bios hatası hakkında(1 uzun bir kısa)

Kodla Büyü

raid10000

Seçkin Üye
Seçkin Üye
sayın hocalarım,

2 bt sıfında yavaş çalışan arada donan 4 makinam vardı. bende şunlara bir el atayım dedim açtım temizledim, donanımları taktım vs. 2 si canavar gibi oldu. ama 2 sinde bios hatası alıyorum. 1 uzun bir kısa(anakart veya bios chip i hatası anlamına geliyormuş).

işlemci üzerlerinde ki fanı söktüm ama tam takamadım. takmadıgımda makina calısır gibi oluyor fakat 10 saniye sonra kapanıyor makina. taktıgımda ise calısıyor ama bu hatayı alıyorum. o esnada ne cd okuyor. ne ekran da en ufak bir umut ışığı görüyorum :p

sizce bu durumda ne yada neler yaparım?
makinalar vestel..
saygılarımla

işlemci üzerindeki fan tam yerine oturmadığı zaman kısa bir zaman sonra pc işlemci ısınmasından dolayı kapanır. ve bib uyarısı verir. fanı işlemci üzerine elinle bastırsan bile bu hatayı alabilirsin (denenmiştir) illa kılıplerden oturtmasılısınız. ayrıca işlemci üzerinnde macun kalınlaşmamış (esnekliğini kaybetmemiş) olması gerekir. siz işlemciyi tekrar incelemeye alınız. ram leri de tekrar söküp takınız.

ebalaban' Alıntı:
işlemci üzerindeki fan tam yerine oturmadığı zaman kısa bir zaman sonra pc işlemci ısınmasından dolayı kapanır. ve bib uyarısı verir. fanı işlemci üzerine elinle bastırsan bile bu hatayı alabilirsin (denenmiştir) illa kılıplerden oturtmasılısınız. ayrıca işlemci üzerinnde macun kalınlaşmamış (esnekliğini kaybetmemiş) olması gerekir. siz işlemciyi tekrar incelemeye alınız. ram leri de tekrar söküp takınız.

deneyeceğim işmeci ile fan arasında silikon gibi bir şey vardı. anakartı kırarım diye korkuyorum bir yandan yuvalarına oturmuyorda.

saygılarımla

Hocam bu tür hatalarda anakartın veya BIOS un modelini yazıp GOOGLE amcaya "xxxx BIOS beep code " diye aratırsanız çıkan sonuçlarda BIOS un verdiği sesli uyarıların hepsi çıkar karşınıza. Eğer BIOS veya anakart modelinizi verirseniz yardımcı olamay çalışırım.

yardım için teşşükkürler. bt labında ki vestek makinalar hocam pazartesi-salı bakıp yazarım ve kendim çözerim umarım. çözemezsem yaptıgım şeyleri yazar sizden yardım isterim.

saygılarımla

Geri