Bir bilgisayara en fazla kaç tane projeksiyon bağlayabiliriz?

Kodla Büyü

ozgekartal

Site Gezgini
Arkadaşlar fen bilgisi öğretmenimiz bir bilgisayara çok sayıda(4-5) projeksiyon bağlayıp fen laboratuvarının duvarlarına yansıtmak istediğini söyledi. Hepsinde farklı görüntü olacak şekilde.Hiç böyle bir şey düşünmemiştim, hocamız sorunca öyle kaldım. Böyle bir şey mümkün mü? Mümkün olsa bile neler gerekli?

Bu mümkün olabilir tabi 5-6 tane ekran kartı ile :) Şu an için genellikle laptoplar 2 adet görüntüye izin veriyor. daha fala görüntüyü denemedim ama olur.

Ancak aynı kasaya farklı ekran kartları takarak farklı görüntüler yansıtılabilir. O da anakartta kaç tane yuva olduğu ile alakalı 2-3-4 tane olabilir fazlası çok mümkün değil diye düşünüyorum. Laptoplar da 2 tane genellikle.

Farklı görüntü olacağı için çoklayıcı işe yaramaz. 5-6 tane ekran kartı ve o ekran kartlarındaki görüntüleri kontrol edecek birileri lazım...
Eziyetten başka bir işe yaramaz diye düşündüm bir an.

Biraz araştırfım .Bence parçalaycı var. Ama hangi kelime ile arayacağımı bulamadım.

1920 1080
görüntüyü 4 e yada 6 ya bölen harici kutular vardır. Araştırmak lazı

Benim bildiğin ve kullandığım anakartta en fazla 2 adet pci-e 16x grafik kartı için yuva var. 2 adet ekran kartindan 2 monitöre ve 1 projeksiyona aynı anda 3 farklı görüntü kullanıyordum.

vga çoklayıcı ile çoğaltın görüntüyü sonrasında genişletilmiş masaüstü ile her projeksiyona istediğiniz görüntüyü verirsiniz sürükleyerek

Önceki yıl, lablardaki öğretmen bilgisayarlarına nVidia 960 GTX almıştım. 3 tane DVI 1 tane 'de HDMI çıkışı var. Şimdiye kadar aynı anda 2 tanesi lazım oldu. Ancak tek bilgisayarla istediğiniz şeyi yapmak bu şekilde mümkün.
Sonuçta olay paraya bakıyor.

Para harcayacaksanız, Raspberry Pi bilgisayarları da araştırmanızı öneririm. Her Projeksiyona bir bilgisayar bağlamış olursunuz, hem ileri zamanlarda farklı işe de yarayabilir.

Cevaplarınız için teşekkür ederim, anladığım kadarıyla bizim elimizde olan bilgisayarla bu işi yapmak pek mümkün değil, sadece vga çoklayıcı ile de olmayacak, paramızda yok zaten...

Biraz araştırfım .Bence parçalaycı var. Ama hangi kelime ile arayacağımı bulamadım.

1920 1080
görüntüyü 4 e yada 6 ya bölen harici kutular vardır. Araştırmak lazı

hocam bahsettiğiniz bir görüntüyü parçalayıp, farklı ekranlara atıyor sanırım, bizim hocamızın istediği farklı farklı ekranlar aynı anda yansıyacak

Farklı görüntü olacağı için çoklayıcı işe yaramaz. 5-6 tane ekran kartı ve o ekran kartlarındaki görüntüleri kontrol edecek birileri lazım...
Eziyetten başka bir işe yaramaz diye düşündüm bir an.
Katılıyorum hocam, bir sitede gördüm çok fazla ekran kartıyla yapmışlar, bizim okuldaki 10-15 senelik bilgisayarlarla yapılacak iş değil...

hocam bahsettiğiniz bir görüntüyü parçalayıp, farklı ekranlara atıyor sanırım, bizim hocamızın istediği farklı farklı ekranlar aynı anda yansıyacak
Hocam eğer aynı ekranda istediği görüntüleri uygun parçaya yerleştirirse olabilir diye düşünmüştüm. Eğer 4 farklı video varsa aynı ekranda açmak gibi. Detayları bilmediğim vardayımla cevap verdim

Yeni ekran kartlarında genelde 3 çıkış oluyor (vga, dvi, hdmi) bazılarında displayportta oluyor etti 4.
böyle bir ekran kartından 2 adet takarsanız istediğiniz miktar kadar monitor ya da projeksiyona çıkış alabilirsiniz. ya da 4 tane ile yetinebilirsiniz.

ama attığın taş ürküttüğün kurbağaya değsin sözü vardır ya, değmez hocam... 5 tane projeksiyonu nereye takacan, elektrik çekilecek, kablo çekilecek...

istenilen şey fantazi yani...

Son düzenleme:
Yeni ekran kartlarında genelde 3 çıkış oluyor (vga, dvi, hdmi) bazılarında displayportta oluyor etti 4.
böyle bir ekran kartından 2 adet takarsanız istediğiniz miktar kadar monitor ya da projeksiyona çıkış alabilirsiniz. ya da 4 tane ile yetinebilirsiniz.

ama attığın taş ürküttüğün kurbağaya değsin sözü vardır ya, değmez hocam... 5 tane projeksiyonu nereye takacan, elektrik çekilecek, kablo çekilecek...

istenilen şey fantazi yani...
Anladım:) ben de sizin gibi düşünüyorum, teşekkür ederim hocam.

Geri