Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Kodla Büyü
Milletin ne dedigine bakmayin arkadaslar mutsuz olursunuz hayir demeyi bilin nacizane btr olacaklar. Yazilanlariin bircogu ile hepimiz muhattap oluyoruz bir sekilde. Tecrube edindikce seviyeyi korudukca rahat edersiniz. Aksi takdirde tepemize binen cok olacaktir.

Sonuna kadar soluksuz okudum.Yazınızı başkaları okusa pek anlam ifade eder mi bilemem.Fakat şunu biliyorum ki, bu yazınızı okuyan ve benim gibi Düz lise,Anadolu veya Fen lisesi mezunları ,yani Böte'yi bilmeyip,sınav zamanında değerli bularak gelen kişiler,yazdığınız yazıdan büyük anlamlar çıkartır.
Şahsen ben hiç Btr ,F-Btr veya adı ne hikmetse ondan olmadım.İyi ki de olmamışım,olmuyorum.Çevremdekiler onların sorunlarını umursamadığımı görünce ,artık pek de bir şey danışıp,ricada bulunmuyorlar.Ben bana verilen görevi,dersimi ,öğrencilerimi ve mümkün mertebe bilişim sınıfı,akıllı tahtalarla elimden geldiğince ilgileniyorum.

Maalesef alanımız o kadar Dinamik ve sürekli değişen,gelişen bir içeriğe sahip ki,10 yıl önümü göremiyorum.Matematik,Fen,Sosyal gibi biraz daha Statik içerikli alanlarda uzmanlaşmak çok daha kolay.Windows 16 çıkmış.Hadi bakalım baştan başla.Ofis 2024 gelmiş hadi bakalı,baştan başla.Android xxx ,İos xxx öğrenmeye çabala.
Halbuki Üslü sayılar.Kareköklü sayılar olsa konularımız.
Ne güzel bu gün öğretmeye çabaladın.Yarın üstüne koydun " hee bak bu şekilde,böyle etkinlik yaparsam,daha iyi kavrıyorlar". Ertesi yıl çok daha geliştirirsin,10 yıl sonra gözün kapalı anlatırsın,20 yıl sonra Üslü sayıları,Kareköklü sayıları , yaşanmış güzel anıların gibi ,tıkır tıkır sunarsın öğrencilerine...
Maalesef Bilişim Branşı böyle.Maalesef ki gerçekten yapılması çok güç bir branş...

Sonuna kadar soluksuz okudum.Yazınızı başkaları okusa pek anlam ifade eder mi bilemem.Fakat şunu biliyorum ki, bu yazınızı okuyan ve benim gibi Düz lise,Anadolu veya Fen lisesi mezunları ,yani Böte'yi bilmeyip,sınav zamanında değerli bularak gelen kişiler,yazdığınız yazıdan büyük anlamlar çıkartır.
Şahsen ben hiç Btr ,F-Btr veya adı ne hikmetse ondan olmadım.İyi ki de olmamışım,olmuyorum.Çevremdekiler onların sorunlarını umursamadığımı görünce ,artık pek de bir şey danışıp,ricada bulunmuyorlar.Ben bana verilen görevi,dersimi ,öğrencilerimi ve mümkün mertebe bilişim sınıfı,akıllı tahtalarla elimden geldiğince ilgileniyorum.

Maalesef alanımız o kadar Dinamik ve sürekli değişen,gelişen bir içeriğe sahip ki,10 yıl önümü göremiyorum.Matematik,Fen,Sosyal gibi biraz daha Statik içerikli alanlarda uzmanlaşmak çok daha kolay.Windows 16 çıkmış.Hadi bakalım baştan başla.Ofis 2024 gelmiş hadi bakalı,baştan başla.Android xxx ,İos xxx öğrenmeye çabala.
Ne güzel bu gün öğretmeye çabaladın.Yarın üstüne koydun " hee bak bu şekilde,böyle etkinlik yaparsam,daha iyi kavrıyorlar". Ertesi yıl çok daha geliştirirsin,10 yıl sonra gözün kapalı anlatırsın,20 yıl sonra Üslü sayıları,Kareköklü sayıları , yaşanmış güzel anıların gibi ,tıkır tıkır sunarsın öğrencilerine...
Maalesef Bilişim Branşı böyle.Maalesef ki gerçekten yapılması çok güç bir branş...
+1

Kesinlikle katılıyorum hocam öğretmenlik zor tamam ama branş zaten başlı başına işkence. Ta liseye başlarken ailemin tercihiydi bu branş ancak söz konusu olumsuzlukları tek başıma yaşıyorum..

Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği Okuduğum için Pişman değilim öğretmenlik okuduğum için pişmanım lakin güzel yazılmış bir yazı. Bu memlekette insan ile ne kadar az uğraşırsan o kadar rahattır mesleğin :)

süper bir yazı. ne kadar güzel anlatmışsınız hocam. bir an paylaşasım geldi sosyal medya hesabımda ama vazgeçtim gereksiz insanlarla uğraşmak zor geldi. malum facebook amele kaynıyo :):):)

Gecen sene kasim ayinda idareye kizip btr'yi biraktim ve olmadim, olmayacagimda kendi okulumda. Cok rahatim, geleni idareye yonlendirdim, mudure de bakmiyorum dedim. Kimse pek yanasmiyor artik, dersime girip cikiyorum, kafam rahat...
hocam malum ders saatlerimiz az, ders programını mayın tarlası gibi yapmasınlar.

Hocam ders programi icin yonetmelik belli, bos gun olayi yok, dersler her gune esit dagitilir ve ogretmenin varsa mazereti dikkate alinir

Bu yazıdan sonra aklıma "Dikkat yazılı var"(Adını yanlış hatırlamadıysam) isimli kitap geldi. Bizde başımıza gelenleri yazsak süper bir kitap olabilir.

-Üniversite okurken ne hikmetse fizik, kimya, biyoloji ve matematik köküne kadar dayatılmıştır. Okulu bitirebilmiş ise Kimya dersinden geçebildiği içindir :) Organik kimya, integral, türev vs ileri düzeyde bilir. (Nesine gerekse)
kimya dersi yüzünden bölümün yarıya yakını okul uzatıyorduk neredeyse

çok iyi özetlemişsin Hocam resmen yüreğimin içinden geçenler özetlenmiş böte ve görevler ile ilgili. Doğruya doğru.. Durum gerçekten bu.. keşke lise mat birkaç puanla olmayınca geleceğin mesleği olacak diye önerilen/kendimizi kandırdığımız ya da kandırıldığımız böte yi yazmasaydım,ilköğretim Mat yazsaymışım dedim çoğu zaman...şükür bunada...mücadeleye devam arkadaşlar...

çok iyi özetlemişsin Hocam resmen yüreğimin içinden geçenler özetlenmiş böte ve görevler ile ilgili. Doğruya doğru.. Durum gerçekten bu.. keşke lise mat birkaç puanla olmayınca geleceğin mesleği olacak diye önerilen/kendimizi kandırdığımız ya da kandırıldığımız böte yi yazmasaydım,ilköğretim Mat yazsaymışım dedim çoğu zaman...şükür bunada...mücadeleye devam arkadaşlar...
Aynen hocam yine de mücadeleye devam.

az evvel sürekli kendi aralarında konuşmalarına engel olamadığım dersi dinlemek istemeyen bir sınıfta sesim kısılırken ahh nerden yazdım burayı diye içimden geçirip (13yıl) peşinden film şeridi gibi aklımdan geçen yıllar geçse de onların değişmediği çeşitli cümleler oldu.. derken bu yazıyı okudum.. hiç geçmeyeek bizler için bu pişmanlık...
Böte öyle bir pişmanlık ki benim için de her anımda yaşıyorum bunu..

Tenefüste E.T deepfreze şifresini kırma mı, pdf çevirici program istiyorlar. Zaman alan şeyler bunlar. Diğerleri ikinci demliğe geçti. o_O

meslek lisesi mezunuyum bilişim öğretmenliği katsayı sorunu yüzünden mecburen seçtiğim bölüm oldu. Dersin belirsiz durumu, gözümüzün kulağımızın teknoloji ile uzaktan yakından alakası olmayan yetkililerden gelecek açıklamalarda olması beni gün geçtikçe soğuttu. Gelecek yıl çok önemli ya herrü ya merrü ya 5 lerden ders kaldırılıp tekrar 2013 öncesine döneceğiz ya da ders 7 ve 8 lerde zorunlu olacak ve en azından norm sıkıntısı yaşamayacağız.

Geri