Bilişim Teknolojileri ve Yazılım etkinlikleri...

Kodla Büyü

zafer_can

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar malum 5. sınıflara seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi içeriği hala belirsizliğini koruyor. Çok arkadaştan aldığım şikayet bu derste ne yapacağımız nasıl zamanı geçireceğimiz veya dersi içeriği olarak neler anlatacağımızdı.

Neler yaptığımızın yanında ağırlıklı olarak burada öğrencilerimize göstermiş olduğumuz ppt sunuları yada flash içeriklerini toplarsak birbirimize yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum.

hocama kesinlikle katılıyorum.. yarına dersim var ve ne yapacağımı kara kara düşünüyorum

Hocam dersin sınavı var mı kesin?Bu konu ile alakalı bir belirsizlik vardı?

Ben yarınki dersimde geçen hafta bilgisayarı oluşturan ekipmanları tanıtmıştım onları kısaca geçip işletim sistemlerinden bahsedicem.

5. basamak kitabındaki konuları işliyorum hocam ben sırayla....

benim öğrenciler bilgisayar kullanmayı bilmedikleri için ben klavye farede başladım yavaştan worde doğru geçiyorum. arada da internette nasıl ödev araştırılı onları anlatıyorum

beyazgolge' Alıntı:
benim öğrenciler bilgisayar kullanmayı bilmedikleri için ben klavye farede başladım yavaştan worde doğru geçiyorum. arada da internette nasıl ödev araştırılı onları anlatıyorum

Hocam yıllık planınızı buna göre mi hazırladınız?

evet yaa benim planım uymuyor hiçbirine. burdan indirmiştim. etkilik yok, günlük plan hazırlanacak... siz nasıl yapıyorsunuz

bilgisayarı oluşturan parçalardan başladım, paintle devam ediyorum. klasör oluşturmayı anlattım. sonra da worde geçeceğim.

nefes23' Alıntı:
bilgisayarı oluşturan parçalardan başladım, paintle devam ediyorum. klasör oluşturmayı anlattım. sonra da worde geçeceğim.

Hocam yıllık planınızı buna göre mi hazırladınız?

arkadaşlar bu dersin içeriğinde hiç bu konular yok ama, bende burdan indirdiğim planı idareye verdim ama bende siizin gibi farklı konuları işliyorum, klavye kısayollarını işledim mesela 2 hafta ama arada yıllık plana göre de konular işlemek istiyorum sonuçta çocukların onları da öğrenmesi gerekiyor...

ben çocuklar ilk defa dersi aldıkları için konuları şu şekilde işlemekteyim.
bilgisayarın tanıtımı, yararları, önemi,açma kapama...
bilgisayarın bileşenleri( donanım-yazılım)
işletim sistemi tanıtımı(masaüstü, başlat menüsü, görev çubuğu, dosya klasör kavramları...)
internet güvenli kullanım
önemli site tanıtımları, sağladıkları yararlar(e mail alma, sosyal paylaşım siteleri,forum nedir?)
klavye ve tuşlar
kelime işlemci programı
....
şimdilik bu şekilde devam etmekteyim

Anladığım kadarıyla herkes eski planlara göre gidiyor ve 4-5 basamak yıllık planlarından ortaya karıştırmış bende öyle yapıyorum ama eğitim programında BİT in önemi ile başlamış Programlama ile bitirmiş. Bu şekilde giden var mı?

Klavyeden başladım. İnternet anlatmaya devam ediyorum. Bundan sonra word anlatmayı planlıyorum. :+1:

Müfettiş geldiğinde bu çocuklara bu plan işlenmez dedim sorun olmadı. :)

bende bilgisayar parçalarınan başladım.şimdi klavye tuş görevleri ve uygulaması yaptırıyorum

capu' Alıntı:
Anladığım kadarıyla herkes eski planlara göre gidiyor ve 4-5 basamak yıllık planlarından ortaya karıştırmış bende öyle yapıyorum ama eğitim programında BİT in önemi ile başlamış Programlama ile bitirmiş. Bu şekilde giden var mı?

ben bu programa göre gidiyorum, o yüzden daha bts sınıfına girmedim bile, hep sözel şeyler anlattım.bu dönemki ilk dersim de öğleden sonra ve güzel bir etkinlik buldum...

http://www.benitakipet.com/bty/etkinlik ... apragi.pdf

deli_divane' Alıntı:
capu' Alıntı:

ben bu programa göre gidiyorum, o yüzden daha bts sınıfına girmedim bile, hep sözel şeyler anlattım.bu dönemki ilk dersim de öğleden sonra ve güzel bir etkinlik buldum...

http://www.benitakipet.com/bty/etkinlik ... apragi.pdf
güzelmiş hocam

benim 5. sınıf öğrencilerinden çoğu bilgisayarla ilk defa tanıştığı için 1. dönem klavye tuşları, farenin sağ- sol tuşları, klasör oluşturma, dosya kaydetme, wordde yazı biçimlendirme ve belgeyi istenilen klasöre kaydetme, paintte resim düzenleyip kaydetme, internette bilgi ve resim arama, internetten yazı ve resim kopyalama, 3d müzelerde sanal gezinti, wordde tablo oluşturma gibi temel konuları öğrettim.

Geri