Bilişim Teknolojilerinden Alan Değişikliği Yapmak ?

Kodla Büyü
Hocam Ankara Uzaktan eğitim fakültesini mi kazandınız? Uzaktan eğitimle örgün eğitim arasında mezun olduktan sonra herhangi bir fark var mi? Diplomasa uzaktan egitim fakültesi yaziyor değil mi? Dersler nasıl geçiyor? Sinavlar tamamen online mi?
Hocam vizeler online finaller yüz yüze ben araştırmıştım. Yani kendi ilimizde Fen Edebiyat Ingilizce ikinci ögretim varsa daha mantıklı gibi. Neticede 4 yıl en az 8 kere rapor alarak Ankara'ya gitmek yorucu olabilir.

Son düzenleme:
Uzaktan eğitim dönem ücreti bu yıl için 958 TL Toplamda 8 dönem olunca. Ankara git gel masraflar kabaca 4 yıl 15.000 TL'yi bulur hocam. Finalleri bilmiyorum bu yıl neticede pandemi sebebiyle bütün sınavlar online oldu. Kaç gün sürer finaller bu belirsiz.

Hocam Ankara Uzaktan eğitim fakültesini mi kazandınız? Uzaktan eğitimle örgün eğitim arasında mezun olduktan sonra herhangi bir fark var mi? Diplomasa uzaktan egitim fakültesi yaziyor değil mi? Dersler nasıl geçiyor? Sinavlar tamamen online mi?
Hayır ben Van İngilizce Öğretmenliği kazandım.

Ankara'yı sadece alternatif olarak tavsiye ederim.

Hocam formasyon derslerini saydırabildiniz mi? Egitim kalitesi olarak bölümle kıyasla hangisi iyidir? Ogtetmenligin müfredatı daha zayif gibi? Derslerin tamami ingilizce mi? Sinavlar, devamsizlik problem oluyor mu? Izin alabiliyor musunuz idareden?
Bazılarını saydırabildim bazılarını edemedim. En basitinden 3 dönem gördüğüm öğretmenlşk uygulamasını akts yüzünden 2 dönemlik öğretmenlik uygulamasına saymadılar.

Daha komiğini söyleyeyim, Mersin üniversitesi Kocaeli tef derslerimi ders adı ve içeriği aynı olduğu halde ortak dersleri dahi saymadı. Eski mezun olduğum içinmiş.

O yüzden gideceğimiz üniversitenin ders intibakı ile ilgili mevzuatını incelemek lazım.

Geçen yıl devamsızlıktan kaldım. Bu yıl online diye üç beş ders geçebiliyorum. Sonrası Allah kerim.

İlerlemezse şehrimde vakıf üniversitesi tam burslu tercümanlık bölümü var, ona merkezi yatay geçiş yapmayı düşünüyorum.

Genelde türk dili, ingilizce, İnkılap tarihi yeni bir lisansta muaf sayılıyor.Matematik-1 ve matematik-2 yeni bir lisansta muaf sayılır mı?

Ee madem ders saymıyorlar, erken bitirme avantajı yok. Devam zorunluluğu da istiyorlar anladığım kadarıyla. Uzaktan eğitim daha mantıklı? Hiç olmazsa aldığım dersleri tekrar almaktansa yeni dersler alırım.
Kağıt üzerinde öyle tabi hocam.

Ama Ankara'nın İngiliz Dili ders programına baktınız mı :)

https://ankuzef.ankara.edu.tr/images/PDF/ingiliz.pdf

Devam zorunluluğu varsa (uzaktan eğitimde de olabilir isterlerse yaparlar) örgünden farkı olmaz. MEB öğrencilerinin bilgisayar başında saatlerce çakılı kalmasına benzer. Yok devam sıkıntı değilse uzaktan daha mantıklı.

Keşke ikinci öğretim olsaydı istediğimiz bölümler. Mesela İngilizce Öğretmenliği şu anda yeni öğrenciler için hiçbir yerde ikinci öğretim seçeneği göremedim. İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Tercümanlık için var ama ELT yok.

Biz zaten erken bitirme ya da 2-3 senede bitirmeyi geçmişiz hocam mezun olabilsek yeter.

Ekleme: ANKUZEM için yönetmelikte şunu yazmışlar:

Uzaktan öğretim programları ile uzaktan öğretim yoluyla verilen derslere kayıtlı öğrencilerin derslerdeki devam gerektiren etkinliklerini, öğretimi sürdüren ilgili birim kurulları belirler ve dönem başlamadan önce ders izlence sayfalarından duyurulur. Devam durumu öğrencilerin sisteme girişi, sanal sınıflara katılımı ve öğretim materyallerine erişimi ölçüt alınarak belirlenir.

Arkadaşlar bazen de kısmetten öteye yol gitmiyor bu yıl yaşadım ve gördüm. Hukuk fakültesinden mezun olalı beş yıl oldu. Üzerine hukuktan yüksek lisansta yaptım. Alan değişikliğine niyetlendim. Bilgisayardan adalete geçmek istedim. Mesleğinin sonlarına gelmiş açık öğretimde Kamu yönetimi okumuş üç sınıf öğretmeni önüme geçti. Puanım da 202. Yani planlar her zaman tutmuyor. Bir yola çıkmadan iyi düşünün. Okuyacağınız bölüm açıköğretim mevcutsa edebiyat, tarih, coğrafya alan değişikliği zor olabilir. Allah herkesin gönlüne göre versin. Inşallah bölümümüz hakettiği değere bir gün ulaşır.

Hocam maşallah size peki hiç hukuk alanında ilerlemeyi düşünmediniz mi?
Bizim okuldan öğretmen arkadaşımız Meb'de Hukuk Birimine geçiyor bu sene.

Ankara Auzef İngilizceye ben de bakmıştım. Ders programı çok fazla iş saatimize denk geliyor ama Gazi Matematik çok uygun saatlere program yapmış. Matematik daha düşünülebilir bence.

hocam kendi sitelerinde göremedim yardımcı olur musunuz, Bölümü ve gereken açıklamaları göremedim.

Hocam maşallah size peki hiç hukuk alanında ilerlemeyi düşünmediniz mi?
Bizim okuldan öğretmen arkadaşımız Meb'de Hukuk Birimine geçiyor bu sene.
Hocam yüksek lisans bitince öğretim görevliliği düşündüm Adalet Meslek Yüksek okulunda ama maalesef Türkiye'de üniversitede çalışmak eşittir referans yine de başvuru olduğunda şansımı deniyorum. Avukatlik staji için de bir yil ücretsiz izin almak zorundayız. Maddi açıdan yıpratıcı 1 sene maaş almadan yaşamak. Emin olun serbest avukatların yüzde sekseni mutsuz. Kurum avukatlığı meslek lisesinde çalışan benim gibi bir bilgisayar ogretmeni için aynı getiriye sahip. Kurum avukatlığını düşünüyorum ama 1 yıllık maddi kaybı hiçbir zaman elde edemeyeceğini biliyorum. Yani ne kadar bölüm okur çalışırsanız çalışın maalesef maddiyat koca bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Hocam yüksek lisans bitince öğretim görevliliği düşündüm Adalet Meslek Yüksek okulunda ama maalesef Türkiye'de üniversitede çalışmak eşittir referans yine de başvuru olduğunda şansımı deniyorum. Avukatlik staji için de bir yil ücretsiz izin almak zorundayız. Maddi açıdan yıpratıcı 1 sene maaş almadan yaşamak. Emin olun serbest avukatların yüzde sekseni mutsuz. Kurum avukatlığı meslek lisesinde çalışan benim gibi bir bilgisayar ogretmeni için aynı getiriye sahip. Kurum avukatlığını düşünüyorum ama 1 yıllık maddi kaybı hiçbir zaman elde edemeyeceğini biliyorum. Yani ne kadar bölüm okur çalışırsanız çalışın maalesef maddiyat koca bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.
Hocam ücretli olarak staj yapmak için hukukçu memurlar grubumuz var telegramda .çalışmalar yapıyoruz ücretli staj için. oraya üyemisiniz.İnş bu sene reform ile gelecek.özelden grup daveti göndereyim üye değilseniz.

ben de şu an fen edebiyat matematik okuyorum
uzaktan eğitim çok işe yaradı
normalde gidemediğim için bundan önceki matematik öğrenciliğimi sonlandırmıştım.
tef mezunuyum
epey dersten muaf ettiler sağolsunlar
ilk dönem 1 2 v3 3. sınıftan toplam 7 ders verdiler hepsi alan dersi
inşallah geçebilirsem 12 13 dersim kalıyor
ah bir bitirsem diplomayı bir alsam
en büyük hayalim matematik

normalde gidemediğim için bundan önceki matematik öğrenciliğimi sonlandırmıştım.
tef mezunuyum
Insallah bekleriz

tef mezunuyum

Hangi üniversite Hocam?
Hangi yıl girdiniz?
YKS kaç puan istedi?
Vize final online mı?

Hocam fırsatı olanlar kaçmalıdır kanımca, son zümre toplantısı da gösterdi ki bizim branşı iyice gözden çıkarmışlar. Ziya Selçuk'ta o kadar yazılım ve kodlama ile ilgili konuşmasına rağmen adım atılmıyorsa bizim bölüm bitmiş demektir.

İlkokulu derece ile bitirip Ortaokulu( o zamanlar ilkokuldan sonra sınavla alınıyordu)anadolu lisesinde 4 yıl okudum.sonra lisede fen lisesini kazandım.ünv de ise eczacılığı 0,1 ile kaçırıp altın çağını yaşadığı zamanlarda bilinçsiz bir tercih ile böte ye yerleştim.alt tercihlerimle hacettepe ftr ilköğretim mat öğrt vardı düşünün.o zamanlar şimdiki nesil gibi yok efendim bu bölüm bana göre değil bırakayım yok dikey yok yatay geçeyim bir daha sınava hazırlanayım gibi şeyler aileye yük,tabiri caizse maymun iştahlılık olarak algılanırdı.kazandıysan okuyacaksın bitireceksin mantık bu.böteden mezun olup ilk girdiğim kpss de 90 puan ile ilk tercihime atandım.mesleğinde 14. Yılını çalışan bir öğretmen olarak kendimi tükenmiş ve yetersiz hissediyorum.keşke diyorum...gerisi gelmiyor...her geçen gün itibarsızlaştırılan mesleğimiz ve branşımız adına üzülmekten başka yapacak bir şeyler olmalı diyorum.

İlkokulu derece ile bitirip Ortaokulu( o zamanlar ilkokuldan sonra sınavla alınıyordu)anadolu lisesinde 4 yıl okudum.sonra lisede fen lisesini kazandım.ünv de ise eczacılığı 0,1 ile kaçırıp altın çağını yaşadığı zamanlarda bilinçsiz bir tercih ile böte ye yerleştim.alt tercihlerimle hacettepe ftr ilköğretim mat öğrt vardı düşünün.o zamanlar şimdiki nesil gibi yok efendim bu bölüm bana göre değil bırakayım yok dikey yok yatay geçeyim bir daha sınava hazırlanayım gibi şeyler aileye yük,tabiri caizse maymun iştahlılık olarak algılanırdı.kazandıysan okuyacaksın bitireceksin mantık bu.böteden mezun olup ilk girdiğim kpss de 90 puan ile ilk tercihime atandım.mesleğinde 14. Yılını çalışan bir öğretmen olarak kendimi tükenmiş ve yetersiz hissediyorum.keşke diyorum...gerisi gelmiyor...her geçen gün itibarsızlaştırılan mesleğimiz ve branşımız adına üzülmekten başka yapacak bir şeyler olmalı diyorum.
Hocam yazdıklarında resmen kendimi gördüm şu anda o kadar pişmanım ki bu bölümü okuduğuma keşke geriye dönüş olsa matematik yada ilk mat okurdum

Hocalarım, kesinlikle geç değil. Kendimden örnek vereyim. Şu an 36 yaşındayım. Bu sene edebiyata geçtim. Önümde yaklaşık 30 yıl var. 30 yıl, sevdiğim bir alanda öğretmenlik yapacağım. Diyelim ki yaşınız 40. 4 yıl içinde üniversite biter. 20 yıl sevdiğiniz bir alanda çalışırsanız. Ya peki çok geç deyip üniversiteye başlamazsanız ne olacak? 25 yıl daha sevmediğiniz bir işi yapmış olacaksınız. Ömrümüzü sevmediğiniz bir işi yaparak geçirmiş olacaksınız. Gazi uzaktan matematik kesinlikle şahane bir fırsat. Biz zamanından çok yüksek puanlarla atandık. Bir dönem matematik çalışsak zaten oraya yerleşebilecek puanı alabiliriz. Geç demeyin lütfen, sevmiyorsanız ikinci üniversiteye başlayın mutlaka.

Geri