Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Bilişimci Severse

Konu, 'Her Telden' kısmında vex_alex tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Hasreti gönlümde özlem getiren,
  Ağlatıp gözümde oklar bitiren,
  Sevdasız çöllerde canlar yitiren,
  Ölünce hatırla yar beni beni.
  (Yusuf Yıldırım).

  Arkadaşlarım, forumda bakıyorum da uzun süreden beri şöyle hep mekanik sıradan olağan rutin gündelik konuları konuşup duruyor bazen kafamızı bozuyor bazen kızıyor bazen küfrediyoruz ama yazamıyoruz bazılarımız da umarsızca döktürüyor esirgemiyor sözünü okurlara. Ben derim ki iyice robotlaşmadan biraz da insan olduğumuzu sevdalı olduğumuzu içimizi kendimizi yazalım. Kendimizi, sevdalarımızı, kavuşamadıklarımızı, yüreğimizi anlatalım. Kimler kavuştu ise, kimler kavuşamamışsa, kimler sevda adına, sevgi adına ne çekmiş ise onu yazsın. İçimizi dökelim. Kim bilir belki ne türkülere konu olur yazdıklarımız ne şiirlere. Bizi yazalım yüreğimizi korkmadan çekinmeden utanmadan sıkılmadan bizi bize yazalım. Öyle ki okuyan bilişimci de böyle sever desin ama mekanik sıradan olmasın yazdıklarımız. Buram buram sevda koksun. Sevenler sevilenler ve sevip de kavuşamayanlar kavuşup da mutlu olanlar yazsın. Hepimiz yazalım. Sevdamızı yazalım.

  Eskiden aynalar vardı. Tek onlara anlatırdık görenler deli derdi. Şimdi forumumuz var, ona anlatalım. Yazılarınızı bekliyorum dostlar

  Yusuf
   
 2. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Jale Adler; "Deliler zararına sever" der. Demek ki ben de deliyim. Şu günüme kadar hiçbir sevgiden yarar beklemedim de ondan deliyim. Çıkarsız ve birşey beklemeden sevdim. Sevgimden çıkar bekleyenler de sevmesinler beni. Ben deliye hasretim. Herkes mi akıllı!
   
 3. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Bir gün Konfüçyus’a insanlar için en büyük faziletin ne olduğunu sormuşlar: “İnsanları sevmektir. Sevgimizin bütün genişliği ile, ve bütün kuvvetimizle insanları sevmeliyiz.” cevabını vermiş.
   
 4. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Yaşlanmak bir dağa tırmanmak gibidir. Çıktıkça yorgunluğunuz artar, nefesiniz daralır ama görüş açınız genişler (I. Bergman). Oysa hiçbirşey göründüğü gibi değilmiş, gerçekleri görünce anladım. İnsan ne de hırslı, ne de aç gözlüymüş. Gerçekleri görünce anladım. Avusturyalı Felix Baumgartner 42 yaşında denediği 22 km yüksekten atlama deneyinde raportaj sırasında insanların ne de küçük, dünyanın ne kadar mütevazi olduğunu anladım demiş. Doğru dünya ne kadar küçük insan ise ne kadar zavallı. Gerçekleri görünce anladım. Oysa ben kendimi ne zannetmiştim. İyi ki anlayabilmişim. Ya bir de Firevun gibi onca yaşıma rapmen kendimi Tanrı yerine koysaydım! Fakirlik ne güzel bir gönül zenginliğiymiş. Gerçekleri görünce anladım.
   
 5. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Hayattaki en güzel şey; Tüm kusurlarınızı bilmesine rağmen sizin hala muhteşem olduğunuzu düşünen birisinin olmasıdır (Ernest Hemingway). Maharet değil söylemek herşeyi. Sözümün kıymeti yok o nedenle anlamayan için. Yok illa değerli ise sözlerim gidin kucaklayın kıymetinizi bileni. Bırakmayın sımsıkı sarılın. Beğenide, sözde kalmasın sevginiz, sizi böylesine sevene olan.
   
 6. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Herkes 'ilk' olmak ister,
  İlk aşk,
  İlk öpücük..
  Oysa ilk geçicidir.
  Sahip olduğunuz hangi ilk hala sizin?
  Ama kimsenin istemediği 'son' farklıdır.
  Çünkü ondan ötesi yoktur.
  "Heyecandan avuçlarınızın terleyerek tuttuğu 'İlk' elle değil,
  Güvenerek sımsıkı tuttuğunuz 'Son' elle girersiniz mezara."
   
 7. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Başka birisine kendime yetemediğim için bağlanıyorsam, karşımdaki kadın ya da erkek benim için bir cankurtaran olabilir belki ama aramızdaki bağ sevgi bağı olamaz. Çelişik gibi görünse de yalnız kalabilme yeteneği sevebilme yeteneğinin tek koşuludur (Erich Fromm). Düşünüyorsam o halde varım. Bunu kim söylemişti? Ne önemi var kimin söylediği? Söze gelin hele! Düşünüyorsam o halde varım. Sağlıklı toplumların işlevidir düşünmek, duyarlı olmak. Günümüz insanında duyarlılık kalmamış. en okumuş insanlarda bile sevgisizlik hastalığı bas göstermişken sevin demeyin bana. ben hasta insanların beni sevebilme ihtimalini düşünmek istemiyorum. beni sahip olduklarımla değer biçenler kapitalizmin köleleri manevi işçi sınıflarıdır. duygularımızı sömüren o burjuva kim peki. para elbette. evlenirken bile öğretmen olsun diyen o zavallı erkekleri, maaşı çokmuş diye kabul eden o budalalar sınıfı kabul eder ancak ki bu Marks'ın bile öngöremediği bir sınıfı daha ortaya çıkarıyor. Hepimiz köleyiz işte hırslarımızın, aç gözlülüğümüzün kölesiyiz. ve uyanamayacağımız bir derin uykuya yatmışısz. uyanamıyoruz! Sevmiyorum işte böyle insanları, var mı diyeceğiniz?

  Haklı mıyım sizce? Haklıyım ama keşke haklı olmasam. Keşke pamuk prenses olsa. sindrella olsa. masallar gerçek olsa. ejderhalar avlasak birbirimizi avlayacağımıza. toz pembe hayaller kurmasak gerçeğin mor karanlığında kör olacağımıza. hayaller dedim de benim hiç hayalim olmadı biliyormusunuz? çünkü görülecek bir düş mü kaldı. herkes aç, herkes fukara. Neye mi sevgiye aç, ama doyurmak için mideyi deniyorlar. ama yürek yemekle para ile dolmaz ki. işte o nedenle mutsuz insanlar. midelerine gidenin yüreğine de gittiğini düşünürler keşke o mideye giden şey biraz da akıla gitse idi. ama nerede hepimiz aymazlık içindeyiz işte. Zombyland de yaşıyoruz. Yürüyen ölüler!
   
 8. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  İçim dışım birdir benim,
  Canlar canı, yüzüm hep güleçtir benim.
  Sen benim yüreğime bakmasan da yüreğim de güzeldir benim.
  Olsun varsın dışım, yüzüm, gözüm albenili olmasın,
  Rabbim sevsin, yeterdir derim.
  (Yusuf YILDIRIM)
   
 9. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Sevmek, birinde ona şans vereceğin sürede aşkı aramak değildir, olmamalıdır da! Sevmek, o birinde bilmediğin bir zamanın, beklenmedin bir anında kendini bulmaktır (Yusuf Yıldırım). İnsan kendini, kendi ile bir başına bulabiliyorsa kendini seviyor demektir, doğada buluyorsa doğayı, birinde buldu ise onu seviyor demektir.

  Neden beğenme gereği duyar insan bir söze? "Dostlarının en kötü huylarını beğenmek, birer erdemmiş gibi bunlara hayran olmak, delilik değil mi? Ama, kabul edin ki, dostlukları kuran ve besleyen yine de bu deliliklerdir. İnsanın her yaptığından memnun olması, kendi kendine hayranlığı kadar büyük delilik olur mu? (Erasmus)". Beğenmeyin her sözümü. Karşı çıkın. Eleştirin! Kabullenmeyin her sözüme. Bu da laf mı deyin. Geliştirin beni, siz beğendikçe gelişemiyorum! Kötü komşu ev sahibi, kötü eleştiri de fikir sahibi yaparmış. Bilmem anlatabildim mi;)
   
 10. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Bu bir kılıç balığının öyküsü
  Yazılmasa da olurdu
  Ama bizi yeni sulara götürecek akıntı durdu
  Uskumrunun arkasından gidiyorduk
  Sürünün içinde ben de vardım
  Sırtımda bir zıpkın yarası
  Mutlu olmasına mutluydum
  Nedense gitmiyordu
  Kulağımdan bir türlü o ağ var sesleri
  Deniz kızı girmiş düşünceme ben iflah olmam
  Dalyanları birbirine katmak orkinosların harcı
  Dolanınca çok geçmeden küserim
  Bir çocuk bile çeker sandal beni
  Bu kadar ağır olmasam
  Beni böyle koşturan yaşama sevinci
  Kanal boyunca, bir o yana bir bu yana
  Siz yok musunuz siz, derya kuzuları
  Kestim kılıcımla karanlığın dibin
  Yakamoz içinde bıraktığım suları
  Ah haysız gecelerde olur ne olursa
  Sırtımda bir zıpkın yarası
  Atın beni mor kuşaklı bir takaya götürün
  İri gözlerimde keder kılıcımda hüzün
  Satın beni
  Satın beni
  Rakı için
   
 11. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  İnsanlar sadece nesneleri değil, kitapları, fikirleri ve inançları bile tüketebilmektedirler (Fromm, 2006). Ne de çabuk tükettik değerlerimizi. Yoksa insan olmak böyle birşey mi? Oysa herkesin yanlış yapması onun doğru olduğunu göstermemeliyse, insanlık da bu olmamalı değil mi? Sahi, insanlık ne demekti. İftracı, hırslı, aç gözlü ve yalancı insanlar bizlere sevgi dolu, hoşgörülü, güler yüzlü insan
  modelini unutturdular mı yoksa? İslamın ışığı üzerine uğramamış hint filozofları bile fark etmişler ki hissedebilen, etrafında olan olaylara karşı duyarlı, sevgi dolu, hırstan yoksun ve topluma uymamayı reddeden insan modeli tasvir ediyor Keishnamurti sağlıksız kapitalizm toplum insanlarına. Çare ne? Önce kendimizi değiştirmekte. Hırslarımı yok ettim. Diploma mı onların olsun. Gelecek mi hepimiz ölmeyecek miyiz tüm dünya onların olsun. Bana sadece ben gerek bir de beni anlayan dostlarım. Gerisi neme gerek?
   
 12. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Karl Marx okurken Allah'ım bu nasıl bir ilhamdır sevgi üzerine! Nasıl anlatırım hislerimi sevgiyi bilmeyene? Sevgi başlı başına mükemmel bir fenomenken insan için ancak ona sahip insan mükemmele yaklaşır. Din buna kamil insan, felsefe de erdemli insan der. Ancak mükemmeliyetten kaçar insan. Ben onda mutluluk bulamam der. Bu insanın ne de cahil olduğunun göstergesidir. Oysa kamil olan erdemli olan ne mutludur. Oysa cahil bunu göremez ve işçi sınıfının emeğinin sömürüldüğü gibi insanda duygularını sömürülmesine bilmeden sebep olur. Mutluluk ve manevi haz erdemden kamil olmadan geçer. O insanları bulunca onlardan kaçmayın, mutlu olamam demeyin.
   
 13. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Gönül bu ister durur ama herşey rıza ile olur. Sevmeyenden sevgi, ölenden de kalması beklenemez. Giden ölmeli kalan için, ölünün arkasından yas tutulmaz. Eğer kısmet olur da de kalanı bulursak, onun için ölmek haram yaşamak farz olur. Unutmayın yürekler ölmez, ölen sevgidir. O nedenle aşıklar ölmez ;)
   
 14. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  ''AŞK ARANARAK BULUNUR MU?''
  Hesabı, kitabı olmaz bu işin. Aşktan söz ediyorum, anlaşmalardan, önceden planlanmış ilişkilerden değil. Aşk varsa ille de ilişki olacak diye bir kural yok. Siz hiç platonik aşkları duymadınız mı? Birini gizli gizli seven ama bunu bir türlü açık edemeyen aşıkları tanımadınız mı? Yürekli olup itiraf etmek gerekli, hepimizin başına gelmiştir böyle bir şey. Bu yüzden her aşk ilişkiyle sonuçlanmaz, her ilişkide de aşk olmaz. Elbette en güzeli, en ideali, birbirini karşılıklı olarak seven iki kişinin ilişkisi. Her zaman mümkün değil. Aşkı yüreğinde hisseden insan, karşılık beklemeden sever. Aşkı, diğer sevgi türlerinden ayıran en önemli özellik budur.
   
 15. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Sakar erkek, uyku tutmayan erkek, işi rast gitmeyen ya da sürekli hasta olan erkek yoktur; kadın ahı vardır demişler. Doğrudur! Ana sütü herşeyi karşılar da derler bilirsiniz. Tıpkı namazın dinin belirlediği bütün kötü eylemlere engel olduğu gibi; ana sütü de toplumca kabul edilen tüm kötü eylemlere en başından engel olur. Ana sütünü hak eden bir erkek ana duası almış demektir. Ve ana duası almış
  erkek inandığım iki dünyada da mesut erkektir. Ancak ana ahı alan erkeğin inandığım iki dünyada da mesut olamaz. Zaten ana ahı almayan eşinin ahını da almaz. Anasına gösterdiği saygıyı eşine de gösterir. Burada kadın ahı alan erkek tek suçlu taraf da değildir. Erkeğini seçerken veya gönül verip yollarını birleştirirken yanlış kiriterleri baz alıp sonra da veryansın eden kadın da ah etmeye haklı değildir. Ancak kör kadınlar kütük erkeğe layık olurlar. O nedenle gözünü açacak ki kadın ince ruhun, iyi ve seven kalbin sadece güzel bir yüzde, kazanılan parada olmadığını bilecek ve ah etmeyeceği erkeği seçecek. Unutmayın seçici erkek değil kadındır. Erkek, kendi isteği doğrultusunda kendini seçen kadına yönelendir. O nedenle suçlu aramamakla birlikte kadının ah etmeye de hakkı yoktur. Neyi istersen ona erişir ve ona layık olursun.
   
 16. yuca

  yuca Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2009
  Mesajlar:
  919
  Beğeni:
  0
  dök içini anlat sen okuyorum ben
   
 17. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Eyvallah!
   
 18. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Neden anın kıymetini bilmez insan? Ya geçmişte takılıp kalırız, ya da geleceğin hülyaları ile gölgeler dünyasında yaşarız. Asıl dünya şimdi gözümüzün gördüğü andır. Geçmiş ve gelecek zamanın algımız üzerindeki yansımasıdır. Ayrılmışsan ayrılmışsınzıdr. Kavuşmuşsan kavuşmuş. Gri renk zaman olgusunda yoktur. Dün Dünde Kaldı Yarın Meçhul Ömür Dediğin Bir Gün Oda Bugün!
   
 19. vex_alex

  vex_alex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğeni:
  57
  Hepimiz deli doğarız; bazılarımız öyle kalır (Samuel Beckett). Eğitimin, kişinin kendini geliştirmesinin önemini vurgulayan güzel bir söz. Ben ise şöyle derim hep hepimiz saf düşünce ve zeka ile doğarız, çoğumuz o saflığı modern dünyanın gölgeleri ile kirletiriz veya kirletiliriz.
   
 20. serdemir

  serdemir Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.269
  Beğeni:
  9
   

  Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal