Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Kendini nasıl geliştirmeli ?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar.. Meslekte 8. yılım ve Uzun zamandır düşündüğüm ancak net bir karar veremediğim bir konu var. Kendimizi nasıl geliştirmeliyiz?

Ben bir konu alanında uzman olayım dedim ve yaklaşık iki yıldır Java ile Android programlamayı orta düzeyde uygulama yazacak kadar öğrendim. Meslek lisesinde de zaten ders olarak koyuldu ancak derse girmek nasip olmadan meslek lisesinden ortaokula mazeret tayin sebebiyle geçtim. Kendimi bildim bileli tamirat sevmem.. Sıkıntı olan şeyi araştırırım yaparım ama araştırma safhası benim için sinir stres olur. Bilmiyorum herkes benim gibi mi ama ben öyle hissediyorum. Başka bir bilişim öğretmeni arkadaşın bir saatte yapacağı işi araştırarak daha uzun sürede yapıyorum. Çünkü dediğim gibi bir merakım yok sistem bakımına... ama tabi ki BTR olduğum için bir sıkıntıyı çözmek için elimden geleni yapıyorum. Çevredeki arkadaşları ise hiç sormayın gitsin.. Yeter ki teknolojik bir alet olsun "Sen bilişimcisin yaparsın" cümleleri havada uçuşuyor.
Tek tamirat değil... bilişim dünyasının çok büyük sahalarda olması da ayrı bir dert bizim için...Mesela yakınlarda robotik kodlama kursuna arkadaşlar ile gittik. Eğitmen arkadaş blok programlama ile anlatıyo.. Ben ise arduinonun kodlarıyla projeler geliştirdim ancak blok kodlama ile robotik kodlama nerdeyse hiç yapmadım. Arduino kodlarıyla meb robot yarışmasına proje hazırladım ama blok programlama halini bilmiyorum. Arkadaşların gözleri bende.. Tabi moralim bozuldu. Kendimi yetersiz hissettim. Acaba bi yerlerde yanlışlık mı yapıyorum dedim kendi kendime ? İyi de bütün programları her türlü versiyonlarıyla bilemem ki...

Bunlar sadece bir iki tane örnek... Metot olarak yanlış mı yapıyorum sizce? Android programlamada Java nesne programlama, XML tasarım kodlamayı orta düzeyde öğrendim. Mobil Veri tabanı kodlamayı da iyi bir seviyeye gelmek istiyorum. Hem huzur buluyorum, stres atıyorum hem yazılım programlamada kendimi geliştiriyorum hem de İleride belki tekrardan meslek lisesine gidersem Mobil Programlama dersinde öğrencilere katkım olur diye düşünüyorum. Ancak karşıma da yukarıda dediğim sıkıntılar çıkıyor.. Şimdi ise başımı ellerim arasına aldım ve düşünüyorum. Bi yanda sevidiğim mobil programlama bir yanda ise yukarıda anlattığım şeyler...

Kendimi geliştirme metodum sizce yanlış mı ?

Hocam sizi çok iyi anlıyorum bir konuda alan ile alakalı bir sorun hakkında elbette her şeyi bilmemiz mümkün değil..Yinede içinde bir huzursuzluk oluşuyor yetersizlik duygusu..Fakat kesinlikle bir konu üzerinde uzmanlaşmak gerekiyor ki buda sevdiğiniz vakit geçirmekten hoslandiginiz neyse o olmalı..Her şeyi bilmek mümkün değil 10.yilim dersine girmedigim ve ilgi duymadığım için Python bilmiyorum mesela..Ama web konusunda kendimi geliştirdim ve ilerliyorum.O derse gireceksem öğrenciye yetecek kadar mutlaka öğrenir görevimi yaparım ama mutlu olduğum web programcılığı orda da devam ederim.Diyecegim o ki çok kişi bu durumu yaşıyordur tavsiyem ise mutlaka bu gelişimin gelir getirmesi gelişimi kamçılar güzel bir app ile reklam vb getirisinin olmasi

Hocam, bilgisayar bilimi derya deniz. Bizim ilk sorumluluğumuz verdiğimiz ders konularına hakim olmak.
Bunun dışında bilgisayar biliminin farklı alanlarına ilgi duyup kendimizi geliştirebiliriz.
Tamiratı kendi işimizi görecek kadar bilmemiz bize yeter, bence.
Her şeyi derinlemesine öğrenmeye çalışmak insanı yorar.
Blok kodlamaya gelince... O işin kolay kısmı hocam; ide ile yazmak zor. Blok kısmını yapmasanız ne olacak ki? Diğerleri kolayını yapınca bilmiş mi oluyor, hah...
Tabii çokça kullanılan programlara, konulara az da olsa aşina olmak gerekir, diye düşünüyorum.
Bilgisayarın her konusunu da sevmek zorunda değiliz hem. Ders müfredatında olmasa, diğer branşlar işin içine karışmasa; ben de Arduino'ya hiç bakmam mesela. İlgimi çekmiyor, ne yapayım? :) İşime yarayacak kadarını öğreniyorum...

Kendinize iyi bakın...

Benim öğrencilerime verdiğim örnek aklıma geldi..
Bilgisayar dünyası açık büfe kahvaltı sistemi gibi.. Severek yiyeceğiniz iki-üç yiyecek seçip karnınızı doyurun. Ancak her yiyecekten bir lokma alırsanız mideniz karışır hem de tam manasıyla doymazsınız demiştim..
Şimdi o aklıma geldi. Her şeye, her alana yetişmemiz mümkün değil.. Biz, bize lazım olanı öğrenelim yeter... Bu sayede gözümüz de karnımız da doysun ;) Fazlası başımızı döndürür..

hocam ben tasarımdayım sürekli, koddan ve kodlamadan nefret ediyorum. derste de severmiş gibi yapmak anlatmak zorundayım :) hepsinden little little in to the middle. ama 1 2 konuda geliştirmek takip etmek şart.

daha ne yapacaksınız hocam. gayet geliştirmişsiniz kendinizi. Blok tabanlı zaten öğrencilerin seviyesine uysun diye geliştirilmiş. Ortaokul 5 ve 6 arduino ile zor anlıyor. tabi arada meraklı olanları dışarda bırakarak genel bir yorum. Android programlamayı geliştirip içerik oluşturup ek kazanç elde edebilirsiniz. mesleğe geçmeden işinize yaramış olur. hepimiz her konuya yetişemeyiz hocam. teknik işlerden ben de bunalıyorum. ama herşeyden anlamak gibi bir zorunluluk hissetmiyorum artık. yapabildiğim görev dahilindekileri yapar gerisini geçer giderim. herkesin özel işleri hele elimi sürmem.

Merhaba arkadaşlar.. Meslekte 8. yılım ve Uzun zamandır düşündüğüm ancak net bir karar veremediğim bir konu var. Kendimizi nasıl geliştirmeliyiz?

Ben bir konu alanında uzman olayım dedim ve yaklaşık iki yıldır Java ile Android programlamayı orta düzeyde uygulama yazacak kadar öğrendim. Meslek lisesinde de zaten ders olarak koyuldu ancak derse girmek nasip olmadan meslek lisesinden ortaokula mazeret tayin sebebiyle geçtim. Kendimi bildim bileli tamirat sevmem.. Sıkıntı olan şeyi araştırırım yaparım ama araştırma safhası benim için sinir stres olur. Bilmiyorum herkes benim gibi mi ama ben öyle hissediyorum. Başka bir bilişim öğretmeni arkadaşın bir saatte yapacağı işi araştırarak daha uzun sürede yapıyorum. Çünkü dediğim gibi bir merakım yok sistem bakımına... ama tabi ki BTR olduğum için bir sıkıntıyı çözmek için elimden geleni yapıyorum. Çevredeki arkadaşları ise hiç sormayın gitsin.. Yeter ki teknolojik bir alet olsun "Sen bilişimcisin yaparsın" cümleleri havada uçuşuyor.
Tek tamirat değil... bilişim dünyasının çok büyük sahalarda olması da ayrı bir dert bizim için...Mesela yakınlarda robotik kodlama kursuna arkadaşlar ile gittik. Eğitmen arkadaş blok programlama ile anlatıyo.. Ben ise arduinonun kodlarıyla projeler geliştirdim ancak blok kodlama ile robotik kodlama nerdeyse hiç yapmadım. Arduino kodlarıyla meb robot yarışmasına proje hazırladım ama blok programlama halini bilmiyorum. Arkadaşların gözleri bende.. Tabi moralim bozuldu. Kendimi yetersiz hissettim. Acaba bi yerlerde yanlışlık mı yapıyorum dedim kendi kendime ? İyi de bütün programları her türlü versiyonlarıyla bilemem ki...

Bunlar sadece bir iki tane örnek... Metot olarak yanlış mı yapıyorum sizce? Android programlamada Java nesne programlama, XML tasarım kodlamayı orta düzeyde öğrendim. Mobil Veri tabanı kodlamayı da iyi bir seviyeye gelmek istiyorum. Hem huzur buluyorum, stres atıyorum hem yazılım programlamada kendimi geliştiriyorum hem de İleride belki tekrardan meslek lisesine gidersem Mobil Programlama dersinde öğrencilere katkım olur diye düşünüyorum. Ancak karşıma da yukarıda dediğim sıkıntılar çıkıyor.. Şimdi ise başımı ellerim arasına aldım ve düşünüyorum. Bi yanda sevidiğim mobil programlama bir yanda ise yukarıda anlattığım şeyler...

Kendimi geliştirme metodum sizce yanlış mı ?
Doğru hocam

MEB camiası için konuşacak olursak diğer branş öğretmenleri bilişim alanında kendini geliştirme noktasında bilişim teknolojileri öğretmenlerinden daha avantajlı durumda. X branşı diyelim mesela. MEB,okul öğretmen arkadaştan dersini yapmasını bekliyor. Adam dersini yaptıktan sonra onu darlayan kimse yok. Bizde öyle değil maalesef. Hocamızın dediği gibi siz java'ya odaklanmışken hop araya grafik tasarımla ilgili bişey giriyor. E sen bilişimcisin bilirsin,bilmen lazım. Ona bakarken hop şu videodaki logoyu bi kaldıralım hocam. Video editleme bakarken Tübitak için proje yapalım oluyor. Sonra tamirat tadilat. O bu şu derken kafa çorba oluyor.

Geri