Biosu UEFI modunda olan notebookun hardiskini mbr ye çevirdim şimdi format atamıyorum.(çözüldü)

Kodla Büyü

tt43

Site Gezgini
Hayırlı akşamlar arkdaşlar. Acer Aspire ES1-533-C3N9 notebook var. Bu notebookta Windows 10 Home Basic yüklü olarak gelmişti. Sistem olarak Celeron işlemci olduğundan bilgisayar ağır çalıştığından işletim sistemini Windows 7 yapayım dedim. Notebookun biosu UEFI modunda. Elimde windows 7 mbr modlu flash vardı. Notebookun açılırken sistem kurtarma moduna girip oradan komut sistemine geçip format flashım mbr modunda olduğundan notebook diskini
1- diskpart
2-list disk
3-select disk 0
4-clean
5-convert mbr
komutlarını kullanarak harddiski mbr moduna çevirdim. Ondan sonra biosta bilgisayarın açılmasını sağlayan windows boot manager kayboldu. Bu açılışta windowsun yüklenmesini sağlayan bölümdü herhalde. Biosta hardiski görüyor Fakat şimdi gerek acronisle daha önceki notebooka aldığım windows 10 home yedeği olsun, gerek başka yedekler olsun, gerek flashtan format yöntemi olsun ve gerese klasik window 7 cd den format yöntemleri olsun hepsini denedim. Format atamıyorum ve açılışta biostan açılış sırasını usb veya usb dvd rom filan yapsam da ne flashtan ne de dvd den bilgisayarı başlatamıyorum ve format atamıyorum. F12 ile boot moduna girip flash ya da DVD yi göstereyim diyorum aşağıdaki gibi 1. resim geliyor. Acronis ile yedeğini yükleyip tamamlandıktan sonra bilgisayarı başlatıyorum bu sefer de No Bootable Device diye bir ekran geliyor. Bilgisayar açılırken eskiden windows xp ile F8 ile açılış modları görüntülenirdi. İşte böyle bir açılış moduna nasıl ulaşırım (burdan tekrar harddiski gpt moduna çeviririm) ya da bu durumda notebooka nasıl format atarım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• 20210522_195556.jpg
    20210522_195556.jpg
    104.4 KB · Görüntüleme: 30
  • 20210522_202444.jpg
    20210522_202444.jpg
    60.7 KB · Görüntüleme: 30
BIOS ayarlarında Secure Boot özelliği vardır onu devre dışı bırakırsanız sorununuz çözülür. Bazı bioslarda da uefi yi legacy yapınca düzelir. Windows 7 kuracağım demişsiniz ama sürücüleri mevcut mu baktınız mı ?

BIOS ayarlarında Secure Boot özelliği vardır onu devre dışı bırakırsanız sorununuz çözülür. Bazı bioslarda da uefi yi legacy yapınca düzelir. Windows 7 kuracağım demişsiniz ama sürücüleri mevcut mu baktınız mı ?
Bios ayarlarında Secure boot disabled demiştim zaten devre dışı bıraktım. Dediğiniz gibi bios modu uefi olup onu legacy e çeviremiyorum ve oraya hiç müdahale edemiyorum pasif bir şekilde. Fakat dediğim gibi cmd den hardiski mbr yaptıktan sonra boot öncelik sırasında Windows Boot Manager vardı. Ben öncelik olarak usb flash sonra usb dvd rom der 3. olarak bu windows boot manager demiştim. sonra da 4. olarak harddisk geliyordu. Fakat şimdi windows boot manager listede hiç görünmüyor. Yani F8 gibi bir açılış modu bulup cmd ekranına geçebilsem hardiski diskpart tan tekrar gpt yapılıp sorun çözülebilir. Bu arada dediğiniz gibi resmi sitede windows 7 sürücüleri yok. Artık böyle durumlarda tanıdığını tanır tanımadığını yama sürücülerle, benzer laptopların sürücülerle veya driver pack dvdleri içindeki uyumlu olabilecek sürücülerle denerim kısmet olursa. Cevap için teşekkürler hayırlı akşamlar.

sorunuz bios ayarlarında...
buna bakarak bir deneyin:

Aynen bios ayarlarım da videodaki gibi. Zaten set supervisor password vermeden flash bellekten yükleme filan yapılamıyor. videodaki tek fark orada videoda boot menüsünde boot mode bölümüne müdahale edilebiliyor bendeki boot mode bölümü UEFI ve pasif değiştiremiyorum. Cevap için teşekkürler, hayırlı akşamlar.

kullandığınız flash belleği rufus ile mbr tipinde yeniden Windows yüklemesi hazırlayın.

Bios ayarlarında Secure boot disabled demiştim zaten devre dışı bıraktım. Dediğiniz gibi bios modu uefi olup onu legacy e çeviremiyorum ve oraya hiç müdahale edemiyorum pasif bir şekilde. Fakat dediğim gibi cmd den hardiski mbr yaptıktan sonra boot öncelik sırasında Windows Boot Manager vardı. Ben öncelik olarak usb flash sonra usb dvd rom der 3. olarak bu windows boot manager demiştim. sonra da 4. olarak harddisk geliyordu. Fakat şimdi windows boot manager listede hiç görünmüyor. Yani F8 gibi bir açılış modu bulup cmd ekranına geçebilsem hardiski diskpart tan tekrar gpt yapılıp sorun çözülebilir. Bu arada dediğiniz gibi resmi sitede windows 7 sürücüleri yok. Artık böyle durumlarda tanıdığını tanır tanımadığını yama sürücülerle, benzer laptopların sürücülerle veya driver pack dvdleri içindeki uyumlu olabilecek sürücülerle denerim kısmet olursa. Cevap için teşekkürler hayırlı akşamlar.
Bendeki ACER Aspire E5 575g 51pv modelinde Secure Boot değiştirilemiyor ancak UEFI yi LEGACY yapınca Secure Boot otomatik kapanıyor.

Bios ayarlarındaki menülerin her birinini ekran resmini atabilirmisiniz.

Ekli dosyalar

• 20210523_085640.jpg
    20210523_085640.jpg
    63.4 KB · Görüntüleme: 16
kullandığınız flash belleği rufus ile mbr tipinde yeniden Windows yüklemesi hazırlayın.
Onu da denedim hocam.
Dediğinizi yaptım fakat biosta ilk sıra usb hdd göstermeme rağmen mbr formatlı usb flashı görmedi veya F12 ile boot açılışından manuel yapayım dedim yine aynı hata. Cevap için teşkkürler.

Sorunun çözümünü bilmiyorum ama çözüldüğünde tekrar Windows 7 kurmayın. Çünkü Windows 7 ye uygun sürücü bulamazsınız. Windows 10 lite sistem bulup onunla format atın. Birkaç tane hafifletilmiş Windows 10 sürümü atayım. Tnctr sitesinden aldım hepsini.

https://disk.yandex.com.tr/d/ziClfWpLiD640A

https://drive.google.com/file/d/0B_qKkTEYbAN7YnJmOXowWXB2UDA/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1YGx1PXVV8k6wc_wObKebDaUUVNgtrMZL/view?usp=drivesdk
Deneyelim, cevap ve linkler için teşekkürler.

Bendeki ACER Aspire E5 575g 51pv modelinde Secure Boot değiştirilemiyor ancak UEFI yi LEGACY yapınca Secure Boot otomatik kapanıyor.

Bios ayarlarındaki menülerin her birinini ekran resmini atabilirmisiniz.
Ben de ilk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorum. Sorun bence bios ayarlarında değil. Çünkü topu topu biosta 3 adet bölüm var. Yani ACER in fazla karışık olmayan çok basit bir biosu var. Ekran görüntüleri aşağıda olup bu bölümlerdeki meülerde bulunan hemen hemen tüm olasılıkları dendim. Bios haricinde açılış formatı olarak mbr flash, uefi flash, Hiren Boot cd 8.9 ve 15.1, Pardus açılış cd si, mini xp açılış cd si, cd den çalışan window 7, winsows 8.1 portable, windows xp sp2 -3, windows wista, windows 7... vb. tüm açılış yöntemlerini denedim. Hiç bir açılış cd sini veya flash belleği sistem görmüyor. Çok ilginçtir en son resimde görüldüğü üzere başlangıçta bir tek Acronis True image 2013 ile açıyorum. Acronisle açtıktan sonra bilgisayarı ilk aldığımda acronis ile yeeğini almıştım. o yedeği yükleyim diyorum birkaç kez denememe rağmen hep 1 saniye kala acronis duruyor ve yedeği yükleme işlemini bitiremiyor.
Sonuç olarak tüm bu yöntemleri denedim ve şu anda notebookta hiç bir işletim sistemi yok. İşte MS dos modunda açabilsem yine diskpart komutu ile harddiski gpt moduna çevirip açılışta flashı görmesini sağlar ve format atılabilir. Fakat şu anda bior UEFI harddisk mbr olduğundan sistem bir döngüye girdi ve bu yüzden dışarıdan hiçbir açılış format yöntemi ile müdahale edileymiyor. Acronis gibi açılabilen ms dos komut sistemini açan bir açılış cd si bulamadım. Cevap için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 20210523_104413.jpg
    20210523_104413.jpg
    83.8 KB · Görüntüleme: 16
  • 20210523_104427.jpg
    20210523_104427.jpg
    83.1 KB · Görüntüleme: 14
  • 20210523_104437.jpg
    20210523_104437.jpg
    155.7 KB · Görüntüleme: 13
  • 20210523_104453.jpg
    20210523_104453.jpg
    70.9 KB · Görüntüleme: 14
  • 20210523_105453.jpg
    20210523_105453.jpg
    110.1 KB · Görüntüleme: 13
  • 20210523_112047.jpg
    20210523_112047.jpg
    98.8 KB · Görüntüleme: 13
Bilgisayarı windowsun hiç bir açılış dvd leri ile açamamıştım Windows media creation toolu sitesinden önce masaüstüne iso dosyası şeklinde indirip UEFI modda flasha belleğe yazdırıp F12 ile bios flash belleği gördü oradan windows 10 yükleme ekrannı başında iken shift + F10 ile ms dos ekranı açıldı ve hardiski tekrar gpt moduna çevirdim. ve sonra windows 10 bilgisayara yüklendi. Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Geri