Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi ders kitabı

Kodla Büyü
hocam not tutacaklar. 60 yapraklı defter aldırıp her dersin konusunu yazdıracağız. Matematik dersi gibi olacak.

Yasal sorumluluğu nedir bilmiyorum ama sene boyunca anlatacağımız konuları ve programları hazırlayıp 3-5 TL'lik bir fotokopi kitap oluşturarak öğrencilere versek nasıl olur? Toplu çekimlerde dahada ucuz olur çünkü.

Yeni başlık açmak istemedim buradan sorayım.
Sınavda belkide kısayol simgelerini falan da çizip görevini sormamız gerekecek. Bazı konulardan test bile yapmak zor. Öğrencilere simgeleri falan çizdiremeyeceğimizden fotokopi falan dağıtmak gerek. Yani ellerinde materyal olması lazım. Sorum şu, 2 sınavı da uygulama olarak yapsak nasıl olur. Örneğin wordde verilen bir metni istediğimiz bir biçime sokması gibi. Bu da yetmezse belki teorik konularda vardır. Ek olarak test de yine word olarak yapılamazmı. 2 ders olduğu için bir ders sınıfın yarısı kendi sınıflarında bekler. Mesela 2 sayfalık bi word belgesi yolladık öğrencilere . birinci sayfada metin var onu kenarlık gölgelendirme paragraf vs. ayarlamalarını istedik. 2. sayfa da da test ve açık uçlu sorular var onları cevaplayacaklar? Ya da excel konusu diyelim formülleri uygulayacaklar? Özetle BT sınıfı olanların 2 sınavı da PC üstünde uygulamalı yapmasına ve CD de saklamasına yönetmelik olarak bir engel var mı?

rock' Alıntı:
Yeni başlık açmak istemedim buradan sorayım.
Sınavda belkide kısayol simgelerini falan da çizip görevini sormamız gerekecek. Bazı konulardan test bile yapmak zor. Öğrencilere simgeleri falan çizdiremeyeceğimizden fotokopi falan dağıtmak gerek. Yani ellerinde materyal olması lazım. Sorum şu, 2 sınavı da uygulama olarak yapsak nasıl olur. Örneğin wordde verilen bir metni istediğimiz bir biçime sokması gibi. Bu da yetmezse belki teorik konularda vardır. Ek olarak test de yine word olarak yapılamazmı. 2 ders olduğu için bir ders sınıfın yarısı kendi sınıflarında bekler. Mesela 2 sayfalık bi word belgesi yolladık öğrencilere . birinci sayfada metin var onu kenarlık gölgelendirme paragraf vs. ayarlamalarını istedik. 2. sayfa da da test ve açık uçlu sorular var onları cevaplayacaklar? Ya da excel konusu diyelim formülleri uygulayacaklar? Özetle BT sınıfı olanların 2 sınavı da PC üstünde uygulamalı yapmasına ve CD de saklamasına yönetmelik olarak bir engel var mı?
Zümre toplantıları bu tür soruların açıklığa kavuşturulması ve kararların bütünlük içinde alınması içindir hocam. Zümre toplantısınızda iki uygulama sınavı olarak karar alırsanız kimse birşey diyemez:) Çünkü İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 35.madde haftada 2 saatlik ders için en az 2 "sınav" demiş. 36.madde de olayı detaylandırmış. Yani sınavın türü konusunda bir kısıtlama yok. Siz dilerseniz uygulama yapın, dilerseniz klasik/çoktan seçmeli yapın. Önemli olan öğrencilerin uygulama sınav ürünlerini 5 yıl boyunca saklamanız ve yıl sonunda ders kesim raporunuzun ekine bir CD ile iliştirip idareye teslim etmeniz.
Kolaylıklar.

Arkadaşlar kasmayın o kadar, Worddeki düğmeleri printscreen ile yapıştır. Karşılarına ne işe yaradığını yasınlar. Al sana 20 tane soru :wink:

Her sene aynı şey arkadaş. Basamak sistemini de kaldırın. Her sınıfın konusu neyse verin bi kitap işleyelim. 5 lere ayrı 6 lara ayrı kitap çıkarın bitsin şu işkence arkadaş. Ha yine bitmez. Bu öğrenciler 7 de ve 8 de seçmeli olarak da seçebilirler. O zamanda ne anlatacağımız ayrı dert. Milletin Klavuz kitabı var yıllık planları da içinde. Al eline gir derse ne anlatacağın bellli, hangi uygulamayı etkinliği yaptıracağın belli. Bizse çerçeve programı oku, plan yap, her ders yaptıracağın etkinlik için önceden otur çalış hazırla bu nedir ya. Hazır bi klavuz kitap ve içinde plan olsa, etkinliklerin sadece resmi olsa yeter. Plan yapmak kolay iş değilki. Bu seneden direk 5 lere farklı 6 lara farklı plan yapmak istiyorum aslında ki seneyede tarihleri de değiştirip devam edeyim. Ha eski sistemden devam eden seçmeli 7 ve 8 lerin de planı yapılacak. Ama yok zerre gelmiyor içimden.. Ne branşmış arkadaş ya. İlk göreve başladığımda 4 sene lisede çalışmışdım. Kitap vardı. Önce teorik konular donanım vs. Sonra word excel ppoint devam ediyodu bi düzen vardı. Şimdi 3 ders bi konu 5 ders bi konu pfff.

ozlem22' Alıntı:
günlük plan da mı yapıcaz of ya nedir bu işkence... :(

ben günlük plan yapmayı düşünmüyorum şahsen, bizim başımız kel mi, klavuz kitabımız yok diye günlük plan mı yapacam çok beklerler. diğer branşlar fıstık gibi klavuzlarını aldılar biz niye uğraşalım, haftalık etkinliklerimi planlarım girerim dersime. :)

ders zorunlu oldu ortalık iyice karıştı. şimdi 5 ve 6 larda herkes kendi kafasına göre mi işleyecek yani konuları?

Yukarıda konu içerisinde geçtiği için soruyorum.

Uygulama sınavı için mümkün müdür bilmiyorum ama, öğrencinin çalışmasını saklamak yerine değerlendirmenin yapıldığı kontrol çizelgesini her öğrenci için saklasak yeterli olmaz mı bilen var mı bu konuyu?

Ders kitabına gelince. Bu yıla kadar her sene kendi planımı, öğrencilere uygun olarak farklı basamaklardan üniteler seçerek hazırlamıştım. Bu sene kendim de birşeyler katacağım gibi. (2 aydır foruma giremiyordum. Başka başlık var mıdır bu konuda bilmiyorum. Bir göz gezdireyim.)

Anlaşılan kendi başımızayız :) Ben geçen yıl pardus üzerinden libre office gimp, audacity, avidemux gibi programları anlatıyordum. şimdi okulum değişti. Bu yıl bilgisayarlarım kaldırırsa yine pardus yaparım belki hepsini.

sadoo_' Alıntı:
donanım, metin belgesi,paint,word,powerpoint,excel,internet kullanımı..
üstad ben de buna benzer bir plan hazırlamayı düşünüyorum 5 ve 6 lar için. ikisine de aynı planı uygulamayı düşünüyorum çünkü geçen sene tüm 5. sınıflar bu dersi görmedi. acaba bi sorun olur mu yeni bty dersi programı açısından.

ders zorunlu oldu diye sevindik ama bu belirsizlik çok canımı sıktı. 2 güne kadar zümre ve planları idareye teslim etmem lazım daha hiçbişey hazır değil

5 ve 6 lara bu planı uygulasam sorun olur mu

Ekli dosyalar

• 5-6 plan.rar
    513.8 KB · Görüntüleme: 447
halaçoğlu' Alıntı:
5 ve 6 lara bu planı uygulasam sorun olur mu
Arkadaşlar donanım,işletim sistemi,word,powerpoint,excel anlatsak bi problem olur mu. Birde 5 ve 6 lara aynı planı uygulasak olur mu. yarın plan ve zümreyi teslim etmem gerek idareye.

Vay be sene olmuş 2bin küsür bizden başka plan hazırlayan yok...

arkadaşlar herşey iyi güzelde kazanımları nasıl yazıcaz kendi kafamıza göre nasıl plan hazırlıcaz. böyle bişey yapmanın imkanı yok. klavuz kitap şart ama onuda yapan yok. ben bundan önceki 6 ve 7 lere yaptığım planları harmanlayıp ordaki kazanımları yazmayı ve hatta 5 ve 6 lara aynı planın uygulanmasını sınav olarakta uygulama sınavı her dönem için bir performans görevi vermeyi bunların değerlendirmelerini bi ölçekle hazırlayıp düzenlemeyi düşünüyorum. müfettişleri dert etmeyin çünkü onlarda bizim branşa fransızlar. ama bu yapacaklarımdan idarenin kesinlikle haberi olması lazım sonra onlarda fransız kalıp niye böle yaptın demsinler.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi kitabı olarak 5. ve 6. sınıflar için Harezmi Öğrenme kitapları ve yanlarında verilen Akıllı Tahta uygulamasındaki videolar dersi çok daha etkileşimli ve zevkli bir hale getiriyor...

5-rOBOTİK.jpg

Geri