Bilişimcilerin karşılaştığı trajikomik olaylar[tek başlık]

Kodla Büyü
Müfettiş kucağında kocaman yazıcı ve laptop la geldi. "Hocam şu yazıcı şu bilgisayarda çalışmıyo". Biraz da hava atmak için bana bazı şeyler anlatıyo: "İşte hocam bunu başka bilgisayarcılara da götürdüm ama bu 64bit olduğundan tanımaz " falan işte onlardan duyduklarını bana anlatıyo. Neyse driver a baktım yüklenmiş. Biraz uğraştım çalışmadı. Sonra kendim driver indirdim eskiyi kaldırıp tekrar yükledim olmadı. Sonra "Hocam son bişey deneyeceğim olmazsa yapacak bişey yok" dedim. Neyse windows un içinden tanıtayım dedim baktım onun yazıcının modeli yok, "Bir üst modeli deneyelim hocam" dedim. Denedim çalıştı. Peki adam bana ne dedi: "Biraz tarzanca yaptın ama çalıştırdın.". Bende "Yamyam madem benim yapış şeklşmi eleştirecek kadar anlıyodun niye yazıcıyı kucaklayıp buraya geldin" diyemedim

meslek lisesinde görev yapıyorum ve o gün internet yok dediklerinde var yaa işte benim yandığım gün koca okul araki sorunu bulasın

en sevmediğim durumda internet yavaş diyorlar yaa o zaman güzel bir cevabı olan varsa yazarsa sevinirim

aak' Alıntı:
Bende "Yamyam madem benim yapış şeklşmi eleştirecek kadar anlıyodun niye yazıcıyı kucaklayıp buraya geldin" diyemedim

Tırnak kapanana kadar gözlerim pörtlemiş, o şekilde cevap verdiğinizi ve hazırcevaplığı abarttığınızı düşündüm bir an :)

İnternetin yavaşlığı konusunda harbiden ya ne cevap verebiliriz ki şöyle en oturtucusundan?

Bana da geçen bi gün öğrencinin biri elinde kasanın power düğmesi ile geldi. Nasıl becerdi bilmiyorum ama kırdı tabi, resetle powerı değişmek zorunda kaldım.

Çok ilginç vakalarla karşılaşanlar olmuş aramızda. Trajikomik gerçekten...

emekliği gelmiş bi bayan hoca:evladım ekders alıyon mu sen dedi. evet hocam dedim. nekadar alıyon ayıptır sorması. rehberlikçiler gibi dedim. tamam da nekadar? 18 saat diyince, al oğlum al aferin:)))

"Yamyam madem benim yapış şeklimi eleştirecek kadar anlıyodun niye yazıcıyı kucaklayıp buraya geldin" diyemedim."
:puhaha: :puhaha: Çok iyi ya, bilişimcilerin özel bir mizahi yönü var bence. Yaşadığımız şeyler bu yönü geliştiriyordur belki.

:puhaha: :puhaha: :puhaha:

site yönetimine rica: lütfen bu başlıkta olduğu gibi bugün başımıza gelen komik olayları anlatacağımız sabit bir başlık açın...

Eski okulumda çok sevdiğim bir bayan öğretmen(teknolojiden pek anlamadığını da itiraf eder) çektiğimiz fotoğraflar nerde demişit bana .Bende masaüstünde dedim ve öğretmenler odasındaki masanın üstünü yaklaşık 1 dakika aradı ama burda yok dedi bana sonra .Tabi ben bu arada onu izliyordum önce şaşkınlıkla sonrada olayı anlayarak .Bilgisayarın masaüstü dediğimde ise kendine baya bir güldü tabiki bizide güldürerek.

bunlar da benden:
1. olay:
-"Hocam benim bilgisayarı getireyim de bir bak, internete girmiyor" (Evde kullandığı bilgisayar)
-Bugün işim çok hocam sonra bir ara
-"Zaten 5 dk birşey eline mi yapışır"
-nerden biliyorsunuz 5 dklık bir iş olacağını, madem benden iyi biliyorsunuz kendiniz yapın

2. olay:
-"bu bilgisayarı yeni aldım, program yüklenmesi gerekiyor " (Bu da kendi bilgisayarı)
-"Tabiki hocam, yalnız ben okulun bilgisayarlarına müdahale edebiliyorum. Kişisel bilgisayarlarınıza kendiniz program yükleyecekseniz nereden nasıl yükleyeceğinizi gösterebilir, müdahale etmem; yada siz onu bir bilgisayarcıya götürün onlar yüklesin"
-"Gittim zaten 20 TL dedi ..."
-"20 mi az istemiş, ben olsam en az 50 derdim"
(Tabii adam toz oldu)

3. olay:
Dersteyim ve gerçekten sorunlu bir sınıfta ders işlerken, kapıyı çalmadan içeri giren .... (bir de öğretmen değil mi bu ...):
-"Benim flasha virüs bulaşmış ",
-Hocam dersim var sonra gelin
-"temizlenecekmiş, çok mu uzun sürer"
-Hocam görüldüğü üzere dersteyim sonra gelin, zaten kapıyı bile çalmadan girdiniz, dersimi bölmeyin
-"Buraya bırakıyorum, bir ara yap" deyince sinirimi son noktaya getirdi
-"Başlarım senin virüsüne,Defol git, seni bana parayla mı verdiler" deyip adamı kovdum, ama olayı burada bırakmayıp idareye şikayet ettim,
şimdi bana hiç işi düşmüyor

- hocam benim bilgisayarda(evdeki pc) görüntü gelmiyor.
- çok uzatmadım tamam hocam getirin bi bakalım. dedim
adam ertesi gün monitörle çıkageldi.
ben: hocam kasayı niye getirmediniz?
cevap : ben onu kullanmıyorum tüm işimi bunda görüyorum. sen bunu hallet yeter.

arkadaşlar abartmıyorum ben bu olayı yaşadım. güler misin ağlar mısın yani.
yer : kastamonuda bir yibo.

öğretmenlerden biri navigasyon cihazına bakmamı istedi. çalışmadığını iddia ediyor. yol güzergahınıda karışık gösteriyormuş.

8.sınıftaki öğrencim ben ders anlatırken sözümü kesip "bilgisayarım açılmıyor!" dedi.(dersi dinlemeyip bilgisayarla ilgilenecek belli)
Neyse; yanına gittim,8.sınıf öğrencilerinin kolaylıkla cevabımı dikkate almayacağını sayarak "benzini bitmiş" dedim.Ne bileyim inanacağını!
hocam benzini nerden doldurcaz bilgisayara dedi (ciddi ciddi)..
"tenefüste hizmetliye söyle o getirir " dedim.dersime devam ettim..tenefüste git sen hizmetliden benzin iste.hizmetli yanıma geldi.
kafası karışmış bir halde :
"Hocam bunca zamandır sen benzini nerden buluyordun" demesin mi...

iyi akşamlar..

bilmediğini bilenle uğraşması kolay da bir de birşeyler biliyorum diye hava atanlar yok mu, ethernet kablosuyla boğası gelliyor insanın:)
* idarenin wireless şifresini soran bu işlerden anlayan sınıfçıya bilmiyorum dediğimde olaylar gelişir.
-hocam modemin arayüzüne gir oradan bulabilirsin şifreyi
-arayüzün şifresi bilinmeden girilmez
- şifre istemiyor ben giriyorum evde filan zırvaladı, bir tur iknadan sonra zıvanadan çıktım.
- gir o zaman şu bilgisayarda diye bağırdım.giremeyince kaldı öyle

Yapacağımız en iyi şey.. BİLMİYORUM kelimesini bol bol kullanmak olmalıdır sanırım...

Bilmiyorumun yanında "Bana ne!" de güzel bir cevap oluyor hakedenlere :D

Vallahi baştan sona kadar okudum, inanın çok komik olaylar dönmüş.Benimde bir ara başımdan geçenleri anlatayım;

1.Olay.
İlköğretimde çalışıyorum.Derse girdim, çocukları tek tek bilgisayarlara otutturdum.Sonra dedim, bilgisayarınızı açın.Kasadan da bizzat gösterdim.Sonra aman Allah'ım demez olaydım, 5 dk sonra biri geliyor, hocam bilgisayarım açılmıyor, bir taraftan da ceketimi çekiştiriyor.Ne yapsın daha çocuk... Biri diyor öğretmenim fare oynamıyor, biri diyor ekran açılmıyor.Neredeyse 10 çocuk, başıma üşüştü, herkes beni çekiştiriyor.Bir de hani çocukumsu "Hadi hocam, hadi nooooluuuur." demeleri yok mu.Bu ne yaa, sonra bir bağırdım herkes yerine dedim, tek tek geleceğim.Bu ne yaa, güleyim mi, ağlayayım mı halime..

2.Olay.
Öğretmenin biri geldi.Bana dedi ki, "hocam benim bilgisayarım internete girmiyor, neden" dedi. Haydaaa.. Yani binbir türlü, sebebi olabilir.Dedim ya nasıl bir cevap vereyim.Sonra dedim ki, "Hocam bilgisayarı prize taktınız mı?". Durdu, durdu. Tabi tabi taktım demez mi ciddi ciddi? Yav ne adamlar var yaa. Dedim içimden..

alperre' Alıntı:
Genellikle karşılaştığım bi sorun:)
Hocam şimdi bende bi şey var.Onun şeyini bi türlü şey ettiremiyorum.

"Şeyini şey ettiğimin şeyini, şeyedemezseniz, bi şey etmeyin. çünkü o şeyden bi şey olmaz." desek devreleri yanar mı acaba soranın :D

2006 yılı göreve yeni başlamışım. Çaylaklık günlerimizin gördüğüm ve göreceğim en değerli en baba insanlardan biri olan müdürümüzle güzel geçiyodu. Takiiii :)
ana sınıfı öğretmenimiz elinde klimanın uzaktan kumandasıyla geldi.
- Hocam beni müdür bey gönderdi. Klima çalışmıyor. Bilgisayarcı halleder dedi.
- İyi de hocam ben ne anlarım klimadan. Ver şu kumandayı biraz da ben kurcalayım. Belki düzelir.
Ana sınıfına indik. Tam kurcalarken, bi arkadaş ziyaretime gelmiş. başka bi bilgisayar öğretmeni. Kardeşinin de klime servisi var. Telefon ettik hemen geldi sağolsun. Klimayı bir güzel çalışır hale getirdi ve tek kuruş ta para almadı. Tam arkadaş klimayı halletti ve müdür bey geldi.
- Noldu hocam halloldumu. Hocam sağolsun hocamızın arkadaşı klima servisiymiş. Halletti.
- Müdür gülerek. Ben demedimmi bilgisayarcı halleder diye. Bu adamları hafife almayın boş değil bunlar boş değil....... :)

windogs_ikspi' Alıntı:
- hocam benim bilgisayarda(evdeki pc) görüntü gelmiyor.
- çok uzatmadım tamam hocam getirin bi bakalım. dedim
adam ertesi gün monitörle çıkageldi.
ben: hocam kasayı niye getirmediniz?
cevap : ben onu kullanmıyorum tüm işimi bunda görüyorum. sen bunu hallet yeter.

arkadaşlar abartmıyorum ben bu olayı yaşadım. güler misin ağlar mısın yani.
yer : kastamonuda bir yibo.

Buna bittim :puhaha:

ben öğretmenliğinin ilk yıllarında her şeye sazan gibi atlardım
şimdi ise sadece sevdiğim insanların işlerini yapıyorum diğerlerini lafı yapıştırıp uzaklaştırıyorum...
ama Allah'a şükür bulunduğum yerdeki meslektaşlarımın çoğu anlayışlı ara da bazı pürüzler çıkıyor tabi ama genelde memnunum
bence bilgisayar öğretmenin çalıştığı yer de çok önemli...okul,çevre faktörü bu durumları etkiliyor

bilogrt038' Alıntı:
meslek lisesinde görev yapıyorum ve o gün internet yok dediklerinde var yaa işte benim yandığım gün koca okul araki sorunu bulasın

en sevmediğim durumda internet yavaş diyorlar yaa o zaman güzel bir cevabı olan varsa yazarsa sevinirim
İnternet yavaş dediklerinde, bende de yavaş hocam, genel bir problem diyorum. Böyle deyince sanki bütün olay çözülmüş gibi haa tamam ozaman deyip dönüp gidiyorlar :D lafı devam ettirmeye çalışan olursa da sorun okul dışından, bizde problem yok deyip kesip atıyorum.

Olağan bir diyalog;

-hocam, size bir şey danışmak istiyorum. bende bir tane fotoğraf var onu netleştirmek istiyorum ama yapamıyorum. siz yapabilir misiniz?
-hocam bakmadan bir şey diyemem, yanınızda ise bakayım.(ben tabi ders ile ilgili bir materyal zannediyorum.internetten bulunmuş en küçük haliyle indirilmiş bir yelek fotoğrafı ). Hocam diyelim ki ben bunu netleştirdim ne işinize yarayacak?
-ya hocam, ben buna benzer bir yelek örmek istiyorumda ilmek sayısını göremiyorum.

arslan_1905' Alıntı:
arkadaşlar madem para kazanmak öğretmen için sıkıntı bizde bilgisayar sınıflarımızı tamirhaneye dönüştürelim okuldaki öğretmenlerin bilgisayarlarına format atsak bile günlük iyi bir kazanç elde ederiz herhalde:D

Okul aile birliğindeki kadınlardan biri komşusunun bilgisayarına format atmamı istemişti. Kabul etmeyince para teklif etti. Sinirlendim "madem komşunuzun para verecek durumu var teknik servise götürsün ben teknik servis değilim" dedim. Yine anlamadı, ısrar etti hatta abartıp "size de ek gelir olur aslında" dedi. En sonunda "yasak" deyip biraz da korkutunca gitti.
Öğretmenlerden biri de "Kurban bayramında misafir dayım geldi, bilgisayarı açılmıyor format atsanız" demişti. Beynimden vurulmuşa döndüm. :shock: Kendini bilmez öğretmenler artık kendi bilgisayarlarını geçtiler, amca, dayı, komşu, teyze....Öğretmenlerin bu işini halletme uğruna düştükleri durum yüzünden artık onlara hiç saygı duymuyorum. Bundan sonra ben de evimi boyatmak için resim öğretmenini çağırmayı düşünüyorum.
Bilgisayar sınıfının kapısına "format atılır" yazsak millet sıraya girer, kimse yadırgamaz aldığımız parada gözü olanlar dışında tabi. :D

hocanin birisi winamp'i aciyorum ses gelmiyor dedi. ben de donanim falan sorunlu sandim, gittim baktim ki winamp'in sesi 0'daymis.

bi tanede benden...
birgün bi öğretmen arkadaş, benim evdeki bilgisayar şöyle oldu böyle oldu derken mavi ekran geldi yazılar felan dedi bende sistem çökmüştür dedim. oda nası kurarız dedi baktım ben bişeyden anlamıyo ama uzattıkça uzattı, bende en son getir hocam burda yeniden kuralım dedim. ertesi gün adam kasa,klavye,ekran ve mouse u almış gelmiş :))) o gün çok gülmüştüm :))

abuk subuk istek ve eleştiriler geldiğinde direk laf sokuyorum bidaha aynı istekte bulunmuyorlar. mesela, "internet yavaş" diyene "bugün tazyiksiz geliyor" yada "yada pompalamayı unutmuşum" gibi cevaplar veriyorum. geçenlerde birisi "hocam benim evdeki bilgisayardan hırıltılar geliyor" dedi, "sıkı giydir, üşütmüş olabilir" dedim.

müdürümüz arabasını satılığa çıkaracakmış, hizmetliden okul foto makinasını bana yollatmış, fotoğraflarını çekmem için... :?

beden eğitmi öğretmenimiz gelmiş , spor salonunun fotoğrafı çekilecekmiş müdür bey bana yollatmış ..... :?

ve daha fazlası....

Bu insanların hiçbiri yaz tatilinde fotoğraf çekmiyor değil mi? Okuldaki tek fotoğraf çekmesini bilen kişi Bilişim Teknolojileri Öğretmenidir.

YA SABIR

zibula' Alıntı:
8.sınıftaki öğrencim ben ders anlatırken sözümü kesip "bilgisayarım açılmıyor!" dedi.(dersi dinlemeyip bilgisayarla ilgilenecek belli)
Neyse; yanına gittim,8.sınıf öğrencilerinin kolaylıkla cevabımı dikkate almayacağını sayarak "benzini bitmiş" dedim.Ne bileyim inanacağını!
hocam benzini nerden doldurcaz bilgisayara dedi (ciddi ciddi)..
"tenefüste hizmetliye söyle o getirir " dedim.dersime devam ettim..tenefüste git sen hizmetliden benzin iste.hizmetli yanıma geldi.
kafası karışmış bir halde :
"Hocam bunca zamandır sen benzini nerden buluyordun" demesin mi...

iyi akşamlar..

Hocam süpermiş yaa koptum yav :puhaha: :puhaha:

Geri