Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Kodla Büyü

hakanotuken

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni (Bilgisayar Öğretmeni) Nedir? (Başkalarının Beklentisi)
*Bilgisayar üzerinden yapılan her işlemi ışık hızıyla ve mükemmel şekilde yapan kişidir.
*Çok ileri düzeyde photoshop, autocad, illustrator, 3d max, indesign vb tüm görsel tasarım programlarını kullanır.
*Her siteyi hackler, tüm programları kendi yazmış gibi klavyesinin ucunda oynatır.
*Tüm eş/dost/akrabanın bilgisayar işlerini/ödevlerini yapar.
*Her bilgisayar oyunundan oynamışlığı kesinlikle vardır.
*Okulda yapılan tüm etkinliklerde dj-vj işlerini yapar. Aynı zamanda elinde eskiden dijital fotograf makinası şimdilerde akıllı telefon ile resim çeker, yarım saat dolmadan hemen web sitesinde yayınlar.
*Yeri gelir atandığı okulda bilişim sınıfı olmaz, elinde bir projeksiyon ile sınıf sınıf dolaşır. Yeri gelir 15 bilgisayara 40 kişiyi oturmak için cebelleşir.
*Ayaküstü, 5 dakikada bilgisayar toplar, arıza tespiti yapar, telefonla bakım onarım yapar, format atar.
*Msn, facebook vb bilumum her türlü şifreyi kırar.
*Gecede 3-5 web sitesi tasarlar ve yayınlar.
*c# biliyorsa jsp'den de anlar, php ile python arasında çok da fark yoktur, Java'yı zaten bilir, Özellikle mobil programlamaya geçişe çabuk adapte olmuş harika işler çıkarmaktadır.
*Elinde her programın son sürümü kırılmış halde mevcuttur.
*Hafta en az 3-5 pc formatlar. İlla ki gelir onu bulur.
*Fikir sorana hp dışında yazıcı veya amd işlemci tavsiyesinde bulunduğunda hiçbir şeyden anlamadığına hükmedilir.
*En çok karşılaştığı soru olan; "bilgisayarım çok yavaş, sebebi nedir?" e illa çözüm bulmalıdır.
*Cd sürücümden - kasamdan çok ses geliyor, bilgisayarıma virüs bulaşmış... gibi sürreal veya çözümsüz soruların muhatabı olur.
*Her türlü telefondan anlar, her türlü bakım onarım becerisine sahiptir.
*Tüm modem ve access point ayarlarını bilir.
*Tüm gsm firmalarının tüm telefonlar için bütün servis ayarlarını ezbere bilir.
*Sony vaio laptop, i-phone ve i-pad kullanır. android işletim sistemini yazan ekiptendir.
*İnternet bankacılığı ikinci işidir, online-eft yapılırken hazır beklemelidir, çünkü bankaların fahri mobil çalışanıdır.
*Tüm internet alış-verişlerinde gönüllü danışman ve kefildir, kredi kartında bu işlemler için daima limit bulunmalıdır.
*İnternetten alınan üründe sorun çıkacak olursa, sen tavsiye ettiğin için ilk muhatap alınacak kişisindir.
*İki yılda bir neredeyse tamamen değişen dijital piyasayı bunca iş arasında takip etmek zorunda olması da cabasıdır.
*Daha Windows'un yeni sürümü çıktığı gün o sürümün kullanımını bilmekle yükümlüdür.
*Evinden getirdiği laptopun aynı gün formatlanmasının ve eline teslim edilmesinin beklendiği kişidir, onun dersi varmış ve ya başka işleri varmış önemli değildir.
*Üniversiteyi bitireli 10 yıl aşkın zaman geçmiştir, o okurken dokunmatik yoktur, akıllı tahta hiç yoktur ama okuluna aniden gelen akıllı tahtaları ıncığından cıcığına bilip kullanıma sunmak onun görevidir.
*İdare odasındaki yazıcıya sıkışan kağıdı farkedebilen tek kişidir.
.......................

Gerçekler
-Üniversite okurken ne hikmetse fizik, kimya, biyoloji ve matematik köküne kadar dayatılmıştır. Okulu bitirebilmiş ise Kimya dersinden geçebildiği içindir :) Organik kimya, integral, türev vs ileri düzeyde bilir. (Nesine gerekse)

-Bu bilişimci arkadaş çok zekidir, edebiyattan bile anlar, lisede edebiyat derslerinden aklında kalmış şiirler mutlaka vardır, Mehlika sultana aşık yedi genç şiirini bile bilir.
-Yontma taş devrinden yakın çağa kadar tüm tarihi bilir.
-Öğretmenler odasında Varna Savaşı kaç tarihinde oldu diye soran olsa Sosyalci hariç o savaşın 1444'te olduğunu bilecek ilk öğretmen yine bilişim öğretmenidir. Bunların hafızası çok iyidir, Orta okul 1. sınıftan aklında kalmıştır.
-Öğrenci iken hep parmakla gösterilmiştir. Sınıfında, okulunda, öğrencilik hayatında hep en iyiler arasındadır amma velakin bu arkadaş gerçek hayatta hiç bir şey değildir, beş kuruşluk değeri de yoktur. Bakmayın yukarıdaki yazdıklarımın hepsinin beklendiğine, o bunların hepsini bilmekle ZATEN yükümlüdür, bir tanesi bile eksik olsa "ne biçim bilgisayarcısın" dır.
-Ağzıyla kuş tutsa, bilişim manyağı bile olsa onun branşı Bilişim olduğu için hiç bir zaman ortalama bir öğretmen değeri dahi göremeyecektir.
-Bu arkadaş 2000 li yıllarından başında 200 Öss puanı alıp Böte okumuştur ama 160 puan ile bir branşa yerleşen diğer öğretmen tarafından beğenilmez, hatta bu arkadaşın 2 yıllık falan okuduğunu zannedenler bile vardır, çünkü dersinden Teog'da soru çıkmamaktadır, veli toplantısında yüzüne bile bakılmaz.
........................

Peki Ne Oldu
Ah o tercih yaptığınız lanet olası günler ah!!! Kim yazdırdı ulan size bu bölümü...
Bilseydin ki bu kadar aşağılık ve lanet olası bir bölüm olduğunu, Böte yazar mıydın?
Böte ne ulan? Daha önce hiç duydun mu?
Bence biraz öz eleştiri yapmalısın.
Yavrucuğum, üniversiteye hazırlanan bebeler; matematik öğretmeni olacağım der, Makina mühendisi olacağım, doktor ve ya pilot oalcağım der.
Senin hayalin neydi inan ki ben anlayamadım. Böteci olacağım diye hayal filan mı kurdun desem o da değil.
197 puanla Osmangazi Böte'yi yazmak yerine, 192 puanlı Bolu Abant İzzet ilköğretim matematik yazsaydın kral olurdun. Hatta Bolu'ya bile gerek yok aynı üniversitede de var hem de daha az puanlı.
Şimdi oturmuş 2001 taban puanlarına bakıyorsun; Balıkesir üniversitesinde Böte 196, Fen 186, İlk Mat 194, Sınıf 170, Sosyal 178, Edebiyat 188, Türkçe 184...
Ve nice üniversiteler... Hepsinde aynı ve hepsinde böte en yüksek puanlı öğretmenlikler...
Ama gel gör ki ey Böteci; şu an sen herkesin 100 saatlik kurs belgesi ile başvurabileceği bir Formatörsün. Ha pardon F-Btr'sin... Yesinler...

Son düzenleme:
bu yüzdendir ki artık kölelik görevlerimden istifa ettim... bundan sonra bilgisayar öğretmeni olarak görevlerim
1) derse girmek-dersimi işlemek
2) kulüp-rehberlik verilirse YÖNETMELİĞE UYGUN olarak gerçekleştirmek
3) nöbet tutmak
4) ders işlediğimden dolayı bt sınıfını düzenli tutmak...
5) belki bir de web sayfası ile ilgili İÇERİĞİ BANA GETİRİRLERSE onu siteye atarım.

bunun dışında hiçbir görevi artık kabul etmiyorum yapmıyorum... yeter artık bence mobbing e maruz kaldığımız... bugüne kadar her okulumda aynı oldu, en son okulumda 4 senedir çalışıyorum ve yapmadığım iş kalmadı, bu sene artık yeter dedim, hemen MOBBİNG...(ki çalışırken uğradığımız mobbing de cabası...) şunu yapmazsan şöyle olur böyle olur...

bakmayın ama bu köleliği oluşturan da biz bt öğretmenleriyiz, artık herkes(hadi tek maaşları geçelim) btr pardon f-btr olmayı bırakması lazım ve hep beraber tepki koymamız lazım...

veya gerek de yok banane herkesten ben bundan sonra sadece görevlerimi yerine getireceğim onun dışındakiler umurumda bile değil... benim çıkış noktam artık şu bana da 3000 tl maaş veriyorlar, coğrafya tarih vb. öğretmenine de... ben niye onun 3-5 hatta 10 katı çalışıyorum.

bir de yazı çok iyi olmuş bunu çıktı alıp en azından sınıf kapılarımıza olmadı en azından sınıfın içine bir yere asmak lazım....

Hocam harika bir yazı olmuş. Özellikle şu maddeye güldüm:
*Sony vaio laptop, i-phone ve i-pad kullanır. android işletim sistemini yazan ekiptendir.
:D

bu yüzdendir ki artık kölelik görevlerimden istifa ettim... bundan sonra bilgisayar öğretmeni olarak görevlerim
1) derse girmek-dersimi işlemek
2) kulüp-rehberlik verilirse YÖNETMELİĞE UYGUN olarak gerçekleştirmek
3) nöbet tutmak
4) ders işlediğimden dolayı bt sınıfını düzenli tutmak...
5) belki bir de web sayfası ile ilgili İÇERİĞİ BANA GETİRİRLERSE onu siteye atarım.

bunun dışında hiçbir görevi artık kabul etmiyorum yapmıyorum... yeter artık bence mobbing e maruz kaldığımız... bugüne kadar her okulumda aynı oldu, en son okulumda 4 senedir çalışıyorum ve yapmadığım iş kalmadı, bu sene artık yeter dedim, hemen MOBBİNG...(ki çalışırken uğradığımız mobbing de cabası...) şunu yapmazsan şöyle olur böyle olur...

bakmayın ama bu köleliği oluşturan da biz bt öğretmenleriyiz, artık herkes(hadi tek maaşları geçelim) btr pardon f-btr olmayı bırakması lazım ve hep beraber tepki koymamız lazım...

veya gerek de yok banane herkesten ben bundan sonra sadece görevlerimi yerine getireceğim onun dışındakiler umurumda bile değil... benim çıkış noktam artık şu bana da 3000 tl maaş veriyorlar, coğrafya tarih vb. öğretmenine de... ben niye onun 3-5 hatta 10 katı çalışıyorum.

Bu sene ben de BTR istemedim, bakalım nasıl olacak.

Gecen sene kasim ayinda idareye kizip btr'yi biraktim ve olmadim, olmayacagimda kendi okulumda. Cok rahatim, geleni idareye yonlendirdim, mudure de bakmiyorum dedim. Kimse pek yanasmiyor artik, dersime girip cikiyorum, kafam rahat...

Süper olmuş. Ellerinize sağlık hocam.
Okulda öğretmenler odasında panoya assam mı? Ne yapsam. :D

Son düzenleme:
Bu sene ben de BTR istemedim, bakalım nasıl olacak.
Bu sene ben de Btr olmak istemedim hocam.
Yukarıda yazılanlara alıştık aslında... Öyle ya da böyle alıştık ve ne dersek diyelim işimizi severek yapıyoruz.
Tüm bu kadar soruna alışmışken görevlendirmelerin geç yapılması sorunu beni pes ettirdi.
Maaşım belli ödemelere gidiyor, krediler, taksitler derken biraz fazla açılmış durumdayım ve ek ders ile yaşamaya çalışıyorum. (Bu kadar açılmak benim hatam kabul ediyorum fakat artık geri dönüşü yok, bir kaç sene bu şekilde sıkıntılı geçecek.)
Sene başı ilk 3 hafta, dönem ortası 2 hafta ek ders alamamak beni tepetaklak ediyor. 1 ay para aksayınca bu durum onu takip eden 3-4 aya sirayet ediyor.

Çözüm olarak ise uğraş - didin satranç sertifikası aldım, 22 saat halihazırda dersim var, nöbeti filan da katarsak aşağı yukarı Btr ile aynı hesaba geliyor.

Şimdi okula geldim, müdürüm BTR olmazsan liseye 8 saat derse gidersin dedi. Btr isteyeceğiz zorla yine herhalde.

Böte'yi Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Bilgi İşlem bölümü mezunlarına alan dışı yapanların sayesinde benim gibiler de Böte'yi tercih bile edemedi. O zamanlar puanlar yüksek olmasının sebebi Böte'nin az olması, az olduğu için kıymetli olması ve de endüstri mesleklerde ve diğer liselerde iyi olan öğrencilerin geleceğin teknolojisi diye bilgisayara yönelmesidir. Talebin çok olduğunu ve atamanın çok olduğunu gören üniversiteler de özeller dahil hemen bu bölümü kuruverdiler bildiğiniz üzere. Ahlanmak vahlanmak bir işe yaramıyor bu arada. Geçmişte seçmeli dersler vardı şimdi ise en azından 5-6'da (5'ler hazırlık sınıfından güme gitse de bazı okullarda) zorunlu ders, destekleme ve yetiştirme kursları var. Yani aslında Böte tarihinin en parlak zamanında atanmış öğretmenler açısından. Haksız mıyım?

Geri