Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Bilişimciler Lütfen Okuyunuz ! Düz Öğretmen Olmayınız !

Konu, 'Her Telden' kısmında formyfriends tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. formyfriends

formyfriends Seçkin Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar başlık espri olarak yazıldı ama olay gerçektir. Biraz öncede yazdım ama fazla rağbet görmedi. Ben de ilk. matcıyım ama bunlar gerçek.

Bir sınıf öğretmeni arkadaşım, 13 yıllık sınıf öğretmenliği yapan bir arkadaşım, asıl mezuniyeti coğrafyadır ve yan alanı matematiktir. Bunu bilgi olarak verdim. Hani tayinler oluyor ya, adam sınıf öğretmenliği yapıyor ama branş değişecek. gitmiş coğrafya yazmıyor kendi dalını, hem az okulda var, hem ek ders az diye, gidiyor matematik yazıyor. il mem red cevabı vermiş ama olay tamamen branşlar hariç doğrudur.
    Bana komik geldi, ana branşını bile yazmıyor, gidiyor yan branşını yazıyor.
    Gelişen ülkede, büyük eğitim hedeflerine. 2023 geliyoruz. :p
    Bize napıyorlar, yok anadolu lisesi, yok teknik öğretmen, onu yazamazsın bunu yazamazsın diyorlar.
    SAYGILAR !!

2. mevali

mevali Aktif Üye

vay be :alkis:

3. barthez

barthez Süper Üye Süper Üye

Adamların tek düşüncesi öğretmene nitelik kazandırmak, kaliteyi artırmak. Kesin provakatörsünüz siz. :verymad:

4. the_korsan

the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

Dün arkadaşım aradı, sınıf öğr. bir arkadaşı bir okulda idareci ve yan alanı bilgisayar görünüyormuş. meslek liseleri nasıldır çalışılırmı filan sormuş ve alan değişikliği için başvuru yaparak meslek lisesi tercihi yapmış...

Sınıf öğretmenliği mezunu olup, yan alanı bilgisayar diye meslek lisesine bilişim olarak geçebiliyorken biz bilişimci olarak geçemiyoruz.... İlk atama meslek lisesine atandığım ve 3 yıl sorunsuz çalıştığım halde böte-tef ayrımına hak veriyordum bu alan değişikliklerine kadar ama şimdi bu olaylardan sonra bu ayrım artık haksızlıktır ...

Bu ülkede hiçbirşeye şaşırmıyorum...

5. girdap08

girdap08 Süper Üye Süper Üye

Evet bunu öğrendiğimde;
    "Bu ülkedeki eğitimin düzelmesi adına içimdeki son umut tanecikleri de yok oldu"

6. pureheart

pureheart Aktif Üye

2000 den önce mezun olanlarda yan alan var 3 sınıf öğretmeni 2 si türk dili edebiyatı biride ilk öğretim matemiğe geçiş yaptı eğitim süper yola devam

7. KöfteHoRr

KöfteHoRr Süper Üye Süper Üye

Aynen hocam. 2003'te ilçenin ilk bilgisayar öğretmeni olarak atandığımda beni meslek lisesine verdiler ve 4 sene hiç bir sıkıntı olmadan çalıştım. Gel gör ki 4 sene sonra ilçeye 2 arkadaş daha atanınca "sen böte meunusun, burda çalışamazsın" dediler. Benimde canıma minnet il dışı tayinle ilköğretim okuluna tayin istedim ve gittim.

Ama işin asıl trajikomik tarafı bana sen çalışamazsın dedikleri o meslek lisesine, benim aynı okuldan 3 sene okutup mezun ettiğim ve sınavsız geçişle önlisans okuyan öğrencilerimden her sene ihtiyaca göre 2-3 tanesini ücretli öğretmen olarak görevlendiriyorlar.

8. hobbit

hobbit Aktif Üye

yazık..

9. btformatör

btformatör Seçkin Üye Seçkin Üye

Bu alan değişikliğinde sınıf öğretmenlerinden biri Meslek lisesine geçerse direk dava açmamız lazım ya bizi de alsınlar yada kimseyi almasınlar... Bu nasıl adalettir asıl branşı Bilgisayar olan geçemiyor yan branşı bilgisayar olan geçebiliyor, böyle birşeyin dünyada örneği yok...

10. tanes

tanes Seçkin Üye Seçkin Üye

arkadaşlar bana kızacaksınız biliyorum ama söylemeden edemeyeceğim. Yapılan yanlış uygulamalar bötecilerin de meslek lisesine atanması gerekliliğini doğurmaz. Hak isterken başkalarının hakkını da gaspetmemek lazım, böte ilköğretim okulları için bilgisayar öğretmeni yetiştirmektedir. Bütün böteliler bunu bilerek bu bölümü tercih etmiştir, şu an derslerimizin seçmeli hale gelmesi, öğretmenlerin norm fazlası olması bu gerçeği değiştirmiyor. Tefler ise meslek liselerine öğretmen yetiştirmek için vardır ve buradan mezun olanlar hem meslek liselerine hem ilköğretimlere hem de düz liselere atanabileceklerini bilerek, tef okumanın avantajlı olduğunu bilerek bu bölümü tercih etmektedir. yan branşlara atama yapılması tamamen saçmalıktır, ücretli öğretmenlik de tamamen saçmalıktır ama bu insanların teknik liselerde öğretmenlik yapabiliyor olması bötelilerin de atanabileceği anlamına gelmez. Eminim ki bütün böteli arkadaşlar meslek derslerini çok da verimli bir şekilde verebilir, orası tartışılmaz bile.Siz o dersleri veremeyeceğiniz için atanamazsınız demiyor ki kimse, ben de çok güzel matematik anlatırım, o zaman devlet baba beni de matematik öğretmeni olarak atasın. Savunduğunuz şey bununla aynı.. Asıl problem olan şu, mezun olduğumuzda aynı isimle işimizi yapıyor olmak, her iki bölüm de bilişim teknolojileri öğretmeni olarak mezun olmamalı, böyle olduğunda tartışma da sona erecektir...

11. gunica

gunica Seçkin Üye Seçkin Üye

eğitim fakültesi çıkışlı sınıf öğretmeni yan alanı diye bilgisayar diye meslek lisesine tayin isteyebiliyor.. eğitim fakültesi çıkışlı bilişim teknolojileri öğretmeni isteyemiyor...

yorum yapamıyorum artık..

arkadaşlar her şey bizim suçumuz aslında böteyi seçerek en büyük hatayı biz yaptık..

12. the_korsan

the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

tanes hocam zaten bu olaya kadar bizde bu ayrıma birşey demiyorduk, meslek lisesi tef mezunlarının hakkıydı burası tartışılmaz zaten...

fakat olaya hak noktasında bakıp adaletten şaşmamak gerekli diyeceksek eğer;

ortaöğretim mate öğr. ortaöğretime ilköğretim mat. öğretmeni ilköğretime atanıyordu...
    türk dili ve edebiyatı öğretmeni ortaöğretime, türkçe öğr. ilköğretime atanıyordu...
    tef mezunu hepsine atanabiliyor, böte mezunu ise ilköğretim ve düz liselere...

Fen-edebiyat mezunu olupta iö'ye atanan bir sürü mat. öğretmeni, edebiyat, tarih öğretmeni var, tef mezunu olup meslek lisesi dışında çalışan bir sürü arkadaşımız var, yani herkese zaman zaman talih gülüyor, fırsat veriliyor ama böte'ye bir türlü gülmüyor, siz bötelisiniz , üvey evlatsınız, yazarken düşünseydiniz oturun oturduğunuz yerde deniyor, herşey yanlışken tek bizim durumumuzun doğru uygulanması garip değil mi?

13. Phascolarctos cinereus

Phascolarctos cinereus Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

atansınlar hiç gözümde yok, ayrıca mahkemede örnek verebileceğimiz bir uygulama verdiler bize sağolsunlar. meslek lisesinde onların çoğunu barındırmazlar, adamlar bize tahammül edemiyorda sınıf öğretmeniyle derse gireceklerini pek sanmıyorum.

14. ayas1983

ayas1983 Üye

sınıf öğretmenleri meslek lisesine geçebiliyormuşşş

ben artık pes diyorum bu nasıl bir sistem.ben 4 yıl bilgisayar eğitimi alayım teknik lisede çalışamayım,sınıf öğretmeni teknik liseyi isteyebilsin,çıldırmamak elde değil,bilişim teknolojilerine geçirebilirler belki diyordum ama bu kadarını beklemiyordum.

15. KöfteHoRr

Re: sınıf öğretmenleri meslek lisesine geçebiliyormuşşş

Daha dur hocam bu daha işin ley ley kıs mı, bunun bide loy loy'u var. Daha bu meslek liselerinde çalışmaya gidecek üstatların böte mezunlarına kurs verecekleri günlerde gelecek.

16. Phascolarctos cinereus

Phascolarctos cinereus Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

en heyecenlısı :) benim edebiyat öğretmeninden yazarlık yazılımı almışlığım var

17. KöfteHoRr

sende artık bizden 1 adım öndesin demekki hocam :)

18. formyfriends

formyfriends Seçkin Üye Seçkin Üye

benim için herşey bitmiştir fedakarlıksa yok, fazladan çalışmaysa yok, parada verseler ekstralar yok. adam 20 yıllık sınıfçı, lise matematiğe geçiyor. biz ilk. matcıyız bizede açılıyor ama biz bile çekınırken, adam geçiyor. 2023 ülkemizin hali bu.

19. filiz

filiz Aktif Üye

Herhalde okunabilecek en saçma bölümü okumuşuz. :verymad:
    Hiçbirşeye hakkımız yok, teknik öğretmen heryere atanır ama biz atanamayız. geçtik teknik öğretmeni sınıf öğretmeni bir her yere atanır biz atanamayız.
    Biryığın eğitimle hiç alakası olmayan bölümler hem teknik hem ilköğretim seçer. Kimse buna ses çıkarmaz. :verymad:
    ama bir Böteli tekniğe atanacak olsa herkes aslan kesilir.
    Artık Böte okudum demeye utanııyorum. Sanki az puan almış, sadece işte Böte okuyabilmiş gibi algılanıyoruz. Okullarda bile öğrenci hakkında yorumlarımıza bile değer verilmiyor. Zaten herkes bilgisayar biliyor, coçuklarda çok ilgili ne varki bizim işte? Kimse bizim ne çektiğimizin farkında değil.
    Yıllardır bir çoğumuz norm fazlası. Bu yıl sınıfçılar norm fazlası oldu. Yolda sokakta kimi görsem onlara üzülüyor. Adamlara yok yan dal mantığıyla haklar veriliyor. Biz yıllardır bilgisayarcı olduğumuz halde tekniğe atanamadık onlar atanacak. Harika atansınlar. Biz atanamıyoruz ama onlar atansın. Teknik liselerde işler pek iş açıcı değildi zaten iyice batar.Kimsenin eğitimi önemsediği yok zaten.
    Biz BÖTE herhalde en gariban bölümüz. :cry:

20. tayinci42

tayinci42 Hiperaktif Üye Hiperaktif

yaptıkları bu değişiklikler talim terbiye kararına uymuyor.. meb kendi kendi yönetmeliklerine dahi uymayan bir işi nasıl yapabiliyor, şaşkınlıkla takip ediyorum..

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal