Konut kredisi hakkında

Kodla Büyü

bil_tek&yaz

Aktif Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Allah nasip ederse ev almayı düşünüyorum.
Arabamı satıp geri kalan kısmı konut kredisi kullanmayı düşünüyorum. Kamu bankalarının konut kredisini 100 bin TL ile sınırlandırdığı haberleri var. Böyle bir saçmalık olabilir mi?
Yakın zamanda konut kredisi başvurusu yapıp dönüş alan oldu mu?

Merhaba Arkadaşlar,
Arabamı satıp geri kalan kısmı konut kredisi kullanmayı düşünüyorum. Kamu bankalarının konut kredisini 100 bin TL ile sınırlandırdığı haberleri var. Böyle bir saçmalık olabilir mi?

Genel haberler bu yönde. Elbette kesin bilgileri bankalardan alırsınız...

Merhaba Arkadaşlar,
daha geçen arkadaşım 400 çekti

Anlaşmalı firmalar çektiriyo zaten konutun belli oranı nı verip gerisi kredi değil miydi? Enson yüzde 60 a 40 dememişler miydi.. Krediyle işim olmadığı için hatırlayamıyorum sadece böyle duymuştum ekonomi haberlerinden.. 100 bini zaten ihtiyaç kredisi olarak teklif ediiler

En uygun krediyi devlet bankaları veriyor. Ben Haziran ayında 350 bin TL yi zor çektim. Bölge limiti var deyip süreci daha da uzatacaklardi portföyü yüksek bir tanıdık sayesinde krediyi alabildim. İlk başta veririz yaparız ederiz diyorlar sonra da bekletiyorlar. Arabayı satmak için bence acele etme.

şu an çok zor kredi veriyorlar. ev için belki biraz daha esnek olabilirler ama kredi vermeye çok istekli değiller.

En son bir kaç gün önce Halk Bankası 500 bin TL olan limiti 300 bin TL'ye düşürdü. Vakıfbanktan çekmek mümkün değil. Ziraat bankası hakkında bilgim yok ama Ziraat Katılım 500 bin TL'ye kadar 1,89 oranında veriyor. Şu anda 500 bin için en mantıklısı orası. Eğer 500 binden fazla çekmeyi düşünüyorsanız iş bankası en uygun 2.05. 300 bin çekeyim ben rahat ederim dersen ise halk bankası 1.29 TL. Yalnız elinizi çabuk tutun. Her an her şey olabilir.

İnsanlar kredi çekip kriptoya dolara yatırmasınlar diye BDDK engel koydu taşıt ve ihtiyaç kredilerinde de aynı durum var. Bu olaya neden olan çok büyük para fizibilitesi olan şirketlerin bankalardan işi büyütücem diye çekmiş oldukları kredileri dolara yatırmaları neden oldu. Bddk bu şekilde önüne kesmeyi düşünüyor. Tabi başarabilirse.

bu şaka mı ya nasıl yani ilk konut alanlara 0.89-0.99 kredi verilecek diye elimdeki nakiti verip daire için sözleşme yaptım 1 aya kadar tapu çıkacak ve krediye başvuracaktım. 2 ay önce banka ile konuştuğumda 0.99 an 500 bin çıkıyordu bana ziraat verecekti. şimdi şok oldum

Merhaba Arkadaşlar,
Ziraat ve halk bank geçen hafta en fazla 250 veriyoruz demişti kardeşime

Ellerinde nakit olanlar için nakit kraldır dönemi başlıyor demek olur bu.
Ellerindekini satıp yenilerini yapmak isteyenlere nakit lazım olacak.
Temerrüde düşmek istemeyen herkesin nakde ihtiyacı olacak.
99-2001-2008 krizi dönemlerini aratmazlar umarım...

Bu durum gerçekten böyle devam eder mi ? Dünden beri ne yapacağımı düşünüyorum ben elimdeki nakiti verip sözleşme yaptım evin tapusu daha çıkmadı inşaattı. Sabah ziraate gittim evet max 250 bin dediler 2 ay önce 500 bini 0.99 dan verecekti ona göre inşaat firması ile sözleşme yaptım. ne yapacağım bu durumda ya :(

Son düzenleme:
Devlet buna bir el atmaz mı ? Sözde ilk konut alana düşük faiz ile kredi verecekti şimdi bankalar kredi vermiyor. 250 bin lira ile kim ne yapabilir ki:(

Bıktım usandım bu belirsiz gidişattan her şeyde böyle ne yapalım biz ya . Yazık günah bize de 8 yıllık öğretmenim bir ev alamıyorum ev ya !

500 bin için biraz faizi yükseltip iş bank gibi özel bankalardan alabilirsiniz hocam.

Son zamanlarda devlet bankalarından 500 bin civarı konut kredisi çekebilen oldu mu acaba ?
Bu durum gerçekten böyle devam eder mi ? Dünden beri ne yapacağımı düşünüyorum ben elimdeki nakiti verip sözleşme yaptım evin tapusu daha çıkmadı inşaattı. Sabah ziraate gittim evet max 250 bin dediler 2 ay önce 500 bini 0.99 dan verecekti ona göre inşaat firması ile sözleşme yaptım. ne yapacağım bu durumda ya:(
Hocam aynı süreci yaşıyoruz. Ağustos ayında arkadaşım Ziraat bankasından 0.99 ile 450 bin TL çekti. Ben de daha %80'i bitmemiş krediye uygun halde olmayan eve peşinat verip sözleşme yaptım 0.99'a güvenerek. Şu an çok zor verdiğini söylüyorlar bankaların.

Deneyin hocam bazen müşteri bazlı onay çıkıyor. Onay gelmezse ya da düşük gelirse itiraz edin yükseltebiliyor bankalar. Bizim müdür beyin ev kredisi işinde ilk onay düşük geldi. Şube aracılığıyla merkeze itiraz ettiler limiti yükseldi. Tabi burada banka görünce kredi notunuzun gelir-gider durumunuzun da önemi vardır.

36 ay önce 200 kredi 50 peşinat ile ev aldım şu an sitemde en ucuz zemin kat 1.5 milyon 2 sene önce 280 bine zemin kat ı yatırım için alacaktım son anda kaçırdım çok pişmanım. Süreci tek şey düzeltir oda seçim başka hiç bir çare kalmadı.

ihtiyaç kredisi 25 bin tl yi halkbanktan zor aldım. Kamu çalışanı, maaş bankası ve çiftçilik belgem olmasına rağmen.

Ben ağustos ayında kredi kullandım. 2+1 evimi satıp okuluma yakın bölgeden 3+1 ev aldım. aradaki fark 600bindi. 500bin kredi çektik. Devlet bankalarında konut kredisi oranı 1,29 du. Halk bankasından 1,29 kredi çektim. Devlet bankaları 500bin kredi veriyordu o dönem özel bankalar ise daha fazla miktar çekebiliyorduk. Özel bankalar 2,2 - 2,3 faiz oranı ile kredi veriyorlar. 500binden fazla veriyorlardı ama faiz oranı yüksek.. Biz kredi çektikten bir ay sonra devlet bankaları 250bine düşürdü diye duymuştum. ama kontrol etmedim. Devlet bankalarının mobil uygulamasından ne kadar paraya ne kadar faiz oranı olduğunu uygulamadan öğrenebiliyorsunuz. Ben bu şekilde hem devlet hem de özel bankaların faiz oranları ve ödeme planlarını incelemiştim.

Son zamanlarda devlet bankalarından 500 bin civarı konut kredisi çekebilen oldu mu acaba ?
Sözde devlet bankaları, sözde ilk ev alanlara yapılacak indirimli kredi muhhabbeti falan hepsinden nasibimizi aldık 😏
Yaz aylarında peşinatımı verip tapu zamanı 500 bin kotasına takılıp krediyi kendi adıma çekemedim ama inşaat firması aracılığı ile çekebildim bin dereden su getirip bir sürü şeye zorunlu tuttular(bireysel emeklilik ki zaten vardı onu kabul etmediler, otomatik ödemeler, dosya masrafı adı altında bir sürü şey vb.) Ekim ortalarında çekebildim. Bu arada 1 milyon 200 aldığım giriş kat dairenin karşısını 1 milyon 800 e satmışlar bir hafta önce 🥴
@kutkut3232 sorunuza istinaden yazdım.

Son düzenleme:
ikinci ev alacaklar için yeni bir güncelleme geldi mi acaba arkadaşlar soran oldu mu? daha önce bir apartımız olduğundan sanırım bu yeni kampanyadan yararlanamayacağız.

Geri