"Bilişimin Geleceği Yokmuş"

Kodla Büyü

ali_ben

Site Gezgini
2 yıl önce okuldaki en çalışkan öğrencilerin yoğun talebini alan boş kontenjanı kalmayan bilişim bölümü kapatıldı. 2 laboratuvarı kurulu bir sistemi var. Şimdi açılması için talep var ama ilçe milli eğitim müdürü "geleceği olan başka bir bölüm açın" diyor. müdürü ikna ettik ilçeyi ikna edemiyoruz. Sizce ne yapılabilir.

Yarın bir DYS'de sorun çıkınca, internet bağlantısı olmayınca, resmi tören ve bayramlar için afiş, poster, davetiye hazırlayın deyince, kodlama alanında çalışma yapıp derece alın denince, robotik çalışıp ürün oluşturun yazısı gelince, çocukların EBA'ya girip aktif kullanmaları istenince sen de o milli eğitim müdürüne bunlar ne ki dersin hocam.. Bu çağda hangi kafayı yaşıyorlar anlayamadım..

eşeği kaybetmişsiniz şimdi bulmaya çalışıyorsunuz. baştan kaybetmeseydiniz daha iyiydi.
Tayin olarak geldiğimde kapatılma yazıları yazılmıştı hocam. Varsayalım ki daha öncesinde oradaydım. Bölüm açma kapatma mevzusunda "bölüm öğretmenlerinin görüşü alınır " denen bir yönetmelik maddesi yok hocam. Bence oraya takılmayın.

Hocam her yerde durum aynı. İki sene önce en iyi öğrenciler gelirken, şimdi en kötü öğrenciler geliyor. Herkes luzumsız görüyor. Ne desekde derdimizi anlatamıyoruz.

tabi bir de bakanın yayınladığı müfredat var ortada. tek alan tüm bilişim bölümleri aynılaşmış olarak ortada dolanan.
üstelik o yeterlilikler ne zaman sağlandı ki eğitimler verilmeye başlanacak konusu da ortada duruyorken...
alan değişikliğinde yüksek öğrenim durumu var matematikten yüksek lisans yapıp oraya mı yönelsek ne yapsak diyenleri bolca duyuyorum. Ben komple terki viran etmeyi bile düşünüyorum.

Tayin olarak geldiğimde kapatılma yazıları yazılmıştı hocam. Varsayalım ki daha öncesinde oradaydım. Bölüm açma kapatma mevzusunda "bölüm öğretmenlerinin görüşü alınır " denen bir yönetmelik maddesi yok hocam. Bence oraya takılmayın.
Hocam her şey yönetmelikle olmuyor. Bu işlemler yapılırken orada bulunan arkadaşlar ilgilenip gerekli yerlerle görüşüp ihtiyaçları belirtip bastırsaydı bu durum olmayabilirdi. Siz sonradan geldiyseniz yapacağınız bir şey yok. Allah kolaylık versin. Her yerde benzer sorunlar var ve insanı üzüyor

2 yıl önce okuldaki en çalışkan öğrencilerin yoğun talebini alan boş kontenjanı kalmayan bilişim bölümü kapatıldı. 2 laboratuvarı kurulu bir sistemi var. Şimdi açılması için talep var ama ilçe milli eğitim müdürü "geleceği olan başka bir bölüm açın" diyor. müdürü ikna ettik ilçeyi ikna edemiyoruz. Sizce ne yapılabilir.
Hocam şu anda talep varsa bu talepleri veli dilekçesi şeklinde hem ilçe hem il hem de bakanlığa yönlendirmek lazım. Veliler bu 3 birime de dilekçeyle başvurup çocuklarımızı bilişim bölümünde okutmak istiyoruz ama bölüm açılmıyor diye talepte bulunabilirler.

Her sektörde bilişim var. Fakat sadece kullanıcı, tüketici düzeyindeyiz. Teknoloji üretemiyoruz. Cep telefonundan internette gezmekle, küçük çocukların bile bilgisayar bildiğini düşünüyorlar. Aslında sadece ve sadece internette geziliyor, orada üretilen oyunlar oynanıyor. Maalesef ki çocuktan yetişkinine bu böyle.

10 sene sonra e-ticaret bile rafa kalkacak.1 milyar insan ve gözlük. takip sanal mağaza gezip dokunacak alışveriş yapacak.

bencede bu bölüm kapatılmalı bilişim okuryazarlığı adı altında bilgi kültür olarak devam etmeli geri kalanı alanında uzmanlaşma okullarında özel olarak verilmeli. herkesi bilişim teknolojileri alanında uzmanlaştırmaya çalışmanın anlamı yok.

Ortada bir gerçek var ki bilişim bölümü mezunu cocuklar maalesef bir yere varamıyor. Tanıdık eş dost hangi bölüme yazdiralim çocuğu dediklerinde elektrik, motor, mobilya gibi bölümleri söylüyorum. İyi kötü iş buluyorlar.

Yarın bir DYS'de sorun çıkınca, internet bağlantısı olmayınca, resmi tören ve bayramlar için afiş, poster, davetiye hazırlayın deyince, kodlama alanında çalışma yapıp derece alın denince, robotik çalışıp ürün oluşturun yazısı gelince, çocukların EBA'ya girip aktif kullanmaları istenince sen de o milli eğitim müdürüne bunlar ne ki dersin hocam.. Bu çağda hangi kafayı yaşıyorlar anlayamadım..
O kadar din kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmeni var.Okullar ahlaksızlıktan geçilmiyor.Ben adamlar anlatamıyor demiyorum bakın kimse o dersi takmıyor ne yani gelecegi yok mu şimdi :D başka okuldan geldim oradaki din kültürü hocası ile yeni okulumdaki din kültürü hocaları arasında dağlar kadar fark var o ayrı.İranlı din adamları da din adamı ama kendi dinlerini yaşıyor neyse O ayrı mesele tabi.Şöyle bir bakın dünyaya ne kadar uğraş dur insanın planı tutmaz.Çocuk daha çok dalga geçiyor din ile.Yani bu eğitim sorununu kimse çözemiyor çünkü adamlarda o kapasite yok.Peygamber başkaları memnun olsun diye din kuralı değiştirebildi mi veya yapmasanızda olur işte iyi insan olun yeter bana dedikleri oldu mu falan.Peygamber Allahın emrini direk soyler ister inan ister inan ma ama kural insanın keyfine göre değişmez.Yani özün sözü oy için dinden bile cıkan adamlar kendi geleceği dışında umrunda olmaz tabi bilmedikleri bir şey var onların planı değil Allahın planı işler :D

Sayın hocam ne yazıkki bilişim bölümü ciddi sıkıntı. Bende özellikle üniversitede mühendislik yazacak öğrencilerime bile ilk önce elektrik-elektronik yazın diyorum. Sonra bilgisayar mühendisliği. Mekatronik filan hiç yazmayın diyorum.
Bir-çok şirket (küçük ve orta ölçekli) yazılım mühendisi almıyor şirketine. Home office çalışan yazılımcılar var, onlarla çalışıyorlar. Sürekli maaş ödemiyor sigorta filanda yok. Hatta yazılımda aracı firmalar var aynı anda birçok şirketin yazılım işlerini yapan.
Ne yazıkki meslek lisesinde bilişim bölümüne gitmek artık pekte iyi bir seçenek değil.

Gelecek kesinlikle bilişimde. Geç kalındı kalınıyor. Beyin gücü mü, beden gücü mü arasında kalmak gibi birşey bu. Artık gelişmiş ülkeler yazılımlar ile gelirlerinin büyük kısmını elde ederken, ülkemiz hala inşaat sektöründe bocalayıp duruyor. Boş binalarda(inşaatlarda) boş insanlar yetiştirmekten ileriye geçemeyeceğiz bu gidişle. Beden gücüne aklımız eriyor yani. Atı alan üsküdarı geçti bile. Her gün geç kalıyoruz. Bizi yöneten üstlerimiz ki milli eğitim camiasından bahsediyorum, hala artık 4 yaşındaki bebeklerin bile bilgisayar kullanmayı bildiğini söyleyip duruyorlar. Ama bir türlü kullanmak(tüketmek) ile üretmek arasındaki farkı öğrenemediler. Onlara göre ekmek tüketilir, fasulye tüketilir. Ama teknoloji tüketilmez onlara göre sadece kullanılır. Neyse bunlar artık emekli olduklarında şöyle diyecekler. "Bundan sonra nasıl olsa yetişemeyiz tarıma yönelmemiz lazım." Al sana yine çapa kürek işi. Yani beden gücü

Sanal gerçeklik, uzay araçları, yazılımla çalışan aletler... ileride çocuklarımız bizden nefret edecek.İlkokulda halen kalem tutma, güzel yazı yazma, okuma becerisi vermeye uğraşıyorum.Evde Mac mini mojave karsisinda Office 2019a mikrofondan elimde çay konusarak yazı yazdıriyorum.Osmanliyi savaşla ugrastirip teknolojik alanda ilerletmemisler.Biz bari bu hataya düşmeyelim.

O kadar üzülüyorum ki böyle duyunca, bu şekilde davranışlar görünce. ne diyeyim umarım bir gün kıymetimiz anlaşılır. Hangi branş her yıl kendini yenilemek yeni çıkan bir programı öğrenmek zorunda? Hangi branşta elini kolunu sallayan 100 saatlik kurs alan biri aynı işi yapabiliyor? Hangi branş okuldaki her işten anlamak zorunda yazıcısından tahtasına? bilmiyorum bu yıl iyice tükendim. Öğrencilerimle çok mutluyum o ayrı. Yeni bir şeyler öğrenip aktarmaktan da yorulmuyorum. Ama bu şekilde hem kendime hem de arkadaşlarıma bu şekilde yapılan haksızlıklardan yoruldum.

Ortaokul ve lise için yeniden kitaplar basilmali.Yazilim dili Python, tasarım için sketchup kitapları basilmali.5.siniftan 12.sinifa kadar seviye seviye zorunlu bilişim dersi olmalı.
Belediyenin yazılım kursuna gittim.Elektronik ve bilgisayar mühendisleri vardı mezun ama programlamadan haberi yok.Universitede başlarsa bu işler sonuç böyle olur.

Bilişim her yerde var, tarımdan, taşımacılığa, sağlıktan, eğitime, inşaattan, radyo televizyona, ticarete, üretimden, tüketime adamlar 4. sanayi devrimini gerçekleştirmişler. Hemen her üretim sektöründe bilişim kullanıyor ve bunların tamamı ithal teknolojiler. Biz kaçırmışız, kaçırıyoruz. Adamlar 5. sanayi devrimini gerçekleştiriyorlar. Bu iş geç yaşta başlanacak bir iş değil. Elin gavuru dediğimiz adamlar, tarlada tarım yaparken hiç insan eli değmeden ekiyor, bir domatesin olgunlaşıp olgunlaşmadığını renk pigmentlerine bakarak hiç insan eli değmeden toplayıcı robotlarla topluyor ve piyasaya sürüyor. Biz hala bigdata dediğimiz veritabanlarında sorgulama yapamıyoruz. Akıllı teknolojiler üretemediğimiz sürece, öğrencileri test ile tost arasına sıkıştırdığımız sürece, bilişim teknlojilerine yatırım yapmadığımız sürece, çocuklarımız gelecekte teknolojik ülkelerin gönüllü olarak sömürüsü altına girecektir. Bunun belirtilerini de son yıllarda ve bugün görüyoruz. Ülkemizdeki elle sayılır yazılım firmaları Hindistanlı, Amerikalı ve İngiliz yazılımcılar çalıştırıyor. Bazı yazılım firmalarımız da çoktan merkezlerini İngiltere ve Amerikaya taşımışlar. Neredeyse tüm bankalarımızın bankacılık sistemini tasarlayan ve üretenler hintli yazılımcılar.

Diğer taraftan okul yöneticileri tarafından da Bilişim Teknolojileri öğretmenleri flaş belleğe bulaşan virüsü temizleyecek, yazıcıya sıkışan kağıdı çıkaracak, lisanssız yazılımları etkinleştirecek tamirci olarak görüldükleri sürece, öğretmenden daha çok bir formatör gözüyle bakıldıkları sürece biz bu eğitimde bir arpa boyu yol kat edemeyiz. Bu anlayışı bir şekilde kırmalıyız. Bunun yoluda yöntemide yine bizden geçiyor.

Yine de ben umutluyum.Şu anda pilot olarak uygulamaya başlanan Milli Eğitim Bakanlığı Bilişimle Üretim projesi içeriğini inceledim. Şu anki Milli Eğitim Bakanımızla bu işi başaracağımıza inanıyorum. Geriden de takip etsek, ülke olarak biz bu işin içinde olmak zorundayız. Bunun için bir seferberlik, çaba sarf etmeliyiz.

Kodlama eğitimi için çok küçük yaşlardan itibaren işin ele alınması lazım. Gelecek Bilişimle Üretimle Gelecek.

Türkiye köylüsü çiftçisi tam 10 sene boyunca domates yetistirsin.Sadece 1 tane s400 füzesi alabiliyorsun.Alin size yüksek teknolojinin önemi.

okulda en gereksiz görülen bölüm haline nasıl geldik anlamıyorum.
en kötü öğrenciler geliyor artık bölüme. tüm kaynaştırma öğrencileri bizde. sınıf tekrarları bizde. halbuki programlama öğrenebilecek öğrenci parlak öğrencilerdir. bize gelenlere for döngüsünü anlatana kadar canım çıkıyor. ondan sonra da bölüm işe yaramaz deniyor. gerçekten usandık. matematiği bitirsem bugün atlayacam

Anlayış bozuk net olarak ortada...pragmatizme geçilmesi gerek.bizim için gerekli bilgiyi donanmamiz gerek.artik estetik kaygı ise toplumun refah düzeyi yükseldiğinde oturur.sabah akşam oturup milliyetçilik yaparak ırkım şöyle ırkım böyle diye diye bitiremiyoruz.maslow hiyararsisine göre insani yetiştirip humanizmi aşılamaliyiz.tehlike canlari çalıyor tüketen toplumdan üreten toplum olmalıyız ayrıca bu esnada kultur yozlaşması engellenip kültür çeşitliliğine saygılı olmalıyız ama nerede o günler ..pragmatik düşünürsek anlarız neyin iyi olduğunu.dini konularda ise pragmatik düşünce iyi değil.cunku o maneviyat ile ilgili.isin teknik ve eğitim kısmında pragmatik dini kısmında tasavvufi düşünmek geek.adios amigos...

Geri