Bilişim teknolojileri öğretmeni olmalı mıyım?

Kodla Büyü

Böte'ye geçmeli miyim?

• Evet

• Hayır

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

meehmetaslan

Aktif Üye
Arkadaşlar Fen Bilgisi alanında yaklaşık 12 yıldır hizmet veriyorum. İstanbul'da görev yaparken BÖTE yi ikinci öğretim okuyarak Bilişim Teknolojileri Öğretmeni de oldum. Çok zamandır aklımda olan alan değişikliği ihtimali ilk defa bu yıl gerçek olacak gibi. 3 yıl önce olsa düşünmeden geçerdim BÖTE ye. Ama şimdi ikircikliyim.
Siz olsanız geçmek ister miydiniz, daha doğrusu niçin isterdiniz veya istemezdiniz?

Ne istediğinize bağlı, bir kere şunu hiç unutmayın eğer bilişim öğretmeni olursanız okulun tüm elektronik işlerini ister istemez yapmak zorundasınız
ben yapmam diyorsanız o zaman da idareyle kötü olmak gibi bir seçenek çıkıyor karşınıza
mesela bizim ders biter bitmez eve gitmek gibi bir olayımız yok illa bir şeyler çıkar ve okulda kalırız

Ne istediğinize bağlı, bir kere şunu hiç unutmayın eğer bilişim öğretmeni olursanız okulun tüm elektronik işlerini ister istemez yapmak zorundasınız
ben yapmam diyorsanız o zaman da idareyle kötü olmak gibi bir seçenek çıkıyor karşınıza
mesela bizim ders biter bitmez eve gitmek gibi bir olayımız yok illa bir şeyler çıkar ve okulda kalırız
+1

Bilgisayarlarla uğraşmayı severim hocam. Hatta buradaki ilk yılımda ünvan ve para olmadan, ikinci yılımda para olmadan bilgisayarların sorunlarını mümkün olduğunca çözdüm.
Benim kafa özetle şu: Benim olduğum yerde bozuk bilgisayar varsa bu benim ayıbımdır.

Benim asıl canımı sıkan müdredat. Çok basit,ucu açık, kimin ne yaptığını kimsenin bilmediği bir müfredat var alanımızda.

Sayın hocam anladığım kadarıyla az çok foruma göz atıyorsunuz yani kısmen neden bilişime geçip geçmeyeceğiniz konusunda bence bir fikre sahipsiniz. Mazur görün ama benim anlamadığım nokta şu bir insan neden mihver ders olan branşını bırakıp yıllardır kitabı bile olmayan ne olduğu ve olacağı belirsiz soru işaretleriyle dolu bir branşa gecmek ister?

Değerli hocam 7 yıldır bt öğretmenliği yapan biri olarak şahsen tavsiye etmiyorum. Hatta bu alan değişikliğinde bir mucize olurda bizede değişiklik hakkı verirlerse teknoloji tasarima yahut hangi alan olursa ona geçmeyi düşünüyorum. Gelelim bu kadar olumsuz konusmamin nedenlerine; en az 16 saat olmak kaydıyla derse gireceksiniz, akıllı tahtalarin varsa lab'ın idarenin ögretmen arkadaslarinizin bilgisayarları size emanet, ögrencilere ödülmü verilecek resim cekip siteye atacaksiniz, okulun ilde ve ilcede yaptigi tüm kutlamalarin alt yapisi(video resim sunum vsvs) size ait, kayitlar mailler virüsler flash bellekler hepsi ellerinizden öper. Bunlarin disinda varsa bos vaktiniz merak etmeyin heyecana gerek yok birazdan telefonunuz çalar. Aman hocam aman haddim olmayarak; akıllı olun.

Hocam şöyle diyim ben de okul öncesi okuyup bu branşdan ona geçmeyi istiyorum o kadar yani!bizim branşın angaryası çok...

Bilişim öğretmeni olarak yıllardır bekledğim bir gelişmeydi alan değişikliği.Matematikte tezsiz yüksek lisans yaptım. Diplomaya bağlı alan değişikliği olacak sanırım. Yüksek lisansı kabul ederlerse lise matematik öğretmenliğine geçmeyi düşünüyorum. 10 yıldır bilişimciyim. Sıkıldım bilişim öğretmenliğinden...

Hocam aralık ayında yapılacak alan değişikliğinde en çok alan değiştirme oranında bilişim branşının açık ara önde olacağını hepimiz göreceğiz. Tabi ki bilişimden başka branşlara geçiş olarak kastettim. Tersini değil.

Sayın hocam anladığım kadarıyla az çok foruma göz atıyorsunuz yani kısmen neden bilişime geçip geçmeyeceğiniz konusunda bence bir fikre sahipsiniz. Mazur görün ama benim anlamadığım nokta şu bir insan neden mihver ders olan branşını bırakıp yıllardır kitabı bile olmayan ne olduğu ve olacağı belirsiz soru işaretleriyle dolu bir branşa gecmek ister?
aynı fikirdeyim...

Delirdiniz mi desem çok mu kaba olmuş olurum bilemedim. 11 yıldır bu branştayim bir allahin gunu de iyi ki bote okumusum diyemedim. Bu sene ingilizce ogretmenligini kazandim ama üni farkli sehirde oldugu icin okuyamicam buyuk ihtimalle. Yine de birseyleri degistirebilmek icin adim atmaya calisiyorum. Gelecegi hic belli olmayan bir bransa gecmeniz cok yanlis olur bence.

Hocama katılıyorum...

Bugün imkanım olsa bir dakika düşünmeden branş değiştiririm. Bu sene meslekte 11. yılıma başlayacağımı da belirteyim.

Bir de olumlu tarafından bakalım,
1- Dersinizi layıkıyla işliyorsanız, okulda en sevilen ders ve öğretmen olabilirsiniz.
2- Teknolojik gelişmeleri takip ediyorsanız ve kendinizi sürekli geliştirmeyi seviyorsanız, tam istediğiniz bölümdesiniz.
3- Okulda sürekli size danışılması sizi rahatsız etmiyorsa, çevrenizdekilere yardım etmek sizi yormuyorsa, okulda bir bakıma danışma merkezi olmak istiyorsanız tercih edebilirsiniz.
4- Teneffüs nedir unutmak istiyorsanız, ertesi gün acaba öğrencilere hangi konuyu anlatsam çabasını sürekli yapabilecekseniz
5- Yaşam boyu öğrenme felsefesinde yaşamaktan yana iseniz tam size göre bir bölüm demektir.

Bölüme ilk atananlar arasında olmak, artık bu bölümün olumsuz yönlerini değil, olumlu yönlerini görmeyi öğretti zamanla.

Bir matematik öğretmeni olamam, sebebi de size verilen kitabın dışına çıkamıyor oluşunuz, ve yetiştirmeniz gereken bir müfredatın oluşu. Öğrencilerin matematik dersine olan olumsuz bakış açısı.

Tek sorunumuz BT labı sıkıntısı. Onun haricinde ben bir sıkıntı göremiyorum.

Hocam fen bilgisi öğretmenliğine yeni kayıt yaptırdım. Şimdi alan değişikliği haberini görünce kahroldum neden daha önce sınava girmedim diye. Fen bilgisinin de sıkıntısı mutlaka vardır zaten ülkemizde öğretmen olmak sıkıntı. Ama hiç bir ders bilgisayar öğretmenliği kadar kötü olamaz. Bence kesinlikle geçmeyin.

Değerli hocam 7 yıldır bt öğretmenliği yapan biri olarak şahsen tavsiye etmiyorum. Hatta bu alan değişikliğinde bir mucize olurda bizede değişiklik hakkı verirlerse teknoloji tasarima yahut hangi alan olursa ona geçmeyi düşünüyorum. Gelelim bu kadar olumsuz konusmamin nedenlerine; en az 16 saat olmak kaydıyla derse gireceksiniz, akıllı tahtalarin varsa lab'ın idarenin ögretmen arkadaslarinizin bilgisayarları size emanet, ögrencilere ödülmü verilecek resim cekip siteye atacaksiniz, okulun ilde ve ilcede yaptigi tüm kutlamalarin alt yapisi(video resim sunum vsvs) size ait, kayitlar mailler virüsler flash bellekler hepsi ellerinizden öper. Bunlarin disinda varsa bos vaktiniz merak etmeyin heyecana gerek yok birazdan telefonunuz çalar. Aman hocam aman haddim olmayarak; akıllı olun.

Hocam bu dediklerinizi halihazırda yapıyorum zaten. Doğru-düzgün yardım istenildiği sürece insanlara yardım etmek hoşuma gider.

Benim branş değiştirmek istememin asıl sebebi, dersime verdiğim emeğin karşılığını başarı olarak göremiyor olmam. Biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışalım, farklı kaynaklar-değişik zeka alanlarına hitap edecek etkinlikler bulmaya çalışalım. Öğrencilerin çoğunun umrunda olmasın. Yaptıklarımın bir işe yaramadığını düşünüyorum çoğu zaman. Beni en çok tüketen bu.

Bilişimde bilgisayarı tamir edersin, düzelir-ağdaki sorunu bulursun internete girer vs. Yaptığın işin sonucunu o anda görürsün.
Alanımda bu yok işte. Hele birde fen laboratuarının sorumluluğu işin içine girince iyice uzaklaşmaya başladım bölümümden.

Ama son kararımı veremedim henüz, bu yüzden yardımlarını bekliyorum.

Tahta bilg tamir etmek ag sorunlari ile ugrasmak yada hocalarin sacma sapan istekleriyle basedilebilir. Bence gozden gecirmeniz gereken ders saatimizin az olmasi ve norm konusu. tabi birde labsiz bir okulda calismak zorundada kalabilirsiniz o tam bir iskence. Bu sebeblerden dolayi degistirmezdim

Ben de Fen Bilgisi öğretmenliği okurken hiç sevemediğim için bırakıp BOTE ye geçtim. 7 yıldır BT öğretmeniyim hiç bir zararını görmedim. Hala da iyiki Fen Bilgisi öğretmeni olmamışım diye düşünüyorum. En azından ortaokulda çalışmak zorunda değilim.

BT öğretmenlerine Ankara il dışı tayinlerinde açılıyor mu?Bu sene kaç ile gittiniz en düşük?

Hocam sıkıntısı oldukça yüksek bir bölüm bilişim.. öğrenci,veli hatta hatta öğretmenler bile öğretmen gözü ile bakmıyor maalesef.. dersin önemsiz olarak algılanması,okulun tamircilik işleri vs. bir çok sıkıntısı var.

bilişim hobi olarak güzel, işin olup zorunluluk olunca sen de nefret edeceksin hocam :)

Sen bakma hocam tamircilik dedikleri cat 6 kablo cakmak akilli tahtayi tamir eden de yok zaten bizde. Bas imaji timefreeze i devam. Bana soyle dediler boyle dediler diyen kisiler herseye evet diyen kisiler. Bu arada fen bilgisi alanini da bitirdim. Tabi bu benim dusuncem aksini dusunene de saygim var. Sen bir de bu dusunceni fen forumuna yaz tam tersi yorumlar gorursun.

Geri