bir atölyede iki öğretmen ders işler mi ?

Kodla Büyü

mrttuncer

Site Gezgini
Bir sınıfı 2 ye böldük. atölye sayısı yetersiz olduğu için iki öğretmen aynı atölyede ders işliyoruz. Atölyemiz büyük ve bilgisayar sayımız yeterli. her öğrenciye bir bilgisayar düşüyor. bazı öğrenciler kendi bilgisayarlarını getirdiği için bilgisayar fazlamız bile oluyor.

bugün müdür geldi, aynı atölyede iki grup olmaz biriniz sınıfa çıksın yada sınıfı birleştirin tek öğretmen girsin.

147 yi aradığımda bununla ilgili yönetmelik olmadığı il mem den görüş almamı istedi.
Teknik eğitime bakan şube müdürü OLMAZ ayrı atölyede olmanız lazım diye tutturdu. Neye göre bunu söylüyorsunuz dediğim de yönetmelikte yazıyordu bakmam lazım gibi kaçamak cevaplar.
Saygı duyduğum koordinatör müdür yardımcılarını aradığımda onlar da ayrı olması lazım dediler, AMA yönetmeliği sorduğumda cevap yok.

başına gelip araştıran bilen var mı?

Bizde bir zamanlar atolye yetersizliginden 2 ogretmen giriyorduk.daha sonra mufettisler okula geldiginde boyle olmaz siniflari bir sekilde ayirin derse tek ogretmen girsin dediler.sonra hep tek ogretmen girdik mecburen

Mevzuat hocamın belirttiği maddede "ayrı fiziki ortam" ibaresi bulunduğu için biz gruplarla dersleri ayrı atölyelerde işliyoruz.

Norm hesaplarken tek gruba göre mi 2 gruba göremi hesapladınız. 2 gruba göre hesapladıysanız. Öncelikli yeterli lab. yeri varsa labları ve öğrencileri bölün. Yoksa sene başı zümresinde durumu belirtin. Öğrencileri zümre üzerinde paylaşın. Orada belirtin uygulama da şu şu öğrencilerle 1. öğretmen diğer şu şu öğretmenlerle 2. öğretmen ilgilenecek diye belirtirseniz ve bu listeyi labaratuvara asarsanız sorun çıkacağını sanmıyorum. İyi günler

Geçen sene MTEGM ilgili daire başkanı Yusuf beye sorduk bu durumu ,
ayrı atölye yoksa sınıf ikiye bölünemez dedi,
ilçe yazarsa resmi yazı göndeririz dedi.

Norm kadro yön. md 22.
ç) Mesleki ve teknik örgün ve yaygın eğitim kuramlarında alan/dal derslerine ilişkin ders yükü, haftalık ders çizelgesine göre her bir sınıfta okutulan ders miktarının grup sayısı ile çarpımı sonucunda bulunur. Ancak, her şubede 4'ten fazla grup oluşturulamaz ve gruplar

1) 9 uncu ve 10 uncu sınıflarda, 10-21 öğrenciye kadar 1, 21-31 öğrenciye kadar 2, 31' den fazla öğrenci için 3,

2) 11 inci ve 12 nci sınıflarda, 847 öğrenciye kadar 1, 17-25 öğrenciye kadar 2, 25-33 öğrenciye kadar 3, 33 ve daha fazla öğrenci için 4,

olacak şekilde oluşturulur. Ancak, kaynaştırma yoluyla eğitimine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin bulunduğu gruplarda, gruplar ikiye bölünür. Öğretmenlerin ayrı fiziki ortam ve laboratuvarlarda veya grup çalışması yaptıkları makine, araç ve gereçle işledikleri dersler gruplara ayrılır, ders yükü de buna göre belirlenir.
----
Bu konu daha önce çok konuşuldu. Ben eskiden hep şu örneği verirdim. Motor bölümünün, torna tesviye bölümünün, mobilya bölümünün atölyeleri büyüktür ve tek atölyedir. Atölyenin her tarafında başka bir grup kendi öğretmeni ile çalışabilir. Yani tek atölyede birden fazla grup olur. Ama her grup kendi öğretmeni ile çalışmak şartı ile.
Yeni yönetmelikte ise bunu yazmışlar. Veya kelimesinden sonrası aynen şöyle: grup çalışması yaptıkları makine, araç ve gereçle işledikleri dersler gruplara ayrılır.
Sonuç olarak müdüre yönetmeliği gösterin. DErs içinde her öğretmenin kendi grupları olduğunu, sürekli uygulama yaptığınızı, uygulamalarda her öğretmenin kendi grubu ile ilgilendiğini, dersi sınıfta işlemenin ilgili gruba uygulama yapılamaz duruma getireceğini, labda tek öğretmen olunca ise uygulamalardan verim alınamayacağını belirtin.

egunay' Alıntı:
Norm kadro yön. md 22.
ç) Mesleki ve teknik örgün ve yaygın eğitim kuramlarında alan/dal derslerine ilişkin ders yükü, haftalık ders çizelgesine göre her bir sınıfta okutulan ders miktarının grup sayısı ile çarpımı sonucunda bulunur. Ancak, her şubede 4'ten fazla grup oluşturulamaz ve gruplar

1) 9 uncu ve 10 uncu sınıflarda, 10-21 öğrenciye kadar 1, 21-31 öğrenciye kadar 2, 31' den fazla öğrenci için 3,

2) 11 inci ve 12 nci sınıflarda, 847 öğrenciye kadar 1, 17-25 öğrenciye kadar 2, 25-33 öğrenciye kadar 3, 33 ve daha fazla öğrenci için 4,

olacak şekilde oluşturulur. Ancak, kaynaştırma yoluyla eğitimine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin bulunduğu gruplarda, gruplar ikiye bölünür. Öğretmenlerin ayrı fiziki ortam ve laboratuvarlarda veya grup çalışması yaptıkları makine, araç ve gereçle işledikleri dersler gruplara ayrılır, ders yükü de buna göre belirlenir.
----
Bu konu daha önce çok konuşuldu. Ben eskiden hep şu örneği verirdim. Motor bölümünün, torna tesviye bölümünün, mobilya bölümünün atölyeleri büyüktür ve tek atölyedir. Atölyenin her tarafında başka bir grup kendi öğretmeni ile çalışabilir. Yani tek atölyede birden fazla grup olur. Ama her grup kendi öğretmeni ile çalışmak şartı ile.
Yeni yönetmelikte ise bunu yazmışlar. Veya kelimesinden sonrası aynen şöyle: grup çalışması yaptıkları makine, araç ve gereçle işledikleri dersler gruplara ayrılır.
Sonuç olarak müdüre yönetmeliği gösterin. DErs içinde her öğretmenin kendi grupları olduğunu, sürekli uygulama yaptığınızı, uygulamalarda her öğretmenin kendi grubu ile ilgilendiğini, dersi sınıfta işlemenin ilgili gruba uygulama yapılamaz duruma getireceğini, labda tek öğretmen olunca ise uygulamalardan verim alınamayacağını belirtin.
...
:alkis: :alkis: :alkis:
teşekkürler hocam. bende yazacaktım benden önce davranmışsınız.
.
insanlar ya okuma bilmiyor ya da BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİ olarak yönetmelik konusunda çok zayıfız. ayrı fiziki mekan lafına takılıp kalırsanız meslek liselerinin havaalanları kadar büyük olması gerekir. bilişimde laboratuvar açmak kolay ama bu yönetmelik sadece bilişim alanları için değil, metal - tesviye - mobilya - inşaat vb.. tüm alanlar için geçerli. Siz açın bakalım ayrı ayrı metal atölyeleri, her atölyeye koyun 2-3 makina koyabiliyormusunuz.

@egunay hocamın da belirttiği gibi VEYA ifadesinden sonrası sizi bağlar. Bununla ilgili olarak sene başında (ve her ders programı değişikliğinden sonra) yaptığınız zümrede öğrenci sayılarına göre grup listelerini oluşturun ve zümrenize ekleyin. ondan sonra ücret vermezlerse şikayet edin. 1 fiziki mekanda birden fazla GRUP olabilir. bunun yönetmelik olarak bir engeli yoktur.

Büyük ihtimal müdürünüz kültür dersleri öğretmenidir gıcıklık yapması normal. atölyede öğrencilerle tek tek ilgilenmek gerekiyor yukarıdaki mesajlardan birinde zümrede kararlaştırın denilmiş ki bence de içinde bulunduğunuz durum için en uygun çözüm bu. illa senebaşı zümresinde olması gerekmez ek zümre yapıp karar alabilirsiniz.

egunay' Alıntı:
Norm kadro yön. md 22.

----

Hocam bu bilgiler için çok teşekkür ederim. dikkat etmedim ilk cümleyi okuyunca moralim bozulmuştu.
Müdür bir sorun olunca teknik eğitime bakan şube müdürüne sorar. 2 yıl önce edebiyat öğretmenliği yapan bir kişi.
ona kaldıysa atölyesi olmadığı için 2 grubu bir sınıfta işleyen öğretmenlerimiz var.

Geri