BIOS GÜNCELLEME

Kodla Büyü

AYSE_SARI

Site Gezgini
Asus p4xp-x anakartım var.
bios u güncellemek istiyorum.
bu ilk defa yapıyorum
yardım ederseniz çok sevinirim...

İnternetten indirdiğin dosyayı çalıştır kurulacak ve makina kandini yeniden başlatacak Bunda bişey yok ki.

bıos guncellemesını yaptınmı bılmıyom ama

Gerekli olan ve bilmeniz gereken şeyler:
- Anakartınızın Markası & Modeli
- Anakartınızın Üreticisinin Web Sitesi
- Anakartınız için gereken BIOS dosyaları ve sistem disketi

korkacak bırsey yok....kolay gelsın.... :D

Asus anakartların BIOSunu güncellemek için iki adet dosyaya ihtiyacımız var. AFLASH.exe ve güncel BIOS dosyası.

bunuda ekleyeyım...sonradan aklıma geldı :wink:

korkacak bırsey yok degılmı hocam sakın ola yanlıs versıyon falan yuklemeyesın sonra bılgısayarını bır daha acamazsın bunun dısında dısketle ısını gorebılırsın dosyaarı dıs-kete yaz flopyden boot et sonra gerısı kolay yanlıs surum olmasın gerısı onemlı degıl zaten gorursun

adiyif' Alıntı:
korkacak bırsey yok degılmı hocam sakın ola yanlıs versıyon falan yuklemeyesın sonra bılgısayarını bır daha acamazsın bunun dısında dısketle ısını gorebılırsın dosyaarı dıs-kete yaz flopyden boot et sonra gerısı kolay yanlıs surum olmasın gerısı onemlı degıl zaten gorursun
Hocamın dedikleri kesinlikle çok doğru Bir disketi mutlaka floppden boot etmen gerekiyor.20 gün kadar önce intel anakartımın biosunu güncellemeye çalıştım.Ama birden elektrikler gittiği için biosum sıfırlandı.V eanakartın garanti süresi geçtiği için yeni bir anakart almak zorunda kaldım.Zaten Anakart üreticilerinin sitelerine girdiğin zaman zorunlu olmadıkça bios güncellemeyin diyolar ama yine tabi sen bilirsin hocam

Hocam aynı anakarttan bir arkadaşımda da vardı.
Biosta sorun vardı. Bilgisayar her açılışta Bios a giriyordu. Biostan çıktıktan sonra PC açılıyordu. Fakat belli bir süre sonra açılmamaya başladı. Biostan çıktıktan sonra PC kendisini tekrar Resetleyip yeniden Biosa giriyordu.
Sizin anakartta durum nedir bilmiyorum ama nasıl BiosGüncelleme yapabileceğinizi en kısa yoldan anlatayım.

Önelikle bios güncellemeden fazla korkmayın basit bir işlemdir . fakat çok dikkatli olmak gerekiyor.

Asus P4XP-X anakartın en güncel bios dosyası ektedir. O dosyayı indirin, ve sıkıştırılmış dosyadan çıkan "p4xpx005.awd" dosyasını formatlanmış temiz bir diskete kaydedin.
(Sistem disketine gerek yok sadece bu dosyanın olması yeterli). Ve dosyanın adını bir kağıda kaydedin. Daha sonra bu isim size lazım olacak doğru olarak yazdığınızdan emin olun.
Bu anakartla beraber bir update programı tümleşik olarak gelir.

Daha sonra disketi takarak PC yi resetleyin , ilk açılış ekranı geldiğinde (Hani setupa girmek için Del tuşuna basın dediği an) Alt tarafta bir de EZFlash programını çalıştırmak için ALT + F2 tuşlarına basınız yazar. Bu tuşlara basınca ekranda DOS komut satırı gibi bir ekran çıkar . Ve sizden Güncelleme dosyasının adını girmeniz istenir.

Bu aşamada diskette kayıtlı bulunan dosyanın adını ( p4xpx005.awd) yazıp Entere basınız. Uyarı verecek Yes deyin birkaç saniye içinde güncelleme tamamlanacaktır.

Her ihtimale karşı bir güçkaynağı bağlı iken bu işlemi yaparsanız olası elektrik kesintilerinden kaynaklanabilecek bir arızayı önlemiş olursunuz.

Güncellleme Dosyasını Asus'un kendi sitesinden de indirebilirsiniz. Kolay gelsin.
http://support.asus.com/download/download.aspx?modelname=P4XP-X&SLanguage=en-us

Ekli dosyalar

• p4xpx005.zip
    215.1 KB · Görüntüleme: 139
Geri