Bilişim Teknolojileri dersi neden zorunlu olmazın cevabı m?

Kodla Büyü

yuci81

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bir öğretmenin görevi dersini anlatmaktır, sınıfta öğrencisini serbest bırakıp sorusu olanları cevaplamak değil. Maalesef bu gibi durumlar yüzünden özellikle ilköğretimde "Bilişim Teknolojileri" dersi zorunlu olmuyor. Öğretmeni bile önemsiz görüyorsa Talim ve Terbiye Kurulu ve de MEB ne yapsın? Siz dua edin formatörlüğü kaldırmasınlar, Fatih projesiyle bt sınıfları kaldırılırsa bt formatörüne de dolayısıyla ihtiyaç kalmazsa o zaman iş işten geçmiş olacak.
http://www.bilgisayarbilisim.net/post714014.html#p714014
storm' Alıntı:
müffettiş mi? hocam deftere bakmadılar bizde (3sene çalıştık) hiç bişey de sormadılar, hiç de denetleme olmadı, formatörseniz zaten hiç sorun olmaz, değilseniz de keyfinize bakın, konu anlatacaksanızda deftere ne yazdığınızın bir önemi yok, ben anlatsamda anlatmasamda daima serbest çalışma yazdım, ve yüzde 99 da ders işlemedik... (kimse de çıkıp ahkam kesmesin), karnede notu olmayan, ders yerine konmayan, seçmeli olan bir ders için yapılabilecek şeyler ne ise bence siz de onu yapın,ve bişey öğrenmesini istiyorsanız çocukların bırakın kendileri öğrensinler, siz sorusu olanı cevaplayın, derim...ders anlatmaya kalksanız, muhtemelen 3-4 kişiye bi pc düşecektir,zamanda yetmeyecektir...derin mevzu söylenecek çok şey var, alınan olacağı için kısa kesiyorum...

Kesinlikle katılıyorum, sen eğer ders zaten 1 saat notuda yok o zaman bende öğrencileri sürekli serbest bırakırım bunlarlamı uğraşacam dersen, bu dersin gereksiz olduğunu savunanların eline koz vermiş olursun. Sen ders anlatmazsan ders öğrenci içinde tamamen gereksiz bir oyun dersi haline dönecektir. Bunu gören başkalarıda dersin öğrencilere birşey vermediğini oyun dersi olduğunu düşüneceklerdir. Sonuçta dersin gereksiz olduğunu düşünenlere bol bol malzeme vermiş oluruz bu şekilde olursa.

formatörlük uğruna derslerimizi satan arkadaşlara kızıyorum (Paraya ihityaç vs bunlar hikaye) Bizi bu duruma düşürüp formatörlük peşinde koşanlara inşallah Fatih projesiyle formatörlüğü kaldırırlar. İnşallah bakanlık yeni değişikliklerle formatöre ek ders ödemez. O zaman bakalım nasıl olacak FORMATÖRLER

hardeniz' Alıntı:
formatörlük uğruna derslerimizi satan arkadaşlara kızıyorum (Paraya ihityaç vs bunlar hikaye) Bizi bu duruma düşürüp formatörlük peşinde koşanlara inşallah Fatih projesiyle formatörlüğü kaldırırlar. İnşallah bakanlık yeni değişikliklerle formatöre ek ders ödemez. O zaman bakalım nasıl olacak FORMATÖRLER

Formatörlüğü kaldırabileceklerini sanmıyorum hocam... Kaldırsalar bile başka bir isimle yerine brşey getireceklerdir... En kötüsü bence bizim dersleri tamamen kaldıracaklar yakında... Ondan korkuyorum...

Aliosman_eser' Alıntı:
hardeniz' Alıntı:

Formatörlüğü kaldırabileceklerini sanmıyorum hocam... Kaldırsalar bile başka bir isimle yerine brşey getireceklerdir... En kötüsü bence bizim dersleri tamamen kaldıracaklar yakında... Ondan korkuyorum...

Hocam formatörlüğü kaldırırlar neden kaldırmasınlarki kim engel olabilecek hatta ek dersleri kaldırdık formatörlerin deseler kim engel olabilecek sizce ?? Formatörüm bende ancak bizim branş ne hak aramasını biliyor ne birlik olmasını. Millet sadece kuyruğuna basılınca bağırıyor şimdilik ağza bir parmak bal çalınmış formatörlük ek ders diye yarın öbür gün bunuda kaldırsalar yine ses çıkmaz.

Fatih projesiyle ilgili bir bilgilendirme toplantısına katıldım daha bu cuma günü. oldukça detaylı bir sunum oldu. Aklımıza takılan her şeyi sorduk formatör öğretmenler olarak. Fatih projesi kapsamında formatörlüğün kaldırılması ya da bilişim teknolojileri öğretmenlerinin önemini yitirmesi söz konusu bile değil.Tam aksine, statümüzün netleşmesine vesile olacak bir olay varsa o da budur. Açık açık söylenen formatörlüğün kaldırılması bir tasarının kesinlikle olmadığı. Ek olarak Fatih projesinin gerçekleştirilmesi sürecinde öğretmenlerin eğitimi konusunda formatör öğretmenler kullanılacak, sistem kurulduktan sonra yürütülmesinde yine ilk elden formatörler kullanılacak. Bu nedenle 6 aylık görevlendirme olayına sıcak bakılmıyor. BT öğretmenleri olmadan böyle bir teknik dönüşümü tamamlayamayacaklarının farkındalar. O yüzden proje bitmeden bizi de nihayet bir yere koyacaklar. İnşallah bu hak ettiğimiz yer olur. Ama en azından geleceğe dair kaygımız olmayacak, net olacak. Bilgiler güvenili kaynaklardan. Fatih projesininin başındaki adam da bir BT öğretmeni, Oğuz bey.Bunlar bizzat onun sözleri, bakanın da görüşü bu yönde. Verilen sözlerin tutulma yüzdesi konusunda ülkemizin geçmişi ortada. Ne kadar itibar edilir bilemem ama. Bizim devre dışı bırakılmamız gibi bir tasarı olmadığına temin edebilirim sizi.
Saygılar

yuci81' Alıntı:
Bir öğretmenin görevi dersini anlatmaktır, sınıfta öğrencisini serbest bırakıp sorusu olanları cevaplamak değil. Maalesef bu gibi durumlar yüzünden özellikle ilköğretimde "Bilişim Teknolojileri" dersi zorunlu olmuyor.

Hocam çok dar bakıyorsunuz. Beden eğitimi dersinde öğretmen sürekli ders mi anlatıyor? Öğrencileri hiç oynasınlar diye serbest bırakmıyor mu? Peki bu ders neden hem zorunlu (notu bile var) hem de haftada 2 saat?

valla doğruya doğru, aramızda bile bu derse sahip çıkamıyoruz, bazı arkadaşlar gereksiz olarak bakıyor.
Ama şunu belirteyim ders kesinlikle olmalı. Tabi ki gelişen yeni teknoloji ile yeni bir müfredat gerekiyor.
Özellikle hayatımızın önemli bir bölümünü oluşturan internetin sağlıklı kullanma konusunda öğrenciler bilinçsiz.
Bizim öğrencilerimiz mail adreslerini facebook a girmek için alıyorlar ne amaçla kullanıldığını bilmiyorlar.
Aslında büyük bir sorun var. Umarım meb bunu farkeder ve bu eğitimin diğer derslerden daha önemli olduğunu anlar.

Derslerden hiçbir verim alınamadığı ortada ancak bunun sebebi ne öğretmenlerdir ne de öğrenciler bence. Bu dersin 1 saat yada en fazla 2 saat olmasıyla ilgili bir durum. Kendimizi düşünecek olursak üniversitedeyken derslerimizin çoğu bilgisayardı ve ders saatleri de hayli yüksekti. Ona rağmen okulda öğrendiklerimizi çok sınırlı şeylerdi. büyük oranla eve verilen projelerle öğreniyorduk programların arayüzünü kullanmayı.
Bizim ise öğrencilere o kadar yoğun proje ödevleri verme şansımız yok. Çünkü burası bilgisayar bölümü değil bir ilköğretim. Ve onların bilgisayar dışında birsürü dersleri var. Yani bizim üniversitede yaptığımız gibi günlük 8-10 saat bilgisayar başında oturup bilgisayar kullanmayı öğrenme şansları yok.
Kısacası bilgisayar ancak kullanılarak öğrenilecek bişeydir fakat bizlerin öğrencilere o tempoda bilgisayar kullandırma şansımız olmadığı için çok da bir verim beklemenin ve bu verimsizliği "Bu zihniyetteki öğretmenler yada tamamen meb in suçu" diye figan etmenin doğru olmadığını düşünüyorum.

Branşımızı yine kendimiz bitirdik gibi geliyor bana. Zira bu güne kadar ilköğretimde 4 okul gezdim. Dördünde de öğrencilere benden önce öğretmeniniz size ne yaptırıyordu diye sorduğumda hepsinden de oyun oynatıyordu cevabını aldım. Belki öğrenciler oyun oynatmam için yalan söylüyordur diye düşündüm başlarda ama hakikaten hiçbirşey bilmediklerini görünce inandım doğrusu. Tabi benden öncekilerden bi kısmı ücretliydi, bi kısmı başka branştan ama kendi branşımızdan arkadaşımız da vardı...

hardeniz' Alıntı:
ÖFKEYLE KALKAN ZARARLA OTURUR.

Kendi okulumda daha önceki öğretmenler öğrencileri sürekli serbest bıraktığı için öğrencilerin bilgi birikimi 0. 40 dk boyunca 45 kişilik sınıflara(bi kısmı ayakta)ders anlatıcam diye sesim kısılıyor.. Herşeye rağmen o gün ne verebilimişsem mutlu oluyorum ve vicdanım rahat..

Hem ilçe zümre hem de bölge zümrede bu konulara değinip BT dersinin notla değerlendirilmesi ve 2 saate çıkarılmasını belirttik. Tabi hiç ümidimiz yok. Bazı arkadaşların BT sınıfları demirbaştan düşmüş. Ne ders yapabilecekler ne de formatörlük. Bikaç yıl içinde bizim BT sınıflarımız da kullanılamayacak hale gelip demirbaştan düşülecek. Umarım hepimiz için kalıcı bir çözüm yolu bulunur.

Geri