Partition) şemasını barındırır. Genişletilmiş Bölüm'ün içerdiği Mantıksal Bölümlerin şeması ise daha ilerideki sektörlerde bulunur ve buradan bu şemaların bulunduğu sonraki sektörlere link verilir.
Alıntıdır.

MBR hard diskin ilk sektörüyse ve BIOS buradaki bilgileri okuyarak işletim sistemi başlatmaya ayarlıysa eğer yazılımsal demektir. BIOS yazılımı değiştirilerek yine bu 4 olan sayı değiştirilebilir diye düşünüyorum. Sonuçta MBR donanımsal olarak harddiskte bulunan ayrı bir parça falan değil diye biliyorum. Ama "Şu an kullandığımız BIOS yazılımları ile en fazla 4 birincil bölüm oluşturabiliriz" dersek en doğru ifadeyi kullanmış oluruz sanki. :)

Geri