Bir dersinizi anlatır mısınız?

Kodla Büyü

mystery1984

Site Gezgini
Arkadaşlar dersleriniz nasıl geçiyor? Burada dersinizi baştan sona madde halinde anlatır mısınız?
Mesela bende:
-Öğrencileri sınıflarından alıp Lab! a getirmem 10 dk mı alıyor
-Defter imzala vesaire zaman geçiyor.
-Sonra öğrencilerin birbirlerinin yerlerine oturmaları ve oturak kavgası (Bu arada: Labda 20 pc var ve 60 kişilik sınıflarım var.)
-Ve konuyu projeksiyondan 10 dk falan anlatıyorum. Tabii bu arada öğrenciler ne zaman bilgisayarla başbaşa kalacağız diye zaman tutuyorlar.
-Hatta bazen öğrenci bilgisayarlarını şartelini indiriyorum ki tahtayı dinlesinler diye. ona rağmen. klavye üzerinde sanal yazı yazanlar var.
-Dolayısıyla pek de verimli ders işleyemediğimi düşünüyorum.

Siz de derslerinizi anlatırsanız kendimi teselli etme imkanı bulurum.
Hepimize kolay gelsin...

Hocam merak etmeyin buna benzer dertlerden birtek siz muzdarip değilsiniz. Bu ders herkes tarafından formalite bir ders olarak görüldüğü sürece de yalnız kalmayacaksınız. Oturma düzenini ayarlamak için her bilgisayara bir ilgili öğrenci ve yanlarına anlamakta zorluk çekenleri oturtursanız o öğrenci diğerlerinide firenleyecek ve derse katılımlarını sağlayacaktır. Size de kolay gelsin.

mystery1984' Alıntı:
Arkadaşlar dersleriniz nasıl geçiyor? Burada dersinizi baştan sona madde halinde anlatır mısınız?
Mesela bende:
-Öğrencileri sınıflarından alıp Lab! a getirmem 10 dk mı alıyor
-Defter imzala vesaire zaman geçiyor.
-Sonra öğrencilerin birbirlerinin yerlerine oturmaları ve oturak kavgası (Bu arada: Labda 20 pc var ve 60 kişilik sınıflarım var.)
-Ve konuyu projeksiyondan 10 dk falan anlatıyorum. Tabii bu arada öğrenciler ne zaman bilgisayarla başbaşa kalacağız diye zaman tutuyorlar.
-Hatta bazen öğrenci bilgisayarlarını şartelini indiriyorum ki tahtayı dinlesinler diye. ona rağmen. klavye üzerinde sanal yazı yazanlar var.
-Dolayısıyla pek de verimli ders işleyemediğimi düşünüyorum.

Siz de derslerinizi anlatırsanız kendimi teselli etme imkanı bulurum.
Hepimize kolay gelsin...
aynen katılıyorum benim yaşadıklarımıda dile getirmişsiniz aynı davranışlarla bende karşılaşıyorum ek olarak çaktırmadan cebindeki çekirdeği yemeye çalışanda oluyor..... ders anlatırken hocam bilgisayarları açalımmı sorusu.. grültü patırtı şeklinde işlediğimde oluyor sessiz bir ortamda da en büyük etken öğrenci ve ders süresi yetersizliği ...anlayacınız öğrenci oyun peşinde

Dersin ortasında müdür yada müdür yardımcısı sesliyor :) 60 dk kamızda buna gidiyor :)

ben o gün planda ne varsa onu anlatıyorum
ve çocuklardan anlattıklarımı uygulatmaya çalışıyorum. derste oyunu ve msn yi yasaklıyorum. ve her sınıfta üç dört tane bilgisayarı diğerlerine göre daha çok bilen ve seven öğrencilerden görevlendiriyorum. böylece her öğrenci ile gerek görevliler gerekse ben tek tek ilgilenmeye çalışıyoruz. ne kadar verimli olduğunu bilmiyorum ama elimden geldiğince onları bilgisayar kullanmaya alıştırmaya çalışıyorum.

hocam bu sıkıntıları bende çekyodum bi zamanlar ama bazılarına çözüm buldum.
en önemlisi ve zor olanı laba gitmek. çogu sınıfın en akıllı öğrencisi öğrenci zili çalınca öğretmneler odasına gelip anahtarı alıp arkadaşlarını laba alıyor. bilgisayarları açsalarda bişi olmuyo.her öğrencinin yeri belli. ben gelince hepsi ekranları kapatıyo. kapatmayana eksi veriyorum :mrgreen: (hayalen tabi) korkuyorlar ama. müdür olmaz siz girmeden çocukalr girmesin felan dedi ama kim takar. onu dinlemedim. bölece çocuklar sorumluluk almayı öğreniyorlar.bunu uygulayın işe yarıyo...

Bende çoğu zaman bağırıp çağırmaktan ders işleyemiyorum. Sınıfta 20 bilgisayar var bazı sınıflarda 40 öğrenci var. Oturacak yer kavgası bende de oluyor. Bende bu siteden aldığım plana göre ders işlemeye çalışıyorum. Etkinlikleri yaptırıyorum. Ama değerlendirme ile ilgili hiç bişey yapmıyorum. Zaten not da yokmuş. Bu kadar işin arasında biide onlarla uğraşamam. Dün netsupport programını aldım bu siteden baya faydasını gördüm. Söylediğim uygulamayı yapmayanın makinasına kilit koyuyorum apışıp kalıyorlar :D Bu arada sitede emeği geçen arkadaşlara tekrar teşekkürler.

nese1982' Alıntı:
hocam bu sıkıntıları bende çekyodum bi zamanlar ama bazılarına çözüm buldum.
en önemlisi ve zor olanı laba gitmek. çogu sınıfın en akıllı öğrencisi öğrenci zili çalınca öğretmneler odasına gelip anahtarı alıp arkadaşlarını laba alıyor. bilgisayarları açsalarda bişi olmuyo.her öğrencinin yeri belli. ben gelince hepsi ekranları kapatıyo. kapatmayana eksi veriyorum :mrgreen: (hayalen tabi) korkuyorlar ama. müdür olmaz siz girmeden çocukalr girmesin felan dedi ama kim takar. onu dinlemedim. bölece çocuklar sorumluluk almayı öğreniyorlar.bunu uygulayın işe yarıyo...

Hocam sen nerde çalışıyorsun bilmiyorum ama. Bizim okulda geçen sene herkes dersteyken tuvaletin kapısını çalımışlar. Bilgisayar labaratuvarına tek soksam adamlar komple labaratuvarı soyarlar sen neden bahsediyorsun? :lol:

HOCAM HERŞEY DÜZENLİ BÜTÜN SINIFLARDA KİMİN NEREYE OTURCAĞI BELLİ GELMEYEN OLSA O BİLG BOŞ KALIR SADECE UYGULAMA ZAMANI ORAYA GEÇEBELİCEKLERİNİ BİLİRLER.... DERS KONUSUNDA SUNU OLRAK ANLATIRIM ESPRİLİ GÜZEL BİR ŞEKİLDE DERS GEÇİYO. ÖDEV VERİRİM ÖDEVLERİ TOPLARIM YAPMAYAN OLMUYO AÇIKCASI YAPMAMAZLIK YAPAMAZ SINIFTA KAYNAŞTIRMALAR BİLE BAŞKASINDAN ALIP YAZAR GETİRİR. OKADAR HERKES KENDİNCE BİR ŞELER ÖĞRENİYO... YOKLAMAYI TEK TEK YAPAR ÖĞRENCİLERİN HALİNİ HATRINI SORARIM SOSYALLEŞMEK İÇİN BUDA ÖNEMLİ BİR DERS 2 DAKİKA KALA KAPATIRAR BİLGİSAYARLARI. TABURE VE BİLGİSAYARLARINI DÜZELTİP ÇIKARLAR... ŞİMDİDİE VERDİĞİM ARAŞTIRMAYI YAPIYOLAR. KÜTÜPHANE GİBİ HAYATTA SES OLMUYO SÜPER. BU BİRAZDA SİZE BAĞLI.... KOLAY GELSİN BU ARADA...

çocuklar desten önce lab ın önünde muntazam bir sıra yapıyorlar. Rahat!!!! hazır ol!!! dan sonra içeriye alıyorum hepsinin yeri belli. onlar imza karşılığı aldıkları pc lerine otururken ben başkana yoklamayı aldırıyorum .(imza attırıken artık bu pc ler sizin üzerinize zimmetli bi şey olursa parasını alırım dediğimden bayağı tırsıyolar).Bilgisayarlarını açtırıyorum daha sonra ekranlarını kapattırıp dersi anlatıyorum projeksiyondan ve sonra kendi bilgisayarlarında ekranlarını açtırıp :) uygulama yaptırıyorum. Öğrencileri oturma planı yaparken bir bilen bir de bilmeyen şeklinde oturtursanız ders daha akıcı oluyor ve gereksiz sorulardan kurtuluyorsunuz.

TÜM BUNLARA RAĞMEN GENE DE ÖĞRETMENLİK SABIR İŞİ. ALLAH HEPİMİZE SABIR VE KOLAYLIK VERSİN....

benim de derslerim hemen hemen aynı geciyor. hele de öğrencilerim lab ın kapısıyla bilgisayarlar arası 2-3 metrelik mesafeyi koşarak gecmezlerse bende uzuluyorum. bu cocuklara noldu bugun diye :?

her turlu zorluğa rağmen oğretmenli cok guzel. az once 1 lere dersim vardı. tahtaya "monitör " yazdım . bir tanesi "Öğretmenim adınızı mı yazdınız??" diye sordu:D:D::D[/img]

karinca_52' Alıntı:
1. kademeye ders vakit yetiyor ama 2. kademeye zaman yetmiyor
aynı fikirdeyim hocam düzenli ders işleyebiliyorum 1. kademeye hatta vakit bile kalıyor onlardada değişik sunu yada animasyon izlettiriyorum.. gel gelelim 2. kademeye dersmi anlatıyorum atmı koşuşturuyoruz bilmem,,, bende ilerliyibildiğim kadar yani kitapta 10 özellik varsa verilmesi gereken 5. ni gösteriyorum yapılcak başka seçenek kalmıyor bu yıl böyle öğrenci veri tabanının a sını bilmezz bizden uygulama yapmamızı bekliyorr yeni konu veriminde algılamaları ağır oluyorr....işimiz zorr bunlar yetmezmiş gibi
8 lerede okul tanıtım sunusunu izlettiriyoruzz bizim ders saatimiz fazla ya

ilkbilir' Alıntı:
Bende çoğu zaman bağırıp çağırmaktan ders işleyemiyorum. Sınıfta 20 bilgisayar var bazı sınıflarda 40 öğrenci var. Oturacak yer kavgası bende de oluyor. Bende bu siteden aldığım plana göre ders işlemeye çalışıyorum. Etkinlikleri yaptırıyorum. Ama değerlendirme ile ilgili hiç bişey yapmıyorum. Zaten not da yokmuş. Bu kadar işin arasında biide onlarla uğraşamam. Dün netsupport programını aldım bu siteden baya faydasını gördüm. Söylediğim uygulamayı yapmayanın makinasına kilit koyuyorum apışıp kalıyorlar :D Bu arada sitede emeği geçen arkadaşlara tekrar teşekkürler.
vistada uyum sağlarmı bu program bu labı kuranlar ağı ayarlamamış birbirlerini görmüyorlar

kerox' Alıntı:
HOCAM HERŞEY DÜZENLİ BÜTÜN SINIFLARDA KİMİN NEREYE OTURCAĞI BELLİ GELMEYEN OLSA O BİLG BOŞ KALIR SADECE UYGULAMA ZAMANI ORAYA GEÇEBELİCEKLERİNİ BİLİRLER.... DERS KONUSUNDA SUNU OLRAK ANLATIRIM ESPRİLİ GÜZEL BİR ŞEKİLDE DERS GEÇİYO. ÖDEV VERİRİM ÖDEVLERİ TOPLARIM YAPMAYAN OLMUYO AÇIKCASI YAPMAMAZLIK YAPAMAZ SINIFTA KAYNAŞTIRMALAR BİLE BAŞKASINDAN ALIP YAZAR GETİRİR. OKADAR HERKES KENDİNCE BİR ŞELER ÖĞRENİYO... YOKLAMAYI TEK TEK YAPAR ÖĞRENCİLERİN HALİNİ HATRINI SORARIM SOSYALLEŞMEK İÇİN BUDA ÖNEMLİ BİR DERS 2 DAKİKA KALA KAPATIRAR BİLGİSAYARLARI. TABURE VE BİLGİSAYARLARINI DÜZELTİP ÇIKARLAR... ŞİMDİDİE VERDİĞİM ARAŞTIRMAYI YAPIYOLAR. KÜTÜPHANE GİBİ HAYATTA SES OLMUYO SÜPER. BU BİRAZDA SİZE BAĞLI.... KOLAY GELSİN BU ARADA...
sorması ayıp bu işin sırrı nee bilelimde bizde kendimize göre bir yol çizelim ..

berra_u' Alıntı:
benim de derslerim hemen hemen aynı geciyor. hele de öğrencilerim lab ın kapısıyla bilgisayarlar arası 2-3 metrelik mesafeyi koşarak gecmezlerse bende uzuluyorum. bu cocuklara noldu bugun diye :?

her turlu zorluğa rağmen oğretmenli cok guzel. az once 1 lere dersim vardı. tahtaya "monitör " yazdım . bir tanesi "Öğretmenim adınızı mı yazdınız??" diye sordu:D:D::D[/img]
güzelmiş bende fare

HOCAM SENENİN BAŞINDA BU İŞ OLUYO YA BEN 3 SENE MESLEK LİSESİNDE 1 SENEDE YÜKSEK OKULDA ÇALIŞTIM.... ONDAN SONRA İLKÖĞRETİMDE BÖLE OLUYO... İŞİN SIRRI SERT VE ESPRİLİ OLMAK MA NEYİ NE ZAMAN YAPACAĞINIZ BİLMEK. ODA ZAMANLA AKSİ TAKDİRDE ÇOK SIKINTILAR OLUYO BENDE ZAMANLA BAŞARDIM ... MESLEK LİSESİ ÇOK ŞELER KATTI. ORDA SIRADA RAHAT HAZIROL BİLE YAPARDIK AKŞAM EVE GİDERKEN YEMEĞE GİDERKEN SIRA OLUR RAHAT HAZIROL ÖLE GİDERLERDİ... NE BİLİM ÖLE HOCAM

berra_u' Alıntı:

"Öğretmenim adınızı mı yazdınız??" diye sordu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

bu çocuklar kırıp geçiriyor beni gülmekten yav...

kerox' Alıntı:
HOCAM SENENİN BAŞINDA BU İŞ OLUYO YA BEN 3 SENE MESLEK LİSESİNDE 1 SENEDE YÜKSEK OKULDA ÇALIŞTIM.... ONDAN SONRA İLKÖĞRETİMDE BÖLE OLUYO... İŞİN SIRRI SERT VE ESPRİLİ OLMAK MA NEYİ NE ZAMAN YAPACAĞINIZ BİLMEK. ODA ZAMANLA AKSİ TAKDİRDE ÇOK SIKINTILAR OLUYO BENDE ZAMANLA BAŞARDIM ... MESLEK LİSESİ ÇOK ŞELER KATTI. ORDA SIRADA RAHAT HAZIROL BİLE YAPARDIK AKŞAM EVE GİDERKEN YEMEĞE GİDERKEN SIRA OLUR RAHAT HAZIROL ÖLE GİDERLERDİ... NE BİLİM ÖLE HOCAM
teeşekkürler hocam dediğiniz gibii bu işler zamanla oturuyor yerine

Zaman problemi hepimiz için geçerli sanırım... Ben de Kerox hocam gibi bir sistem oturttum... Ama asıl görev yerim olan lisede... Çocuklar ders zili çaldığında kapı önünde olurlar. Eğer ben içerideysem içeri girmek için izin isterler. İzin vermezsem içeriye adım bile atmıyorlar. Ders bitiminde masalarını sandalyelerini düzeltmeden kimse çıkmaz... Ama bu sene görevlendirmeyle gittiğim ilköğretimde bu sistemi oturtamıyorum... Lisede bile rastlayamıyacağım öğrenciler var, bazen delirme noktasına geldiğimi sanıyorum... Şu ana kadar sadece temizlik ve düzeni oturtabildim.. 4, 5 ve 6 larda sistem oturdu. Ama 7 ve 8 lerde çok zorlanıyorum. Bağırmalar sonucu ancak 1 dakika susturabilyorum. Bilgisayar başında çalışırken bile susmuyorlar... Başkalarına engel olmasalar kendilerine zarardır der bırakırdım ama diğer çocuklara da engel oluyorlar sesimi duyuramıyorum. Her şeye rağmen direnmeye devam ediyorum. Bu sene bu 8 lerle delirmezsem mesleği emeklilikle tamamlarım gibi geliyor :)

Çoçuklar daha tenefüste gelmeye başlar hocam girebilirmiyim diye.En az 3000 defa söyledim öğretmenler zili çaldıktan sonra gelin diye.Labtan çıkamıyorum yada yada koridörda biryerlede dolaşıyorum yoksa çoçuklar geliyo kapının önünde çümbüş başlıyo sonra m.yardımcısı denen varlık la tartışma başlıyo.Müdür her öğrencileri sınıfa çık al getir dedi ama takmıyorum.
Sınıfa girince en az beş kişinin bilgisayarı çalışmaz tek tek ilgilerinirim.Kablo tak çıkar kimisinin mousesu çalışmaz.yoklama almıyorum ilk ders harici bir önceki dersin yoklamasını aynen yazıyorum.Bu arada ya idare yada diğer hocalardan yardım isteyen oluyo arada gidip onların işini yapıyorum.Eğer öyle bir durum olmaz çok kısa bir ders faslı geçiyo o kadar .Sonra serbest bırakıyorum.Serbest bırakmasam ya kimse dinlememiyo ya da anlamıyo.Ders sonunda 2-3 dakika sınıftan çıkmayan öğrencileri çıkarmak için uğraşıyorum .Böyle geçiyo işte hiç de faydalı olmamıyorum onlarda takmıyo zaten. :( Bugün haftaya sınav yapacağım dedim birisi çıktı ne öğrendiki dedi.Bende çok genel şeyler soracağım deyip geçirdim.Ne yapabilirim ki başka okulda koşturmakla geçiyo vakit diğer hoclar öğretmenler odasında çayını yudumlarken.Son ders zili çaldığında diğer hocalar öğrencilerle birlikte giderken ben en az 1.30 2 kadar okulda kalıyorum.(Mutlaka bir iş çıkıyor.)

walla yazdıklarınızı okudukça ilköğretimde çalışan arkadaşalar adına üzülmeye başladım. Allah yardımcınız olsun. gerçi hepsinin ayrı bir tadı var. bende ilk atandığımda haftada 2 gün görevlendirmeyle bi ilköğretime gitmiştim 1'den 8'e kadar bilgisayardersi vardı. haftaya onlarla başlardım ve enerji dolardım.çarşamba gününden sonra asıl okulum olan endüstri meslek lisesine döndüğümde bizim çocuklar HERİF gibi gelirlerdi. öyle bir ortamda öğretmenliğe başlayınca epey bi tecrübe edindiğimi sanıyorum. Lise 1'lerde sizin bahsettiğiniz sıkıntılara benzer sıkıntıları sene başında ben de çekedim desem yeridir. ama şimdi hepsi LİSELİ oldular ve artık ben gelmeden sıraya geçip sessizce bekliyorlar ki dersi normal sınıfta işlemek istemiyorlar.(1-2 sınıfı sene başında götürdüm sınıfa ve 2 hafta lab a getirmedim şimdi akıllandılar. kesinlikle tavsiye edilir :+1: işe yarıyor.)

Lise-2 ve 3 lere diyeceğim yok zaten hepsi programlandılar :D

Gezgin-®' Alıntı:
Dersin ortasında müdür yada müdür yardımcısı sesliyor :) 60 dk kamızda buna gidiyor :)

dün müdüre bu tarz ( yani idareye blgisayar konusunda yardımcı olmakiçin felan arıza durumlarında) durumlar için formatör öğretmen olduğunu söyledim. Oda bana bilgisayar öğretmeni olan okullara formatöre ne gerek var dedi. Bende müdüre "sizin gibi zihniyetler yüzünden ben şu anda ders yapamıyorum ve öğrenci üzerinde otoritem kalmıyor dedim" pişkin pişkin güldü....
:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x

rtyucel' Alıntı:
walla yazdıklarınızı okudukça ilköğretimde çalışan arkadaşalar adına üzülmeye başladım. Allah yardımcınız olsun. gerçi hepsinin ayrı bir tadı var. bende ilk atandığımda haftada 2 gün görevlendirmeyle bi ilköğretime gitmiştim 1'den 8'e kadar bilgisayardersi vardı. haftaya onlarla başlardım ve enerji dolardım.çarşamba gününden sonra asıl okulum olan endüstri meslek lisesine döndüğümde bizim çocuklar HERİF gibi gelirlerdi. öyle bir ortamda öğretmenliğe başlayınca epey bi tecrübe edindiğimi sanıyorum. Lise 1'lerde sizin bahsettiğiniz sıkıntılara benzer sıkıntıları sene başında ben de çekedim desem yeridir. ama şimdi hepsi LİSELİ oldular ve artık ben gelmeden sıraya geçip sessizce bekliyorlar ki dersi normal sınıfta işlemek istemiyorlar.(1-2 sınıfı sene başında götürdüm sınıfa ve 2 hafta lab a getirmedim şimdi akıllandılar. kesinlikle tavsiye edilir :+1: işe yarıyor.)

Lise-2 ve 3 lere diyeceğim yok zaten hepsi programlandılar :D

Hocam bilişim sınıfına götürmemeyi de denedim 8 lerde işe yaramıyor...

bende ilköğretimdeyim ve çoğu arkadaş gibi zaman problemi yaşıyorum.keşke 2.kademede de dersler 2 saat olsa.ben etkinlikleri yaptıramıyorum.sadece konuyla ilgili öğrencilerle konuşuyoruz.çoğu derste de temel bilgisayar öğretmeye çalışıyorum.daha verimli olacağını düşünüyorum çünkü.bi de bilgisayarlar çalışsa daha iyi olacak.hala 98 yılında kurulan lab.lardayız. :(

Ben de 1.kademe ve 2. kademeye 1derste anca konuyu bitiriyorum 2 ders saati olmasını istemem olsa tabii iyi olur fakat öğrenciler 2. derste aynı şeyleri yapmak istemiyorlar ve oyun oynamak istiyorlar.
ben de öğrenci zili çaldığında hemen sıraya sokup içeriye alıyorum derse erken başlıyorum. 1. kademede fazla sorun yok. 2.kademede fena değil yalnız 8. sınıflar onlarda işi bozuyorlar. Yaptıramama sorunu değilde derse çok ilgisizler umrunda bile değiller....

bende 8. sınıflarda zil çaldıktan sonra 10 dakika öğrencilerin bt sınıfına teşriflerini bekliyorum, dükkan önünde müşteri bekleyen tezgahtarlar gibi. sonra 16 tane faz1 ile 60 kişilik sınıfa ders anlatmaya çalışıyorum. bu senenin başında atandığım için kitap seçimi yapamadım. geçen sene 8. sınıflar için 4. seviye kitap seçilmiş. çocuklar da haliyle sıkılıyorlar. gerçi dersi dinleme niyetleri de yok ya. öğrenciyi notla korkutmak için kaldırıp soru soruyorum. bilemiyor eksi veriyorum. "hocam matematikden sıfır almışım bilgisayardan sıfır alsam nolucak" diyor.
ama 1. kademe çok kolay. 1. seviye kitapla başladık, ikinci dönem 2.seviye kitaba geçeceğim.
ama bizi adam yerine koymayan öğrenci ve idarecilerden önce, bu dersi tek saat yapıp notunu kaldıranları alnından öpmek istiyorum...

Geri