Bilişimcilerin karşılaştığı trajikomik olaylar[tek başlık]

Kodla Büyü
aymesev' Alıntı:
Öğle arası neden yemeğe gidiyormuşumda okulda bulunan öğretmenlerin bilgisayarda yapması gereken işlere yardım etmiyormuşum.Sizce bu duruma nasıl bir cevap verebilirim.Böyle düşünebilen insanlara cevap bile veremedim:(

gerçekten bunu diyenler var mı ya :)

bilogrt038' Alıntı:
meslek lisesinde görev yapıyorum ve o gün internet yok dediklerinde var yaa işte benim yandığım gün koca okul araki sorunu bulasın

en sevmediğim durumda internet yavaş diyorlar yaa o zaman güzel bir cevabı olan varsa yazarsa sevinirim

1. Sizin gibi bir güzellik karşısında kim olsa yavaşlar(bu çok havaya sokuyo üstelemiyolar)
2. Sürat felakettir
3. Kaç yapıyo? E yeter ne yapacaksınız daha hızlısını daha hızlısı çok yakar.
4. Hangimiz zaman zaman yavaşlamıyoruz ki hocam değil mi

Bu olay tamamen gerçek ve abartısızdır. (Anlattıklarım inanmamış, atıyor sallıyorsun demişlerdi, ondan böyle söylüyorum)
Bitlis'te YİBO'da çalışırken, e tabi lojmanda var, orada kalıyoruz. Her akşam muhakkak 1 2 tane bilgisayar vakası yaşanıyor. Program yükleme, format atma, adsl kurulumu falan. Sağolsun herkes ilk başta iyi niyetli olarak evine misafir olarak çağırıyor, çayı pastası kurabiyesi derken arada işini de yaptırıyordu. Sonlara doğru işin çivisi çıktı, bizim hanenin kapısının önü teknik servis gibi, laptopu alan geliyor. Hatta yazılı sorusu, powerpoint sunusu, çalışma kağıdı falan da hazırlatmaya kalkıyorlardı.
Bi akşam pansiyonda nöbetçiyim, saat 10buçuk gibi eve gelecem, elbiselerimi değiştirip gideceğim pansiyona tekrar, gece yatısına... Eşim evde sinir küpü, dokunsam ağlayacak. Ne olduğunu sordum, 8numara komşumuz gelmiş saat 8 buçuk gibi elinde laptop...(Adamın adını hala bilmiyorum, okul personeli değildi, 8nolu dairede kalıyordu, ismi o yüzden 8 numara)
- Yenge, hoca evde mi?
- Yok, o bugün pansiyonda nöbetçi, geç gelecek.
- Kaçta gelir?
- Bilmiyorum 10buçuk 11 gibi gelir, üstünü değiştirip gidecek,
- Ya gelince şu bizim bi makineye bakıvarse olur mu?
- Ben bilemem şimdi yorgun falan olur demiş eşim, zamanı da pek fazla değil.
- Ya gelince bi 5 dakka bakıversin, çok zor birşey olmasa gerek. Hatta anlarsanız siz bakın demiş adam.
- Ben anlamam o işlerden demiş bizim hanım, gelince söylerim, müsait olursa bakar. Size iyi akşamlar deyip kapamış kapıyı herifin yüzüne...
Hanım sinir, bende sinir, adam yüzsüz yüzsüz bende yokum, bi de bizim hanıma işini yaptıracak. O gece sinirden uyku uyuyamadım doğru düzgün. Ertesi gün çözümü yine bizim hanım buldu. Dış kapının üstüne kocaman "Teknik Servis Çalışma Saatleri - 19:00 - 22:00" yazdık, bi de küçük fitay tabelası hazırladım. Program kurmak 5 lira, Yazılı hazırlamak 10 lira, Format atmak 20 lira diye... Bi de not düştüm, evlere gidilmez, işi olan arızalı bilgisayarı getirsin yazdım...
O günki sıkıntı son oldu, daha bi daha gelen yok. Akşamları rahat rahat çay, çekirdek, mısır çerez yapmaya başladık...

bir gün merabamız olan biri arar. hocam bilgisayar iyice kafayı yedi klavye çalışmıyor bir sıfırlamamız gerek gelen müşterileri geri çevirmek zorunda kaldım dedi. gün bitimine doğru uğradım baktım klavye çalışıyor. bunda problem yok dedim. hocam sayılar çalışmıyor dedi. numlock a bastım düzeldi.

Kaspesiki
avaks
nort32
gogıl erat
sikipe
zeynel -> Zyxel
farefox
mikrofost ofice(yazıldığı gibi telaffuz ettiler :) )
godıl
gogle
fiyspuk
tviter
tipilink
ertays

en komiği de MSN için, mesene deseler neyse, EM-SE-NE... Neyi emeyim? töbe töbee... :?

Bi tane daha gelsin benden...
Bi bayan hocamız geldi, elinde Exper laptop,
"Hocam, şuna bi bakar mısınız... Bazı sunuları açamıyorum, normallerini açıyorum, diğerleri böyle yanda sayfa sayfa gözüküyor, anlamadım dedi...
Bi de hocam, laptop açınca bi 15 20 dk çalışıyor, sonra dıt dıt uyarı veriyor kapanıyor. Hemen peşine açtığımda uyarıyı hep veriyor, Windows falan yazmıyor, bi iki saaat bekleyip açtığımda yine çalışyor ama 15 20 dk sonra yine dıt dıt kapanıyor, bi bakıverin...
Tamam dedim aldım laptopu, 1. sorunu çözdük, arkadaş .ppt ile .pps arasındaki farkı kavrayamamış. pps açınca sunu otomatik başlıyor, ppt açınca powerpoint sayfası açılıyor, anlayamamış...
2. soruna gelince, vatandaş win7 starter kullanıyor, acaba dedim etkinleştirme falan mı yok... sorun o değil, şifre mifre orjinal, zaten laptop kurulu gelmiş,
bios'a baktım, o da normal derken başladı dıt dıt ötmeye, bi de caps num scrooll lock tüm ışıklar yanıyo sönüyo, 30sn.de nakavt makine. Açıyorum daha biosta başlıyor.
Aklıma geldi elimi alta bi koydum, aman allahım, ateşşş, kor olmuş makine. Yanıyor resmen...
Hemen tekrar açıp biostan bi baktım işlemci sıcaklığına 77 78 oynuyor. Büyük ihtimal işlemci fanı bozuk yada tıkalı soğutmuyo.
Kapattım gittim hocahanımın yanına dedim böyle böyle, servise gönderrin, içini açsınlar baksınlar..
"Siz açamazmısınız hocam dedi, sökseniz de siz baksanız"
"Ben açamam hocam dedim. Açarsam garanti dışı kalır. Bi de söküp takamamak, açıp kapatamamak var"
"Hııımmm dedi. Yani siz yapamıyorsunuz.."
"Yapamam değil hocam, yapmam, garanti dışı kalır size zararı olur dedim"
"Anladımmm.." dedi. Artık ne anladıysa kendileri...

İngilizce hocamız sınav tarihlerini girmiş notları girmemiş. E tabi e-okulda kapatmış.
Geldi bigün, aynen yazıyorum söylediklerini:
"La bilişimci"
"Ne oldu hocam, hayırdır"
"Ben sınav tarihini girdim, ama notları girmedim, sistem kapatmış"
"Eee normal hocam "15 gün süren vardı."
"Onları sen giriyoreceksin okulun e-okul şifresiyle biliyorsun değil mi?" :scared: :scared:
"Yok hocam öyle bişey dedim, senin yanlışın var, müdür yardımcısına söyleyin, onun yanında girin"
"Ula uğraştıma şimdi beni idareyle, sen gireceksin işte, ne olur giriversen" :verymad: :verymad:
"Hocam dedim, o iş benim vazifem değil, eğer işinizi düzgün yapmadıysanız ben düzeltemem. Söyleyin idareye, ya size idare şifresini versinler, ya da e-okulu kendileri açsın, yanlarında girin."

Bu son konuşmamız kendisiyle, daha bir sefer olsun selam kelam etmedi bana...

Geçen sene görevlendirme formatör olarak çalıştığım okulda gerekli ufak tefek ayarlamalardan sonra müdürüm okulun web sitesini güncellememi istedi. Eski BT öğretmeni pek sade, görsellik açısından zayıf bir site yapmış, onu değiştireceğim. Neyse benim elimde 3 tane şablon var, 1.si üniversite yıllarımdan hazırladığım bir projede kullandığım site, yandan üstten ayarlamalı falan, güzel bişey - eski okulumda da bunu kullanmıştım hatta.
2. de yine bi eğitim forumundan indirdiğim hazır şablon, hatta yaptığım sitenin haberbaşlık.swf dosyası olarak onu kullandım.
3. BBNet şablonu, v1.7;
Neyse gelelim işin özetine. Müdürüm geçen sene ağustostaki atamalarda yeni geldi okulumuza. Eski çalıştığı okulda formatör yokmuş, bi müd. yrd. hazırlamış internet sitesini, biz de onu kullanalım çok güzel falan diyor bana.
"Hocam dedim, elimde 3 tane şablon var, bi bakın, mutlaka birini beğeneceksiniz."
1.ye baktık, pek beğenmedi, 2. ye baktık bu iyi bunu kullanabiliriz dedi. BBNET şablonu'na baktık... Müdürün gözler faltaşı;
AAAA... Bu bizim eski okulun sitesi, bilmem ne hocanın hazırladığı, nerden buldun bunu dedi...
Hocam dedim, bu işte bilgisayarbilisim diye bi forumumuz var, oradaki arkadaşların hazırladığı bir site şablonu okullar için, ordan aldım dedim, inanmıyor.
Eski Müd. Yrd. yemiş bunları, ben yaptım, ben hazırladım diye, adamcağız ne bilsin şablonun alıp değiştirilip kullanıldığını... Kendisi yapmış zannediyor.
Aklıma bi gün sonra geldi..""Tüh, keşke sizin eski okulun sitesini hackledim." deseymişim. TAM BOMBA..

Geçen hafta olan bir olay, malumunuz havalar soğuk, biraz da ben dikkatsiz olunça şifayı kaptık. (Geçmiş olsun dediğinizi duyar gibiyim, sağolun :roll: ) Neyse okula söyledim, sevk aldım evde yatıyorum, dırt dırt telefon, arayan müdür yardımcımız.
-Hocam nerdesin? (biliyor halbuki durumumu)
-Evdeyim hocam, yatıyorum.
-Ya hocam, benim bilgisayar açılmıyor. Bilgisayar başlıyor, siyah ekranda kalıyor. Bişeyler yazıyor ama anlamadım.
-Ne yazıyor hocam ekranda
-(Tek tek harf harf kodlayarak) n-t-l-o-a-d-e-r i-s m-i-s-s-i-n-g
-Hocam çökmüş o bilgisayar, ben bugün yokum, idare edin yarın bakalım.
-Tozdan olmuş olabilir mi?(Bizim okuldakilerin toza karşı bir garezi var, her kasanın, monitörün yazıcının hatta klavyenin bile örtüsünü diktirmişler geçen sene, olmayanlara da naylon kaplamışlar))
-Tozdan olmaz hocam, sistem dosyalarından birisi silinmiş.
-Hocam tozdandır bence :| benim kasa çok tozlanmış.
-Hocam toz işi değil o, siz bilgisayarla uğraşırken birşey sildiniz mi?
-Ya hocam, ben dün akşam bikaç programla bikaç dosya sildim yer kaplamasın diye. bot mot bişeyler yazıyodu, (boot demek istemiş) boyutu büyük olanları sildim.
-Hocam onlar sistem dosyalarıdır, silmişsiniz, ben yarın bilgilerinizin yedeğini alıp yeniden kurarım. dedim.

Ertesi gün okula gittim, vatandaş eline almış blover'ı (onu da almışlar geçen sene toz temizlemek için) uğraşıyor. Noldu dedim, bence tozdan olmuştur dedi tekrar, bi temizleyim düzelir belki...
Dedim hocam, ben öğretmenler odasında bi çay içem, sen işini bitirince bi bak, olmazsa bakarım,
Yarım saat sonra geldi, olmadı dedi, bilgisayarın yedeğini alıp bastım formatı. Dedim ki bir de
Masaüstü ve belgelerim içindekiler senin, diğerleri benim. Ben seninkilere dokunmam, sende benimkilere dokunma...

1 öğretmen geldi, e hocam biz halk eğitime bağlı egzersiz (sbs kursu) veriyoruz, öğrencilerin bilgilerini halk eğitim sistemine girilmesi lazım girebilirmisin dedi.

Bende; hocam parayı siz kazanıyorsunuz, işçiliğini ben mi yapacağım dedim. Çok garipsedi. Sanki benim asıl görevimde beyefendilerin hamallığını yapacağım.

Geçen sene son hafta yazıları verdim sözlüleri girdim. Herşey hazır.
Sonra kötü bir sınıftan kötü bir öğrenci hocam 100 100 vermişsiniz saolun :eek:
Hemen açtım e-okulu bizim din kültürü öğretmeni kendi dersini listede göremeyip(2. dönem gelen ücretli öğretmen)
Ne yapsa beğenirsiniz bilişim tek. notlarını değiştirmiş.
Bana haber de vermiyor.
Sonuç T.C kısıtlaması yapmayan idare.
Notları tekrar giren ben.
Adamın başında bekleyip not girmeyi öğreten yine ben.

Durun ya fifo ayarlarını anlatmadım size. Gerçekten işin içinden çıkılamayacak veya çileden çıkaracak sorular gelince hemen FIFO ayarlarındandır hocam, ayarlarla oynamak çok riskli isterseniz bakayım diyorum, hemen yok kalsın diyorlar. Gıcıklığına yapıyorum.

nöbetçi öğrenci: "Hocam Müdür Baş yard. sizi çağırıyor" dedi. Odasına çıktım. Bana şunları söyledi:

"Hocam sunexpres ve türkcellin bir kampanyası var, netten girip indirimli bilet alacam da ben şimdi beceremem sen bana şu şu tarihlere uçak bileti alsana.."

oturdum bilet aldım...

olay1
elektrikler kesik olduğu için öğretmenler odasında oturuyorum bir öğretmen arkadaş geldi
-hocam bilgisayar açılmıyor dedi
- hocam elektrikler kesik ondandır dedim
-niye kesik hocam dedi
- bilmem elektrik idaresine sormak lazım dedim
tepkisi üzerine adamın üstünde tepinmek istedim
-- hıh bide bilgisayarcımız var..
olay 2
-hocam acil gelin yazıcı çalışmıyor
-hocam kablosunu çıkartmışsınız
- yaaaaa

olay3
- hocam acil gelin yazıcı gene çalışmıyor
- hocam düğmesine basıp açmak lazım
-yaaaaa

Urfadayız vali gelecek, kaymakam ve ilçe m.e.m müdürü pür telaş çalışıyorlar. Salon ayarlanmış, birtek projeksiyonun görüntüsü ters. Neyse telefonla aradı ilçe mem müdürü hemen gel. Abi inanmıyorum ya, kumandayı bırakmışlar bir ton adam (kaymakam yalakaları) hepsi projeksiyonu mıncıklıyor. hemen kumandayı aldım, görüntüyü ters çevirdim oldu. Kaymakam ordakilere pis pis güldü banada teşekkür etti.

ben bu başlığa bayıldım :lol: çok şey buldum kendimden.. :wink: ama ohh bee bir ben değilmişim diyemiyorum ...hakikaten içim acıyor halimize...

suatozt' Alıntı:
2006 yılı göreve yeni başlamışım. Çaylaklık günlerimizin gördüğüm ve göreceğim en değerli en baba insanlardan biri olan müdürümüzle güzel geçiyodu. Takiiii :)
ana sınıfı öğretmenimiz elinde klimanın uzaktan kumandasıyla geldi.
- Hocam beni müdür bey gönderdi. Klima çalışmıyor. Bilgisayarcı halleder dedi.
- İyi de hocam ben ne anlarım klimadan. Ver şu kumandayı biraz da ben kurcalayım. Belki düzelir.
Ana sınıfına indik. Tam kurcalarken, bi arkadaş ziyaretime gelmiş. başka bi bilgisayar öğretmeni. Kardeşinin de klime servisi var. Telefon ettik hemen geldi sağolsun. Klimayı bir güzel çalışır hale getirdi ve tek kuruş ta para almadı. Tam arkadaş klimayı halletti ve müdür bey geldi.
- Noldu hocam halloldumu. Hocam sağolsun hocamızın arkadaşı klima servisiymiş. Halletti.
- Müdür gülerek. Ben demedimmi bilgisayarcı halleder diye. Bu adamları hafife almayın boş değil bunlar boş değil....... :)
:puhaha: Bu adamları hafife almayın boş değil bunlar boş değil..
müdüre katılıyorum boş değiliz boş :++:

Müdürle sohbet ediyorum bahçede, bi bayan hoca geldi, şu OGYE falan vızıltıları var,
Hocam bu OGYE'yi nasıl yapacaz?
Müdür - Geçen sene nasıl yapmıştınız hocam?
Bayan bana döndü;
-Hocam siz bilgisayar öğretmenisiniz de mi? Geçen seneki bilgisayarcımız yapmıştı bizimkileri.
Dedim benim vazifem değil, grup grup ekip ekip herkes kendi raporunu yapar.
-E ama biz öyle yapmıştık.
Yapamam hocam, geçen seneki arkadaş iyi niyetle yapmış ama bizim vazifemiz değil.
-Hocam geçen sene de... diye başladı tekrar ve yanımdaki müdürüm son noktayı koydu.
"O geçen seneydi hocam, Dün Dündür, Bugün bugündür."

arkadaşlar yazmaya devam edelim. yazılanlar arttıkça derleriz belki biri kitap olarak basabilir de :) en azından e-kitap yaparız biz :)

Bi tane de benden :)

Köy öğretmeninin biri aradı adam 27 yaşında yaşlı da değil.
-Hocam bilgisayardan ses gelmiyor
+ Hocam prize bakın
- sıkıntı yok
+ Bilgisayardan sesi aç
- sonuna kadar açtım
+ Hocam hoparlör bozulmuş
- Hocam hoparlör yok dedi :)
+Nerden ses çıkmasını düşünüyosunuz dediğimde hocam televizyondan ses geliyor ekrandan gelmiyor mu? :D

ben daha bu pazartesi kaymakam beyimizin yeni aldığı telefonun yeni aldığı şeffaf telefon filmini yapıştırdım. Bazı işgüzar ve haysiyetsiz kişilikler mert hoca kendi telefonunu kapladı çok güzel kaplıyor demiş oda sağolsun! beni çağırtmış. bide yarım saat kapısında bekledim..

Dün öğretmenler odasına girdim, baktım fotokopi makinesiyle uğraşıyorlar. Herzamanki gibi yine kağıt sıkışmış. Beni görür görmez bir baksana dediler. Ben anlamam surekli bu hatayı veriyor zaten dedim. Sen bilgisayarcısın ya bundan da anlarsın diye söyledik dediler.. (çok boyutlu görünmek ne güzel!!) sonuç: hastalık kronik olduğu için servis çagırıldı.

bana da bazı öğretmen arkadaşlar tam hazırlanıp derse çıkacağım zaman
-- aaaa sen derse giriyo muydun? diye ciddi ciddi soruyorlar ya bitiyorum.

Müfettiş teftişe geldi. Teftişten önceki teneffüste Hotmail hesabına girmemi istedi. Kullanıcı adını girdim.Sıra şifreyi girmem gerektiğinde ben ondan şifreyi söylemesini bekliyorum.O da bana "Girsene" şifreyi dedi.Hocam sizin bana söylemeniz gerekiyor şifreyi dediğimde de Sen nasıl bilgisayarcısın dedi.Neyse ben devam ettim.Belki güvenlik sorusuna bir cevap verir diye.Güvenlik sorusunu sordum.Gene aynı cevap:Sen nasıl bilgisayarcısın!...
Müfettişin 42.yılıymış meslekte.

bu başlık iyi geldi :D
bi tane de benden olsun.
okulumuza yeni atanan türkçe öğretmeni arkadaş hocam sınav tarihlerini giremiyorum bi bakar mısınız,bende arkadaş yeni geldi yardım edeyim dedim, e okula girdik tam arkadaşa sınav tarihlerini nasıl gireceğini gösteriorm
önüme sınav listesini koydu,hadi hocam size kolay gelsin deyip çıkacak.Arkadaşa bu işin benim görevim olmadığını ona yardımcı olmak için sistemi açtığımı söyleyince arkadaşın renk benzi kaçtı.önce İlçe milli eğitimi ardından eski okul müdürünü herkesi arayıp tek tek soruyor.Bi destek bulsa bizi yiyecek doğrudan :D
Meğer eski okullarındaki BT ci bunları kötü alıştırmış her işlerini yapıyormuş o yüzden hanfendi benden aynısını yapmamı bekliyormuş.Bu da bana ders oldu yeniymiş eskiymiş herkese aynı tavrı koyuyorm artık...

Geri