Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi ders kitabı

Kodla Büyü

yesimk06

Süper Üye
Süper Üye
2013-2014 eğitim öğretim dönemi için ders kitabı çalışmaları var mı acaba? bilen arkadaşlar var mı?

kitap yollanmadı diyelim, yeni öğretim programına göre nasıl işleyeceğiz dersleri, seviyelere göre yeterli döküman oluşturmak zaman alacak bir iş, bu sene neler yaptınız arkadaşlar?

Arkadaşlar son durumdan haberim yok basıldı mı bekliyor mu bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla Olcay hoca (izmir) 'nın kitap çalışması bitmiş baskıya hazırdı.
Dernek başkanı Burcu hanım da bahsetmişti kitap çalışmamız var yetkililere sunduk diye..

arkadaşlar zaten birçok okulda 2-3 öğretmen 1 tane bt sınıfı var, hatta bazı okullarda hiç bt sınıfı yok, ders kitabından önce bunun halledilmesi gerekli bence, belkide akıllı tahtalar gelene kadar müfredat bu hali ile devam edebilir, ortaokullara akıllı tahtalar geldikten sonra müfredatı yenilerler...

the_korsan' Alıntı:
Arkadaşlar son durumdan haberim yok basıldı mı bekliyor mu bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla Olcay hoca (izmir) 'nın kitap çalışması bitmiş baskıya hazırdı.
Dernek başkanı Burcu hanım da bahsetmişti kitap çalışmamız var yetkililere sunduk diye..
Yok Selim hocam henüz bitmedi, üzerinde çalışıyorum. Muhtemelen sadece kendim için yapacağım, paylaşmayı ya da yayınlamayı düşünmüyorum. Uygun bir yayınevi bana destek olursa yayın düşünülebilir.
Ama derneğimizin -Yeğitek'ten de tam destek aldığı- kitap çalışması var. Sanırım son aşamaya gelmiştir. Ondan çok yararlanacağım kendi adıma.
Kitap şart değil aslında, bugüne değin bilgisayarbilişim'de ne kadar paylaşım varsa hepsinin ellerine sağlık, onları dahi bir araya getirsek en az 2 yıllık etkinlik çıkacaktır.

kitap olsa iyi olur sene içi koşuşturmaktan bazen hazırlık yapamayabiliyorum. şaka değil hem 2 saatten zorunlu 30 saat ders.
Basılmasa da pdf sini verseler de olur.

kitapsız, belli bir müfredatsız zor oluyor...
ve üstelik artık zorunlu bir ders(sadece 5,6 larda da olsa). neden diğer zorunlu ersler gibi kitabımız olmasın?..
bekliyoruz... :?

Okulumuza 5-6 larda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Ders Kitabını göremedim, acaba yetişecek mi derslerin başlangıcına ? 5-6 sınıf öğrencileri için kitap daha büyük ihtiyaç bence inşallah basılır da zamanında ulaştırılır.

ne kitap gelir ne kaynak gelir hiç heveslenmeyin, şimdiden herkes kabaca yayınlanan ders içeriğine göre hazırlığını yapsın. burası milli eğitim bakanlığı 3 ay önce zorunlu olan ve müfredatı değişen bir dersin kitabının geleceğini düşünmek fazla iyimserlik olur :D

10 yıldır kendim çalarım kendim anlatırım misali ders işliyorum. Alıştık artık. Bu sene Pardus, Linux yılı. Parsus dan girer windows dan çıkarım.

Şeş keza kitap gelirse içinden beğendiğimi de eklerim.

Gelecek kitabın içeriğinin laylaylomdan farklı olacağını düşünmüyorum.

Azıcık konu tavsiye etmekte sakınca görümüyorum, planları yaparken ben bunlara yer veriyorum.
* Bilinçli ve Güvenli İnternet
* Programlama
* Sunum yazılımı (tüm detaylarıyla bol uygulamayla)
* Video düzenleme yazılımı
* Kelime işlem yazılımı (aşırıya kaçmadan)
* Ses düzenleme yazılımı
* E-posta kullanımı (herşeyiyle)
* E-portfolyo kullanımı (Muhtemel Google Drive)
* Web günlüğü
* Masaüstü yayıncılık (Sanırım Publisher olacak)
* Web tasarımı (HTML + Dreamweaver CS4)
* Kullanışlı mobil uygulamalar (Makinelere android sanal cihazı ile)

Kitap olsun olmasın planı yaptıktan sonrası kolay bence. Plan da şablon plan olmayacaktır elbette, oturup ciddi ciddi haftaları elden geçirip, hata paylarını da dikkate almak gerekli.

şu kitap işi bi hallolsaydı Allah'ın izniyle gerisi kolaydı bence.

bu sene sınav da yapıcaz di mi arkadaşlar?
nasıl olacak not verme işi vs?
klavuz kitap gelmezse bir de günlük plan istemesin işgüzar müfettişler???

TTKB ye mail atmıştım ders ile ilgili kitap hazırlığı olup olmadığını sordum. Cevap o konuda herhangi çalışmamız yok diye mail yoladılar.

Olcay Büyükçapar' Alıntı:
Azıcık konu tavsiye etmekte sakınca görümüyorum, planları yaparken ben bunlara yer veriyorum.
* Bilinçli ve Güvenli İnternet
* Programlama
* Sunum yazılımı (tüm detaylarıyla bol uygulamayla)
* Video düzenleme yazılımı
* Kelime işlem yazılımı (aşırıya kaçmadan)
* Ses düzenleme yazılımı
* E-posta kullanımı (herşeyiyle)
* E-portfolyo kullanımı (Muhtemel Google Drive)
* Web günlüğü
* Masaüstü yayıncılık (Sanırım Publisher olacak)
* Web tasarımı (HTML + Dreamweaver CS4)
* Kullanışlı mobil uygulamalar (Makinelere android sanal cihazı ile)

Kitap olsun olmasın planı yaptıktan sonrası kolay bence. Plan da şablon plan olmayacaktır elbette, oturup ciddi ciddi haftaları elden geçirip, hata paylarını da dikkate almak gerekli.
Bence güzel bir konu dağılımı Olcay.
Ben GIMP, notepad++, prezi, scratch eklemek istedim bunlara.
Fakat 5 ve 6. sınıflar zorunlu. O yüzden ortak bir kitap iyi olurdu. 7 ve 8. sınıflarda yukarıdakiler mükemmel bence.

Ekli dosyalar

• Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı.rar
    306.2 KB · Görüntüleme: 697
windows, word,excel,powerpoint,e-posta kullanımı ve kasanın içindeki donanımları tanıtma en güzeli bu bence, kitap gelmezse bunlara devam edeceğim

@Fatih teşekkür ederim, senin eklemelerinle çok daha zengin bir içerik ortaya çıkacaktır. Önemli olan öğrencilere sayısal düşünme, problem çözme becerisi kazandırmak. Bazı avrupa ülkelerinde (Doğu Avrupa ülkeleri de olsa AB üyesi sonuçta) temel eğitimin ortalarından itibaren programlama-ICT dersleri veriliyor. Geç de kalsak bir yerlerden başlamış olmak iyidir. Hep savunduğum gibi, bilinçli bt eğitimi olmadan Fatih Projesi gibi eğitimde teknolojinin kullanılması gereken işler yatar! Olay face'den öteye geçemez.

Hocalarim hersey tamamda bu konulardan sinav ne olacak yazi mi yazdiracagiz ogrenci neyden calisacak??? Kafamda 10000000 soru var.

Geri